skorica23
19.06.12,12:10
Ahojte, chcem sa spytat na vas nazor tykajuci sa ficovho rusenia dohod- nechcem tu otvorit nejaku diskusiu plnu vulgarizmom, hoci by aj bola namieste:)- ale vas nazor na to, co sa chysta urobit. Nejde mi totiz do hlavy, akou formou sa potom budu jednotlive prac. ukony (ako napr. jednorazove) vykonavat, co tym ludom z tej niekedy smiesnej vyplaty za "dohodu" zostane...Zrejme dostane zelenu praca nacierno...Kedy si myslite, ze by k ruseniu dohod mohlo prist- verim, ze to do septembra nestihnu a hlavne, ze tam urobia nejake vynimky- nielen studenstke brigady do 26 rokov. Zaujima ma to aj preto, ze ako mamicka na rodicovskej mam mesacny prijem 200 eur a tak si musim privyrabat dohodou z domu- bez tejto prace by sme boli v keli s nasim rodinnym rozpoctom. Co ale ked to ti nasi pani schvalia? Aka bude cesta k privyrobeniu si? dakujem za vase nazory!
veronikasad
19.06.12,10:17
Obmedzenie dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru s výnimkou denných študentov (účinnosť: 1.1.2013)

Z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa v súčasnosti neplatia odvody na sociálne poistenie s výnimkou minoritných odvodov na úrazové a garančné poistenie. Navrhuje sa zrušenie uvedených dohôd s výnimkou dohôd z brigádnickej činnosti denných študentov do 26 rokov. Takýto krok si za súčasnej úpravy Zákonníka práce vyžiada aj zvýšenie flexibility zamestnávania. Z dohôd o brigádnickej činnosti študentov bude platené zdravotné poistenie v sadzbe 14 %, dôchodkové poistenie (starobné, invalidné, RFS) v sadzbe 28,75 %, úrazové poistenie v sadzbe 0,8 % a garančné poistenie v sadzbe 0,25 %.
tweedle
19.06.12,10:48
ja pracujem popri TPP aj na dohodu (určite je nás takých veľmi veľa) , tak som zvedavá čo bude
veronikasad
19.06.12,10:50
ja osobne pracujem popri TPP aj na dohodu, tak som zvedavá čo bude
ak prejde pripravované opatrenie Ministerstva financii - tak takto pracovať od 1.1.2013 nebudeš môct.

Neviem o akú prácu ide, zostane ti pracovný pomer na kratší pracovný čas, alebo živnosť.
kimart
19.06.12,10:58
tak ja si teda neviem predstaviť, čo urobia drobní živnostníci, pre ktorých nie je rentabilné zamestnávať niekoho na TPP, ak napr. využívajú dohodárov len na niektoré drobné práce, tiež čo sa týka odvodového zaťaženia navýšenia o 25 €!, veď sú takí, čo aj dva mesiace namajú žiaden príjem - že zvyšovanie nezamestnanosti?:-(
ata111
19.06.12,11:20
Asi by bolo dobré umožniť pracovať na dohody ľuďom, ktorí do systému prispievajú z HPP, resp. živnostníci. Z dohôd by mali platiť tí, ktorí do systému za seba neplatia. Lenže toto určite nie je cieľom novely - kto robí, nech platí, kto robí na dve strany, nech platí o to viac, lebo tých čo nerobia a čerpajú rôzne dávky, tým je treba stále viac a viac. Novela nerieši problém, len zdiera tých, čo sa o seba a svoje rodiny starajú ako sa dá, často aj náhodnými brigádami na prilepšenie.
tweedle
19.06.12,11:32
ak pracujem na HPP a riadne sú za mňa platené odvody so ZP aj SP, prečo by som si mala ak si chcem privyrobiť platiť ZP a dôchodkové poistenie 2krát? čo z toho budem mať? vyšší dôchodok? lepšiu starostlivosť u lekára? asi ťažko :(
Braňo
19.06.12,11:35
ak pracujem na HPP a riadne sú za mňa platené odvody so ZP aj SP, prečo by som si mala ak si chcem privyrobiť platiť ZP a dôchodkové poistenie 2krát? čo z toho budem mať? vyšší dôchodok? lepšiu starostlivosť u lekára? asi ťažko :(

vláda sa snaží tlačiť dohodárov do štvrtinových a polovičných uväzkov, avšak teraz dala zelenú nelegálnej práci.
SilMar Group
19.06.12,13:27
Ako už niekto v inej diskusii podotkol, nezostane nám nič iné, len "optimalizovať".
Deganova
20.06.12,01:25
Ak zrušia dohody tak si neviem predstaviť ako to bude pri spoločenstvách vlastníkov bytov. SVB nebude mať na to, aby platilo človeka na skrátený úväzok... že by návrat k správcovským spoločnostiam?...
jana007
20.06.12,04:52
Poznám firmu, ktorá zamestnáva iba 10 dohodárov - čistiace práce cez víkend 5 hodín. Takže mesačne odpracujú 20-30 hodín. Čo s takýmito zamestnancami? Iné činnosti firma nerobí. Ako ich potom zamestná?
veronikasad
20.06.12,05:29
Poznám firmu, ktorá zamestnáva iba 10 dohodárov - čistiace práce cez víkend 5 hodín. Takže mesačne odpracujú 20-30 hodín. Čo s takýmito zamestnancami? Iné činnosti firma nerobí. Ako ich potom zamestná?
na kratší, nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas
misoft
20.06.12,05:40
Ty nie - druhí hej!
misoft
20.06.12,05:40
Alebo to jednoducho "zabalí"!
grammatika
20.06.12,05:51
Mňa by zase skôr zaujímalo ako nazvú tie kratšie pracovné úväzky, keď napr. firma vykonáva aj lektorské činnosti (výučba napr. PC softvéru, jazyka a podobne). V prípade, že sa nájde záujemca - klient o danú činnosť a má záujem napr. len o 2 hodiny výučby, tak aký to bude pracovný pomer? Kratší - píšu o nejakých šestinových pracovných pomeroch - ale veď 2 hodiny sú krátka doba na taký pracovný pomer.
To si už firma nebude môcť nikoho zohnať, aby spravil lekciu (keď bude o ňu záujem), keďže taký pracovný pomer nie je v zákone definovaný?
Dúfam, že fakt myslia aj na jednorázové činnosti a nie že zase niečo bude v zákone chýbať a bude sa musieť porušovať zákon..
lejka
20.06.12,06:02
Sociálnu poisťovňu kŕmia mesačne zamestnanci a SZČO, z dohodárov nemá nič.Myslím si, že bývalí zamestnanci štátnych úradov, ktorí teraz pracujú na svojich teplých miestečkach na dohodu si to vylobujú a ostane to tak, ako je doteraz.
Llívia
20.06.12,06:20
Obmedzenie dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru s výnimkou denných študentov (účinnosť: 1.1.2013)

Z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa v súčasnosti neplatia odvody na sociálne poistenie s výnimkou minoritných odvodov na úrazové a garančné poistenie. Navrhuje sa zrušenie uvedených dohôd s výnimkou dohôd z brigádnickej činnosti denných študentov do 26 rokov. Takýto krok si za súčasnej úpravy Zákonníka práce vyžiada aj zvýšenie flexibility zamestnávania. Z dohôd o brigádnickej činnosti študentov bude platené zdravotné poistenie v sadzbe 14 %, dôchodkové poistenie (starobné, invalidné, RFS) v sadzbe 28,75 %, úrazové poistenie v sadzbe 0,8 % a garančné poistenie v sadzbe 0,25 %.

