nina1671
20.06.12,14:59
syn ide na mesiac pracovať do mníchova do macdonalda. máte s tým nejaké skúsenosti? čo treba vedieť, aká je to práca?
myara
20.06.12,13:01
syn ide na mesiac pracovať do mníchova do macdonalda. máte s tým nejaké skúsenosti? čo treba vedieť, aká je to práca?

asi to iste, co v mekaci u nas (priprava jedla a obsluha zakaznikov, asi aj upratovanie) + samozrejme nemcina
nina1671
20.06.12,13:02
nemá pas, stačí mu občiansky?
buchač
20.06.12,13:48
asi to iste, co v mekaci u nas (priprava jedla a obsluha zakaznikov, asi aj upratovanie) + samozrejme nemcina
...he......ale tá výplata bude predsa len asi o niečom inom .....či ???


nemá pas, stačí mu občiansky?
...stačí ....šak Nemecko je predsa v EU....
nina1671
22.06.12,14:41
syn tam ide pracovať na mesiac, potrebuje nejaké pracovné povolenie v nemecku alebo u nás? aké poistenie potrebuje?
Indeed
22.06.12,15:00
POTREBUJE potvrdenie o tom,že je evidovaný pre účely socialneho a dochodkového zabezpečenia v SR.


TLAČIVO E-101 !!!!!!

toto tlačivo postupi svojmu zamestnávateľovi, ktorý mu musí vybaviť pracovné povolenie.

Podmienkou pre vydanie tlačiva E-101 je kopia pracovnej zmluvy s udaním presnej adresy
vykonávania zamestnania.
Indeed
22.06.12,15:02
veľmi výstižné zadanie témy....
nina1671
22.06.12,15:03
to tlačivo sa dá stiahnuť z internetu, alebo má ísť na úrad práce?
nina1671
22.06.12,15:15
ale on nemá žiadnu prac. zmluvu, proste vybavil im známy prácu v mekáčí v mníchove a idú aj s priateľkou , budú bývať na ubytovni, a viac neviem nič prosím poradte, nevyznám sa do týchot vecí
Indeed
22.06.12,15:22
zo strany Soc.poistovne, www.socpoist.sk, žiadost o vydanie E-101
Indeed
22.06.12,15:23
NAČIERNO pracovať nemožu !
Indeed
22.06.12,15:24
Podmienkou pre vydanie tlačiva E-101 je kopia pracovnej zmluvy s udaním presnej adresy
vykonávania zamestnania.

To je prvý krok.
jarka1979
22.06.12,15:43
ziadne pracovne povolenie nepotrebuje. Vsetko mu vysvetli zamestnavatel v nemecku. Mc Donalds je renomovana firma,ktora si plni svoje zavazky,takze ziadne obavy...skor vidim problem s ubytovanim,ale ak to zabezpecuje zamestnavatel,tak to bude urcite ok.
nina1671
22.06.12,15:56
potvrdenie o návšteve školy asi nebude potrebovať?
arizona
22.06.12,17:34
ale on nemá žiadnu prac. zmluvu, proste vybavil im známy prácu v mekáčí v mníchove a idú aj s priateľkou , budú bývať na ubytovni, a viac neviem nič prosím poradte, nevyznám sa do týchot vecí
Syn je student a ide na brigadu,alebo skoncil skolu a ide pracovat? To je myslim dolezity rozdiel.
Ked mu znamy vybavovala pracu, nevedel mu aj povedat, co si ma priniest, co vyzaduje zamestnavatel?

