psps
19.06.12,12:06
Sme firma zaoberajúca sa predajom eurookien. Okná kupujeme v inej, výrobnej firme. Faktúru od nich účtujem ako 504/321. Okná ďalej predávame buď ako tovar, teda dovezieme zákazníkovi okná a to účtujem ako 311/604 alebo ako dielo, teda okno aj s namontovaním. A tu neviem presne ako na to. Prečítala som si už o tom dosť, ale sú tam rozpory. Môžem to účtovať ako 311/602 ako službu, teda zhotovenie diela, ale to nekorešponduje s účtom 504. Alebo to mám účtovať ako 311/604, ale to zas nie je pravda lebo nepredávame tovar ale celé dielo. Alebo by som to zaúčtovala zvlášť ako 311/604 a 602, ale to by ma asi otočilo, keďže tých zákaziek je veľmi veľa a do každej sa cenovej ponuky sa pozrieť a vyňať z toho služby ako montáž, demontáž, murárske práce, upratovanie a pod.
Najradšej by som použila len jeden účet, ale ktorý, 602 alebo 604 ?
IvoM
20.06.12,10:36
Nechce sa mi veriť že dopredu neviete či budú okná predané ako tovar alebo ich dodáte spolu s montážou, takže si myslím že odlíšiť účtovanie na vstupe by nemal byť problém, v opačnom prípade pri spôsobe "B" evidencie zásob to totiž ide len tak ako píšeš teda účtovať zvlášť okná a zvlášť službu.
psps
20.06.12,13:32
Nechce sa mi veriť že dopredu neviete či budú okná predané ako tovar alebo ich dodáte spolu s montážou, takže si myslím že odlíšiť účtovanie na vstupe by nemal byť problém, v opačnom prípade pri spôsobe "B" evidencie zásob to totiž ide len tak ako píšeš teda účtovať zvlášť okná a zvlášť službu.
Samozrejme, že dopredu vieme, či to bude len dovoz alebo predaj aj s montážou. Neúčtujeme cez 112, myslím, že netreba, lebo všetko čo príde, za pár dní ide preč, až na pár poškodených výnimiek. Ja by som najradšej použila len jeden účet, ale ktorý 602 alebo 604. Keď dám 604, nie je to pravda lebo nepredávam tovar ale celé dielo a keď dám 602 zas to nekorešponduje s 504, čo by zrejme malo (raz mi to tuším niekto povedal) Až teraz robím uzávierku za rok 2011 a zasekla som sa na tomto. Ak by som to mala robiť ako píšeš, tak to nepodelím ani za mesiac. To by som musela z každej zákazky vypočítať koľko tam boli práce. :eek: Minulý rok mi robili daňovú kontrolu za rok 2010 a tam som to mala ako 504/321 a 311/604 a nehovorili na to nič. Asi im to nevadí. Asi to nie je úplne správne, ale čo na tom, výsledok je rovnaký.
SilMar Group
20.06.12,14:02
Samozrejme, že dopredu vieme, či to bude len dovoz alebo predaj aj s montážou. Neúčtujeme cez 112, myslím, že netreba, lebo všetko čo príde, za pár dní ide preč, až na pár poškodených výnimiek. Ja by som najradšej použila len jeden účet, ale ktorý 602 alebo 604. Keď dám 604, nie je to pravda lebo nepredávam tovar ale celé dielo a keď dám 602 zas to nekorešponduje s 504, čo by zrejme malo (raz mi to tuším niekto povedal) Až teraz robím uzávierku za rok 2011 a zasekla som sa na tomto. Ak by som to mala robiť ako píšeš, tak to nepodelím ani za mesiac. To by som musela z každej zákazky vypočítať koľko tam boli práce. :eek: Minulý rok mi robili daňovú kontrolu za rok 2010 a tam som to mala ako 504/321 a 311/604 a nehovorili na to nič. Asi im to nevadí. Asi to nie je úplne správne, ale čo na tom, výsledok je rovnaký.

a čo tak to rozdeliť - ak viete, že to je len tovar na predaj, účtovať 504 a 604 a keď okná dodáte aj s montážou - 501 a 602? Ako spotreba materiálu pri dodanej kompletnej službe?
psps
21.06.12,06:32
No to by šlo, ale je okno materiál ? Tuším radšej napíšem na daňový úrad. Potom pripojím.
promont maja
21.06.12,12:47
... ak máte ku faktúram rozpočty a hovoríte o dodaní diela = tak hovoríte o zákazkovej výrobe .. možno ... a pri takomto účtovaní ide o účet 606 ( § 30 Postupov účtovania: http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-01-2012-a.html) ... a problematika zákazkovej výroby je dosť náročná = hlavne ak "prechádza" z roka na rok ...
SilMar Group
21.06.12,12:56
... ak máte ku faktúram rozpočty a hovoríte o dodaní diela = tak hovoríte o zákazkovej výrobe .. možno ... a pri takomto účtovaní ide o účet 606 ( § 30 Postupov účtovania: http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-01-2012-a.html) ... a problematika zákazkovej výroby je dosť náročná = hlavne ak "prechádza" z roka na rok ...

veľmi dobrá pripomienka
psps
23.06.12,17:33
... ak máte ku faktúram rozpočty a hovoríte o dodaní diela = tak hovoríte o zákazkovej výrobe .. možno ... a pri takomto účtovaní ide o účet 606 ( § 30 Postupov účtovania: http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-01-2012-a.html) ... a problematika zákazkovej výroby je dosť náročná = hlavne ak "prechádza" z roka na rok ...