A budú nahradené pracovným pomerom na kratší pracovný čas, t.j. so všetkým: dovolenka, náhrady za prekážky v práci, odstupné, dlhšia výpovedná doba, stravenky...? :confused:
To radšej nech dohody zostanú zachované pre všetkých, ale nech sa z nich platia odvody, aj keď tie by mali platiť len tí, ktorí ich neplatia z iného titulu (no na dôchodok si väčšina dohodárov z týchto odvodov nenašetrí).
veronikasad
20.06.12,06:23
Mňa by zase skôr zaujímalo ako nazvú tie kratšie pracovné úväzky, keď napr. firma vykonáva aj lektorské činnosti (výučba napr. PC softvéru, jazyka a podobne). V prípade, že sa nájde záujemca - klient o danú činnosť a má záujem napr. len o 2 hodiny výučby, tak aký to bude pracovný pomer? Kratší - píšu o nejakých šestinových pracovných pomeroch - ale veď 2 hodiny sú krátka doba na taký pracovný pomer.
To si už firma nebude môcť nikoho zohnať, aby spravil lekciu (keď bude o ňu záujem), keďže taký pracovný pomer nie je v zákone definovaný?
Dúfam, že fakt myslia aj na jednorázové činnosti a nie že zase niečo bude v zákone chýbať a bude sa musieť porušovať zákon..
Zrejme - ak takýto lektor bude chcieť vykonávať jednorázové činnosti, bude si musieť urobiť živnosť a výkon svojej práce firme faktúrovať.
veronikasad
20.06.12,06:27
A budú nahradené pracovným pomerom na kratší pracovný čas, t.j. so všetkým: dovolenka, náhrady za prekážky v práci, odstupné, dlhšia výpovedná doba, stravenky...? :confused:
To radšej nech dohody zostanú zachované pre všetkých, ale nech sa z nich platia odvody, aj keď tie by mali platiť len tí, ktorí ich neplatia z iného titulu (no na dôchodok si väčšina dohodárov z týchto odvodov nenašetrí).
Súhlasím s odvodmi do ZP u poistencov štátu (uchádzači o zamestnanie, dôchodcovia, študenti, ženy na MD) - nie u dohodárov, ktorí už platia zdr.poistenie sami (zamestnanci, živnostníci), príp. obmedzenie výšky vyplácanej odmeny u poistencov štátu. zatial sa toto obmedzenie týka len uchádzačov o zamestnanie.
Llívia
20.06.12,06:46
Súhlasím s odvodmi do ZP u poistencov štátu (uchádzači o zamestnanie, dôchodcovia, študenti, ženy na MD) - nie u dohodárov, ktorí už platia zdr.poistenie sami (zamestnanci, živnostníci), príp. obmedzenie výšky vyplácanej odmeny u poistencov štátu. zatial sa toto obmedzenie týka len uchádzačov o zamestnanie.
Ako by to potom riešili u poistencov štátu - bol by štát aj naďalej platiteľom ZP za nich + aj oni sami? Alebo len oni sami - pri nízkych zárobkoch by na ZP neodviedli ani to minimum, ktoré za nich platí štát?
veronikasad
20.06.12,06:48
Ako by to potom riešili u zamestnancov štátu - bol by štát aj naďalej platiteľom ZP za nich + aj oni sami? Alebo len oni sami - pri nízkych zárobkoch by na ZP neodviedli ani to minimum, ktoré za nich platí štát?
zamestnancov alebo poistencov štátu ?
SilMar Group
20.06.12,06:52
Všetko to vyvoláva čoraz viac otázok, na ktoré, podľa mňa nemajú ešte odpovede ani tie "múdre" hlavy tam hore, ktoré to celé vymysleli.
Urobili prvý nástrel, zistia, ktoré blbosti, čo vymysleli im zoberú najviac voličov, tie vyhodia alebo riadne zmodifikujú a začne nové kolo vymýšľania, prerábania, menenia podmienok...
a potom sa v tom už ani divá sv. nebude vyznať.
veronikasad
20.06.12,06:53
Všetko to vyvoláva čoraz viac otázok, na ktoré, podľa mňa nemajú ešte odpovede ani tie "múdre" hlavy tam hore, ktoré to celé vymysleli.
Urobili prvý nástrel, zistia, ktoré blbosti, čo vymysleli im zoberú najviac voličov, tie vyhodia alebo riadne zmodifikujú a začne nové kolo vymýšľania, prerábania, menenia podmienok...
a potom sa v tom už ani divá sv. nebude vyznať.
Len je na tom smutné, že kým v predch.vláde niektoré "blbosti" p. ministra práce stopla p. premierka - teraz to nebude mať kto urobiť.

Nedávno som pozerala diskusnú reláciu Pod Lampou a zo súčasného ministra financii som nemala dobrý dojem a návrh tých opatrení je z dielne ministerstva financii.
Jozef Mihál
20.06.12,06:58
...len si dovolím poznámku, že v Zákonníku práce sa má zmeniť, resp. sprísniť definícia závislej práce takto:

V § 1 sa ruší doterajší odsek 2:

"(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností."

...a nahrádza sa novým odsekom 2 takto:

"(2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu."

V odseku 3 sa súčasne ruší druhá veta:

"(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov."
Jozef Mihál
20.06.12,06:59
...čiže "zamestnávať na živnosť" sa už len tak nebude môcť.
bea
20.06.12,07:01
Ja si zase neviem predstaviť, ako to budú riešiť firmy, ktoré robia napr. prieskum trhu, promo akcie. Veď tam treba nájsť ľudí na pár hodín, možno minút .... A keď zarobia teraz za niektoré mesiace 3 - 20 €, tak veru neviem, aký "pracovný pomer" by to mohol byť a kto z doterajších dohodárov bude ochotný to robiť za nových podmienok. Myslím, že za takýchto podmienok skončí zopár takýchto firiem :(
veronikasad
20.06.12,07:02
...len si dovolím poznámku, že v Zákonníku práce sa má zmeniť, resp. sprísniť definícia závislej práce takto:

V § 1 sa ruší doterajší odsek 2:

"(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností."

"(2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu."

V odseku 3 sa súčasne ruší druhá veta:

"(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov."
P. Mihál, zrušenie časti vety v odst.2 dá väčší priestor živnostníkom, alebo naopak - niektoré práce budú môcť byť vykonávané výlučne na pracovný pomer ?

prehliadla som odpoveď tu

http://www.porada.sk/t196304-planovane-rusenie-dohod-co-vy-na-to.html#post2088132
Hanka
20.06.12,07:07
Vzdy za zneuzivanie zakona na to doplatia ti, pre ktorych bol zakon tvoreny. Vsetci reptame, ale pozrite sa na to z druhej strany. Zamestnavatelia si zvykli zamestnavat ludi na dohodu, aj tam kde dohoda nie je na mieste a mal by byt riadny pracovny pomer, ked nie na dohodu tak pozaduju, aby si zamestnanec otvorili zivnost. Toto urcite nie je spravne, ja viem, ze teraz mi poviete, ze kde zamestnavatelia maju brat peniaze na take velke odvody, akymi su zatazeni. Je to jednoducho zacarovany kruh. Ti co potrebuju nieco dostat od statu nadavaju, ze nemaju to co by chceli a ti co musia dat nieco statu nadavaju, ze kde na to vziat.... Skuste sledovat ponuky prace na portaloch, aky pracovny pomer je ponukany, je to bieda, kde maju mladi ludia ziskat navyk na pracu, a to samozrejme nehovorim o tom, ze clovek nad 40 rokov uz nie je tiez zaujimavy, aby ho niekto zamestnal....
veronikasad
20.06.12,07:07
Ja si zase neviem predstaviť, ako to budú riešiť firmy, ktoré robia napr. prieskum trhu, promo akcie. Veď tam treba nájsť ľudí na pár hodín, možno minút .... A keď zarobia teraz za niektoré mesiace 3 - 20 €, tak veru neviem, aký "pracovný pomer" by to mohol byť a kto z doterajších dohodárov bude ochotný to robiť za nových podmienok. Myslím, že za takýchto podmienok skončí zopár takýchto firiem :(
zrejme to budú môcť robiť len študenti, kde sa zrušenie dohôd o BPŠ neplánuje.
bea
20.06.12,07:11
zrejme to budú môcť robiť len študenti, kde sa zrušenie dohôd o BPŠ neplánuje.

