katkaj1
22.06.12,09:32
chcem sa opytat ako je to teraz z odchodom do predcasneho dochodku- je lepsie poziadat o predcasny dochodok koncom roka alebo az zaciatkom buduceho roka? da sa nejako predcasny starobny dochodok zvysit?
Zitulda
13.09.12,13:52
posúvam
Anik
13.09.12,14:24
a to len tak po takom dlhom čase
silvia
29.11.12,08:26
Zamestnanec (60-ročný) chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Musí najskôr ukončiť PP a až potom môže požiadať o PSD? napr. keď chce pracovať do konca roka, o PSD môže požiadať až 2.1.2013?
Vďaka za uistenie.
sjuzan
29.11.12,08:34
Jednou z podmienok, ktoré treba splniť pri žiadaní o priznanie predčasného starobného dôchodku je, aby poistenec nebol dôchodkovo poistený, čiže aby nemal zamestnanie. Po novom, ak mu má zamestnávateľ vyplatiť odchodné, musí požiadať o predčasný starobný dôchodok najneskôr do 10 dní od ukončenia pracovného pomeru.
Andyke
29.11.12,08:37
Ale prečo chce požiadať o PSD? Končí PP? Ak áno, tak najprv nech sa zaregistruje
ako uchádzač o zamestnanie, pol roka bude poberať dávku v nezamestnanosti
(ak spĺňa podmienky) a až následne požiadať o PSD.
luja5
29.11.12,09:55
Zamestnanec (60-ročný) chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Musí najskôr ukončiť PP a až potom môže požiadať o PSD? napr. keď chce pracovať do konca roka, o PSD môže požiadať až 2.1.2013?
Vďaka za uistenie.
Môj názor:
Zákon č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení viaže posudzovanie nároku na PSD ku dňu, od ktorého sa žiada o jeho priznanie, nie ku dňu predloženia žiadosti a nárok na PSD (pri splnení podmienok) vzniká najskôr odo dňa podania žiadosti o PSD (§ 67). Najskôr pre mňa znamená, že môže aj neskôr po podaní žiadosti. Tak či tak by som zamestnancovi odporúčala, aby sa dohodol na postupe s príslušnou pracovníčkou danej pobočky SP, vrátane možnosti dodatočného predloženia potrebných dokladov (o ukončení zamestnania, o dobe poistenia a údajov pre výpočet POMB). Je možné, že ho pracovníčka na 2. januára objedná pre spísanie žiadosti a povie mu, čo ešte má predložiť, prípadne sa to rieši nejakým dodatkom k už spísanej žiadosti...
Ustanovenie § 67 ods. 4 cit. zákona (= nárok na výplatu PSD nevzniká, ak poistenec ku dňu vzniku nároku na PSD je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba) by som si nevysvetľovala tak, že žiadosť o PSD nemôže byť podaná pred dňom ukončenia pracovného pomeru. Btw. - aj mňa by zaujímalo, či nárok na PSD môže vzniknúť alebo z akého dôvodu nemôže vzniknúť od 1. januára, ak PP ukončím predtým 31. decembra. A ak môže vzniknúť, kedy sa má podať žiadosť;):).
silvia
30.11.12,07:24
Ďakujem vám všetkým za rady.
Zamestnanec sa sám rozhodol, že už nevládze pracovať, chce k 31.12. ukončiť PP a ísť na PSD. Len si nie sme celkom istí, či môže požiadať o PSD už teraz, alebo až keď bude PP ukončený... Zaregistrovať sa ako nezamestnaný a až po pol roku požiadať o PSD je zaujímavé, no on sa už nechce uchádzať o zamestnanie...
mazanova
30.11.12,07:36
je to smutné, veľmi smutné, žiaľ realita, tí poctivci čo naozaj prácu brali vážne, skutočne nevládzu robiť, žiaľ poznám veľa ľudí, ktorí robia a berú dôchodok a majú 62-70 rokov, pohoda klídek - sedia v teple majú zadarmo počítač,internet, toaletný papier
ekofin
11.12.12,18:12
Prosím tiež o radu, je to niečo také ako vyššie, ale po prečítaní aj tak neviem čo mám robiť. Zamestnanec požiadal SP o priznanie predčasného starobného dôchodku k 1.1.2013. Nárok mu vznikol už 28.11.2012. Pani zo SP mu povedala. že musí skončiť PP k 28.12.2012 a aj tak má doniesť vypísaný ELDP. Dohodu o skončení PP so zamestnávateľom ale uzavrel k 31.12.2012. Môže to tak byť? Alebo vlastne, aký je postup? Mám v tom zmätok. Ďakujem veľmi pekne.
Andyke
11.12.12,18:24
31.12. je pracovný deň. Alebo SP neúraduje ? Či len dotyčná pracovníčka bude mať dovolenku? Však hádam kvôli nej nemusí skončiť PP skôr...
Vadilo by zamestnancovi keby požiadal až 2.1.?
ivka70
11.12.12,18:36
Ďakujem vám všetkým za rady.
Zamestnanec sa sám rozhodol, že už nevládze pracovať, chce k 31.12. ukončiť PP a ísť na PSD. Len si nie sme celkom istí, či môže požiadať o PSD už teraz, alebo až keď bude PP ukončený... Zaregistrovať sa ako nezamestnaný a až po pol roku požiadať o PSD je zaujímavé, no on sa už nechce uchádzať o zamestnanie...