K vydaným faktúram, ktoré dostane náš zákazník v podstate je rozpis - cenová ponuka, ktorú dostane zákazník už pri uzatvorení zmluvy o dielo. Neviem či sa dá v našom prípade hovoriť o zákazkovej výrobe. Naša firma okná nevyrába, ale ich kupuje u inej výrobnej firme. Má síce rovnaký názov ako my s maličkým rodielom, ale vystupujeme ako dve samostatné firmy. Takže my tovar kúpime u nej firmy a potom predáme naším zákazníkom dielo. Ide v našom prípade aj tak o zákazkovú výrobu? Asi nie,že? Alebo je zhotovenie diela zákazková výroba? Je to diskutabilné. Radšej som napísala na DU, len či mi odpovedia. Službu verejnosti majú vypnutú, bohvie prečo?
SilMar Group
24.06.12,18:02
K vydaným faktúram, ktoré dostane náš zákazník v podstate je rozpis - cenová ponuka, ktorú dostane zákazník už pri uzatvorení zmluvy o dielo. Neviem či sa dá v našom prípade hovoriť o zákazkovej výrobe. Naša firma okná nevyrába, ale ich kupuje u inej výrobnej firme. Má síce rovnaký názov ako my s maličkým rodielom, ale vystupujeme ako dve samostatné firmy. Takže my tovar kúpime u nej firmy a potom predáme naším zákazníkom dielo. Ide v našom prípade aj tak o zákazkovú výrobu? Asi nie,že? Alebo je zhotovenie diela zákazková výroba? Je to diskutabilné. Radšej som napísala na DU, len či mi odpovedia. Službu verejnosti majú vypnutú, bohvie prečo?

Lebo nestíhajú - teda aspoň sa tak tvária. Ale mám skúsenosť takú, že aj tak odpovedajú, tak to skús a daj vedieť, určite nás to viacerých zaujíma.
promont maja
25.06.12,04:23
K vydaným faktúram, ktoré dostane náš zákazník v podstate je rozpis - cenová ponuka, ktorú dostane zákazník už pri uzatvorení zmluvy o dielo. Neviem či sa dá v našom prípade hovoriť o zákazkovej výrobe. Naša firma okná nevyrába, ale ich kupuje u inej výrobnej firme. Má síce rovnaký názov ako my s maličkým rodielom, ale vystupujeme ako dve samostatné firmy. Takže my tovar kúpime u nej firmy a potom predáme naším zákazníkom dielo. Ide v našom prípade aj tak o zákazkovú výrobu? Asi nie,že? Alebo je zhotovenie diela zákazková výroba? Je to diskutabilné. Radšej som napísala na DU, len či mi odpovedia. Službu verejnosti majú vypnutú, bohvie prečo?

... ak existuje uzatvorená zmluva o dielo, teda ide o dielo, resp. časť diela a nie o kúpu a predaj tovaru v nezmenenom stave ... = ... môže ísť o dodanie tovaru s montážou, ktoré môže spĺňať atribúty zákazkovej výroby ... dávam do pozornosti: § 30, ods. 1 Postupov účtovania, Finančného spravodajcu 4/1999, 6/2010 a 12/2010 ale napokon (.. hlavne) aj usmernenie, ktoré pripájam: ...
šromo
25.06.12,06:13
plne súhlasím s promont maja. nepredáva sa samotný tovar, ale materiál, ktorý je súčasťou účtu 606. Je tam zmluva o dielo a preto sa jedná o zákazkovú výrobu.
To by si musela na 604 dávať aj ostatný použitý materiál, nie ?
psps
27.06.12,11:03
plne súhlasím s promont maja. nepredáva sa samotný tovar, ale materiál, ktorý je súčasťou účtu 606. Je tam zmluva o dielo a preto sa jedná o zákazkovú výrobu.
To by si musela na 604 dávať aj ostatný použitý materiál, nie ?