Asi áno, len neviem, aký študent bude odpovedať na otázky, ktoré sa týkajú napr. skúseností s použitím zubných protéz alebo výchovy detí a pod. :)
Llívia
20.06.12,07:13
zamestnancov alebo poistencov štátu ?
Poistencov štátu. (Vôbec som si nevšimla ten "preklep".)
veronikasad
20.06.12,07:14
Asi áno, len neviem, aký študent bude odpovedať na otázky, ktoré sa týkajú napr. skúseností s použitím zubných protéz alebo výchovy detí a pod. :)
nerozumiem odpovedi - myslela som, že tí študenti sa budú pýtať, nie odpovedať ...
veronikasad
20.06.12,07:16
Ako by to potom riešili u poistencov štátu - bol by štát aj naďalej platiteľom ZP za nich + aj oni sami? Alebo len oni sami - pri nízkych zárobkoch by na ZP neodviedli ani to minimum, ktoré za nich platí štát?
Tým že bola zrušená výška minimálneho vymeriavacieho základu u poistencov štátu, z ktorého sa neplatia odvody - rovnako ako u zamestnancov a SZČO = neplatili by z minima, ale zo skutočne vyplateného príjmu, v tomto prípade z dohody.
bea
20.06.12,07:33
nerozumiem odpovedi - myslela som, že tí študenti sa budú pýtať, nie odpovedať ...
Aj - aj. Sú anketári a sú respondenti . Ani tí nie vždy odpovedajú zadarmo :(
No v každom prípade v tom ja vidím problém.... Anketárska sieť sa buduje roky a viem, aké je ťažké získať nových anketárov, ktorí svoju prácu robia zodpovedne :(
veronikasad
20.06.12,07:37
Aj - aj. Sú anketári a sú respondenti . Ani tí nie vždy odpovedajú zadarmo :(
No v každom prípade v tom ja vidím problém.... Anketárska sieť sa buduje roky a viem, aké je ťažké získať nových anketárov, ktorí svoju prácu robia zodpovedne :(
zúčastnila som sa školenia anketárov SŠU - dôchodcovia väčšinou túto prácu robia s väčším zanietením ako študenti - súhlasím s tebou, zrušením dohôd bude problém.
Jozef Mihál
20.06.12,07:42
zrejme to budú môcť robiť len študenti, kde sa zrušenie dohôd o BPŠ neplánuje.
Znova len malá poznámka: Dohody o BPŠ síce majú zostať, ale od prvého eura budú zaťažené odvodmi 14% na zdravotné poistenie, 28,75% na dôchodkové poistenie vr. rez. fondu a doterajšími odvodmi na úrazové a garančné poistenie. Práca na dohodu študentov tak "zdražie" o cca tretinu kvôli vyšším odvodom. A to sa prejaví dvoma spôsobmi: zvýšením nákladov zamestnávateľov a znížením čistých príjmov študentov.
veronikasad
20.06.12,07:46
Znova len malá poznámka: Dohody o BPŠ síce majú zostať, ale od prvého eura budú zaťažené odvodmi 14% na zdravotné poistenie, 28,75% na dôchodkové poistenie vr. rez. fondu a doterajšími odvodmi na úrazové a garančné poistenie. Práca na dohodu študentov tak "zdražie" o cca tretinu kvôli vyšším odvodom. A to sa prejaví dvoma spôsobmi: zvýšením nákladov zamestnávateľov a znížením čistých príjmov študentov.
Súhlasím, ale ešte stále to bude pre zamestnávatela lacnejšie ako pracovný pomer (dovolenky, stravné lístky ...) Pre študentov to bude nevýhodné, pretože ak už sa majú platiť odvody, tak by im skôr prospelo nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti. (ak myslia na budúcnosť po skončení štúdia).

mimotemyMôj názor v tomto príspevku neznamená, že so zrušením dohôd alebo zmenami v DoBPŠ súhlasím ...
Estetic
20.06.12,07:49
Znova len malá poznámka: Dohody o BPŠ síce majú zostať, ale od prvého eura budú zaťažené odvodmi 14% na zdravotné poistenie, 28,75% na dôchodkové poistenie vr. rez. fondu a doterajšími odvodmi na úrazové a garančné poistenie. Práca na dohodu študentov tak "zdražie" o cca tretinu kvôli vyšším odvodom. A to sa prejaví dvoma spôsobmi: zvýšením nákladov zamestnávateľov a znížením čistých príjmov študentov.
Toto bude další úder aj sukromným lekárom.Na dohodu mám uctovničku a upratovacku.Nepríjemné.
Jozef Mihál
20.06.12,07:52
Z pohľadu zamestnávateľa: náklady na zamestnávanie celkovo vzrastú. A to podstatne. Lebo:
- zrušia sa dohody o vykonaní práce a o pracovnej činnosti,
- dohody o BPŠ sa zaťažia odvodmi na zdravotné a dôchodkové poistenie,
- zavedú sa nové, resp. staronové povinnosti v Zákonníku práce - nárok na odstupné, prípatok za prácu vo sviatok 100%, platenie náhrady mzdy odborárskym funkcionárom atď.,
- nadpriemerne plateným zamestnancom sa zvýšením max. VZ zvýšia odvody,
- zavedú sa nové povinnosti podľa zákona o BOZP, za všetko spomeniem znovuzavedenie povinnej zdravotnej služby,
- zavedie sa daň z dividend, resp. sa zvýši poistné na zdravotné poistenie,
- a ak by to nestačilo, zvýši sa daň zo zisku právnických osôb.
Ľubica2
20.06.12,08:16
Verejná správa - zákon 552/2003 a 553/2003 :
- zamestnanec musí predložiť výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace - ak zametnanca prijímame jednorazovo na výkon nejakej činnosti, čo by sme v súčasnosti vyriešli dohodou o VP .. a o pol roka znova ho budeme chcieť prijať, tak bude musieť opakovanie predkladať výpis z registra trestov ?
- ako mu určíme plat ? - aby nemuseli zdokladovať prax pre zaradenie do platovej triedy a stupňa asi budeme musieť použiť § 7a osobný plat ...
trisestri
20.06.12,08:29
tento navrh je este prisnejsi ako pravicovy,kde sa navrhovala hranica do ktorej by sa odvody neplatili.
SilMar Group
20.06.12,09:58
Z pohľadu zamestnávateľa: náklady na zamestnávanie celkovo vzrastú. A to podstatne. Lebo:
- zrušia sa dohody o vykonaní práce a o pracovnej činnosti,
- dohody o BPŠ sa zaťažia odvodmi na zdravotné a dôchodkové poistenie,
- zavedú sa nové, resp. staronové povinnosti v Zákonníku práce - nárok na odstupné, prípatok za prácu vo sviatok 100%, platenie náhrady mzdy odborárskym funkcionárom atď.,
- nadpriemerne plateným zamestnancom sa zvýšením max. VZ zvýšia odvody,
- zavedú sa nové povinnosti podľa zákona o BOZP, za všetko spomeniem znovuzavedenie povinnej zdravotnej služby,
- zavedie sa daň z dividend, resp. sa zvýši poistné na zdravotné poistenie,
- a ak by to nestačilo, zvýši sa daň zo zisku právnických osôb.

a sme v pr...:(

Máme právo požadovať od štátu za tieto peniaze, ktoré od nás idú zdrať vyššiu kvalitu služieb?
Ako sa máme brániť? Veď si v podstate robia, čo chcú...
veronikasad
20.06.12,10:00
a sme v pr...:(

Máme právo požadovať od štátu za tieto peniaze, ktoré od nás idú zdrať vyššiu kvalitu služieb?
Ako sa máme brániť? Veď si v podstate robia, čo chcú...
http://ekonomika.sme.sk/c/6425654/sef-ifp-filko-nemozeme-sekat-vydavky.html
SilMar Group
20.06.12,10:16
http://ekonomika.sme.sk/c/6425654/sef-ifp-filko-nemozeme-sekat-vydavky.html

ty brdo, tak to je naozaj sila... z celého článku mi vychádza to, že urobme niečo veľmi rýchlo, aby sa zvýšili príjmy do rozpočtu bez ohľadu na to, aký to bude mať reálny dopad. Dlhodobú koncepciu nepotrebujeme...

človeku až rozum zostáva stáť nad takýmito odborníkmi :eek:
srska
20.06.12,10:18
ty brdo, tak to je naozaj sila... z celého článku mi vychádza to, že urobme niečo veľmi rýchlo, aby sa zvýšili príjmy do rozpočtu bez ohľadu na to, aký to bude mať reálny dopad. Dlhodobú koncepciu nepotrebujeme...

človeku až rozum zostáva stáť nad takýmito odborníkmi :eek:stačí kuknúť kde robí a pod kým
veronikasad
20.06.12,10:18
ty brdo, tak to je naozaj sila... z celého článku mi vychádza to, že urobme niečo veľmi rýchlo, aby sa zvýšili príjmy do rozpočtu bez ohľadu na to, aký to bude mať reálny dopad. Dlhodobú koncepciu nepotrebujeme...

človeku až rozum zostáva stáť nad takýmito odborníkmi :eek:
V podobnom duchu sa niesli aj odpovede ministra financii v diskusnej relácii Pod Lampou.
SilMar Group
20.06.12,10:26
V podobnom duchu sa niesli aj odpovede ministra financii v diskusnej relácii Pod Lampou.

