lala21
19.06.12,10:50
Ahojte poradaci,
chcela by som sa vas spytat par otazok..
V aprili tohto roku sme odkupili novovzniknutu firmu. Kedze sa nam zatial nepodarilo najst uctovnicku, bojim sa, aby sme nahodou nieco nepremeskali alebo nespackali, co sa tyka hlaseni,... (mozno pisem blbost, ale ja vazne neviem, co sa ma a co nie..)
Firma je s.r.o., neplatca dph.. prva faktura z aprila (odkupenie firmy), dalsia az z juna.. dalsei vydavky su len minimalne, postovne, zaobstaravanie nejakych nutnych veci na prevadzku a podobne..
jedna sa hlavne o sprostredkovatelsku cinnost vramci odkupovania tovaru (hlavne z CR) a jeho nasledneho predaja (opat hlavne do CR).
Tu neviem ako je to s fakturovanim ohldne DPH.. odkujem od ceskej firmy, oni davaju fakturu bez DPH (moja povinnost je aka?) ja fakturujem do CR (bez DPH) moja povinnost??

Dakujem za akekolvek rady..
SilMar Group
19.06.12,09:14
Toto je dosť zložitá problematika a na správnu odpoveď príliš málo informácií. Závisí od toho, ako sú postavené zmluvy - či vy len sprostredkúvate predaj tovaru (v mene a na účet klienta) alebo ho sami nakupujete a predávate. Či tovar prejde cez hranice, alebo zostane v ČR...
lala21
20.06.12,04:39
Ahoj,
ake informacie by si potreboval?
Mame viac viarant:
1, tovar nakupime (v CR), ale hned ho i predame dalej klientovi. Vtedy neprejde cez hranice CR. My dostaneme fakturu od predavajucej firmy a my fakturujeme nasmu klientovi.. (tam by som potrebovala vediet ako je to s DPH- kto je oslobedeny od DPH, kto plati.. co treba napisat na fakturu)
2, tovar nakupime (v CR), ale klientovi je predany az po case (prejde hranice CR)
3, tovar kupime na slovensku a predame do CR..

Ja viem, ze keby som mala uctovnicku, tak ona mi v tom poradim, ale bohuzial, zatial asi nie sme pre ziadnu zaujimavi... tak preto tolko otazok a nejasnosti...
KEJKA
20.06.12,04:55
Ahoj,
ake informacie by si potreboval?
Mame viac viarant:
1, tovar nakupime (v CR), ale hned ho i predame dalej klientovi. Vtedy neprejde cez hranice CR. My dostaneme fakturu od predavajucej firmy a my fakturujeme nasmu klientovi.. (tam by som potrebovala vediet ako je to s DPH- kto je oslobedeny od DPH, kto plati.. co treba napisat na fakturu)
2, tovar nakupime (v CR), ale klientovi je predany az po case (prejde hranice CR)
3, tovar kupime na slovensku a predame do CR..

Ja viem, ze keby som mala uctovnicku, tak ona mi v tom poradim, ale bohuzial, zatial asi nie sme pre ziadnu zaujimavi... tak preto tolko otazok a nejasnosti...
ak nie ste schopní prijať účtovníčku, tak si urýchlene nájdi daňového poradcu. Neverím, že by sa účtovníčka nenašla, ale asi ju neviete zaplatiť - môj názor.
Každý bod - x problémov, súčasných aj budúcich. V porovnaní s pôvodným zadaním už zrazu nepíšeš o sprostredkovaní, ale o kúpe tovaru.
podnikať na území ČR? - na základe čoho? Je firma tam regstrovaná?
ak nakúpiš v ČR tak s českou DPH. Písala si, že ste neplatci - aj v SR aj v ČR?
kde tovar skladujete, ked ho nepreveziete do SR? /č.2/
3. jediná /hádam/ bezproblémová.
koľko toho tovaru - aký objem nakúpite v ČR a preveziete do SR? Vieš že je limit cca 13 tis.EUR, po prekročení je firma povinná registrovať sa v SR k DPH podľa §7 /alebo dobrovoľne podľa §4/ ?
SilMar Group
20.06.12,06:22
Ahoj,
ake informacie by si potreboval?
Mame viac viarant:
1, tovar nakupime (v CR), ale hned ho i predame dalej klientovi. Vtedy neprejde cez hranice CR. My dostaneme fakturu od predavajucej firmy a my fakturujeme nasmu klientovi.. (tam by som potrebovala vediet ako je to s DPH- kto je oslobedeny od DPH, kto plati.. co treba napisat na fakturu)
2, tovar nakupime (v CR), ale klientovi je predany az po case (prejde hranice CR)
3, tovar kupime na slovensku a predame do CR..