Pozri aj tu,mozno ti pomoze http://www.eures.sk/mnu/83-1-na-co-nezabudnut-pri-odchode-do-zahranicia-a-po-navrate-na-slovensko.html
osky
22.06.12,17:37
nech sa pripravia na to,ze mcdonald je hlavne o dríne,pote a unave-aspon v rakusku.mojej znamej muz-ind,robi v mekaci.zarobok je okolo 1000 eur,podla toho ci robia nadcasy,alebo nie.
mimo temy-pre nas je to vela,jasne,ale keby mali zit v nemecku a mat takyto plat,tak by velmi nevyskakovali.toto slovaci este stale nechapu,ze plat a ceny musia byt priamoumerne.preto sa zaraba v rakusku,nemecku....viac,ale vsetko aj viac stoji.az na tie potraviny,tie ceny sme uz vazne dohnali,len tie platy nie.
Indeed
22.06.12,17:43
..tak "MacDonald", "mcdonald", či "Mc Donald" ?
lujza.j
22.06.12,18:01
nech sa pripravia na to,ze mcdonald je hlavne o dríne,pote a unave-aspon v rakusku.mojej znamej muz-ind,robi v mekaci.zarobok je okolo 1000 eur,podla toho ci robia nadcasy,alebo nie.
mimo temy-pre nas je to vela,jasne,ale keby mali zit v nemecku a mat takyto plat,tak by velmi nevyskakovali.toto slovaci este stale nechapu,ze plat a ceny musia byt priamoumerne.preto sa zaraba v rakusku,nemecku....viac,ale vsetko aj viac stoji.az na tie potraviny,tie ceny sme uz vazne dohnali,len tie platy nie.
myslím, že skoro každá práva Slováka v zahraničí je o veľkej drine:(
nina1671
22.06.12,18:39
viete, on aj jeho priateľka si to predstavujú ako z filmov, že si odrobia osem hodím, potom budú obdivovať mníchov, darmo mu vravím, že zam to nie je ako u nás.... a jeho nemčina je veľmi, veľmi úbohá. po anglicky vie dobre. má šancu sa tam robiť, ked nevie po nemecky?
lujza.j
22.06.12,18:52
viete, on aj jeho priateľka si to predstavujú ako z filmov, že si odrobia osem hodím, potom budú obdivovať mníchov, darmo mu vravím, že zam to nie je ako u nás.... a jeho nemčina je veľmi, veľmi úbohá. po anglicky vie dobre. má šancu sa tam robiť, ked nevie po nemecky?
no predstavovať si to môže...ale realita je iná....Mníchov je obrovské mesto, takže frekvencia zákazníkov a pracovné nasadenie je úplne iné ako tu. mám v De muža....maká 6dní v týždni od rána do večera.....ked šef povie idú bez voľna a bez pauzy/cca.1h cez deň/ ...bolo už aj, že makal 3týždne v kuse...
nina1671
22.06.12,19:05
zuzka bola ešte v máji operovaná na koleno, dalšiu operáciu má naplánovanú na december, bude zo zvládať?
jahoszmsk
22.06.12,19:08
napíš hamburger.
Chobot
22.06.12,21:58
viete, on aj jeho priateľka si to predstavujú ako z filmov, že si odrobia osem hodím, potom budú obdivovať mníchov, darmo mu vravím, že zam to nie je ako u nás.... a jeho nemčina je veľmi, veľmi úbohá. po anglicky vie dobre. má šancu sa tam robiť, ked nevie po nemecky?

Robil som u McDonalda v roku 1992 v Regensburgu, čo je pár kilometrov od Mníchova. Môže robiť, aj keď nevie dobre nemecky- bude robiť v kuchyni, k pokladni ho nedajú. Ak manažér zváži, že jeho nemčina stačí aj na pokladňu, aj tam ho môžu dať.

Nie je to ulieváreň, ale na druhej strane taká firma si nedovolí (aspoň v tom Regensburgu) nechať pracovať človeka (hoci aj brigádnika) 15 hodín denne. Mali sme presný rozpis 8 hodinových služieb a toľko sme aj odrobili. To nie je ako u nejakého tureckého súkromníka v krčme, kde majú smeny aj dlhšie ako 8 hodín.

A čierna práca u McDonalda nehrozí. Nezoberú bez zmluvy nikoho. Neviem, nakoľko sa od roku 1992 zmenila legislatíva, ale vtedy, ako študenti sme mohli robiť bez potreby pracovného povolenie (na status študenta) 3 mesiace ako zahraniční občania. Všetky papiere vybavil zamestnávateľ.