človeku sa ani pracovať nechce, keď ich počúva...
Len by k sebe hrabali. Hlavne, že prvé, čo vláda schválila, bolo zvýšenie ich platov, vrátane prezidentovi, aby mali zicher, že im to prejde...
fuj, hamba im !!!

a to som si povedala, že sa už nad nimi nebudem rozčuľovať :(:mad:
Dáša_
20.06.12,10:28
robila som v škole krúžok s deťmi. Moja mesačná odmena bola niekde okolo 24€ (za 8 hodín mesačne) Škola takto platila všetkých vedúcich krúžkov. No neviem, ako to budú riešiť ďalej

Iný prípad - lesné spoločenstvá a brigády napríklad pri sadení stromčekov, čistení lesa...
srska
20.06.12,10:30
človeku sa ani pracovať nechce, keď ich počúva...
Len by k sebe hrabali. Hlavne, že prvé, čo vláda schválila, bolo zvýšenie ich platov, vrátane prezidentovi, aby mali zicher, že im to prejde...
fuj, hamba im !!!

a to som si povedala, že sa už nad nimi nebudem rozčuľovať :(:mad:ja sa na tom už len bavím - kasa prázdna - ktovie prečo - najčastejšia odpoveď "to oni" - čo sa budeme zaťažovať - klopneme všetkých malých cez kríže - šak nejako bude. a je jedno či tam je smer, sas, sdkú, ....
Pikoška
20.06.12,12:29
Len je na tom smutné, že kým v predch.vláde niektoré "blbosti" p. ministra práce stopla p. premierka - teraz to nebude mať kto urobiť.

Nedávno som pozerala diskusnú reláciu Pod Lampou a zo súčasného ministra financii som nemala dobrý dojem a návrh tých opatrení je z dielne ministerstva financii.Vtedy stopla pani premiérka, teraz by sme mohli stopnúť všetci. No ale kedy to stíhať, keď účtovníci majú kumulované funkcie so strážcami:

Dnes 10:44
#8738 (http://www.porada.sk/t186192-p874-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo-ii.html#post2088204)
veronikasad (http://www.porada.sk/member.php?u=36647)
http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-offline.png
Poraďákhttp://www.porada.sk/images/drak_userV2.gifČlenom od23.12.06MiestoPrievidzaPríspevky25,876Súhlasov :
14,358pochváliť (http://www.porada.sk/t186192-p874-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo-ii.html)

Re: Čo sa mi dnes stalo, čo ma rozčúlilo a čo ma potešilo II.

http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: srska http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t186192-p874-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo-ii.html#post2088181)
večne v strate - poznám to



nemusí to byť zrovna strata, stačí ustriehnuť si základ dane do výšky NČZD. Mám živnostníka, ktorý podniká viac ako 15 rokov a nezaplatil ešte ani cent (predtým SK) dane.

P.S. Ja nemám dobrý dojem z mnohých účtovníkov, no a samozrejme ani z pána ministra financií.







Súhlasím (1) (http://www.porada.sk/post_thanks.php?do=post_thanks_add&p=2088204&securitytoken=1340198441-da39a2586ad96ac425e374ab7e9a33fe23e0aea7) (http://www.porada.sk/report.php?p=2088204) Komentár (http://www.porada.sk/comment.php?do=comment&p=2088204) http://www.porada.sk/clear.gifOdpovedať (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=2088204) http://www.porada.sk/clear.gifCitovať (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=2088204) http://www.porada.sk/images/buttons/multiquote_40b.png (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=2088204)užitočné (0) (http://www.porada.sk/t186192-p874-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo-ii.html) neužitočné (http://www.porada.sk/t186192-p874-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo-ii.html)
veronikasad
20.06.12,12:32
Pikoška, neviem čo si citáciou mojich príspevkov chcela povedať a medzi akých účtovníkov si ma zaradila.

Tomuto klientovi robím účtovníctvo pravidelne mesačne a základ dane si "striehne" na konci roka sám.
wagner
20.06.12,12:37
robila som v škole krúžok s deťmi. Moja mesačná odmena bola niekde okolo 24€ (za 8 hodín mesačne) Škola takto platila všetkých vedúcich krúžkov. No neviem, ako to budú riešiť ďalej

Iný prípad - lesné spoločenstvá a brigády napríklad pri sadení stromčekov, čistení lesa...

A som zvedavá, kto zamestná na plný uväzok členov volebných komisií pri voľbách :confused: Na jeden deň. Pokiaľ budeme mať pracovný pomer, tak budem trvať na preplatení všetkých hodín - niekedy sme robili aj 24 hodín v kuse. Takže nie nejakých 30 €
Liptáčik
20.06.12,13:08
Mne to vychádza stále len a len rovnako. Žiaľ. Vytiahnuť drobným ľudkom, ktorí doteraz mali možnosť si trochu privyrobiť peniažky z vrecka. A prípadne firmám, ktoré sa uchýlia k nelegálnej práci vyrúbiť slušné pokuty. Pokutovanie je najľahšia forma rýchleho príjmu do rozpočtu. Celé mi to pripadá ako v Kocúrkove.
Dáša_
20.06.12,13:11
A som zvedavá, kto zamestná na plný uväzok členov volebných komisií pri voľbách :confused: Na jeden deň. Pokiaľ budeme mať pracovný pomer, tak budem trvať na preplatení všetkých hodín - niekedy sme robili aj 24 hodín v kuse. Takže nie nejakých 30 €

možno to je forma, ako naučiť pracovať mladých - všade a na všetky takéto práce sa budú zamestnávať iba študenti a tak budú mať riadne pracovné návyky, keď školu skončia :)
misoft
20.06.12,13:38
A "satarmo" im to nebude nik robiť - nech si to robia posranci!
Pikoška
20.06.12,17:38
Pikoška, neviem čo si citáciou mojich príspevkov chcela povedať a medzi akých účtovníkov si ma zaradila.

Tomuto klientovi robím účtovníctvo pravidelne mesačne a základ dane si "striehne" na konci roka sám.Teba som nezaradila medzi žiadnych účtovníkov. Svojou prácou sa Ty niekde radíš. Len som takýto príspevok vnímala ako návod na to, že pri "optimalizácii" daňového základu už netreba cesťáky dva ale jeden. Načo strata, keď stačí " optimalizovaný " základ dane. Nuž, a ak vieš, že si to striehne on, je mi to ešte úsmevnejšie. Ja som myslela, že ON si zakladá účtovné doklady priebežne a na konci obdobia na základe účtovníctva Tebou spracovaného získa verný a pravdivý obraz o svojom hospodárení. Dnes viem, že sa to volá teda obraz "ustriehnutý". No a ak si každý ustriehne ZD tak, že nie je čo štátu poslať, tak štát vtedy vystaví účet. Nad ktorým tu horekujeme v každej téme. Tak len toľko som tým citovaným príspevkom chcela povedať. A keďže bol v kaviarni, budem ho vnímať tak, že bol len na odľahčenie.
veronikasad
20.06.12,17:52
mimotemyDanilka, si úplne vedľa - živnostník nepoužíva auto na podnikanie. A hodnoť prosím moje príspevky v téme, v ktorej boli zadané.
SilMar Group
20.06.12,18:03
Tak povedzme si na rovinu - podnikatelia sú všelijakí - aj tí, čo "optimalizujú" až na doraz, aj tí poctiví - ťažko ich hádzať do jedného vreca. Mám strašne zlatú klientku - živnostníčku - ktorej obľúbená fráza je "Chcem platiť veľké dane. To znamená, že veľa zarábam". Keby všetci boli takí poctiví ako ona...:)
Pikoška
20.06.12,18:12
mimotemyDanilka, si úplne vedľa - živnostník nepoužíva auto na podnikanie. A hodnoť prosím moje príspevky v téme, v ktorej boli zadané. No dobre Veronika, ak inak nedáš, tak nedá dvakrát faktúru od kamoša za opravu tlačiarne. Ja neúčtujem živnostníkov, skôr s.r.o. a akciovky. A tí tam majú aut nespočet, tak mi prepáč moju totálnu nevedomosť. V kaviarni sa mi nezdá veľmi náležité rozoberať účto, tak som si to dovolila tu. Z celého srdca sa Ti ospravedlňujem. A dala si mi motiváciu, ako užitočne stráviť tento večer. Lebo s tým používaním auta u živnostníkov si ma zaskočila, tak si to okamžite idem preveriť.:)Vieš, ja nemám problém s tým, aby som priznala: viem, že nič neviem. Spokojná?;)
Zita5
20.06.12,19:11
Ja budem stručná ...nech žije "ozdravný balíček vlády"......
martinaj
20.06.12,23:44
Nuž čo, po prečítaní toho, čo sa na nás chystá už môžeme ozaj čakať zriadenie dane za vzduch. Naša neziskovka využíva DOPČ. Robíme napríklad hobby kurzy trvajúce 1-2 hodiny. V jednom mesiaci má lektor niekedy odpracovaných 0 hodín, inokedy 2 hodiny. Teraz nám stačí prihlásiť dohodára do SP a po ukončení spolupráce ho odhlásiť. Neviem si predstaviť, ako by nám narástla administratíva a aký úväzok by sme lektorovi vlastne dali.
Dáša_
21.06.12,03:49
Nuž čo, po prečítaní toho, čo sa na nás chystá už môžeme ozaj čakať zriadenie dane za vzduch. Naša neziskovka využíva DOPČ. Robíme napríklad hobby kurzy trvajúce 1-2 hodiny. V jednom mesiaci má lektor niekedy odpracovaných 0 hodín, inokedy 2 hodiny. Teraz nám stačí prihlásiť dohodára do SP a po ukončení spolupráce ho odhlásiť. Neviem si predstaviť, ako by nám narástla administratíva a aký úväzok by sme lektorovi vlastne dali.

