moska
19.06.12,11:53
Ahojte poraďáci,
chcela by som info o príjmoch školy/právneho subjektu/, ako to vlastne je, keď má škola rozpočtované príjmy a iná nemá vôbec nič rozpočtované.
Ako je to s odvodom zriaďovateľovi a následne znova škole. Treba nejakú žiadosť na čerpanie príjmov? Alebo stačí len odviesť príjmy zriaďovateľovi /robím platobný poukaz, kde napíšem že je to len odvod príjmov a tiež za aké obdobie. Zriaďovateľ mi urobí tiež len platobný poukaz a napíše, že sú to moje vlastné príjmy//

Je povinný zriaďovateľ všetky príjmy vrátiť škole na bežný účet?
Ak škola nemá vôbec rozpočtované príjmy /len výdavky/, zriaďovateľ je povinný ich vrátiť škole? Alebo si ich môže všetky zriaďovateľ nechať?

Ak škola má rozpočtované príjmy, ako je to v tomto prípade?

Ak škola má rozpočtované príjmy a naplní príjmy nad rozpočet?

Ak niekto vie kvalifikovane odpovedať, prosím nech napíše ako postupovať v jednotlivých prípadoch a tiež odvolávku na zákon. A tiež by som potrebovala postup - akú dokumentáciu používate na odvod príjmov a tiež akú dokumentáciu/list Vám zriaďovateľ zašle.

Nemám celkom jasno v rozpočtovníctve, tak by bolo super, keby nejaký skúsený rozpočtár poradil a dal prípadne nejaký vzor na dokumentáciu.
mcinga
19.06.12,15:02
Riadiš sa zákonom č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách. Prejdi si ho, hlavne § 22. U nás to funguje takto: Zriaďovateľ nás požiada o návrh rozpočtu na nasledujúci rok, hlavne v časti príjmov /prenájom, poplatky ŠKD, réžia ŠJ.../ a výdavkov. Po schválení rozpočtu mestským zastupiteľstvom nám zriaďovateľ zašle schválený rozpočet na príslušný rok, tak v časti príjmov, ako aj výdavkov. V priebehu roka dochádza aj k zmenám, napr. k preklasifikovaniu výdavkov z originálnych kompetencií na kapitálové výdavky, čo sa zapracuje do rozpočtu na základe rozpočtového opatrenia. Stane sa, že tých je počas roka niekoľko, alebo vôbec. Ale na konci roka ľudovo povedané "zametáme" položky, čistíme pekne rozpočet, ale pozor len na základe rozpočtového opatrenia mesta. Ja nahlásim koľko budem mať napr. v príjmovej časti príjmov, na akom kóde zdroja. Viem si to už vypočítať.
Čo sa týka odvodov príjmov, zriaďovateľovi zasielame avízo. Späť už avízo nemáme. Ja už vidím na účte príjem z mesta a viem, že sú to vlastné príjmy. Vracajú nám všetko. Vyhotovujem k tomu interný účtovný doklad.
Zriaďovateľ si môže ponechať vlastné príjmy, ale u nás to tak nefunguje, nám to vracajú celé.
moska
19.06.12,17:16
my tiež takto podobne postupujeme. Ale že nemáte od zriaďovateľa žiadny doklad, to sa mi nepáči. Veď napríklad ak potrebujete kapitálky, tak to vám musí oznámiť a inak sa to aj účtuje. Môj názor je, že by mal dať nejaké avízo s kódom zdroja - tak isto ako ho pošlete vy. Keď vám dáva napr. rozpočtové opatrenie na zmenu rozpočtu, tak by mal dať aj nejaký doklad na dotácie. /Ak je možné, bola by som rada keby ste tu pripli nejaké opatrenie ako vzor/
Nám tiež dáva zriaďovateľ všetky príjmy, ale nie je mi všetko okolo jasné. My nemáme žiadnu smernicu na odvod príjmov, ani ich nijako pravidelne neodvádzam, len ak náhodou niečo potrebujem z príjmov a potom na konci roka, keď je najväčší blázinec. Kedysi musel všetky príjmy vrátiť späť okrem nájmu. Teraz fakt neviem.
Účtujem viacero subjektov a každý to má inak aj narozpočtované - príjmy. Niekto nič, niekto všetko... Výdavky sú narozpočtované. Na konci roka tiež "čarujem! aby mi vyšli všetky dotácie na cent, podľa analytiky.
Potrebujem hlavne vedieť ako je to zadané v pôvodnej otázke
Irona
20.06.12,05:17
Súhlasím s úvodnou časťou odpovede mcingy, čo sa týka rozpočtu a jeho zmien, resp. úprav.

