janaGT
21.06.12,10:15
ahojte,
mám problém s metrom, začali sme s nimi spoluprácu a robí mi to problémy v účtovníctve.
1. šofér od nás preberie stravné lístky, prevádzkar dostane z metra potvrdenie - preberací protokol o ich prijatí
2. dostaneme tovar, k nemu blok z reg. pokladne: celkom eur 10,-, poukážka 10, - doplatiť 0,-
3. metro v našom mene odovzdá stravovacie poukážky strav. spoločnostiam,
my dostaneme faktúru s našimi údajmi avšak s číslom účtu metra, takže peniažky sa k nám nedostanú, dostane ich na účet metro
4. ako zúčtujem fa od strav. spoločnosti, keď tam je vyúčtovaný aj poplatok a peniaze nejdú k nám ale do metra ...

viete mi niekto poradiť, ako postupovať pri účtovaní???
promont maja
22.06.12,06:56
... pravdepodobne si týmto úkonom Metro započítava úhradu za Vami objednaný a Vám dodaný tovar ( .. v rámci Vám poskytnutého úveru = kreditu ... potrebné preštudovať zmluvu s Metrom ..) ... a platíte zaň stravnými poukážkami ... a stravovacie spoločnosti Vám zasielajú svoju faktúru s vyúčtovaním provízie ... či? .. kto znáša náklady za províziu = Metro? ( zrejme dostane na účet peniažky v nominálnej hodnote stravných poukážok ponížených o províziu ( poplatok ..?) ..? a v tejto hodnote je aj Vami prevzatý tovar ..?) .. Metro Vám niečo refakturuje ..?

P.S.: pripájam na zváženie účtovanie o tzv. zľavových kupónoch ... http://www.porada.sk/t163138-zlavove-kupony.html príspevok č. 8 ... ale podotýkam, že som si ho pozrela len zbežne = takže bez záruky = zatiaľ som o takom niečom nepotrebovala účtovať ...

... a ak by sme to chceli poriadne prelusknúť, potrebujeme z Vašej strany uviesť konkrétny príklad, t. j. údaje v konkrétnych číslach ...
janaGT
22.06.12,08:36
skúsim konkrétne čísla:
- metro prebralo stravné lístky v hodnote 595,10 eur - dokladom je len preberací protokol
- Vaša Slovensko nám poslala fa s našimi údajmi, nezhoduje sa iba číslo účtu - je to účet metro, na sumu 595,10 z toho je vyčíslená odmena vo výške 29,76 + 5,95 dph spolu 35,71 eur,
takže na preplatenie zostáva 559,39 eur, avšak peniaze pošlú metru
- metro pri dodávke tovaru vystaví PPD na sumu 559,39, poukážka eir 559,39, k úhrade 0,- čiže pri dodávke sa šoférovi neplatí nič

-
promont maja
22.06.12,10:11
... Metro Vám poskytlo "kredit" bez provízie ..?

Rekapitulácia:
1. VAŠA stravovacia/faktúra = evidencia v knihe záväzkov, resp. došlých faktúr
sprostredkovateľská provízia ..... 29,76 EUR ... 518/Má dať
daň z pridanej hodnoty ............ 5,95 EUR ... 343/Má dať
stravné poukážky/vratka ...... - 595,10 EUR ... 261AE/Má dať
.................................................. ................................
na preplatenie .................... - 559,39 EUR ... 325AE/Dal ( ... ale namiesto účtu 325AE je možná aj úvaha ako o poskytnutom krátkodobom nebankovom úvere ... = záleží od podmienok uvedených v zmluve ...)

2. Nákup tovaru/fiškálny doklad = z hľadiska zákona o DPH "faktúra" = nie pokladnica, skôr interný doklad, alebo priamo, možno aj faktúra/kniha záväzkov či došlých faktúr ...
tovar v nákupnej cene ........ 466,16 EUR ... 504/Má dať
daň z pridanej hodnoty ....... 93,23 EUR ... 343/Má dať
.................................................. ...........................
zápočet ( jednostranný =
opora zmluvné podmienky) ... 559,39 EUR .... 325AE/Dal

.. čo sa týka evidencie v salde ( knihe záväzkov či došlých faktúr) a spárovaniu úhrady = podľa možností, aké má tvoj účtovný softvér ...

... a na záver už len uvediem, že aj stravné poukážky sú chápané ako cenina a akotaké je ich potrebné evidovať a aj o nich účtovať ...
janaGT
22.06.12,10:57
Majka, ďakujem pekne za pomoc, idem sa s tým teda potrápiť :)
ilona
26.07.12,06:22
Janka GT trápim sa s tým aj ja a nejako mi to nevychodí, tebe to vyšlo? Ak áno môžeš napísať postup zaučtovania
veľmi by si mi s tým pomohla a hlavne ušetrila čas.Ďakujem krásne.
ilona
26.07.12,13:26
Ak sa tu nájde niekto kto nedovolenkuje a učtuje stravné lístky s metrom vedel by mi poradiť ako zaučtoval
províziu od metra a či na to dostal z metra nejaký doklad, lebo ja sa neviem dopátrať k žiadnemu, už som písala aj do metra, no zatial nič.
ilona
31.07.12,11:12
Dnes mi odpovedali z metra, že to ešte nemajú doriešené s províziou, ale v najbližších dňoch dostaneme na to nejaký doklad.
ilona
22.07.13,15:57
Najde sa niekto , kto platí stravnými lístkami v metre a napíše spôsob jeho učtovania?