danielhutnan
22.06.12,10:07
Pekný deň,

vystavil som už dve faktúry do Česka no napadlo ma, že to možno nejde len tak jednoducho.

Je tam s niečím problém, na čo by som si mal dávať pozor?

Môžem tie faktúry vôbec takto vystavovať?

Ďakujem,
Daniel.
veronikasad
22.06.12,08:08
za čo boli tie faktúry ?
danielhutnan
22.06.12,08:11
Za služby. Robím weby.
veronikasad
22.06.12,08:13
§ 7a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
danielhutnan
22.06.12,08:16
Fuuh takže musím zájsť na DÚ kde mi pridelia IČ a musím z toho čo som prijal (finančná odmena) odviesť daň?

Daniel.
veronikasad
22.06.12,08:18
Fuuh takže musím zájsť na DÚ kde mi pridelia IČ a musím z toho čo som prijal (finančná odmena) odviesť daň?

Daniel.
Platitel DPH podla § 7a podáva Súhrnný výkaz.
danielhutnan
22.06.12,08:20
Prosím ťa vieš mi poradiť menej formálne? Mám ísť na daňový úrad po ič a z toho čo som prijal mám zaplatiť daň? Nie som platca dph tak teda neviem či sa to týmto zmení pre zahraničie alebo ako? :-/
veronikasad
22.06.12,08:23
Prosím ťa vieš mi poradiť menej formálne? Mám ísť na daňový úrad po ič a z toho čo som prijal mám zaplatiť daň? Nie som platca dph tak teda neviem či sa to týmto zmení pre zahraničie alebo ako? :-/
Nie som si úplne istá, či tvoja služba splňa všetky podmienky podľa § 7a, odst.2. Ak ano - treba sa zaregistrovať ako platitel DPH podľa § 7a - len to si mal urobiť pred vystavením prvej faktúry. Registrácia nemá vplyv na platenie DPH, len je potrebné podávať súhrnný výkaz elektronicky. preto okrem kartičky DIČ pre DPH si musíš vybaviť aj elektronickú registráciu.
Kedy boli vystavené faktpry ?
veronikasad
22.06.12,08:27
Stiahni si toto tlačivo, vyplň ho a odnes v pondelok na DU spolu s kopiou živ.listu. Predtým ale konzultuj s niekym či na registráciu trvojej služby je to potrebné.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/registracia_dph_to.pdf

V poznámke uveď, že ide o registráciu podľa § 7a, aby ti náhodou neurobili registráciu dobrovolného platitela DPH.
veronikasad
22.06.12,08:29
Prvá 31.1.2012 a druhá teraz 19.6.2012.
Termín na podanie súhr.výkazu (SV) najneskôr 20. deň po skončení kal.štvrťroku - ak si štvrťročný "platitel".
Prvý štvrťrok si už prešvihol, za nepodanie je pokuta.
danielhutnan
22.06.12,08:33
Ok s kým môžem prekonzultovať či som povinný registrovať sa? A čo to vôbec pre mňa znamená? Budem z tej sumy musieť odvádzať daň? (V tom prípade nebudem ponúkať služby v CZ)

Mám im povedať, kedy som vystavil prvú faktúru do CZ? Alebo ako inak zistia že som termín prešvihol?
veronikasad
22.06.12,08:35
Ok s kým môžem prekonzultovať či som povinný registrovať sa? A čo to vôbec pre mňa znamená? Budem z tej sumy musieť odvádzať daň? (V tom prípade nebudem ponúkať služby v CZ)

Mám im povedať, kedy som vystavil prvú faktúru do CZ? Alebo ako inak zistia že som termín prešvihol?
Žiadnu daň (DPH) platiť nebudeš. Spätne sa zaregistrovať nemôžeš, tak tú prvú faktúru už nerieš. Ale počítaj s pokutou za nepodaný SV, ak budeš mať kontrolu.

Najdi si čím skôr účtovníčku, s ktorou budeš takéto problémy konzultovať. Vyhneš sa v budúcnosti pokutám.
danielhutnan
22.06.12,08:36
Rozumiem. Aká môže byť tá pokuta?
veronikasad
22.06.12,08:39
Rozumiem. Aká môže byť tá pokuta?
Trošku staršie znenie Zákona o správe daní, výška pokuty sa nemenila (prepočítaj si na €)