Neboj sa, bude mať dosť času pozrieť si aj Mníchov. Je to pekné mesto. Škoda, že tam neide koncom septembra - mohol by ísť aj na Oktoberfest. Ja som mal to šťastie a bol som tam vtedy. Ak mu môžem poradiť, nech si pozrie múzeum - Deutsche Museum. Ale za 1 deň to neprejde celé - lístok platí aj na viac vstupov. A nech ide aj na Olympiaturm a pozrie si olympijský štadión. A hlavne - nech si zoberie dopredu peniaze - veľa peňazí. Mzdu dostane až po skončení mesiaca.

Jednoznačne tam treba ísť. Nech sa nebojí - práca sa dá ľahko naučiť. Sú to štandardné postupy, na všetko sú časovače, takže nič nepripáli.
jarka1979
23.06.12,05:20
Robil som u McDonalda v roku 1992 v Regensburgu, čo je pár kilometrov od Mníchova. Môže robiť, aj keď nevie dobre nemecky- bude robiť v kuchyni, k pokladni ho nedajú. Ak manažér zváži, že jeho nemčina stačí aj na pokladňu, aj tam ho môžu dať.

Nie je to ulieváreň, ale na druhej strane taká firma si nedovolí (aspoň v tom Regensburgu) nechať pracovať človeka (hoci aj brigádnika) 15 hodín denne. Mali sme presný rozpis 8 hodinových služieb a toľko sme aj odrobili. To nie je ako u nejakého tureckého súkromníka v krčme, kde majú smeny aj dlhšie ako 8 hodín.

A čierna práca u McDonalda nehrozí. Nezoberú bez zmluvy nikoho. Neviem, nakoľko sa od roku 1992 zmenila legislatíva, ale vtedy, ako študenti sme mohli robiť bez potreby pracovného povolenie (na status študenta) 3 mesiace ako zahraniční občania. Všetky papiere vybavil zamestnávateľ.

Neboj sa, bude mať dosť času pozrieť si aj Mníchov. Je to pekné mesto. Škoda, že tam neide koncom septembra - mohol by ísť aj na Oktoberfest. Ja som mal to šťastie a bol som tam vtedy. Ak mu môžem poradiť, nech si pozrie múzeum - Deutsche Museum. Ale za 1 deň to neprejde celé - lístok platí aj na viac vstupov. A nech ide aj na Olympiaturm a pozrie si olympijský štadión. A hlavne - nech si zoberie dopredu peniaze - veľa peňazí. Mzdu dostane až po skončení mesiaca.

Jednoznačne tam treba ísť. Nech sa nebojí - práca sa dá ľahko naučiť. Sú to štandardné postupy, na všetko sú časovače, takže nič nepripáli.



Presne tak,Mc Donalds ma jedny z najprisnejsich vnutornych smernic,takze nejaky "odrb" urcite nehrozi....Robota bude manualna a tiez to vidim max. na tu kuchynu al. lobby (zberanie tacok a umyvanie stolov po zakaznikoch),ale robota je to zvladnutelna bez problemov. S tym kolenom tazko povedat,lebo celu smenu stojis al. chodis,takze cas na sedenie bude az tak cez pol hodinovu prestavku na jedlo. Treba ist,aby sa trocha otukali a nabrali aspon par slov z nemciny a hlavne,urcite tam bude niekto (slovak/cech) co im na zaciatku veci vysvetli... Smeny su podla zakonnika prace,takze viac ako 8-9 hod neodpracuju za den. 2 dni volna na oddych budu garantovane,len v pripade,ze ich zamestnavatel poziada o vypomoc v ich planovanom dni volna ,tak je len na nich ci pojdu do prace al. nie.

takze ziadna panika,vsetko bude ok,decka budu mat "zazitok" a hlavne urobia prvy krok k samostatnosti...
Indeed
24.06.12,00:20
.. a neubudlo z neho..