Neviem, stále sa neviem zmieriť s tým, že ide o zákazkovú výrobu. Prečo by mali byť okná materiál, veď neprechádzajú ďalšou úpravou. Nerežú sa, nenatierajú, nespracúvajú tepelne ..., tak aká úprava by na nich mala prebiehať.
A aký použitý material máš na mysli? Kľučka? Parapeta? Žalúzia? Neviem či sa to dá považovať za materiál. Podľa mňa je to tiež tovar. Žiadny materiál nepoužívame, len tak náradie, do ktorého idú náhradné diely a pod. A ak sa aj použije nejaký materiál ako pena, tak to používajú montéri - externisti a my o tom neúčtujeme. To keby sme išli takto dopodrobna, tak aj oni by to museli deliť na material a službu, ale oni fakturujú nám len službu. Ďakujem za odpovede, ale skúsim počkať ešte na odpoveď z Dú.
promont maja
28.06.12,04:02
... rozhodnutie je na Vás ... ale je lepšie, ak máte argumenty pripravené = prečo ste sa rozhodli tak, ako ste sa rozhodli ... ak si bližšie pozriete literu § 30, ods. 1 Postupov účtovania: ... tak tam uvidíte, že môže ísť, v niektorých prípadoch, aj o poskytnutie prác bez zabudovaného materiálu ... ale celé to má mať "prvky", ktoré sa práve tej zákazkovej výroby týkajú ... aj mne, priznám sa, vadí ako to celé nazvali: zákazková výroba ... okamžite sa vybaví mi niečo iné ... len, keď tak uvažujem, asi nič iné nevymyslím ... žeby dodanie diela na zákazku ... ale stačí, aj keď to nie je celé dielo, a niekedy stačí aj len, ak mám v tom iba prácu ..

... a čo sa týka toho, žeby mala byť vo faktúrach uvádzaná montáž a dodávka materiálu zvlášť ... tak je to nie je až tak správne ... skôr mám pocit, že je to iba prenesené z rozpočtov, a kedysi obe položky podliehali v stavebných prácach rôznym sadzbám DPH ... pretože pri každej takejto činnosti si každý najprv spočíta, resp. vyhodnotí, spracuje predbežnú kalkuláciu ( napr. priamy materiál, priame mzdy, nepriame náklady, iné náklady) ... podrobnejšie vo Finančných spravodajcoch či už aj v postupoch ... a tým aj vyhodnotiť, či sa mu "to" oplatí ... a celá dodávka sa dohodne v jednej sumu: nie za materiál toľko a montáž toľko = ani v Zmluve o dielo to nie je inak ...


§ 30

Účtovanie zákazkovej výroby


(1) Na účely účtovania zákazkovej výroby u zhotoviteľa sa rozumie
a) zákazkovou výrobou zákazka vznikajúca na základe zmluvy medzi zhotoviteľom a objednávateľom osobitne dohodnutá na zhotovenie majetku alebo kombinácie majetkov, ktoré spolu súvisia alebo súnavzájom závislé vzhľadom na ich dizajn, technológiu, funkciu, účel alebo použitie, pri ktorej objednávateľ určuje hlavné konštrukčné prvky alebo architektonicko - stavebné riešenie, a preto nejdeo štandardizovanú výrobu; zákazkovou výrobou sa okrem zhotovenia majetku alebo kombinácie majetkov rozumie aj1. zmluva na poskytovanie služieb, ktoré priamo súvisia so zhotovením majetku alebokombinácie majetkov, napríklad služby manažérov projektu alebo architektov ... atď.

.... na záver už len dodám, že celá filozofia je o tom, že ak plnenie predmetu Zmluvy o dielo trvá viac ako jedno účtovné obdobie, tak je potrebné myslieť na zásadu nenadhodnocovať, reps. nepodhodnodcovať účtovný a tým aj daňový hospodársky výsledok ... ak sú v jednom účtovnom období zaúčtované náklady na zákazku napr. 80% výške a výnosy napr. len vo výške 50% ... tak ( zhruba) povedané je potrebné k tomu adekvátne "upraviť" aj výnosy = o "tom" je metóda stupňa dokončenia ... neopomínajúc pritom napr. tvorbu rezervy, ak ... atď.
Zita5
28.06.12,04:30
Citujem z priloženého MP(str.4-5) od Majky

Služby, ktoré sa neúčtujú ako zákazková výroba
Zákazková výroba sa vo všeobecnosti neuplatňuje pri poskytovaní služieb, okrem služieb vyššie vymedzených. Medzi jednoznačne identifikovateľné služby, ktoré sa neúčtujú ako zákazková výroba patria služby, ktorých obsahom je samotný výkon práce bez priamej súvislosti s ďalším zhotovovaním predmetu zákazkovej , napríklad služby murárov, obkladačov, natieračov, maliarov a podobne, dodávané samostatne.

K službám, ktoré sa neúčtujú ako zákazková výroba patria i niektoré služby poskytované v nadväznosti na predaj majetku (výrobkov, tovaru, materiálu). Na služby
- poskytované výrobcom (predaj výrobkov vrátane montáže), alebo predajcom (predaj tovaru vrátane montáže), alebo
- poskytované servisnými organizáciami, ktoré poskytujú nie len samotnú službu, ale zabezpečia pre odberateľa aj príslušný majetok (služba s materiálom)
sa účtovanie o zákazkovej výrobe nevzťahuje.


......mňa toto nabáda k tomu, že pri predaji plastových okien vrátane montáže by nemuseli účtovať o zákazkovej výrobe ....či ? ..nesprávne chápem ?
promont maja
28.06.12,05:26
Citujem z priloženého MP(str.4-5) od Majky

Služby, ktoré sa neúčtujú ako zákazková výroba
Zákazková výroba sa vo všeobecnosti neuplatňuje pri poskytovaní služieb, okrem služieb vyššie vymedzených. Medzi jednoznačne identifikovateľné služby, ktoré sa neúčtujú ako zákazková výroba patria služby, ktorých obsahom je samotný výkon práce bez priamej súvislosti s ďalším zhotovovaním predmetu zákazkovej , napríklad služby murárov, obkladačov, natieračov, maliarov a podobne, dodávané samostatne.