... a o koľko by napríklad vzrástla cena kurzov, ak sa nerozhodnete to robiť zadarmo. Ovšem, ak by to chcel lektor robiť zadarmo, ktovie, či by to nebola rovno nelegálna práca s mastnými pokutami
grammatika
21.06.12,06:01
Ja by som to povedala takto:
Ak zákon neumožní pracovať ľuďom (nielen študentom) na "nejakú pracovnú zmluvu" keď dohody zaniknú, tak veru neviem, kto bude vykonávať odborné krátkodobé práce, kt. vykonávajú na pár hodiniek. Zaujímalo by ma, či môže moja rodina len tak bezodplatne robiť napr. na stavbe, alebo poskytnúť kurz...či prípadná kontrola by to nebrala ako čiernu prácu..?
Prečo sa dohody berú ako obchádzanie zákona? Veď keď to tak berú, tak nech sprísnia podmienky, ok, ale nech umožnia ľuďom si privyrábať..
Takisto vidím možnosti iných príjmov do štátneho rozpočtu, ako v prípadoch, kt. navrhuje momentálna vláda. Ja neviem, ale fakt si štát myslí, že ak zvýši dane, odvody, že vyberie viac?
Llívia
21.06.12,06:10
...1. Prečo sa dohody berú ako obchádzanie zákona? Veď keď to tak berú, tak nech sprísnia podmienky, ok, ale nech umožnia ľuďom si privyrábať..
2. Takisto vidím možnosti iných príjmov do štátneho rozpočtu, ako v prípadoch, kt. navrhuje momentálna vláda. Ja neviem, ale fakt si štát myslí, že ak zvýši dane, odvody, že vyberie viac?
1. Verejné tajomstvo - lebo sa nimi nezriedka zákon skutočne obchádza.

mimotemy2. Ja tiež - kde je napr. to sľubované zníženie počtu poslancov zo 150 na 100? :confused: To zníženie, kvôli čomu istá strana robila petíciu? A odstupné/odchodné alebo čo to dostávajú, keď im vyprší funkčné obdobie, si už zrušili? Ktorý zamestnanec má nárok na odstupné, ak mu vyprší pracovný pomer na dobu určitú? Oni sú v tej funkcii tiež len na dobu učitú, ak nie sú predčasné voľby a ani vtedy by nemali nič dostať, nahrabú si dosť!
veronikasad
21.06.12,06:33
k prísp. č. 55

Danilka, prepáč moju trúfalosť, že som si dovolila pár príspevkov v tejto téme. Účtovníctvo živnostníkov robím 20 rokov, urobila som stovky daňových priznaní a napriek mnohým daňovým kontrolám nepotrebovala som využiť poistenie účtovníkov. Môžem ťa ubezpečiť, že som neurobila ani jednu knihu jázd, ani tú vlastnú - napriek pomerne vysokým príjmom mám paušálne výdavky.
Ver mi, že účtovníctvo živnostníkov je oveľa zaujímavejšia práca ako práca pod tlakom vo veľkej firme s pohľadom na nepríjemného unudeného šéfa. Vyskúšala som si 27 rokov aj tkúto prácu a napriek tomu, že účtovníctvo bolo a je mojim koníčkom, vo firme som komplexné spracovanie PU vrátane daní nerobila. Po prechode na živnosť som mala dostatok zákazníkov, tak sa PU nevenujem. Preto v mojom profile nenájdeš "samostatný účtovník".
danni
21.06.12,06:35
Hlavne, že konečne dovolili mamičkám pracovať a privirábať si popri materskej. Určite všetky mali dohody. Teraz si nebudu mať ako privyrabať.... Nejaký ten dohodár sa určite nájde v každej firme napr. požiarny technik, upratovačka, učtovnička...

A ohľadom definicie "zavislej prace" ja robim pre zamestnavateľa na živnosť, ale vykonavam klasicku pracu zamestnanca. Nikto ma do toho nedonutil, chcela som to sama, lebo popri praci som začala podnikať a nechcem platiť dvojite odvody. Takže sa tiež budem musieť zamestnať....
kotalova
21.06.12,07:19
Dohody sú forma práce, ktorá sa dá robiť počas voľného času- teda po práci, v sobotu, nedeľu. Keď si niekto z nás, chcel privyrobiť a tak udržať na úkor volného času istú životnú úroveň pre seba a svoju rodinu, tak to už skončilo. Naša múdra vláda rozhodne o tom, že prispeješ na to, aby si oni mohli valorizovať platy, resp. rozdávať odmeny - niekto to musí zaplatiť. Asociál, ktorý čaká na podporu, nebude pracovať na dohodu a platiť odvody. Ty z toho budeš mať ... aj keď poctivo platíš zdravotné, nemocenské a pod. doplatky za lieky za posledné mesiace stúpli o 30-50%, banky sa už pripravujú na povinné odvody, ktoré im vláda pripravila a už v tomto mesiaci stúpli poplatky z 13 centov na 15-17 centov, vraj majú zrazu vyššie náklady a to ešte nevieme, čo nás potom čaká. Všetko a všetci valia na tých chudákov čo trošku majú z čoho, a zoberú im aj to málo čo si mohli zarobiť. Prajem pánom, ktorí o týchto veciach rozhodujú veľa zdravého rozumu pri podobných rozhodnutiach, lebo keď stredná vrstva padne, bude im lepšie? Kotalka
Pikoška
21.06.12,07:27
To veronikasad, téma vôbec nie je o tom, kto koľko a akých príspevkov napísal. Téma je o názoroch a dopadoch na odvodovú a daňovú reformu, ktorá sa dotkne každého. Živnostníka, zamestnanca, štatutára, konateľa, dôchodcu, mamičky s dieťaťom, nezamestnaného, chorého, zdravého, rodiča starajúceho sa o invalidné dieťa, ľudí odkázaných na domovy dôchodcov. Žiadna diskusia problém nevyrieši, my sme si zvolili tých, čo opäť naháňajú peniaze do štátnej pokladnice. Môj názor je ten, že najviac kradnú politici, vysokí štátní úradníci, v spoločnosti je bezbrehá korupcia a tieto nedostatky treba sanovať. Otázne je to, dokedy občania dovolia takéto nešváry, pretože väčšina mlčí. A to všetko je len živná pôda k tomu, aby sa medzi sebou žrali živnostníci, zamestnanci, slobodní podnikatelia, zanechávali si odkazy, kto je viac zdieraní, a pritom zdieraní sú všetci. Politické centrály nie sú ľahostajné k názorom verejnosti a tak vedia, ako, kedy a na akú stranu viac pritlačiť. Najmä pred voľbami. A keďže aj odvodová reforma je minca, ktorá má dve strany, ja som ju otočila na opačnú od tej Tvojej. Takže toľko, ja Tvoje názory len konfrontujem s mojimi, komu najviac ublížia daňové priznania nulové, či stratové. A celkom určite to nebudú goriláci. Prajem Ti pekný deň.
trisestri
21.06.12,07:40
ak teraz student resp dohodar dostal 2 eura na hodinu v cistom,tak podla noveho navrhu bude mat 1,44 v cistom na hodinu a to je dost malo ak ostane dohadar limitovany poctom hodin ktore moze odpracovat,teraz student v markete je limitovany poctom zhruba 80 hod mesacne,tak mu v cistom vyjde nejakych 115 eur za mesiac-spravnejsie by bolo keby sa ponechal strop 150 eur a odvody u dohodarov by sa platili z ciastky ktora presahuje tuto sumu./ono tych cistych 1,44 po odvodoch je este menej prakticky ak odpocitame naklady na dopravu,stravu,napoje ktore dohodar ma a na uhradu ktorych nema narok,zamestnanci napr maju narok na stravne listky/
Zita5
21.06.12,07:55
Ja by som to povedala takto:
Ak zákon neumožní pracovať ľuďom (nielen študentom) na "nejakú pracovnú zmluvu" keď dohody zaniknú, tak veru neviem, kto bude vykonávať odborné krátkodobé práce, kt. vykonávajú na pár hodiniek. Zaujímalo by ma, či môže moja rodina len tak bezodplatne robiť napr. na stavbe, alebo poskytnúť kurz...či prípadná kontrola by to nebrala ako čiernu prácu..?
Prečo sa dohody berú ako obchádzanie zákona? Veď keď to tak berú, tak nech sprísnia podmienky, ok, ale nech umožnia ľuďom si privyrábať..
Takisto vidím možnosti iných príjmov do štátneho rozpočtu, ako v prípadoch, kt. navrhuje momentálna vláda. Ja neviem, ale fakt si štát myslí, že ak zvýši dane, odvody, že vyberie viac?