(6) Ak daňový subjekt nepredloží v ustanovenej lehote hlásenie alebo prehľad podľa osobitného zákona, 6ec) správca dane mu uloží pokutu 2 000 Sk; ak hlásenie alebo prehľad daňový subjekt nepredloží ani v lehote určenej správcom dane vo výzve, správca dane mu uloží pokutu 4 000 Sk. Ak daňový subjekt v ustanovenej lehote nepredloží súhrnný výkaz podľa osobitného zákona, 11ae) správca dane mu uloží pokutu 10 000 Sk; ak súhrnný výkaz daňový subjekt nepredloží ani v lehote určenej správcom dane vo výzve, správca dane mu uloží pokutu 20 000 Sk. Správca dane podľa prvej vety alebo druhej vety je oprávnený daňovému subjektu uložiť len jednu pokutu.
danielhutnan
22.06.12,08:43
Vieš mi povedať, ktorá časť sa týka mňa? :D Všetko len v prípade, že mi príde kontrola a nájdu to nie?

Prosím ťa, ešte mi vieš povedať či na DU budú vedieť či sa mám registrovať alebo nie? A čo to obnáša? Budem musieť to IČ niekde používať alebo touto registráciou len dávam najavo že ponúkam služby aj do CZ (napr.)?
Táto registrácia sa robí jednorázovo?
veronikasad
22.06.12,08:46
Vieš mi povedať, ktorá časť sa týka mňa? :D Všetko len v prípade, že mi príde kontrola a nájdu to nie?

Prosím ťa, ešte mi vieš povedať či na DU budú vedieť či sa mám registrovať alebo nie? A čo to obnáša? Budem musieť to IČ niekde používať alebo touto registráciou len dávam najavo že ponúkam služby aj do CZ (napr.)?
Táto registrácia sa robí jednorázovo?
Nechcem sa púšťať do podrobností, úplným odborníkom na DPH sa necítim ...
danielhutnan
22.06.12,08:48
Dobre ďakujem. Myslíš, že mi povedia na daňovom či som povinný sa registrovať alebo nie? Alebo kde to mám zistiť?
veronikasad
22.06.12,08:52
Dobre ďakujem. Myslíš, že mi povedia na daňovom či som povinný sa registrovať alebo nie? Alebo kde to mám zistiť?
Učite sa ti ozve aj niekto na Porade. Príp. si zavolaj na túto infolinku a povedz im presne o akú službu ide

Informačná tlf.linka finančnej správy 048/4317222
Informačná tlf.linka finančnej správy 048/431722
Na tejto informačnej telefonickej linke sú každý pracovný deň od 8.oo hod do 16.oo hod poskytované nasledovné informácie:

Voľba 1 – informácie k novému systému elektronickej komunikácie
- základné informácie k bezplatnému elektronickému doručovaniu v aplikácii
EZU (registrácia, bezplatný identifikátor, doručovanie)

Voľba 2 – informácie k elektronickým službám
- komplexné informácie k elektronickým službám (eDANE, EZU, eTAX),
aktuálne informácie o elektronickom doručovaní

Voľba 3 – informácie k DPH
danielhutnan
22.06.12,09:07
Volal som tam, povedali mi, že musím podať to tlačivo a do 20 dní podať výkaz alebo čo. Spýtam sa na to ešte konkrétne na daňovom v pondelok. Snáď s tou druhou faktúrou nebude problém (nemal by byť?). Tú prvú už nerieším.

Treba vyplniť len tú časť kde je § 7a pre služby.
veronikasad
22.06.12,09:13
Volal som tam, povedali mi, že musím podať to tlačivo a do 20 dní podať výkaz alebo čo. Spýtam sa na to ešte konkrétne na daňovom v pondelok. Snáď s tou druhou faktúrou nebude problém (nemal by byť?). Tú prvú už nerieším.

Treba vyplniť len tú časť kde je § 7a pre služby.
ano, zaškrtneš riadok 01 + osobné údaje + riadok 39. Podanie SV (elektronicky) do 20.7. by si mal stihnúť. Treba si ale vybaviť aj elektronickú registráciu. SV v papierovej forme sa podať nedá.

Informácie nájdeš tu

Daňové subjekty, ktoré sú povinné alebo sa dobrovoľne rozhodnú elektronicky doručovať podania správcovi dane, musia ako NOVÍ používatelia systému Autorizovaných elektronických služieb finančnej správy získať buď:



NOVINKA - Elektronický identifikátor - BEZPLATNE
Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky poskytuje elektronický identifikátor (osobný elektronický prístupový kód používateľa) užívateľom bezplatne.

vypísať Žiadosť o vydanie identifikátora (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/new_0035_ik.html)
uzavrieť Dohodu o elektronickom doručovaní (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/new_0035_ik.html)


alebo


Zaručený elektronický podpis
Užívateľ má možnosť zakúpiť si zaručený elektronický podpis (ZEP) u niektorej z komerčných autorizovaných certifikačných autorít.