K službám, ktoré sa neúčtujú ako zákazková výroba patria i niektoré služby poskytované v nadväznosti na predaj majetku (výrobkov, tovaru, materiálu). Na služby
- poskytované výrobcom (predaj výrobkov vrátane montáže), alebo predajcom (predaj tovaru vrátane montáže), alebo
- poskytované servisnými organizáciami, ktoré poskytujú nie len samotnú službu, ale zabezpečia pre odberateľa aj príslušný majetok (služba s materiálom)
sa účtovanie o zákazkovej výrobe nevzťahuje.


......mňa toto nabáda k tomu, že pri predaji plastových okien vrátane montáže by nemuseli účtovať o zákazkovej výrobe ....či ? ..nesprávne chápem ?

... len je tu aj stať o diele, ktoré má svoje architektonické určenie = ak ide o okná ( ... neviem síce, čo o oknách hovorí stavebný zákon ... no je mi jasné, že okná tvoria spolu s ostatným jeden architektonický celok = majetok ... pre objednávateľa ...) ... a na dôvažok vedia ( nemajú s tým problém), že ide "dielo" ...

... a ak sa rozhodnú predsa len inak, je potrebné mať pripravené argumenty ... mám osobnú skúsenosť: pri nedávnej daňovej kontrole mi jedna z pracovníčok povedala, že sa firmy bránia zákazkovej výrobe ... a že veľmi často nemajú pravdu ...

... a ešte na margo: podľa vyjadrenia Ing. Zdenky Jablonkovej ( zo školenia novely zákona o dph účinnej od 1. 1. 2012 ... inak odporúčam: dá sa zakúpiť tu na porade ako videoškolenie .. má zhruba 4 -5 hodín a je rozdelené na štyri časti a nie je len o dph účinnej od 1. 1. 2012 ...), ak dodávam napr. kotol s montážou = tak sa to z hľadiska intrakomunitárnej dodávky do členských štátov EÚ berie ako dodanie tovaru s montážou ... no, podľa môjho osobného názoru, je otázne, či nie je takýto zabudovaný materiálu dodaný s jeho inštaláciou, resp. montážou z hľadiska problematiky zákazkovej výroby aj " dodaním diela" ... názory na to sa rôznia ... mala som svojhočasu debatu aj s našim právnikom na túto tému = a jeho resumé: ide o dielo, resp. dodanie časti diela ... tak sme sa podľa toho aj zariadili ... a máme zákazkovú výrobu ... (... a ako som už niekde uviedla: prvá vec, na ktorú sa pýtali ( daňová kontrola za rok 2010 = vtedy sme mali povinnosť účtovať ešte na účtoch 602, 611 ... no my sme ku 31. 12. 2010 nemali žiadne účtovanie na účte 611 = vyfaktúrovali sme a ukončili ku 31. 12. 2010 úplne všetko, pretože od 1. 1. 2011 sa platia z podielu na zisku po zdanení odvody do zdravotného poistenia ... = možno toto bol aj dôvod, prečo sme mali daňovú kontrolu ...): ... aby sme im poskytli všetky doklady, spojené zo zákazkovou výrobou, ku kontrole ... vôbec nič neriešili ... ) ...

... ak to celé rozviniem, tak je potrebné rozlišovať: napr. ak dodávam kotol s jeho inštaláciou do už postaveného objektu, kde ho potrebujem iba vymeniť, či opraviť ... alebo či tento kotol aj s jeho inštaláciou nie je súčasťou jedného celku, vyhotoveného na zákazku pre objednávateľa, ktorý má svoje opodstatnenie z hľadiska odovzdania diela na základe predchádzajúceho stavebného povolenia ... alebo ( opakujem sa ..) či ide len podľa KP: 45.33 Inštalačné práce - pre technické zariadenie budov ( .. práce možno bez ale aj vrátane zabudovaného materiálu ..).
Zita5
28.06.12,05:46
... len je tu aj stať o diele, ktoré má svoje architektonické určenie = ak ide o okná ( ... neviem síce, čo o oknách hovorí stavebný zákon ... no je mi jasné, že okná tvoria spolu s ostatným jeden architektonický celok = majetok ... pre objednávateľa ...) ... a na dôvažok vedia ( nemajú s tým problém), že ide "dielo" ...

... a ak sa rozhodnú predsa len inak, je potrebné mať pripravené argumenty ... mám osobnú skúsenosť: pri nedávnej daňovej kontrole mi jedna z pracovníčok povedala, že sa firmy bránia zákazkovej výrobe ... a že veľmi často nemajú pravdu ...

Majka ,neúčtujem zákazkovú výrobu, len ma zaujala téma a prečítala som si MP . No ja by som bola naozaj rada, keby sa to rozuzlilo ako správne postupovať.

