Sophis
20.06.12,18:12
Dobry den,

hladam odbornika z pravnickych kruhov na EU pravo, na ucely zastupovania pred Europskym sudnym dvorom. Neviem najst skuseneho odbornika. Ak by ste mi vedeli odporucit pravnika, bola by som vam velmi vdacna.

Sophis
mattto
20.06.12,16:56
si si istá, že sa jedná o Európsky súdny dvor a nie o Európsky súd pre ľudské práva?
Sophis
20.06.12,18:48
No je dosť pravdepodobné, že ide o túto druhú možnosť - o Eu. súd pre ľudské práva. Ide o prieťahy v súdnom konaní, súdny proces trvá vyše 7 rokov, ide o ublíženie na zdraví a ublíženie na zdraví s následkom smrti. Verdikt je v nedohľadne a obávame sa, že celý prípad pôjde do stratena.
draik
20.06.12,19:06
Najprv musíte ísť na Ústavný súd. Ak nebudete úspešná alebo spokojná s verdiktom (s výškou prípadného odškodnenia), potom sa môžte obrátiť na ESĽP.
mattto
20.06.12,19:13
No je dosť pravdepodobné, že ide o túto druhú možnosť - o Eu. súd pre ľudské práva. Ide o prieťahy v súdnom konaní, súdny proces trvá vyše 7 rokov, ide o ublíženie na zdraví a ublíženie na zdraví s následkom smrti. Verdikt je v nedohľadne a obávame sa, že celý prípad pôjde do stratena.

v tomto prípade ide o ESĽP, ublíženie na zdraví s následkom smrti neexistuje, ale k podstate. Možnosť podať žalobu voči Slovenskej republike na ESĽP prichádza do úvahy po vyčerpaní opravných a iných (napr. sťažnosti voči nečinnosti, sťažnosti na Ústavný súd SR atď.) prostriedkov podľa právneho poriadku danej krajiny.

Ide o porušenie čl. 6 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (209/1992 Zb.)

1. Každý má právo na to, aby jeho záležitosť bola spravodlivo, verejne a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom zriadeným zákonom, ktorý rozhodne o jeho občianskych právach alebo záväzkoch alebo o oprávnenosti akéhokoľvek trestného obvinenia proti nemu. Rozsudok musí byť vyhlásený verejne, ale tlač a verejnosť môžu byť vylúčené buď po dobu celého, alebo časti procesu v záujme mravnosti, verejného poriadku alebo národnej bezpečnosti v demokratickej spoločnosti, alebo keď to vyžadujú záujmy maloletých alebo ochrana súkromného života účastníkov alebo, v rozsahu považovanom súdom za úplne nevyhnutný, pokiaľ by, vzhľadom na osobitné okolnosti, verejnosť konania mohla byť na ujmu záujmom spoločnosti.

neviem v akom štádiu je trestné konanie, či sa jedná o (ne)primeranú dĺžku trestného konania. Vy ako poškodení v trestnom konaní si môžete zvoliť advokáta, aby Vás zastupoval v trestnom konaní. Je veľa advokátov, ktorí to robia z presvedčenia a bezplatne, resp. za náklady na cestu a pod. Ten Vás môže zastupovať aj pred ÚSSR a podľa výsledkov týchto úkonov/konaní zvažujte podať žalobu voči SR na ESĽP
mattto
20.06.12,19:21
nechcem robiť reklamu, po zadaní do google mi vyšiel tento odkaz, skúste sa informovať u nich, možno Vás nasmerujú http://www.pomocobetiam.sk/html/onas.htm
Sophis
20.06.12,19:25
Aha, OK takže najprv Ústavný súd? No ten už raz išiel proti nám. Špecializovaný súd v Pezinku - verdikt - doživotie, Ústavný súd rozsudok zrušil pre procesné chyby - resp. niečo v tomto zmysle. Ja nepoznám právnikov, ktorí by sa do toho chceli pustiť, preto som prosila o nejaký typ.
Sophis
20.06.12,19:26
Služby PON poznám dôverne, zastupovali ma.
mattto
20.06.12,19:32
Aha, OK takže najprv Ústavný súd? No ten už raz išiel proti nám. Špecializovaný súd v Pezinku - verdikt - doživotie, Ústavný súd rozsudok zrušil pre procesné chyby - resp. niečo v tomto zmysle. Ja nepoznám právnikov, ktorí by sa do toho chceli pustiť, preto som prosila o nejaký typ.

ÚSSR nešiel proti Vám, kľudne sa môže stať, že po podaní ústavnej sťažnosti bude konštatovať prieťahy v konaní
Sophis
20.06.12,19:37
Ok, takže asi nedostanem konkrétne odporúčanie? S PON už nerátam.
mattto
20.06.12,19:41
Ok, takže asi nedostanem konkrétne odporúčanie? S PON už nerátam.

ak čakáš konkrétne meno, sklamem ťa, nebolo by to seriózne z mojej strany
Sophis
21.06.12,16:02
Matto chápem vás, ale ja som sa tu práve obrátila s prosbou o odporúčanie konkrétneho právneho zástupcu. Nesklamali ste ma, ale zase ani ste nepomoholi :)