AK_01
20.06.12,11:53
Dobrý deň!
Chcel by som sa poradiť ohľadom vlastníctva pozemku pod cestou II. triedy. Moja mama je vlastníčkou pozemku, na ktorom je postavená cesta II. triedy v zastavanom území mesta (v intraviláne). Na liste vlastníctva nemá zapísanú žiadnu ťarchu v prospech vlastníka stavby (samosprávny kraj). Bol robený aj geometrický plán, kde tá časť pozemku ktorá je len pod cestou má samostatné parcelné číslo. Pozemok nemôže ako vlastníčka riadne užívať, ani jej nikto neplatí za užívanie. Je jej v podstate zbytočný... Písala aj nejaké žiadosti na SK, odpoveďou bola len výhovorka že SK nemá peniaze na vysporiadanie a že si má počkať na pozemkové úpravy, ktoré sa raz možno v danom katastrálnom území budú robiť. Ako by mala ďalej postupovať?
Ďakujem za rady
Erzebeth
21.06.12,21:04
Takých vlastníkov je veľmi veľa. Sú možnosti, žiadať náhradu v podobe iného pozemku, alebo finančnú náhradu - odkúpenie, prípadne platiť za užívanie. VÚC je správcom komunikácie, teda od neho žiadať v náhradný pozemok v intraviláne. Neverím, že tvoja matka bude úspešná v tomto konaní. No treba skúšať a nedať sa odradiť. Začínajú sa zobúdzať vlastníci pozemkov pod elektrickým vedením, pri obmedzujúcich zariadeniach ktoré majú na pozemkoch. Sme kapitalistická spoločnosť, malo by byť súkromné vlastníctvo chránené, zaručuje to aj ústava. No,...skutočnosť je iná.
Martin1310
21.06.12,21:11
Trochu môžeme byť aj radi že skutočnosť je iná,pretože kaby plynari aj elektrárne mali za každý stlp či položené potrubie platit najom tak by bola elektrina taká drahá že by sme radšej nakúpili petrolejky.
Erzebeth
21.06.12,21:31
Keď ja si myslím, že platíme už toľko, ako keby elektráne či plynárne platili aj za to, že drôty sú nad súkromným pozemkom. Energie sú predávané draho a ich zisky sú ohromné. Mám pozemok, ktorý by mohol byť stavebný, má slušnú hodnotu, stavebný nie je a asi nikdy nebude. Týmto skutkom som sponzorom elektrární. Hektár lesa mi vyrežú každých päť rokov a je z toho lúka. Ide tam vysoké napätie. Ja platím za to aj dane a nikoho nezaujíma, že tam mám aj momentálne namiesto lesa ornicu. Keď stál jeden kW 1,80 Kčs bolo mi to jedno, dnes ma to predsa len hnevá.
Martin1310
21.06.12,21:49
Ved hej,jasné,ono nieje pozemok ako pozemok,lenže ludia by obyčajne chceli aj za tú poslednú dieru kdesi na roli kde ani zelina nerastie nehorázne nájmi.A keby došlo na to že by naozaj mali za všetko platit,nebodaj trhové ceny to by bol argument na zvyšovanie cien a regulačný úrad by to musel akceptovať.