V každom prípade by mohla zadávateľka podať dopyt , aj keď nie na stránku DU(ak je nefunkčná)..ale zaslať emailom na jej príslušný daňový úrad . Celkom by ma zaujímala odpoveď, prinajhoršom odcitujú znenia zákonov s tým súvisiacich a postupov účtovania a pod.Aj s tým už máme svoje skúsenosti. Ale za pokus to stojí , je veľa firiem ktoré predávajú plastové okná s montážou, takže nejedná sa len o ojedinelý prípad.
Ale i napriek tomu vďaka za Tvoje príspevky a vôbec, že si sa dotkla zákazkovej výroby v tomto konkrétnom prípade.
šromo
28.06.12,06:02
Kladiem si otázku, či bol vôbec potrebný tento nový účet. Veď 602 je pekná a už sme na ňu boli zvyknutí. Používať v praxi je ho niekedy dosť problematické.
promont maja
28.06.12,06:24
Kladiem si otázku, či bol vôbec potrebný tento nový účet. Veď 602 je pekná a už sme na ňu boli zvyknutí. Používať v praxi je ho niekedy dosť problematické.

... asi to štatisticky vyhodnocujú ... keď si to ale rozoberiem, aj tak je to vo výsledovke na tom istom riadku ( 602, 606 ..) ... len máme aj účet 316 - Čistá hodnota zákazky a ten má v súvahe samostatné riadky ( krátkodobá: riadky 48 ( Má dať) 108 ( Dal) a dlhodobá: riadky 40 ( Má dať) a 96 ( Dal)) ... a rýchlejšie sa skontroluje .. pretože doteraz sa to dokýkalo účtov 385 a na tých bolo možné účtovať aj niečo iné ... a neúčtujeme o opravných položkách, ale tvoríme rezervu, ak účtujeme o strate ...
promont maja
28.06.12,06:32
Majka ,neúčtujem zákazkovú výrobu, len ma zaujala téma a prečítala som si MP . No ja by som bola naozaj rada, keby sa to rozuzlilo ako správne postupovať.

V každom prípade by mohla zadávateľka podať dopyt , aj keď nie na stránku DU(ak je nefunkčná)..ale zaslať emailom na jej príslušný daňový úrad . Celkom by ma zaujímala odpoveď, prinajhoršom odcitujú znenia zákonov s tým súvisiacich a postupov účtovania a pod.Aj s tým už máme svoje skúsenosti. Ale za pokus to stojí , je veľa firiem ktoré predávajú plastové okná s montážou, takže nejedná sa len o ojedinelý prípad.
Ale i napriek tomu vďaka za Tvoje príspevky a vôbec, že si sa dotkla zákazkovej výroby v tomto konkrétnom prípade.

... osobne si myslím, že s tým budú mať problém ... pretože jednoznačne odpovedať je problém: nehovoriac o tom, že sa to týka výkladu Obchodného zákonníka a daňová správa nemá rozhodujúcu právomoc k týmto otázkam zaujať stanovisko: na to máme súdy ... a ak si uvedomím, že všetky takéto odpovede nie sú zaručenou odpoveďou = za odpoveď so zárukou si môže daňová správa, či ministerstvo zapýtať aj 2000 eur ...
psps
28.06.12,08:12
Majka ,neúčtujem zákazkovú výrobu, len ma zaujala téma a prečítala som si MP . No ja by som bola naozaj rada, keby sa to rozuzlilo ako správne postupovať.

V každom prípade by mohla zadávateľka podať dopyt , aj keď nie na stránku DU(ak je nefunkčná)..ale zaslať emailom na jej príslušný daňový úrad . Celkom by ma zaujímala odpoveď, prinajhoršom odcitujú znenia zákonov s tým súvisiacich a postupov účtovania a pod.Aj s tým už máme svoje skúsenosti. Ale za pokus to stojí , je veľa firiem ktoré predávajú plastové okná s montážou, takže nejedná sa len o ojedinelý prípad.
Ale i napriek tomu vďaka za Tvoje príspevky a vôbec, že si sa dotkla zákazkovej výroby v tomto konkrétnom prípade.

Zadala som to na všetky možné daňové úrady. Chvíľu im to potrvá, ale som zvedavá, čo odpíšu. Či už tak alebo tak, budem to účtovať ako napíšu, hlavne, že to bude niečím podložené. Dúfam, že napíšu konkrétne nielen nejaké citácie zákona.
Zita5
28.06.12,08:15
... osobne si myslím, že s tým budú mať problém ... pretože jednoznačne odpovedať je problém: nehovoriac o tom, že sa to týka výkladu Obchodného zákonníka a daňová správa nemá rozhodujúcu právomoc k týmto otázkam zaujať stanovisko: na to máme súdy ... a ak si uvedomím, že všetky takéto odpovede nie sú zaručenou odpoveďou = za odpoveď so zárukou si môže daňová správa, či ministerstvo zapýtať aj 2000 eur ...