Ja si myslím, že určité skupiny budú za ponechanie Dohôd o vykonaní práce ...budú určite tlaky na vládu.Dohody sa nepoužívali len pre bežných daňovníkov a to si určite uvedomia .
nika.sum
21.06.12,08:01
možno to je forma, ako naučiť pracovať mladých - všade a na všetky takéto práce sa budú zamestnávať iba študenti a tak budú mať riadne pracovné návyky, keď školu skončia :)

no neviem ci im tam pojdu robit, ked si z toho mala budu musiet zaplatit ZP a SP, co im zostane. Chapala by som to, keby sa odvody do ZP a SP z dohod platili nad urcitu sumu, ale pri prijmoch do 200 EUR mesacne, ked je to naozaj len privyrobenie a naviac to obmedzovat len na studentov. Som zhrozena zo vsetkeho co sa v tejto republike deje, tych co robia, potrebuju zodrať z koze, len aby mohli naplnit svoje vrecka a rozdat tym, ktorí cely zivot nerobili vobec nic a v konecnom dosledku su na tom lepsie ako vacsina pracujucich s podpriemernou mzdou. V tomto state je v rozpocte dost penazi, len by ich potrebovali nasmerovat spravnych smerom, urcite by sme nemohli vyskakovat ale to by malo hlavne platit pre politikov...Najhorsie je ze co mozeme s tym spravit, k comu toto vedie??????

Na FB som videla foto s napisom : Prepačte, že nedokážeme tak rýchlo zarábať ako vy kradnúť... (bolo to mierene politikom).
veronikasad
21.06.12,08:51
Danila, ak by si si bola včera prečítala viac mojich príspevkov v poradáckej kaviarni,tak by si zistila, že príspevok ktorý si vytiahla do tejto témy je napísaný v úplne inom kontexte. Bol reakciou na srskou návrh zaviesť minimálnu daň, s ktorým som súhlasila. Potom by sa také prípady živnostníkov, ako som v tom príspevku uviedla - nevyskytovali.
Pikoška
21.06.12,11:15
Veronika, ja nemám pocit, že Ty musíš obhajovať Tvoje príspevky. Ja Tvoje príspevky poznám, sú odborne kvalitné a teda občas aj reálne. Reálne z podnikateľského života. Ja chápem celú problematiku v širších súvislostiach, a teda som citlivá na tie stratové firmy, či živnostníkov. Osobne to považujem za zlyhanie najdôležitejšej funkcie štátu a tou je medzi inými funkcia kontrolná. Predstav si žienku s dieťaťom, ktorej manželovi sa zapália lýtka, nájde si zlatokopku a odfrčí z domu. Po rozvode prinesie na stôl sudcovi stratové falzifikáty svojich firiem a žienke sa môže o spravodlivom výživnom len snívať. Čo na tom, že gaunerík si máča nohy aj s novou zlatokopkou v mori, kam si len tak odbehne súkromný lietadlom. Napríklad. Vieš, koľko driny Ti dá preukázať, že to účto je hnus, že pravda je iná a že vďaka tomuto štátu nájsť spravodlivosť je svinsky zložité? Uviedla som len príklad, čo všetko so sebou prináša porušenie zákonov na akejkoľvek úrovni a kýmkoľvek. Myslím, že sme sa pochopili a nie je potrebné ďalej podceňovať všetky aspekty daňovo-odvodovej reformy, či obšírne vysvetľovať náš názor na vec. Môj je taký.
profesional
21.06.12,12:01
Prudko vzrastie cierna praca. Lebo vela ludi co robi na dohody prilezitostne veci robi za tak male sadzby, ze ak z toho budu musiet zaplatit odvody a plne dane, tak im neostane ani na cestovne naklady sucisiace s prichodom na miesto prace.

A ti ostatni si preregistruju trvaly pobyt do inej krajiny EU.
SilMar Group
21.06.12,12:22
Keď to takto pôjde ďalej, skončíme v prudkom socializme, kde každý bude robiť a nerobiť a na konci týždňa sa postavíme do radu, natiahneme ruku a dostaneme od štátu "spravodlivú a solidárnu" výplatu. Všetci rovnakú.
srska
22.06.12,09:58
bulharské odhady:

1. Približne 200 tisíc živnostníkov, ktorí platia minimálne odvody, tak zaplatí na budúci rok na odvodoch o 25,75 eur mesačne viac. A za celý rok zaplatia na odvodoch o 309 eur viac, ako v roku 2012. Štát tak získa vyše 60 miliónov eur na úkor zníženia príjmov drobných živnostníkov.

zdroj: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/06/10/zastupcovia-zivnostnikov-skocili-vlade-na-spek/ 10.06.2012

2. V súčasnosti vyše 80% SZČO platí odvody z minimálnych VZ, ktoré generujú nízke dôchodky s doplatkom na dávke v hmotnej núdzi.

zdroj: http://www.porada.sk/t196296-ozdravny-balicek-2012-2013-a.html#_ftnref1 19.06.2012
SilMar Group
22.06.12,10:02
no nie su to úžasné čísla?
Na škole nám hovorieval profesor - malá lož, veľká lož, štatiska...

Ale dobre sa to prezentuje s takými číslami, nie?
srska
22.06.12,10:03
no nie su to úžasné čísla?
Na škole nám hovorieval profesor - malá lož, veľká lož, štatiska...

Ale dobre sa to prezentuje s takými číslami, nie?jeden a ten istý + rozdiel 9 dní:cool:

pre info: počet fo v 2011 podľa výročnej správy dr sr za rok 2011 str. 29 (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/informacny_servis/vyrocna_sprava/data/vs_2011.pdf)
Jozef Mihál
22.06.12,20:30
Srska, pocet szco podavajucich danove priznanie nie je zhodny s poctom szco, platiacich zdravotne poistenie a pocet szco platiacich socialne poistenie je este nizsi. Pre Vase info.
srska
23.06.12,03:30
Srska, pocet szco podavajucich danove priznanie nie je zhodny s poctom szco, platiacich zdravotne poistenie a pocet szco platiacich socialne poistenie je este nizsi. Pre Vase info.pán mihál, potom ale nie je korektné znenie vety: V súčasnosti vyše 80% SZČO platí odvody z minimálnych VZ, ......
hubatá
23.06.12,04:19
Zasa štát postihuje len tých čo majú záujem pracovať, čo takto už konečne niekoho aj zavrieť a zhabať mu majetok až po vnúčatá???
Prokuratúra by mohla konečne už vytiahnuť nejaký spis zo svojich fijokov ......
Pikoška
23.06.12,07:22
Prokuratúra dá skôr zo šuflíka rovno pod koberec, ak už z neho niečo náhodou vytiahne. Teda pokiaľ sa to netýka tých najvrchnejších. A že je kasa poriadne vybrakovaná svedčí aj ten fak, že sociálna poisťovňa sa uchýlila k skutočne poľutovaniahodným krokom. Asi sa potrebuje ešte niekto nabaliť, a niekto vylepšiť dôchodok, lebo práce tu bude priveľa. Keď zdierať, tak poriadne. Všetci, ktorí sa omeškali s odvodmi pre túto skvelú poisťovnu čo len o jediný deň tak im budú vyrúbené penále. A ten pán, čo sa priam hanbil pozerať do kamery pri odpovediach na otázky novinára, ale veď odpovedať ani poriadne nevedel, si trúfol ohraničiť túto nehoráznosť do roku 2004. Takže každý, kto im dal pošmyknutím pri naplnení zákona do bodky a do písmena IM dal zároveň aj možnosť k zdieraniu cestou akýchkoľvek prostriedkov. Dnešná vláda sa skutočne stihla už predstaviť v celej svojej paráde.
srska
23.06.12,07:27
Prokuratúra dá skôr zo šuflíka rovno pod koberec, ak už z neho niečo náhodou vytiahne. Teda pokiaľ sa to netýka tých najvrchnejších. A že je kasa poriadne vybrakovaná svedčí aj ten fak, že sociálna poisťovňa sa uchýlila k skutočne poľutovaniahodným krokom. Asi sa potrebuje ešte niekto nabaliť, a niekto vylepšiť dôchodok, lebo práce tu bude priveľa. Keď zdierať, tak poriadne. Všetci, ktorí sa omeškali s odvodmi pre túto skvelú poisťovnu čo len o jediný deň tak im budú vyrúbené penále. A ten pán, čo sa priam hanbil pozerať do kamery pri odpovediach na otázky novinára, ale veď odpovedať ani poriadne nevedel, si trúfol ohraničiť túto nehoráznosť do roku 2004. Takže každý, kto im dal pošmyknutím pri naplnení zákona do bodky a do písmena IM dal zároveň aj možnosť k zdieraniu cestou akýchkoľvek prostriedkov. Dnešná vláda sa skutočne stihla už predstaviť v celej svojej paráde.nechcem rýpať ale ty by si odberateľovi nevyrubila penalizačnú faktúru za oneskorenú platbu napr. 140 dní? umožňuje im to zákon a tebe tiež.
veronikasad
23.06.12,07:35
presnejšie by bolo "povinne poistených SZČO"
Jozef Mihál
23.06.12,09:20
pán mihál, potom ale nie je korektné znenie vety: V súčasnosti vyše 80% SZČO platí odvody z minimálnych VZ, ......
... Aby sme si to vyjasnili. "Ozdravny balicek" je text ktory vznikol na ministerstve financii, ja som ho nepisal. To vsak neznamena, ze to cislo nesedi. Treba to chapat tak, ze cca 250 tis. SZCO plati povinne socialne poistenie. Tych 80% z nich plati z minimalneho zakladu. A to je 200 tisic ludi, o ktorych pisem na mojom blogu.
SilMar Group
23.06.12,09:27
nechcem rýpať ale ty by si odberateľovi nevyrubila penalizačnú faktúru za oneskorenú platbu napr. 140 dní? umožňuje im to zákon a tebe tiež.

