patak
21.06.12,14:10
Dobry den,

Chcel by som od Vas poradit ohladom kupy nebytoveho priestoru na podnikatelske ucely a zaroven jeho byvanie v nom.

Chcel by som vediet ci pri kupe nebytove priestoru (od developera) ,danovy urad skuma jeho vyuzivanie na dany ucel. Ci teda moze vykonat kontrolu ci sa na tento ucel priestory vyuzivaju v plnom rozsahu a teda ci je potrebne rozpocitat kolko na % sa priestor vyuziva na kancelarie a kolko % na ostatnu nepodnikatelsku cinnost (teda byvanie) ,cim by sa naklady na obstaranie a jeho reziu (najom) rozdelovali podla daneho pomeru. napr. 50% na podnikanie 50% a tym padom by to patrilo aj pre dph pri jeho uplatneni pri kupe?
,alebo sa to nekontroluje a clovek SZCO moze v kancelarii aj spavat/byvat co je v podstate aj logicke.

Alebo je potrebne to obist a to tak,ze : zakupit nehnutelny majetok na ucelu jeho prenajmu? co by mi mierne skomlikovalo situaciu.

Dakujem velmi pekne za odpoved-e.

Prijemny zvysok dna.
SilMar Group
22.06.12,07:51
Daňový úrad má právo odkontrolovať, či sa daný priestor využíva tak, ako je v účtovníctve deklarovaný a či bol dodržaný napr. §49/5 zákona o DPH, alebo základné pravidlo daňového nákladu - použitie na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu. O tom predsa daňové kontroly sú.
patak
22.06.12,08:57
dakujem za odpoved.

Takze ,ale keby som to kupil na SZCO a prenajal sro. aj za 0 euro tak mi uz nikto nic nemoze vsak? velmi zaujimave :)
alebo sa mylim?

dakujem za odpoved-e.
SilMar Group
22.06.12,09:01
dakujem za odpoved.

Takze ,ale keby som to kupil na SZCO a prenajal sro. aj za 0 euro tak mi uz nikto nic nemoze vsak? velmi zaujimave :)
alebo sa mylim?

dakujem za odpoved-e.

trošku sa mýliš - v zákonoch sa občas objavujú také krásne slovíčka ako - spriaznená osoba, osoba majetkovo a personálne prepojená, cena obvyklá, za účelom dosiahnutia, zabezpečnenia a udržania príjmu... ;)
srska
22.06.12,09:04
dakujem za odpoved.

Takze ,ale keby som to kupil na SZCO a prenajal sro. aj za 0 euro tak mi uz nikto nic nemoze vsak? velmi zaujimave :)
alebo sa mylim?

dakujem za odpoved-e.môžeš využiť aj inštitút - zmluva o výpožičke;)
srska
22.06.12,09:06
čiastočný súhlas - realita je iná
patak
22.06.12,09:57
zdravim...
ano osoba spriaznena a prepojena sa ma netyka...len som chcel vediet co sa da preto urobit,aby to bolo ciste.

lebo je to trosku aj blbost,lebo preco by som nemohol spavat v kancelarii ked mam iba svoju pracu ktora ma zivi a mam ju velmi rad ?! :)
patak
22.06.12,10:05
a rpi zmluve o vypozicke nie je potrebne nejako dokazovat preco tak urobil? ako kupil sa nebyt. priestor a hned sa dala zmluva o vypozicke?
Ci sa tym padom neporusi zakon o dph ,ze sa kupi priestor uplatni sa dph,odpis a hned ide byt na vypozicku a mimo teda predmetu podnikania.

Dakujem za info.

Ja len zvazujem takuto moznost, ale rozmyslam,ze radcej zbehnem za danovym poradcom,len predtym som chcel vediet ci nejaka moznost je,lebo nebol by som prvy,ani posledny...
SilMar Group
22.06.12,11:21
a rpi zmluve o vypozicke nie je potrebne nejako dokazovat preco tak urobil? ako kupil sa nebyt. priestor a hned sa dala zmluva o vypozicke?
Ci sa tym padom neporusi zakon o dph ,ze sa kupi priestor uplatni sa dph,odpis a hned ide byt na vypozicku a mimo teda predmetu podnikania.

Dakujem za info.

Ja len zvazujem takuto moznost, ale rozmyslam,ze radcej zbehnem za danovym poradcom,len predtym som chcel vediet ci nejaka moznost je,lebo nebol by som prvy,ani posledny...

No ak by si kúpil byt, odpočítal DPH a uplatňoval daňové odpisy a ten byt by si dal do výpožičky sebe, tak by sa ti veľmi ťažko dokazovalo na FU, že ten byt bol kúpený za účelom dosiahnutia... zisku a že ho budeš používať na dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môžeš odpočítať daň.
Na tvojom mieste by som toto určite neriskla.
patak
22.06.12,11:44
ano je to take na hrane...
ono by sa to dalo urobit,aby to bolo "koser" len potom bud neuplatnit dph,alebo vytvarat FA na zaklade zmluvy o prenajme cim mi to znizi mozny zisk a za ten zisk 1000- 1500 euro rocne mi to nestoji.
Taktiez by bolo mozne to urobit ako na prespavanie zamestnancov,alebo kupa bytu na ubytovacie cinnosti, prenajom priestorov a neviem co este ,len som chcel vediet ci sa to neda urobit tak, aby som tam mohol spokojne byvat a uplatnit si celu dph a komplet odpis.

Ale asi to nebude mozne... ci?

Neviem co by danovy urad povedal na to,ak by som byval vo vyklade niekde v centre mesta kde by som mal svoj obchod..samozrejme ,ze nic ,ale kedze je to nebytovy priestor ktory ma vsetky nalezitosti ako byt to by im uz vadilo...
patak
22.06.12,11:45
ano je to take na hrane...
ono by sa to dalo urobit,aby to bolo "koser" len potom bud neuplatnit dph,alebo vytvarat FA na zaklade zmluvy o prenajme cim mi to znizi mozny zisk a za ten zisk 1000- 1500 euro rocne mi to nestoji.
Taktiez by bolo mozne to urobit ako na prespavanie zamestnancov,alebo kupa bytu na ubytovacie cinnosti, prenajom priestorov a neviem co este ,len som chcel vediet ci sa to neda urobit tak, aby som tam mohol spokojne byvat a uplatnit si celu dph a komplet odpis.

Ale asi to nebude mozne... ci?

Neviem co by danovy urad povedal na to,ak by som byval vo vyklade niekde v centre mesta kde by som mal svoj obchod..samozrejme ,ze nic ,ale kedze je to nebytovy priestor ktory ma vsetky nalezitosti ako byt to by im uz vadilo...