Ale neviem či schválili tých 2000 Eur....schválili?
psps
28.06.12,08:16
... osobne si myslím, že s tým budú mať problém ... pretože jednoznačne odpovedať je problém: nehovoriac o tom, že sa to týka výkladu Obchodného zákonníka a daňová správa nemá rozhodujúcu právomoc k týmto otázkam zaujať stanovisko: na to máme súdy ... a ak si uvedomím, že všetky takéto odpovede nie sú zaručenou odpoveďou = za odpoveď so zárukou si môže daňová správa, či ministerstvo zapýtať aj 2000 eur ...
Však ako inak. Na čom by ešte nezarobili?:) A človek to chce mať len správne, veď by to malo byť aj v ich záujme ... :mad:mimotemy
Zita5
28.06.12,08:17
Ono v podstate Majka máš pravdu , niekedy sa zdá, že problém nie je problémom, ale nikto nevidí do detailu celé pozadie účtovného prípadu(máme možnosť sa s tým stretnúť aj na PORADE) a Zákazková výroba je zložitým účt.prípadom .Však počkáme, čo odpíšu.
batorek
13.07.12,15:44
Dobrý večer.
Aj ja by som sa chcela spýtať ohľadne výroby okien. Účtovníčka predo mnou účtovala ako spotrebu materiálu spôsob B potom po úprave to bol ako predaj tovaru bez montáže. Nemala to účtovať ako výrobu okien. Vlastne to vyrábali pre inú firmu, ktorá to potom predávala. A druhá vec tento predaj musí ísť cez registračnú pokladňu alebo stačí len príjmový doklad??????? Vďaka za info.
psps
17.07.12,07:56
Ono v podstate Majka máš pravdu , niekedy sa zdá, že problém nie je problémom, ale nikto nevidí do detailu celé pozadie účtovného prípadu(máme možnosť sa s tým stretnúť aj na PORADE) a Zákazková výroba je zložitým účt.prípadom .Však počkáme, čo odpíšu.

tak už mi odpísali. Nie je to stále napísané jednoznačne. Zas je tam odvolávka, že sa máme spýtať daňovej poradkyne. Vyzerá to ale tak, že to treba účtovať ako predaj tovaru a predaj služby, teda rozdeľovať to. 311/604 a 602. Pre mňa to bude komplikovanejšie, ale čo už... Je to na papieri a tým sa budem riadiť. Ešte ale čakám na jednu odpoveď. Nemáte niekto možnosť spýtať sa daňovej poradkyne?
Čítajte:

Prajem Vám pekný deň!





Kompetenčné centrum finančných operácií, na základe Vášho mailu k účtovaniu tržieb, zasiela nasledovnú informáciu:
V zmysle § 2 ods. 2 písm. d) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v zn.n.p. (ZoÚ), predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o výnosoch. Podľa ods. 4 písm. c) tohto ustanovenia, sa výnosom rozumie zvýšenie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť; ekonomickým úžitkom podľa písm. d) je možnosť priamo alebo nepriamo prispieť k toku peňažných prostriedkov a ekvivalentov peňažných prostriedkov. V súlade s Opatrením MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v zn.n.p. (postupy účtovania), výnosy sa účtujú v účtovej triede 6 – Výnosy. Podľa § 75 postupov účtovania, v prospech účtov účtovej skupiny 60 – Tržby za vlastné výkony a tovar, sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky. V zmysle uvedeného, je účtovná jednotka povinná účtovať tržby súvisiace s predmetom podnikania účtovnej jednotky na konkrétne účty účtovej skupiny 60 tak, aby správne preukazovala výnosy vyplývajúce z činnosti účtovnej jednotky. Ak sa účtovná jednotka zaoberá poskytovaním služieb a aj predajom tovaru, tržby z predaja služieb účtuje v prospech účtu 602 – Tržby z predaja služieb a tržby z predaja tovaru v prospech účtu 604 – Tržby za tovar. Podľa § 17 ods. 9 postupov účtovania, o tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby, ktoré sa aktivovali (účtová skupina 62 – Aktivácia) a odovzdali do vlastných predajní účtovnej jednotky. Účtovnej jednotke by mal byť známy zámer obstarávania majetku (či je obstarávanie konkrétneho majetku na účel predaja ako tovaru, alebo ide o spotrebu materiálu pri poskytnutí služby pre odberateľa) a podľa toho zabezpečiť správnosť vedenia účtovníctva v súlade s metódami a zásadami postupov účtovania. Podľa § 7 ods. 1 ZoÚ, účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky. K účtovným dokladom: V zmysle § 6 ods. 1 ZoÚ, účtovná jednotka je povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi (§ 10). Podľa § 6 ods. 2 ZoÚ, účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov. Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať náležitosti § 10 ods. 1 písm. a) až písm. g) ZoÚ. Podľa § 10 ods. 2 ZoÚ, účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5. Za preukázateľný účtovný záznam pre účely účtovníctva, v súlade s § 32 ods. 1 ZoÚ, sa považuje iba účtovný záznam a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť, b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov, c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písm. a) alebo písm. b). Z uvedeného vyplýva povinnosť pre účtovnú jednotku vyhotoviť účtovný doklad ihneď po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje. Skutočnosť musí byť dokladovaná tak, aby bolo možné zistiť obsah každého účtovného prípadu v nadväznosti na použité účtovné metódy a účtovné zásady, t.j. spôsobom, aby účtovný prípad bol z dokladu identifikovateľný a zrozumiteľný a aby sa dal správne zaúčtovať. To znamená, že pri vyhotovení účtovného dokladu musí byť okrem iných povinných náležitosti aj jednoznačne uvedený obsah účtovného prípadu (či sa jedná o predaj tovaru, alebo poskytnutie služby v nadväznosti na ocenenie). Pri posúdení v účtovníctve, kedy musí zhotoviteľ účtovať o zákazkovej výrobe a kedy neúčtuje o zákazkovej výrobe, vychádza účtovná jednotka z definície zákazkovej výroby v § 30 ods. 1 postupov účtovania. KCFO poskytuje daňovým subjektom informácie o právach a povinnostiach vo veciach daní a o osobitných predpisoch v zmysle zákona č. 479/2009 Z. z. o orgánoch štátnej správy v oblasti daní a poplatkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení neskorších predpisov.
Odbornou informáciou je informácia všeobecného charakteru s odkazom na príslušné ustanovenia daňových zákonov a osobitných predpisov. Je využiteľná pre široký okruh daňových subjektov a nie iba pre vymedzenú skupinu daňových subjektov alebo pre jednotlivý daňový subjekt. Odbornou informáciou nie je zaujatie konkrétneho stanoviska k problému daňového subjektu, ktoré by si vyžadovalo posúdenie konkrétnych účtovných dokladov a zmlúv v konkrétnej situácii. S požiadavkou o konkrétnu informáciu má možnosť sa daňový subjekt obrátiť na účtovného a daňového poradcu.

