Andrea.S.
20.06.12,08:13
Dobry den, bola by som rada, keby ste mi poradili.
Mam jedno dieta. Dala som vypoved v praci (nevedela som ze som uz tehotna) a bola som v 2 mesiaci tehotenstva, takze odvtedy som nepracovala. Platila som si z max. vym. dobrovolne, aby som dostala najvysiu matersku. Dieta mi uz chodi od oktobra 2011 do skolky (vtedy dosiahol 3 roky), ja som si doposial bohuzial (uz je to takmer rok nenasla pracu) a tak zvazujem pripadne, ak by sa podarilo druhe tehotenstvo. Prosim Vas vie mi niekto poradit, co robit, ako a aky cas predtym je potrebne sa pripoistit aby som mala narok na co najvysiu matersku. (Inak predpokladam ze narok na matersku mat nebudem)
Dakujem
veronikasad
20.06.12,06:18
uveď dátum skončenia prac.pomeru a dátum ukončenia dobr.nem.poistenia.
Andrea.S.
20.06.12,06:32
fuha datum ukončenia prac. pomeru ratam 3.2008(ale ja som uz aj predtym tak ze pol roka nepracovala (kedze sa mi to aj oplatilo z uradu prace, nakolko predtym som praovala s max. vym. zakladom, potom prepustali z org. dovodov ) takze urcite ani neslpnam tie posledne myslim, tri roky odpracovane? Lebo v tej novej som pracovala len 3 mesiace a v skusobnej som dala vypoved. a ukončenie dobr. nem. asi 10.2008, ked sa mi narodil maly, neviem nevyznam sa, ma to taky vplyv? myslela som si viem ze uz sa to da platit si nejaky balicek poistenia, len ci sa mi to oplati....
veronikasad
20.06.12,06:37
fuha datum ukončenia prac. pomeru ratam 3.2008(ale ja som uz aj predtym tak ze pol roka nepracovala (kedze sa mi to aj oplatilo z uradu prace, nakolko predtym som praovala s max. vym. zakladom, potom prepustali z org. dovodov ) takze urcite ani neslpnam tie posledne myslim, tri roky odpracovane? Lebo v tej novej som pracovala len 3 mesiace a v skusobnej som dala vypoved. a ukončenie dobr. nem. asi 10.2008, ked sa mi narodil maly, neviem nevyznam sa, ma to taky vplyv? myslela som si viem ze uz sa to da platit si nejaky balicek poistenia, len ci sa mi to oplati....
Ano, môžeš sa prihlásiť na dobrovolné poistenie, ale už len na celý balík, z čoho mesačná platba pri minimálnom vymer.základe je cca 120€. Na vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posl. dvoch rokoch.
Na dátum ukončenia predch.poistenia som sa pýtala preto, lebo do 270 dní nem.poistenia sa počíta aj predch.ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch

Získať max.materskú z dobrovolného poistenia bude v tvojom prípade "drahý špás".
Andrea.S.
20.06.12,07:01
dakujem a rozmyslam prosim (sorry po tych rokoch som z toho vypadla) aka by bola max. materska? (viem mozem si to najst, len Ty to urcite ovladas)
Znamena to teda ze mozem byt aj nadalej nezamestnana a platit si socialne? A este jedna otazocka, to keby ma zamestnal manzel (len samozrejme nechcem mu tiez navysovat naklady) by sa mi neoplatilo viac? (ale asi ani nie, ze?)
veronikasad
20.06.12,07:06
dakujem a rozmyslam prosim (sorry po tych rokoch som z toho vypadla) aka by bola max. materska? (viem mozem si to najst, len Ty to urcite ovladas)
Znamena to teda ze mozem byt aj nadalej nezamestnana a platit si socialne? A este jedna otazocka, to keby ma zamestnal manzel (len samozrejme nechcem mu tiez navysovat naklady) by sa mi neoplatilo viac? (ale asi ani nie, ze?)
U manžela potrebuješ tiež k získaniu nároku na materské 270 dní poistenia. Len z tým rozdielom, že keby si mala rizikové tehotenstvo, máš nárok na nemocenské - na ktoré sa nevyžaduje 270 dní nem.poistenia. Obdobie PN sa počíta do 270 dní poistenia a počas neho manžel odvody platiť nebude. Súčasný max. vymer.základ je 1153,50€ - materské z neho je 65 %.
Xanti
20.06.12,07:06
dakujem a rozmyslam prosim (sorry po tych rokoch som z toho vypadla) aka by bola max. materska? (viem mozem si to najst, len Ty to urcite ovladas)
Znamena to teda ze mozem byt aj nadalej nezamestnana a platit si socialne? A este jedna otazocka, to keby ma zamestnal manzel (len samozrejme nechcem mu tiez navysovat naklady) by sa mi neoplatilo viac? (ale asi ani nie, ze?)
Pre maximálnu materskú z VZ 1153,50 eur by si musela 9 mesiacov ( 270 dní ) platiť mesačne odvody do SP vo výške 405,45 eur.
Materská by potom bola 65% z VZ teda bajočko 749 eur mesačne.

Teda zaplatíš 9x405,45 eur = 3649,05 eur do SP.
A na materskej dostaneš cca 8 x 749 eur = 5992 eur

Sama si prerátaj či sa TI to oplatí.