andrejka161
21.06.12,09:25
Dobry den, som zamestanana a zmluva mi konci tento mesiac 30.juna 2012. Som ale teotna, no na matersku nastupujem az 24. jula 2012, dovtedy budem na pnke. Chcem sa spytat ake potrebne papiere si mam pytat od zamestnavatela, aby mi nic nechybalo, ked si budem vybavovat matersku a podobne veci. Dakujem pekne
brčko
21.06.12,10:12
Asi nič zvláštne.
Zápočtový list (možno bude treba na zdr.poistovni). Ostatné potvrdenia (nie k materskému) o príjme myslím až následne mzdárky posielajú napr. po uknčení roku.

žiadost o materské si budeš sama podávať na pobočke soc.poistovne, kam patril zamestnávatel. Síce sa píše, že netreba Potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na uplatnenie nároku na nemocenské dávky (či tak dáko sa to volá), ale aj tak by som si to od zamestnávatela žiadala, príp. sa spýtala mzdáky. Aby sa nenaťahoval čas v SP, ak by si ho oni nevyžiadali od mzdárky (mne sa tak stalo, aj ked už dávno). Toto potvrdenie by som odovzdala spolu so žiadostou o materské.

Podstatné, ak ti netrvá nem.poistenie do nástupu na md je, aby ti nevzniklo iné nem.poistenie po ukončení prac.pomeru a že nárok v tzv. ochrannej lehote vzniká presne 6týž. pred očakávaným dátumm pôrodu, čo napíše lekár na žiadost o materské. Ani o den skôr, ani neskôr. Teda ani pn by som si nenechala ukončiť skôr (aj ked ti bude lekár či sestrička tvrdiť, že ak je pn pred nástupom na md, že nástup na md by mal byť už 8týž. pred termínom. Odkáž ich na § 50 Zákona o soc.poistení, kde sa píše, že nárok na materské v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia vzniká presne 6týž pred termínom)

Od uknčenia pp ti netrvá žiadne poistenie zaemstnanca, teda nebudeš čerpať vlastne materskú a rodičovskú dovolenku ale budeš len poberať materskké a rodičovský príspevok.

Preto potom treba vybaviť zdr.poistenie (dá sa aj spätne, aj ked povinnost je myslím do 8dní, no do takého termínu sa to nedá potrebne zdokladovať, tj.prax je iná ako zákon). Budeš zdravotne poistená štátom ako poberatel nemocenského, následne materského, následne rodič.príspevku (treba to zdokladovať, zisti si na svojej ZP ako).

V čase od ukončenia pp nebudeš už ani v soc.poistoni poistená nemocnesky, v nezam., ani dôchodkovo. Ak si dáš do 45dní po pôrode prihlášku na soc.poistonvi podla trv.pobytu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak budeš odo dna pôrodu dôchodkoovo poistená štátom.