S pozdravom

Ing. Alžbeta Kucková
Kompetenčné centrum finančných operácií
Odbor služieb pre verejnosť
Oddelenie podpory služieb pre verejnosť


alzbeta.kuckova@financnasprava.sk (alzbeta.kuckova@financnasprava.sk)
promont maja
17.07.12,08:13
Účtovnej jednotke by mal byť známy zámer obstarávania majetku (či je obstarávanie konkrétneho majetku na účel predaja ako tovaru, alebo ide o spotrebu materiálu pri poskytnutí služby pre odberateľa) a podľa toho zabezpečiť správnosť vedenia účtovníctva v súlade s metódami a zásadami postupov účtovania.

Pri posúdení v účtovníctve, kedy musí zhotoviteľ účtovať o zákazkovej výrobe a kedy neúčtuje o zákazkovej výrobe, vychádza účtovná jednotka z definície zákazkovej výroby v § 30 ods. 1 postupov účtovania.



.. suchá konštatácia ( vyššie) znenia ustanovení zákonov ... škoda ... a tieto vety ( vyššie) sú presne o tom, čo tým chceli povedať ...
psps
17.07.12,18:47
Fakt to sú len také výhovorky, keby vedeli odpovedať, tak napíšu konkrétne, ale nevedia, lebo aj tie naše zákony nie sú jednoznačné a častoktrát čo platí v jednom zákone je inak v inom zákone.
Ja verím tomu, že v našom prípade nejde určite o zákazkovú výrobu, už len z dôvodu, že je použité slovo výroba. My nevyrábame, my kupujeme. A kupujeme tovar, určite nie materiál, lebo okná ďalej nespracovávame, nemenia svoj tvar a pod. čiže kúpime tovar, predáme tovar a namontujeme tovar. Myslím, že takto by som si to obhájila.
Ale napadla ma ešte jedna vec. Pri predaji okien bez montáže, musíme pri platbe použiť fiškálnu pokladňu, ale pri predaji okien s montážou už nemusíme použiť fiškálnu pokladňu a stačí len vypísať PPD pretože sa to berie nie ako predaj tovaru, ale predaj diela, teda z ich pohľadu služby, a tu sa tie zákony navzájom bijú. Počkám ešte na nejakú ďalšiu odpoveď alebo ešte napíšem aj keď si myslím, že nikto mi nedá jasnú odpoveď.
promont maja
19.07.12,04:07
.
Ja verím tomu, že v našom prípade nejde určite o zákazkovú výrobu, už len z dôvodu, že je použité slovo výroba. My nevyrábame, my kupujeme. A kupujeme tovar, určite nie materiál, lebo okná ďalej nespracovávame, nemenia svoj tvar a pod. čiže kúpime tovar, predáme tovar a namontujeme tovar. Myslím, že takto by som si to obhájila.

... tak žiaľ, nemáte pravdu ... ak si teda myslíte, že nemáte zákazkovú výrobu = tú určite máte ... rozhodujúce je v tom práve to, že ide o dielo ( = a s týmto nemáte problém )... a zabudovaným materiálom sú o. i. aj okná, ktoré tvoria jeden celok spolu s múrmi atď. = dielo ... skúste sa o tom ešte porozprávať s právnikom ...


.
Ale napadla ma ešte jedna vec. Pri predaji okien bez montáže, musíme pri platbe použiť fiškálnu pokladňu, ale pri predaji okien s montážou už nemusíme použiť fiškálnu pokladňu a stačí len vypísať PPD pretože sa to berie nie ako predaj tovaru, ale predaj diela, teda z ich pohľadu služby, a tu sa tie zákony navzájom bijú. Počkám ešte na nejakú ďalšiu odpoveď alebo ešte napíšem aj keď si myslím, že nikto mi nedá jasnú odpoveď.


