Ekonomka-SR
21.06.12,18:02
chcela by som sa opýtať, platiteľ DPH plánuje prenajímať nájomné byty v nájomnom RD. Zatiaľ ešte RD nie je postavený. Môže si odpočítavať DPH zo služieb a materiálu súvisiacich s výstavbou budúceho nájomného RD?
SilMar Group
22.06.12,06:37
Keďže nájom v tomto prípade bude oslobodený od DPH (§38/3), uplatní sa 49/3 - platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane.
hena22
22.06.12,06:39
Jedine, že by si tie byty prenajímal podnikateľom a s DPH...
Ekonomka-SR
25.06.12,05:37
áno, ale môže sa zariadiť podľa § 38 ods. 5 - prenajímať to zdaniteľnej osobe. Potom by platiteľ odvádzal DPH a tým pádom si môže uplatniť odpočet DPH zo vstupných nákladov (výstavba nehnuteľnosti na prenájom.).


Keďže nájom v tomto prípade bude oslobodený od DPH (§38/3), uplatní sa 49/3 - platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane.
promont maja
25.06.12,07:37
Jedine, že by si tie byty prenajímal podnikateľom a s DPH...

.. toto je ale potrebné podložiť nejakým dôkazným prostriedkom ... už teraz ... napr. uzatvorením zmlúv o budúcom nájme ... ( ... aspoň takú mám skúsenosť = výsledok rozhovoru s pracovníčkou jednej daňovej kontroly ... ktorá sa mimochodom aj vyjadrila, že si takéto nájomné vzťahy chodia preverovať ( .. a niekedy aj u susedov ...) priamo na tvár miesta = kto v takýchto prenajatých priestoroch býva ... či má uvedenú prevádzkáreň aj v živnostenskom liste, resp. aspoň na schránke ...)
SilMar Group
25.06.12,12:01
áno, ale môže sa zariadiť podľa § 38 ods. 5 - prenajímať to zdaniteľnej osobe. Potom by platiteľ odvádzal DPH a tým pádom si môže uplatniť odpočet DPH zo vstupných nákladov (výstavba nehnuteľnosti na prenájom.).
Áno, v prípade, že sa byty v rodinnom dome budú prenajímať inej zdaniteľnej osobe, môže sa prenajímateľ rozhodnúť, že bude fakturovať nájom s DPH a v tom prípade má nárok na odpočet v plnej výške, resp. v pomernej, ak predpokladá, že časť bude prenajímať bez DPH - treba urobiť odhad. V nasledujúcich rokoch treba sledovať, či netreba dodatočne upraviť odpočítanú daň a postupovať podľa §54.
Len potom pozor - je to naozaj rodinný dom keď sa bude celý objekt prenajímať zdaniteľnej osobe? Lebo s tým súvisí aj daňz nehnuteľností...
Ekonomka-SR
25.06.12,15:41
podľa môjho názoru pracovníčky DU nemajú čo preverovať budúce nájomné zmluvy. Lebo budúci prenajímateľ ešte nemusí ani mať nájomcov, resp. nemusí mať s nimi spísané zmluvy. Obchodný zákonník to nestanovuje.
Jedine môžu dodatočne skontrolovať, či skutočne sa to prenajíma zdan. osobám a DPH z prenájmu sa odvádza.


.. toto je ale potrebné podložiť nejakým dôkazným prostriedkom ... už teraz ... napr. uzatvorením zmlúv o budúcom nájme ... ( ... aspoň takú mám skúsenosť = výsledok rozhovoru s pracovníčkou jednej daňovej kontroly ... ktorá sa mimochodom aj vyjadrila, že si takéto nájomné vzťahy chodia preverovať ( .. a niekedy aj u susedov ...) priamo na tvár miesta = kto v takýchto prenajatých priestoroch býva ... či má uvedenú prevádzkáreň aj v živnostenskom liste, resp. aspoň na schránke ...)
promont maja
26.06.12,06:47
podľa môjho názoru pracovníčky DU nemajú čo preverovať budúce nájomné zmluvy. Lebo budúci prenajímateľ ešte nemusí ani mať nájomcov, resp. nemusí mať s nimi spísané zmluvy. Obchodný zákonník to nestanovuje.
Jedine môžu dodatočne skontrolovať, či skutočne sa to prenajíma zdan. osobám a DPH z prenájmu sa odvádza.