Ani ja však nerozumiem tomu, prečo vám - mcinga zriaďovateľ o tom, že poukazuje na účet nejaký príjem, nepošle avízo. Na avíze by malo byť rozpísané, či sú to príjmy z prenájmov, z ŠKD, z ŠJ ...

A tiež by ma zaujímalo, na základe čoho, resp. ako často máme odvádzať iné príjmy. Nás zriaďovateľ núti posielať ich každý mesiac, ale neviem na základe čoho, žiadne metodické usmernenie nám k tomu neposlal. Pravda je však taká, že pred rokom 2009 sme tiež posielali príjmy raz za čas, vychádzalo to možno štvrťročne, proste keď sme potrebovali.

No a k vracaniu vlastných príjmov zriaďovateľom: nám sa už stalo, že nám ich všetky neposlali s odôvodnením, že sme ich odviedli neskoro. Pritom odvádzaný príjem nám na účet nabehol v druhej polovici mesiaca a na jeho konci sme ho odviedli. Nebolo to však v decembri, že by sa peniaze nestihli otočiť (z nášho účtu na účet zriaďovateľa a späť). Preto ma aj zaujíma ako často treba vlastné príjmy odvádzať, či existujú nejaké výnimky.
mcinga
20.06.12,05:55
Čo sa týka kapitálok, zriaďovateľ nám na základe našej žiadosti zašle súhlas s preklasifikovaním vlastných príjmov z KZ 41 na KZ 43. To je v poriadku. Mám doklad a následne rozpočtovým opatrením to bude zapracované aj v rozpočte. Smernicu na odvod nemáme. Odvádzame príjmy na konci každého mesiaca. Neviem, či sa dá niekde dočítať, ako často príjmy odvádzať, ale prebehli na školách kontroly na neoprávnené zadržiavanie príjmov. Takže neviem. My máme takúto frekvenciu a myslím, že je to v poriadku.
To, že nám zriaďovateľ nezasiela avízo s KZ, bohužiaľ ja neovplyvním. Ja presne viem, aké KZ použiť podľa môjho avíza na mesto. Tam mám všetko pekne rozpísané.
anika
20.06.12,06:27
My máme vlastný príjmový účet, ktorý na konci mesiaca banka vynuluje automaticky prevodom našich príjmov zriaďovateľovi. Čo sa týka rozpočtu, rozpočet rozpočtovej organizácie tak § 21 zákona 523 Z.z. hovorí:
1) Rozpočtová organizácia je právnická osoba štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorá je svojimi príjmami a výdavkami zapojená na štátny rozpočet, rozpočet obce alebo na rozpočet vyššieho územného celku. Hospodári samostatne podľa schváleného rozpočtu s prostriedkami, ktoré jej určí zriaďovateľ v rámci svojho rozpočtu. Rozpočtové organizácie podľa tohto zákona sú všetky štátne orgány s výnimkou štátnych orgánov, ktoré sú organizáciami podľa § 22 ods. 2.
To znamená, že príjmy nemusí vrátiť v plnej výške. Už sa stalo, že sme rozpočtové príjmy prekročili a dosť vo vysokej sume a nám to nevrátili, že sú to prostriedky ich rozpočtu a nie sú povinní nám to vrátiť.
eva7
20.06.12,11:09
Ahojte, my máme na príjmovom účte príjmy za školné, réžie za stravu, prípadne nejaké dobropisy z minulého roka .... Tieto príjmy za školné a stravu alebo dary zriaďovateľ musí vrátiť v plnej výške - KZ 72. Za dobropisy alebo nájom s KZ 41, 46 nemusí vrátiť, ale nám zatiaľ všetko dávajú. Ja posielam pri odvode z PRU zriaďovateľovi avízo o zaslaných prostriedkoch a žiadosť na vrátenie týchto mimorozpočtových príjmov, zriaďovateľ mi pošle list o povolení na použitie týchto príjmov, prípadne so súhlasom o prevedenie na kapitálky. Príjmy odvádzam mesačne vždy posledného, nakoľko ku koncu mesiaca by mal byť príjmový účet vynulovaný.