... a je pravda, že ten názov je zavádzajúci ( aj podľa mňa): zákazková výroba ... no o čom hore hovoríte je štandardizovaná výroba ( v zmysle metodického pokynu ...) ...

... rozhodnutie je na vás = mali by ste myslieť hlavne nato, že ak nebudete o nej účtovať = môže sa ( pri prelome rokov) ľahko stať, že vám vyjde úplne iný základ dane, ktorý môže "radikálne zamiešať karty", čo je, v týchto prípadoch, častým javom ...
Zita5
19.07.12,04:23
Fakt to sú len také výhovorky, keby vedeli odpovedať, tak napíšu konkrétne, ale nevedia, lebo aj tie naše zákony nie sú jednoznačné a častoktrát čo platí v jednom zákone je inak v inom zákone.
Ja verím tomu, že v našom prípade nejde určite o zákazkovú výrobu, už len z dôvodu, že je použité slovo výroba. My nevyrábame, my kupujeme. A kupujeme tovar, určite nie materiál, lebo okná ďalej nespracovávame, nemenia svoj tvar a pod. čiže kúpime tovar, predáme tovar a namontujeme tovar. Myslím, že takto by som si to obhájila.
Ale napadla ma ešte jedna vec. Pri predaji okien bez montáže, musíme pri platbe použiť fiškálnu pokladňu, ale pri predaji okien s montážou už nemusíme použiť fiškálnu pokladňu a stačí len vypísať PPD pretože sa to berie nie ako predaj tovaru, ale predaj diela, teda z ich pohľadu služby, a tu sa tie zákony navzájom bijú. Počkám ešte na nejakú ďalšiu odpoveď alebo ešte napíšem aj keď si myslím, že nikto mi nedá jasnú odpoveď.

Dajte si vypracovať stanovisko od daňového poradcu, riadne zaplatiť a žiadať odpoveď písomne .Jeho vyjadrenie si dať úplne dopodrobna rozpísať, tak aby to bol Vám jasný postup .
Ešte toto by som spravila.
psps
17.02.13,08:05
Dajte si vypracovať stanovisko od daňového poradcu, riadne zaplatiť a žiadať odpoveď písomne .Jeho vyjadrenie si dať úplne dopodrobna rozpísať, tak aby to bol Vám jasný postup .
Ešte toto by som spravila.

Vraciam sa k tejto téme, lebo mám pocit, že sme ju nedokončili. Mám stanovisko od daňovej a účtovnej poradkyne:
z podkladov, ktoré ste nám zaslali by som sa ja osobne prikláňala k účtovaniu:

1. PFA od dodávateľa okien 504/321
2. PFA od montážnej firmy 518/321

3. VFA zákazníkovi okná 311/604 a montáž s dopravou 311/602
Tu by ste verne preukazovali výšku tržieb a nákladov. Čo sa týka zákazkovej výroby (možno zmluva o dielo to evokuje ale ja tam zákazkovú výrobu nevidím), lebo podľa dokladov čo máte, vy ste nakúpili tovar a predali konečnému zákazníkovi (o tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie).
Dúšava
17.02.13,10:29
Ja účtujem dve montážne firmy, jedna montuje zabezpečovacie systémy, druhá montuje kompresory a rozvody vzduchu. Mne povedala audítorka, že keď ďalší v reťazci za mnou to predá v nezmenenom stave, ide o predaj tovaru - účty 504 a 604. Keď to namontujem, už som to použila, oni už to v nezmenenom stave predať nemôžu - je to služba, účet 602 - mám analytiku na použitý materiál a prácu a protiúčet 501. Tiež mi to ide cez jeden sklad, musím každú príjemku preveriť a opraviť zaúčtovanie.
O nedokončenej výrobe účtujem len zákazku na prelome rokov, keď je v jednom roku rozpracovaná a ukončená až v druhom roku.
promont maja
18.02.13,09:28
... pre úplnosť uvediem aj definíciu diela:

§ 536 Obchodného zákonníka
2) Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

... pretože celá problematika okolo zákazkovej výroby sa práve diela, resp. jeho časti týka ...


Vraciam sa k tejto téme, lebo mám pocit, že sme ju nedokončili. Mám stanovisko od daňovej a účtovnej poradkyne:
z podkladov, ktoré ste nám zaslali by som sa ja osobne prikláňala k účtovaniu:

1. PFA od dodávateľa okien 504/321
2. PFA od montážnej firmy 518/321

3. VFA zákazníkovi okná 311/604 a montáž s dopravou 311/602
Tu by ste verne preukazovali výšku tržieb a nákladov. Čo sa týka zákazkovej výroby (možno zmluva o dielo to evokuje ale ja tam zákazkovú výrobu nevidím), lebo podľa dokladov čo máte, vy ste nakúpili tovar a predali konečnému zákazníkovi (o tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie).

... to či máte, alebo nemáte zákazkovú výrobu, si musíte obhájiť vy ... takže je na Vás ako sa rozhodnete ... a ak pani audítorka vezme zodpovednosť na seba ... ? ...