... máš pravdu v tom, že mu takúto povinnosť nič nestanovuje ... ale je to v rámci obchodných zvyklostí bežná prax ... a pravdupovediac ani neviem, ako im v tom zabrániť ...

... rozviňme debatu ... pretože, ak si pri napr. obstaraní nehnuteľností uplatním odpočet DPH v plnej výške = vlastne tvrdím, že danú nehnuteľnosť budem používať 100% v súvislosti s podnikaním ... ale ak mám rodinný dom, ktorý sa rozhodnem zrekonštruovať na bytový nájomný dom a nemám žiaden dôkazný prostriedok, iba vlastné tvrdenie ... nemám až tak dobre prelúskaný stavebný zákon, ale asi sa nemýlim, že takouto rekonštrukciou, uvedenou v stavebnom povolení, vzniknú priestory na bývanie a nie priestory nebytové, t. j. na prevádzkovanie ... a na zmenu bytových priestorov na nebytové potrebujem riešiť, či nie je potrebné minimálne ohlásenie drobnej stavby ... = z toho vyplynie pre daňovú kontrolu jednoznačný záver = danú nehnuteľnosť budem prenajímať ako byty ... a keďže dôkazné bremeno je na daňovom subjekte ... a bežná prax v takýchto prípadoch je taká aká je ...
srska
26.06.12,06:58
len doplním info k novele platnej od 01.01.2012 - bod č. 1 (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_novela_1_1_2012.pdf)
cibka1
23.07.12,05:40
Dobrý deň, mám otázku ohľadom prenájmu nehnuteľnosti, dúfam že mi s ňou pomôžete...

Prenajali sme si ornú pôdu (nie je to stavebný pozemok) od inej spoločnosti ktorá túto pôdu vlastní. (obe spločnosti- nájomca aj prenajímateľ sú právnická osoba, platiteľ dph). V nájomnej zmluve však nie je uvedené nič v súvislosti s dph. Spoločnosť nám nájom nefaktúrovala, zaplatili sme ho na základe nájomnej zmluvy.
Čo pre nás ako nájomcu vyplýva v súvislosti s dph?
IvoM
23.07.12,06:23
Prenájom pôdy je podľa §38.3 oslobodený od dane, keďže v zmluve nie je nič o DPH, tak sa prenajímateľ rozhodol nevyužiť §38.5 takže z pohľadu DPH pre nájomcu nevyplýva nič.
cibka1
23.07.12,06:57
Prenájom pôdy je podľa §38.3 oslobodený od dane, keďže v zmluve nie je nič o DPH, tak sa prenajímateľ rozhodol nevyužiť §38.5 takže z pohľadu DPH pre nájomcu nevyplýva nič.

Ďakujem ti za príspevok.
volala som ekonómke tej druhej firmy a áno, oni považujú tento príjem z prenájmu za oslobodený, do DP k DPH ho uviedli na r. 15 v plne vyplatenej výške.
koeficient nepoužili, lebo nemajú žiadne výdaje k tomuto príjmu.

naša firma tento výdavok neuvádza v DP?
(nenašla som v DP žiaden riadok prislúchajúci k tomuto výdaju, ale sa mi to zdá také divné, že oni to v DP uvádzajú a mi nie...)
KEJKA
23.07.12,07:06
naša firma tento výdavok neuvádza v DP?
(nenašla som v DP žiaden riadok prislúchajúci k tomuto výdaju, ale sa mi to zdá také divné, že oni to v DP uvádzajú a mi nie...)
neuvádza, lebo nemá čo uvádzať. nech ti to divné nie je.
cibka1
23.07.12,07:59
pozerala som veľa príspevkov týkajúcích sa tejto témy, ale väčšinou sa rozoberal príjem z prenájmu a nie vyplatenie nájmu...

ďakujem KEJKE aj IVOM,