Nechcem rýpať srska, ale ty by si vyrubil penalizačnú faktúru odberateľovi, ktorý ti roky platí poctivo a potom sa raz o týždeň pozabudne, uhradí ti bez toho, aby si zdvihol telefón alebo poslal upomienku?

A ešte by si túto penalizačnú faktúru poslal 3 roky po tej oneskorenej úhrade?
marjankaj
23.06.12,10:21
... Aby sme si to vyjasnili. "Ozdravny balicek" je text ktory vznikol na ministerstve financii, ja som ho nepisal. To vsak neznamena, ze to cislo nesedi. Treba to chapat tak, ze cca 250 tis. SZCO plati povinne socialne poistenie. Tych 80% z nich plati z minimalneho zakladu. A to je 200 tisic ludi, o ktorych pisem na mojom blogu.
Jasné, platia z toho, koľko zarobia. Teda podľa zákona. Ale keď tak málo zarobia, tak by tie živnosti mali zrušiť a ísť sa prihlásiť na úrad práce a vylepšiť tam tie percentá. Ale čo je to 200000 ďalších nezamestnaných.
Antea
23.06.12,10:25
A to ešte nikdo, z tých najmúdrejších, nevidel študenta denného štúdia staršieho ako 26 rokov?!? A to ešte takého, ktorý si musí platiť ZP, lebo je to druhá VŠ alebo prekročenie dĺžky štúdia? Nie každý má na kúpenie titulu svojim detičkám, sú aj takí ktorí musia byť v škole fyzicky, aj tam niečo ukázať. Čo dôchodci, ktorí roznášajú všelijaké letáky.
Vždy hovorím" iniciatívny blbec, horší ako triedny nepriateľ.
Ale v slovenskom kocúrkove je všetko možné. Hlavne, aby súkromné ZP mohli tvoriť zisk, zderme preto koho môžme.
Dáša_
23.06.12,10:32
A to ešte nikdo, z tých najmúdrejších, nevidel študenta denného štúdia staršieho ako 26 rokov?!? A to ešte takého, ktorý si musí platiť ZP, lebo je to druhá VŠ alebo prekročenie dĺžky štúdia? Nie každý má na kúpenie titulu svojim detičkám, sú aj takí ktorí musia byť v škole fyzicky, aj tam niečo ukázať. Čo dôchodci, ktorí roznášajú všelijaké letáky.
Vždy hovorím" iniciatívny blbec, horší ako triedny nepriateľ.
Ale v slovenskom kocúrkove je všetko možné. Hlavne, aby súkromné ZP mohli tvoriť zisk, zderme preto koho môžme.


ja teda neviem, ale to, čo postupne čítam, tak strácam slová. Možno som to len zle pochopila, ale tento týždeň som sa dočítala niekoľko zaujímavých veci.

Možno to nepoviem úplne presne, ale snáď podstatu nezmením:
- banky musia zaplatiť dodatočný odvod. Na to konto ale nemusia odviesť do fondu na ochranu vkladov, takže ich to vlastne nepostihne, akurát už stíhajú postupne zvyšovať poplatku
- zníži sa odvod na dochodkové poistenie do DDS. Ale oni vlastne ani nie su proti, lebo sa zároveň zvýši poplatok sporiteľov, ktorý ide priamo správcovským spoločnostiam
Antea
23.06.12,10:45
ja teda neviem, ale to, čo postupne čítam, tak strácam slová. Možno som to len zle pochopila, ale tento týždeň som sa dočítala niekoľko zaujímavých veci.

Možno to nepoviem úplne presne, ale snáď podstatu nezmením:
- banky musia zaplatiť dodatočný odvod. Na to konto ale nemusia odviesť do fondu na ochranu vkladov, takže ich to vlastne nepostihne, akurát už stíhajú postupne zvyšovať poplatku
- zníži sa odvod na dochodkové poistenie do DDS. Ale oni vlastne ani nie su proti, lebo sa zároveň zvýši poplatok sporiteľov, ktorý ide priamo správcovským spoločnostiam
Dcéra má zajačie úmysly, odhováram ju, ale asi aj ja pôjdem s ňou, ešte neviem kde, bárs aj do Ruska. Otvorene, očividne s nami robia čo chcú, nemajú žiadne zábrany, začínam verič, že Endgame je prevda.
trisestri
23.06.12,10:55
vraj dohody ostanu pre vsetkych ako doteraz,iba sa budu platit odvody-nuz velmi vyhodne to nebude,ak si stat zoberie tretinu polovicneho prijmu.
srska
23.06.12,10:55
s tým súhlasím
srska
23.06.12,10:57
zlý príklad - lebo je napísané len A
Pikoška
23.06.12,12:01
nechcem rýpať ale ty by si odberateľovi nevyrubila penalizačnú faktúru za oneskorenú platbu napr. 140 dní? umožňuje im to zákon a tebe tiež.Nerýpeš. Dal si len otázku. Nemám problém Ti odpovedať. Stovky eseročiek ide do konkurzu, a ich dlh je niekoľko miliónov. Teraz budem tvrdiť, že aj živnostník by mohol mať eseročku. Ale on si ten odvod zaplatil. Niekoľko dní neskôr, ale zaplatil. A ktože je to najväčší dlžník? Štát. To, že úradníci idú penalizovať roky do zadu nesvedčí o ničom inom, len o odbornosti tých, čo berú slušné platy za aj Tvoje dane. Dúfam, že sme sa pochopili.
misoft
23.06.12,13:05
To, že úradníci idú penalizovať roky do zadu nesvedčí o ničom inom, len o odbornosti tých, čo berú slušné platy za aj Tvoje dane.
Toto nie je známka odbornosti pracovníkov - toto je známka všeobecného bordelu, diletantstva, nekompetentnosti, rodinkárstva, alibicionizmu a neschopnosti vedenia uvedených "inštitúcií", platených samotnými občanmi, ktorých zdierajú.
SilMar Group
23.06.12,13:21
tak skus dopisat to B, som zvedava
marjankaj
23.06.12,14:23
Toto nie je známka odbornosti pracovníkov - toto je známka všeobecného bordelu, diletantstva, nekompetentnosti, rodinkárstva, alibicionizmu a neschopnosti vedenia uvedených "inštitúcií", platených samotnými občanmi, ktorých zdierajú.
Veď si poďme zvoliť iných zdieračov.:eek:
Ivane01
23.06.12,14:47
...alebo aj 8 rokov, ako to plánuje SP.
BXLmiami
24.06.12,08:31
Veď si poďme zvoliť iných zdieračov.:eek:

