Katka01
20.06.12,10:20
Ahojte. Kúpila som si v r. 2007 garsónku. Nakoľko som sa vtedy chystala do zahraničia, prenajala som ju a nasťahovala sa tam jedna podnájomníčka. Najskôr mala zmluvu na rok, potom sme jej to predĺžili na neurčito. Teraz už viem, že to bola veľká chyba, ale vtedy by ma ani vo sne nenapadlo, že ja ako vlastník bytu nemám skoro žiadne práva. Chcem sa do toho bytu zase nasťahovať a chcem jej dať výpoveď. Bojím sa ale toho, že s ňou budú problémy, od začiatku s ňou totiž boli, prvé mesiace dokonca ani neplatila pravidelne nájom, musela som jej pravidelne vyvolávať a dožadovať sa toho, nech zaplatí. Až ma to nakoniec prestalo baviť a dala som jej výpoveď, podľa zmluvy som mala na to právo pretože porušila zmluvu tým, že nezaplatila v termíne a meškala už nejaký čas. Vtedy zaplatila čo mi dlhovala a ešte aj mesiac dopredu a odpísala mi, že už to zaplatila a teda výpoveď je neplatná. No neplatná nebola, ale nechala som to tak. A odvtedy platila už viac-menej načas. Teraz sa bojím toho, čo bude keď jej dám výpoveď. Lebo podľa zákona jej ja musím zaobstarať náhradné ubytovanie v rovnakej cene a pokiaľ jej ho nezabezpečím, nie je povinná sa odsťahovať. Okrem toho jej mám financovať náklady spojené so sťahovaním. Ako obávam sa toho, že ak toto ona vie, že bude robiť problémy, pretože je to ten typ, na všetko len frfle, nič jej nie je dobré. Chcem sa spýtať, ak by robila problémy, aké mám možnosti aby som ju odtiaľ dostala? Môžem jej trebárs zdvojnásobiť nájomné? A druhá vec, ona dala zálohu, ktorú by som jej v prípade, že všetko bude v poriadku mala vrátiť. Ak jej dám teraz výpoveď, výpovedná lehota je 3 mesiace a odísť by mala k 30.9. Môžem si tú zálohu nechať, dokiaľ mi dôjde vyúčtovanie energií za tento rok? Lebo ona má furt nejaké nedoplatky za energie a podľa zmluvy si to má platiť sama. Aj v tomto sú s ňou problémy, keď jej pošlem vyúčtovanie s tým, že má doplatiť, vždy najskôr spraví strašný cirkus a odmieta to zaplatiť, že ona toľko určite neminula. Nakoniec to ale vždy zaplatila.
JankaO
20.06.12,08:31
Píšeš o podnájomníčke - je tam teda zmluva o podnájme?? Alebo zmluva o nájme??
Katka01
20.06.12,09:03
Je to nájomná zmluva
Katka01
20.06.12,09:04
No v zmluve mám napísané, že výpovedná lehota je 2 mesiace, podľa zákona je to vraj 3 mesiace, tak neviem čím sa musím riadiť.
bubkoch
20.06.12,09:13
daj jej normalnu vypoved, VD 3 mesiace, ako dovod uvedies ze byt potrebujes pre seba ...
nemusis jej vobec zhanat nahradne ubytovanie ani platit naklady na vystahovanie
ked sa nebude chciet vystahovat, dás návrh na súd na vypratanie, po nadobudnuti pravoplatnosti ju exekutor za pritomnosti policie z bytu vyhodi
myara
20.06.12,12:33
daj jej normalnu vypoved, VD 3 mesiace, ako dovod uvedies ze byt potrebujes pre seba ...
nemusis jej vobec zhanat nahradne ubytovanie ani platit naklady na vystahovanie
ked sa nebude chciet vystahovat, dás návrh na súd na vypratanie, po nadobudnuti pravoplatnosti ju exekutor za pritomnosti policie z bytu vyhodi

Obciansky zakonnik

§ 711

(1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
a) prenajímateľ potrebuje byt pre seba, manžela, pre svoje deti, vnukov, zaťa alebo nevestu, svojich rodičov alebo súrodencov,
§ 712a
(1) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov podľa § 711 ods. 1 písm. a), e) alebo písm. f) alebo z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. b) nájomcovi, ktorý prestal vykonávať prácu, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný, z dôvodu na strane zamestnávateľa5f)
alebo z dôvodu, za ktorý zamestnávateľ zodpovedá podľa osobitných predpisov, 5g)
nájomca má právo na náhradný byt, ktorý je veľkosťou obytnej plochy, vybavením, umiestnením a výškou nájomného primeraný bytu, ktorý má vypratať, a to s prihliadnutím na jeho životné a pracovné potreby. Nájomca má tiež právo na úhradu nevyhnutných výdavkov spojených so sťahovaním. V iných prípadoch skončenia vykonávania práce, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný, nemá nájomca, ktorému bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. b), právo na bytovú náhradu.