dubacik
20.06.12,14:56
Prosim o radu. Nakupujeme tovar z CR (dodanie tovaru z EU - oslobodene od DPH) a museli sme reklamovat jeden vyrobok. Reklamacia nam bola uznana a prisiel z CR dobropis. Prosim vas, ako ho mam zauctovat vramci jednoducheho uctovnictva a kde ho uviest v priznani DPH? Mam ho evidovat ako doslu fakturu s minusovym znamienkom a v priznani DPH sa mi to premietne do riadku c.05,06,07,08 - nadobudnutie tovaru z EU podla par.11? Alebo to mam uviest do riadku č.26 a c.27 - oprava dane podla par.25? Je treba sa kvoli tomu zaregistrovat a podat aj suhrnny vykaz DPH, ako keby to bol vyvoz tovaru? Hodnota tovaru je asi 100€.
IvoM
21.06.12,11:25
Ako to budeš evidovat dobropis zavisi skôr od softvéru, ale čo sa týka DPH tak dobropis na tovar z EÚ ide do riadkov 26, 27 a 28 /keďze ide o "samozdanenie" upravuje sa vstup aj výstup/. Súhrnný výkaz /§80/ sa týka len dodania do EÚ a Ty nič nedodávaš ale len vraciaš takže sa Ťa netýka.
SilMar Group
21.06.12,11:26
Najprv si ujasníme pojmy - keď nakupujete tovar z EU, nejedná sa o dodanie tovaru z EU a nie je oslobodené od DPH, ale je to nadobudnutie tovaru z iného ČŠ EU (§11) a musíte tento tovar zdaniť podľa §69 a zároveň máte nárok na odpočet pri splnení všetkých podmienok. - teda tzv. samozdaníte - Predpokladám, že ste platiteľmi DPH tu na SK.

A opravy základu dane v DP - keďže ide o opravu "samozdanenia"- urobíte na r. 26, 27 a 28 v zdaňovacom období, kedy obdržíte doklad o oprave základu dane - (§25/3)

No a vzhľadom na to, že sa nejedná o dodanie tovaru do ČŠ, ale nadobudnutie tovaru z iného ČŠ, tak na súhrnný výkaz zabudnite a nikde sa neregistrujte.

Ak nie ste platiteľmi DPH, platí to isté, len nemáte nárok na odpočet DPH a teda nepoužijete riadok 28.
dubacik
25.06.12,06:22
Ďakujem pekne za pomoc.
promont maja
25.06.12,06:47
.. pripájam školenie od Ing. Zdenky Jablonkovej ... svojho času ho pripol na poradu srska = príspevok č. 55:
http://www.porada.sk/t187079-p6-nove-tlacivo-pre-dph-v-roku-2012-a.html


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7dBaLzFnMW4
Eva M
26.06.12,14:31
Dobrý deň, ja sa chcem spýtať, boli vrátené reklamované výrobky, uvádzajú sa v súhrnnom výkaze zvlášť mínusom v tom mesiaci, keď som obdržala ťarchopis, alebo ponížim sumu za predané výrobky v tom mesiaci. Ďakujem
SilMar Group
26.06.12,15:09
Dobrý deň, ja sa chcem spýtať, boli vrátené reklamované výrobky, uvádzajú sa v súhrnnom výkaze zvlášť mínusom v tom mesiaci, keď som obdržala ťarchopis, alebo ponížim sumu za predané výrobky v tom mesiaci. Ďakujem

Trošku nerozumiem - kto komu vrátil výrobky?
Kto komu vystavil ťarchopis?
Prečo ťarchopis (ťarchopis je pojem zo starého zákona o DPH a mení cenu smerom hore - navyšuje ju)

Ak odberateľ vráti výrobky (v rámci EU), dodávateľ vystaví faktúru, ktorá mení pôvodnú faktúru (v minulosti dobropis), dodávateľ uvedie túto faktúru (dobropis) v súhrnnom výkaze za zdaňovacie obdobie, v ktorom "dobropis"vystavil.
seda
16.10.12,09:08
Ďakujem za príspevok, veľmi mi pomohol.