Preboha nestraš,práve sme vymenili všetkých od riaditeľov cez dozorné rady až po upratovačky na všetkých uradoch,nemocniciach,pol.zboroch a vôbec všade a to po 1,5 roku a ty to zase chceš meniť?Ved krachneme na odstupnom.
srska
24.06.12,08:36
Preboha nestraš,práve sme vymenili všetkých od riaditeľov cez dozorné rady až po upratovačky na všetkých uradoch,nemocniciach,pol.zboroch a vôbec všade a to po 1,5 roku a ty to zase chceš meniť?Ved krachneme na odstupnom.ešte nie - ešte sa bijú o korytá vo vlastných radoch. viď nekonečný počet vedúcich odd, odborov, riaditeľov poverených na dočasné zastupovanie napr. v daňovej správe
marjankaj
24.06.12,08:47
Preboha nestraš,práve sme vymenili všetkých od riaditeľov cez dozorné rady až po upratovačky na všetkých uradoch,nemocniciach,pol.zboroch a vôbec všade a to po 1,5 roku a ty to zase chceš meniť?Ved krachneme na odstupnom.
A pomohlo to? Polepšili sme si??:eek:
veronikasad
24.06.12,08:56
Pre DRAKOV - zaujímavá informácia, týkajúca sa tejto témy

http://www.porada.sk/2090656-post8.html

(pre ostatných ju autor neuvažuje zverejniť).
korela
24.06.12,09:21
A to ešte nikdo, z tých najmúdrejších, nevidel študenta denného štúdia staršieho ako 26 rokov?!? A to ešte takého, ktorý si musí platiť ZP, lebo je to druhá VŠ alebo prekročenie dĺžky štúdia? Nie každý má na kúpenie titulu svojim detičkám, sú aj takí ktorí musia byť v škole fyzicky, aj tam niečo ukázať. Čo dôchodci, ktorí roznášajú všelijaké letáky.
Vždy hovorím" iniciatívny blbec, horší ako triedny nepriateľ.
Ale v slovenskom kocúrkove je všetko možné. Hlavne, aby súkromné ZP mohli tvoriť zisk, zderme preto koho môžme.
Absolútne súhlasím. Človeka s cieľom treba znechutiť hneď v úvode života.
Bezcielni sa podporujú.

Hranica 26 rokov je nezmyselná. Nech mi niekto zo zákonodarcov vysvetlí, čím to zdôvodnili.
Ak dieťa nastúpi po akejkoľvek prestávke na denné štúdium, bez toho aby predtým akýmkoľvek spôsobom vyciciavalo štát, ak neprekročí dĺžku denného štúdia, ak je to ešte aj prvá škola, prečo nemá nárok aspoň na zľavu v mestskej hromad. doprave. To sme klesli až tak ďaleko?
Všetko sa dá vydokladovať. Predsa nejde o prekročenie dĺžky denného štúdia. Aj keby išlo o jedného človeka, zákon je diskriminačný. Trestá bez dôvodu.
Dáša_
24.06.12,10:46
Pre DRAKOV - zaujímavá informácia, týkajúca sa tejto témy

http://www.porada.sk/2090656-post8.html

(pre ostatných ju autor neuvažuje zverejniť).

"Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil" Pyšná princezná :)
trisestri
24.06.12,11:13
Absolútne súhlasím. Človeka s cieľom treba znechutiť hneď v úvode života.
Bezcielni sa podporujú.

Hranica 26 rokov je nezmyselná. Nech mi niekto zo zákonodarcov vysvetlí, čím to zdôvodnili.
Ak dieťa nastúpi po akejkoľvek prestávke na denné štúdium, bez toho aby predtým akýmkoľvek spôsobom vyciciavalo štát, ak neprekročí dĺžku denného štúdia, ak je to ešte aj prvá škola, prečo nemá nárok aspoň na zľavu v mestskej hromad. doprave. To sme klesli až tak ďaleko?
Všetko sa dá vydokladovať. Predsa nejde o prekročenie dĺžky denného štúdia. Aj keby išlo o jedného človeka, zákon je diskriminačný. Trestá bez dôvodu.

diskriminacne je aj to ze nezamestnany do 25 veku nemaju narok na ziadnu podporu ani socialnu davku-diskriminacia na zaklade veku ako hrom a kazdy z kompetentnych cudne mlci /diskriminacia je aj ked narok na zvyhodnene skolske obedy alebo prispevok za dochadzku do skoly maju iba deti ktore chodia do skoly kde je minimalne 50% podiel ziakov v hmotnej nudzi a isto je takych prvkov diskriminacie viac/
srska
24.06.12,12:22
Pre DRAKOV - zaujímavá informácia, týkajúca sa tejto témy

http://www.porada.sk/2090656-post8.html

(pre ostatných ju autor neuvažuje zverejniť).čo už....
veronikasad
24.06.12,12:25
čo už....
Srska, uprav prosím ten obrázok tak, aby sa neplietli moje otázky s odpoveďou autora ...
srska
24.06.12,12:27
Srska, uprav prosím ten obrázok tak, aby sa neplietli moje otázky s odpoveďou autora ...
veronika, pozri časy príspevkov - je to v rade, a google cache neviem ovplyvniť
veronikasad
24.06.12,12:28
veronika, pozri časy príspevkov - je to v rade
v rade to je, ale pred každou ďalšou mojou otázkou je citácia odpovede, ktorú v takto zverejnenom príspevku nevidno. Neviem z čoho si to kopíroval, v DRAKovi sa to takto nezobrazuje.
srska
24.06.12,12:30
z google cache
misoft
24.06.12,12:31
Našťastie - ja som ich nevolil - boli mi "proti srsti".
veronikasad
24.06.12,12:31
veronika, pozri časy príspevkov - je to v rade, a google cache neviem ovplyvniť
Takže predplatné DRAKa platíme zbytočne ? Ujo google nám všetko prezradí ?
srska
24.06.12,12:32
Takže predplatné DRAKa platíme zbytočne ? Ujo google nám všetko prezradí ?nie
veronikasad
24.06.12,12:33
nie
potom tvojmu príspevku č.97, vzhľadom na názov obrázka - nerozumiem.
srska
24.06.12,12:35
potom tvojmu príspevku č.97, vzhľadom na názov obrázka - nerozumiem.niečo sa dá cez cache, niečo nie
veronikasad
24.06.12,12:36
niečo sa dá cez cache, niečo nie
neviem čo je cache - mne to musíš vysvetliť "polopate"
srska
24.06.12,12:43
neviem čo je cache - mne to musíš vysvetliť "polopate"to je ´tzv. vyrovnávacia pamäť vyhľadávača google - daj si do googlu: veronikasad a pozri obr
veronikasad
24.06.12,12:45
to je ´tzv. vyrovnávacia pamäť vyhľadávača google - daj si do googlu: veronikasad a pozri obr
to je pre mňa "vysoká matematika", takže túto debatu radšej ukončím.
Dáša_
24.06.12,12:57
sranda je, že kúsok nižšie bazíruješ na dodržiavaní duševného vlastníctva a tu zverejňuješ niečo, čo autor zverejniť nechcel. Aj keď je to možno verejne prístupné
FAA
24.06.12,14:19
Slovensko zachráni len Železná opona, ak ju Fico nezavedie, tak čo staré sa pominie a čo mladé utečie a ostanú tu len dve skupiny ľudí čo kradnú: politici a cigáni. To len začne sranda.
Chudíková Katarína
26.06.12,05:21
Podľa mňa ide o to, že mnoho ľudí, ktorí sú vedení na ÚP a pracujú na DoPČ budú po 1.1.2013 vyradení zo stavu nezamestnaných, pretože budú musieť mať pravdepodobne pracovný pomer na skrátenú dobu a štát si vylepší štatistiku nezamestnanosti.
IKA K
09.07.12,23:38
vláda prijala v piatok 6.7. 2012 návrh zákona, ktorý môže byť ešte doplnený a pozmenený:

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-56465040-firmy-kritizuju-odvody-z-dohod
KEJKA
10.07.12,04:20
nerozumiem, v čom spočíva kompromis
"Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru mali byť pôvodne zo Zákonníka práce úplne vypustené.
Minister práce Ján Richrer (Smer-SD) plánoval zachovať len dohodu o brigádnickej činnosti študentov. Ministerstvo
nakoniec pristúpilo ku kompromisu a dohody ponechalo."
takto to síce vyznieva, že je, ale dohody s plnými odvodmi sú len finančnou záťažou pre zam-ľov i am-cov, pričom "výhody" HPP sa neprejavia. Ledaže sa dohodnú na sume, od ktorej by nové opatrenie malo platiť.