Ja viem, ze keby som mala uctovnicku, tak ona mi v tom poradim, ale bohuzial, zatial asi nie sme pre ziadnu zaujimavi... tak preto tolko otazok a nejasnosti...

Kejka má 100% pravdu - potrebujete zdatnú účtovníčku, pretože z každého bodu číha nejaký problém a žiadny účtovník ti neporadí len na základe týchto informácií. Treba už potom riešiť konkrétny prípad.
napr, ad 1 - ak tovar neprejde hranice ČR, takže podlieha českej DPH- je to podnikanie na území ČR - takže by ste mali postupovať podľa ich zákonov - napr. si tam založiť samostatnú spoločnosť alebo nejakú organizačnú zložku (po čase tam vznikne povinnosť stálej prevádzkárne) - do tejto problematiky by si bez daňového poradcu alebo veľmi zdatného účtovníka nemal ísť -ani oni len tak sfleku nebudú vedieť odpovedať na všetko, budú si musieť kopu vecí pozrieť)
- ad 2. ak tovar prejde hranice - zasa tam závisí od toho, aký objem to bude - v podstate takéto nadobudnutie tovaru nie je predmetom DPH (§11/4b), ale ešte pred dosiahnutím objemu vo výške 13941,45 ste povinní sa registrovať podľa §7. Predaj sa potom berie samostatne - je jedno, ako ste ho nakupili
- ad 3. - § 43/1 - oslobodené je dodanie tovaru do iného ČŠ, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom ČŠ, ale musia byť splnené podmienky....
Ďalšia - samostatná problematika sa týka súhrnného výkazu...

je tu naozaj spústa čiastkových problémov, ktoré na porade asi nevyriešiš. To chce min. poldňovú konzultáciu a aj po nej bude viac otázok ako odpovedí :)
lala21
20.06.12,08:23
Takze uctovnicku sa nam zatial nepodarilo najst.. kedze sme firmu este len zalozili, uctovnicku hladame asi treti tyzden.. a zatial to nie je vec penazi, ale skor vidina tyz problemov.. sme firma zalozena na slovensku.. nasou naplnou je sprostredkovatelska cinnost, ale tiez i kupa tovaru.. zalezi, ci firma s nami chce uzatvorit sprostredkovatelsku zmluvu (vtedy sprostredkuvame = mi odkupime od jednej firme ahned vezieme na predaj do inej firmy) alebo ak nemame zmluvu, tak kupime tovar a predme firme, ktora ma o dane zbozie zaujem.. ale zatial to nerobime, ze by sme drzali tovar na sklade, ale rovno ho vezieme z firmy, kde ho kupime do firmy, kde ho predame.. a to je bud len na uzemi CR alebo z CR na Slovensko alebo zo Slovenska do CR...
KEJKA
20.06.12,09:40
sprostredkovanie nie je, ak ten tovar kupite.
bud ho kupite a predávate, alebo ak by šlo len o sprostredkovanie, tak fakturujete províziu.
a odkiaľ vlastne ste?
lala21
20.06.12,09:43
ja viem, ze to nie je sprostredkovanie.. ved som to tak i napisala.. ze ked mame zmluvu, vteda sa jedna o sprostredkovanie.. my im to zabezpecime a mamem z toho proviziu.. o kupu sa jedna v druhom pripade, ked zmluva nie je.. a tovor kupujeme a nasledne predavame.. ale kupujeme ho az vtedy, ked uz mame kupca.. sme z myjavy.. blizko hranic s CR
Economic
22.06.12,15:45
Tak isto doporučujem čím skôr nájsť účtovníčku, alebo daňovú poradkyňu. Je to určite lacnejší špás ako následné pokuty.