peli88
20.06.12,09:38
Zdravím, už minule som popisovala našu rodinnú situáciu, ako rodina poberáme dávku v hmotnej núdzi...prednedávnom sa tam bol zasa manžel hlasiť a vykričali sa naňho, že zatajil, že ja tiež brigádujem. Vôbec sme nevedi o tom, že to je potrebné, samozrejme nám to nikto nepovedal,výpis od zamestnávateľa mám už pripravený. Chcela by som sa predbežne opýtať, aby ma tam zasa niešim novým neprekvapili, že ako to je s príjmom pre rodinu dohromady aby nám nevzali dávku. ďakujem za skorú odpoveď.
veronikasad
20.06.12,07:40
Nakričali naňho právom (aj keď to zrovna pracovníčka nemusela riešiť krikom), pretože podpísal vyhlásenie, že bude hlásiť každú zmenu. Ako rodina sa posudzujete spoločne, teda aj tvoj príjem z brigády sa zahrňa do príjmu, ktorý sa berie do úvahy pri výpočte dávky v hmotnej núdzi
peli88
20.06.12,07:50
Nakričali naňho právom (aj keď to zrovna pracovníčka nemusela riešiť krikom), pretože podpísal vyhlásenie, že bude hlásiť každú zmenu. Ako rodina sa posudzujete spoločne, teda aj tvoj príjem z brigády sa zahrňa do príjmu, ktorý sa berie do úvahy pri výpočte dávky v hmotnej núdzi


tak nevedeli sme o tom, človek nieje neomylný, stalo sa to nevedomky...


od februára som si každý mesiac privyrobila cca 100€ , môže to mať voči našej rodine teda aj nejaké negatívne následky z pohľadu poberania hmotnej núdze ?
veronikasad
20.06.12,07:54
tak nevedeli sme o tom, človek nieje neomylný, stalo sa to nevedomky...


od februára som si každý mesiac privyrobila cca 100€ , môže to mať voči našej rodine teda aj nejaké negatívne následky z pohľadu poberania hmotnej núdze ?

Nepíš takým malým písmom - nemám lupu.
Môže to mať vplyv na výšku dávky v hmotnej núdzi, príjem z dohody sa započítava do príjmu. Ak ste nesplnili podmienku na výplatu dávky, budete ju musieť vrátiť.

O akú dohodu ide ? Dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o pracovnej činnosti ? Aká bola celková výška odmeny vyplatená z tejto dohody.
peli88
20.06.12,08:03
Prepáč,som tu nováčik,niečo som preklikla.
Manželovi priznali dávku od 1.1.2012. Ja som za tento rok na brigádach zarobila dokopy 385,71€ a jedná sa o dohodu o vykonaní práce. To naozaj hrozí takáto sankcia?
Viem o nejakom mesačnom limite,ktorý sa nesmie prekročiť,ale ja som do rodiny týmto spôsobom priniesla veľmi malú čiastku. Človek sa len snaží ako tak uživiť :(
veronikasad
20.06.12,08:06
Prepáč,som tu nováčik,niečo som preklikla.
Manželovi priznali dávku od 1.1.2012. Ja som za tento rok na brigádach zarobila dokopy 385,71€ a jedná sa o dohodu o vykonaní práce. To naozaj hrozí takáto sankcia?
Viem o nejakom mesačnom limite,ktorý sa nesmie prekročiť,ale ja som do rodiny týmto spôsobom priniesla veľmi malú čiastku. Človek sa len snaží ako tak uživiť :(
nie je stanovený žiadny mesačný limit. Do príjmu sa nezapočítava

· príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov,

Preto som sa pýtala na druh dohody.
peli88
20.06.12,08:19
nie je stanovený žiadny mesačný limit. Do príjmu sa nezapočítava

· príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov,

Preto som sa pýtala na druh dohody.


ďakujem. Čo to pre mňa(nás) teda značí, pri tohtoročnom zárobku 385,71€ ak sa to dá takto cez písmenká vysvetliť? Budem môcť naďalej brigádovať?
toto som vygooglila:

Sumy životného minima platné od 1. júla 2011:

189,83 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu, *2 (379,66€)
132,42 € mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu, *2 (264,84€)
Akinorew
08.10.12,17:15
Dobrý večer. Som nezamestnaná,rozvedená s 20 ročným synom a poberám dávku v hmotnej núdzi cca. 90€. Môj syn bol na 2 a pól dňa na brigáde. Ja som nevedela, že to musím nahlásiť. Včera som obdržala dopis, že mi kvôli tomu na pól rok zastavujú dávky. Z mojej strany to nebolo úmyselné, ale z nevedomosti. Oni mi tvrdia, že som chcela oklamať štát :( To fakt za 55€ mi môžu odobrať 480€?