Nemusi sa chciet uchadzat o pracu, aj tak ak ma narok na podporu v nezamestnaosti, je to pre neho zaujimavejsie ju pol roka cerpat a az potom poziadat o PSD, ten mu bude ovela menej krateny ako keby on poziadal hned.
Je rozdiel mat krateny dochodok o 12% alebo o 9%.
Mila123
11.12.12,18:38
nevšimla som si, že žiada o predčasný....ale i tak, ak požiada o PSD v roku 2012 a ostal by pracovať v org. na dohodu do 28 02 2013, môže sa stať, môže pracovať bez toho,aby prišiel o PSD:.....
ak by požiadal o PSD po 01 01 2013 nemôže pracovať, prišiel by o neho....
Andyke
11.12.12,18:38
Presne takýto návrh som dala v prísp. č. 5
silvia
12.12.12,06:47
Ešte sa vrátim k prísp. č.5
Keď zamestnanec chce ukončiť prac.pomer dohodou 31.12.2012, môže sa teda k 1.1.13 zaevidovať ako nezamestnaný a dostávať podporu - bude musieť každý mesiac dokladovať, ze si hľadá prácu?
A na soc.poisťovni mu vraj povedali, že žiadosť o PSD aby podal ešte do konca roka, lebo sa mu to viac oplatí, ako keby ju podal až po 1.1.13, aj ked už vôbec nechce pracovať, ani na dohodu... Je to tak?
Mila123
12.12.12,06:51
Ešte sa vrátim k prísp. č.5
Keď zamestnanec chce ukončiť prac.pomer dohodou 31.12.2012, môže sa teda k 1.1.13 zaevidovať ako nezamestnaný a dostávať podporu - bude musieť každý mesiac dokladovať, ze si hľadá prácu?
A na soc.poisťovni mu vraj povedali, že žiadosť o PSD aby podal ešte do konca roka, lebo sa mu to viac oplatí, ako keby ju podal až po 1.1.13 ... Je to tak?
o koľko viac sa mu to oplatí? nech sa sám rozhodne......popr. vypočítaj mu podporu v nezamestnanosto (cca 50% z HM ) a PSD sa mu nebude krátiť 3%.....aj to je niečo, i keď niekedy máličko......
tie potvrdenia sú aktuálne.....nosia sa....
veronikasad
12.12.12,06:51
Ešte sa vrátim k prísp. č.5
Keď zamestnanec chce ukončiť prac.pomer dohodou 31.12.2012, môže sa teda k 1.1.13 zaevidovať ako nezamestnaný a dostávať podporu - bude musieť každý mesiac dokladovať, ze si hľadá prácu?
A na soc.poisťovni mu vraj povedali, že žiadosť o PSD aby podal ešte do konca roka, lebo sa mu to viac oplatí, ako keby ju podal až po 1.1.13 ... Je to tak?
Koľko chýba zamestnancovi do dovršenia dôch.veku ? Má splnenú podmienku pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti ? (730 dní poist. v nez.v posledných 3 rokoch). Z titulu odchodu do PSD sa nárok na SD kráti za každých 30 dní predčasného odchodu o 0,5 %. Treba si dať termín prepočítať priamo na SP, lebo niekedy 1 deň odchodu spôsobí krátenie dôchodku o 0,5 %.
Halli
12.12.12,07:36
tak veru mazanova, tí sa ani počas PP nenarobili, preto pohoda...a mladí vykladaju tovar v tescu.
silvia
12.12.12,08:41
Díky za rady!
Zamestnanec mal tento rok v auguste 60r., podmienku na dávku v nezam. má splnenú, pracuje od r.2003 bez prerušenia.

Ako som už spomínala, podal žiadosť o ukončenie PP k 31.12.2012, zamestnávateľ mu vyhovel, no a na soc.poistovni sa bol pýtať, či môže prísť 2.1.13 podať žiadosť o PSD a povedali mu, aby ju podal ešte tento rok, vraj je to pre neho výhodnejšie...Ale keď PP skončí až 31.12.12, môže mu byť priznaný PSD až 1.1.13, nie? Prečo je to potom výhodnejšie...?
veronikasad
12.12.12,08:48
Díky za rady!
Zamestnanec mal tento rok v auguste 60r., podmienku na dávku v nezam. má splnenú, pracuje od r.2003 bez prerušenia.

Ako som už spomínala, podal žiadosť o ukončenie PP k 31.12.2012, zamestnávateľ mu vyhovel, no a na soc.poistovni sa bol pýtať, či môže prísť 2.1.13 podať žiadosť o PSD a povedali mu, aby ju podal ešte tento rok, vraj je to pre neho výhodnejšie...Ale keď PP skončí až 31.12.12, môže mu byť priznaný PSD až 1.1.13, nie? Prečo je to potom výhodnejšie...?
SP "výhodnosť" posúdila zrejme z výšky aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá sa každý rok mení. Napriek tomu by som doporučila zaevidovať sa na UP a vyčerpať si dávku v nezamestnanosti a až potom požiadať o PSD. Aký priemerný hrubý mesačný príjem mal zamestnanec v posledných 3 rokoch?
silvia
12.12.12,09:29
Jeho priem.hrubý zárobok bol 710,- EUR.


Vďaka za rady!