sway
15.02.06,10:02
Prosím poradíte?
Mám HPP zamestnanca a má hodinovú mzdu 70,- a potom odmeny od rabatu. Mesačne teda pekne zarába.
No a 1/2006 mal dovolenku ceký mesiac, ale priemer mu vychádza veľmi vysoký, nakoľko mal vysoké odmeny, majiteľ by mu chcel dovolenku zaplatiť ten zo základnej hodinovej mzdy.
Je to vôbec možné tak spraviť? (ja o tom moc pochybujem, ale radšej sa radím:rolleyes: )
Hľadám v ZP - poradíte konkrétne § a lopatisticky;) mi poviete či mu musím rátať priemer zo skutočného zárobku, či len zo základnej mzdy, či nie?

prosím poraďte - čakám..... :p
Tweety
15.02.06,09:06
Prosím poradíte?
Mám HPP zamestnanca a má hodinovú mzdu 70,- a potom odmeny od rabatu. Mesačne teda pekne zarába.
No a 1/2006 mal dovolenku ceký mesiac, ale priemer mu vychádza veľmi vysoký, nakoľko mal vysoké odmeny, majiteľ by mu chcel dovolenku zaplatiť ten zo základnej hodinovej mzdy.
Je to vôbec možné tak spraviť? (ja o tom moc pochybujem, ale radšej sa radím:rolleyes: )
Hľadám v ZP - poradíte konkrétne § a lopatisticky;) mi poviete či mu musím rátať priemer zo skutočného zárobku, či len zo základnej mzdy, či nie?
prosím poraďte - čakám..... :p
Pozri ZP:
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134


(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca.
vladan
15.02.06,09:06
pozri čo do mzdy nepatrí - § 118 ods. 2 ... odmeny ti tam idú, takže musíš počítať priemer aj s odmenami. Ibaže by tá koncoročná odmena bola definovaná ako ročná odmena, tak si ju rozhodíš nie do jedného kvartálu, ale do štyroch a tým sa ti zníži priemerný zárobok
sway
15.02.06,09:12
Moc dík babulky za rýchlosť - kukla som všetko, nedá sa to..., no aspoň viem pre budúcnosť.. díííík - a oceňujem :D :p
symona
15.02.06,09:16
Pri výpočte priemerného zárobku musíš vychádzať z §118 ZP, kde sa definuje čo je a čo nie je mzda, a § 134 ZP, kde je definovaný priemerný zárobok na pracovnoprávne účely. Treba posúdiť, či tá odmena za dosiahnutý rabat sa týka dlhšieho obdobia alebo je vyplácaná mesačne podľa dosiahnutého rabatu za mesiac. Ak je to prvý prípad, treba určiť, koľko z tej odmeny prináleží na príslušný štvrťrok a započítať do priemerného zárobku túto časť. Ak je to však druhý prípad, v tom prípade musíš vziať do úvahy celú odmenu pri výpočte priemerného zárobku. .

Symona