janulka88
19.06.12,14:17
Ahojte,
môže si živnostník dať do nákladov vodu pri týchto vysokých teplotách?? Ak tak do akej sumy alebo množstva??
ivka70
19.06.12,12:22
Aku vodu? (na kupanie, na pitie pre zamestnancov, pre seba, ako zabezpecuje pitny rezim mimo horucav?)
veronikasad
19.06.12,12:22
Má nárok na stravné v sume 3,80€/deň, z ktorého si môže zakúpiť aj minerálku. Pri vopred zakúpených gastráčoch sa nesleduje na aký účel boli použité (mal by ich živnostník samozrejme použiť na zabezpečenie stravovania).
janulka88
19.06.12,12:28
Žiaden iný nárok okrem týchto stravných lístkov nemá?Zmestnanec má od zámestnávateľa nárok pri extretmných horúčavách na zvýšený pitný režim.
Tweety
19.06.12,12:31
Žiaden iný nárok okrem týchto stravných lístkov nemá?Zmestnanec má od zámestnávateľa nárok pri extretmných horúčavách na zvýšený pitný režim.
Akú činnosť vykonáva?
janulka88
19.06.12,12:32
Sprostredkovanie služieb a tovaru.
Tweety
19.06.12,12:34
Sprostredkovanie služieb a tovaru.
Ak by to bol napr. stavbár, ale podobná profesia, dalo by sa to riešiť. Ale takto určite nie. A to, že zamestnanec má nárok, si kde čítala?
veronikasad
19.06.12,12:36
Má nárok na stravné v sume 3,80€/deň, z ktorého si môže zakúpiť aj minerálku. Pri vopred zakúpených gastráčoch sa nesleduje na aký účel boli použité (mal by ich živnostník samozrejme použiť na zabezpečenie stravovania).
Nie nemá, všetko naviac je osobná potreba živnostníka.
Ak pri výkone jeho práce sa jedná o pracovnú cestu a trvá viac ako 12 hod., má nárok na stravné v II. pásme.
janulka88
19.06.12,12:38
Ďakujem za vysvetlenie..:)
Braňo
19.06.12,12:46
Nie nemá, všetko naviac je osobná potreba živnostníka.
Ak pri výkone jeho práce sa jedná o pracovnú cestu a trvá viac ako 12 hod., má nárok na stravné v II. pásme.

Ja osobne s týmto názorom nesúhlasím. V zákone o BOZP je napísané, že firma má poskytnúť :

a aký pitný režim máte nárok:

v bežných pracovných podmienkach vám firma musí poskytnúť na všetkých pracoviskách iba pitnú vodu
pri teplotách nad 30 stupňa Celzia musíte dostať studené alebo vlažné nápoje, ako náhradu tekutín a látok stratených pri nadmernom potení
ako chladené nápoje (do 12 stupňov) vám môže firma poskytnúť napríklad stolové minerálne vody vrátane chuťovo upravených, ovocné mušty, šťavy a podobne, alebo teplé nápoje, hoci šípkový čaj a ovocné čaje, aby sa predišlo neprimeraným reakciám organizmu v horúcom prostredí a najmä sa zamedzilo nadmernému pocitu smädu
nápoje musia byť zdravotne bezchybné, musia mať vhodné chuťové vlastnosti a teplotu, nesmú obsahovať alkohol a viac ako 6,5 % cukru


Keďže si firma (resp. zamestnávateľ) sám sebe, určite by som si spravil napríklad nejakú internú smernicu, že počas letných dní napríklad 2 litre minerálky denne vypije SZČO a kľudne by som priložil nejaké potvrdenie SHMÚ o tom, že bolo takto teplo. V prípade, že by daňové kontrola neuznala ako daňovo uznateľné, určite by som použil argumenty, že aj SZČO musí dodržiavať BOZP na pracovisku a ohrozenie zdravia - čo určite súvisí s podnikaním a zabezpečením príjmu.
Minerálku považujem za ochranný nápoj v horúcich dňoch, nie ako osobnú spotrebu (coca-cola, džús).


Detaily : http://www.pp.sk/6606/Pravidla-bezpecnosti-a-ochrany-zdravia-pri-praci--pitny-rezim-lekarske-prehliadky-rekondicne-pobyty_A-PAM31098.aspx
janulka88
19.06.12,12:49
Ďakujem za postreh. Ty to tak aj robíš?
veronikasad
19.06.12,12:51
Braňo, ak tvrdenie v prvej vete v poslednom odstavci podložíš stanoviskom z DR SR, potom ho doporučím svojim klientom. Inak by som neriskovala

Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci



Zákon NR SR č. 124/2006 Z.z.
§ 3
Vymedzenie niektorých pojmov
Na účely tohto zákona
a) zamestnávateľ je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
1. zamestnáva fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu 4) alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, 5)

2. uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov učilišťa, žiakov odborného učilišťa, žiakov strednej školy a študentov vysokej školy,
Indeed
19.06.12,13:24
Aj v tejto téme ste sa zamerali na nepodstatné detaily a meritum veci Vám samozrejme uniklo !

( okrem Braňa, samozrejme )

Koľko stoji 2 litre minerálky ?? 40 centov ? 60 centov ?

Pomože taká suma ako náklad ?

Asi nie .
veronikasad
19.06.12,13:32
Indeed, prečítal si si, na čo sa v prvom príspevku pýta zadávatelka ?
Indeed
19.06.12,13:38
Indeed, prečítal si si, na čo sa v prvom príspevku pýta zadávatelka ?

Áno prečítal som si zadanie témy pozorne a tam sa pýta , či je nejaký limit na sumu
alebo množstvo spotrebovanej pitnej , či minerálnej vody

pre živnostníka, či si može bločky za vodu "dať do nákladov" ?

Ja si myslím, že MOŽE, ale prd mu to pomože.
veronikasad
19.06.12,13:45
Jedno je čo si myslíš ty, a druhé čo dovoluje zákon. A či to živnostníkovi pomôže k zníženiu základu dane - neriešim.
Indeed
19.06.12,13:46
a pomože mu to ?? NEPOMOŽE , tak celá tema je založená ZBYTOČNE !
janulka88
19.06.12,15:05
Ako ja som chcela len radu a k merítku veci sa mi najrozumnejšie vyjadrila vornikasad. Veľmi pekne ti ďakujem, stručne a rozumne.
Je to malá položka áno ale tak chcela som sa informovať, čo je na tom zle....Indeed, som myslela, že sa tu odpovedá na otázky a nerieši sa prečo sa tu dali.
janulka88
19.06.12,15:05
*vornikasad...prepáč chcela som veronikasad..:)
veronikasad
19.06.12,17:53
Nie si moderátor, aby si rozhodoval o tom, ktorá téma je alebo nie je na Porade zbytočná.