Upozornenie:
Registráciu do Automatizovaných elektronických služieb (AES) FR SR musia vykonať len NOVÍ užívatelia. Tie daňové subjekty, ktoré prešli procesom registrácie do AES do 31.12.2011, môžu bez potreby opätovnej registrácie a bez akýchkolvek obmedzení nadalej využívať AES FR SR


Finančné riaditeľstvo SR oznamuje, že dňa 9.3.2012 nadobudol účinnosť zákon č. 91/2012 Z. z. zo dňa 29.2.2012, ktorým sa posunula povinnosť doručovania podaní elektronickými prostriedkami finančnej správe vyplývajúca z § 14 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na 1. januára 2013. To znamená, že povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami finančnej správe má od 1.1.2013

daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
zástupca neuvedený v písmenách b) a c) za daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ktorého zastupuje pri správe daní.
danielhutnan
22.06.12,09:19
No a ešte, ako ja môžem tú službu ktorú som už vykonal podať vo výkaze keď už prebehla. Bude jasné že som tú službu vykonal skôr ako som žiadal o registráciu tým pádom som nedodržal zákon či nie?

Ak je to tak a zbytočne sa už budem registrovať pretože tú druhu faktúru tiež nezachránim, tak už sa na to môžem vykašľať ak viac nebudem vystavovať faktúry do zahraničia nie?
Neviem či tá druhá faktúra sa dá zachrániť.
veronikasad
22.06.12,09:21
No a ešte, ako ja môžem tú službu ktorú som už vykonal podať vo výkaze keď už prebehla. Bude jasné že som tú službu vykonal skôr ako som žiadal o registráciu tým pádom som nedodržal zákon či nie?

Ak je to tak a zbytočne sa už budem registrovať pretože tú druhu faktúru tiež nezachránim, tak už sa na to môžem vykašľať ak viac nebudem vystavovať faktúry do zahraničia nie?
Neviem či tá druhá faktúra sa dá zachrániť.
Výkaz sa podáva spätne za predch. kal. štvrťrok - za II. štrťrok do 20.7.
Len registráciu si mal urobiť pred fakturáciou.
danielhutnan
22.06.12,09:25
No ja chápem, a keď som registráciu nespravil pred fakturáciou má zmysel ju robiť ak túto faktúru nezachránim a viac nebudem co CZ vystavovať faktúry?
veronikasad
22.06.12,09:29
No ja chápem, a keď som registráciu nespravil pred fakturáciou má zmysel ju robiť ak túto faktúru nezachránim a viac nebudem co CZ vystavovať faktúry?
Za každý nepodaný SV je samostatná pokuta a dve sú viac ako jedna ...
Či je aj nejaká pokuta za neskorú registráciu - neviem.
danielhutnan
22.06.12,09:32
Ok Pôjdem sa spýtať na daňový úrad. Spomínať im faktúru vystaenú skôr ako žiadam o registráciu asi nie je dobrý nápad čo?
veronikasad
22.06.12,09:34
Ok Pôjdem sa spýtať na daňový úrad. Spomínať im faktúru vystaenú skôr ako žiadam o registráciu asi nie je dobrý nápad čo?
O vystavených faktúrach pri registrácii nehovor, ale ak je registrácia potrebná v každom prípade by som SV za II. štvrťrok podala.
danielhutnan
22.06.12,09:37
Dobre, pôjdem to spraviť. Ďakujem veľmi pekne. :)
SilMar Group
22.06.12,09:39
Treba vyplniť časť so všeobecnými údajmi a časť, ktorá sa týka registrácie podľa §7a.
Choď v pondelok na DU za svojím správcom dane a požiadaj ho o pomoc. Ak je to len trochu človek, tak ti s tým pomôže. Je to záležitosť pár minút. Daňový úrad je povinný do 7 dní ťa zaregistrovať. A ako správne podotkla veronikasad - nezabudni si hneď vybaviť aj elektronické podávanie dokumentov, bez toho SV nepošleš.

Výkaz budeš podávať za 2. kvartál do 20.7. Len pozor na dátumy - do súhrnného výkazu sa dávajú faktúry podľa dátumu dodania služby, nie podľa dátumu vystavenia. Ak vystavíš faktúru napr. 1.7 s dátumom dodania služby 30.6, tak faktúra ide do SV za 2. kvartál, nie 3.

Nezabudni si pozrieť aj §73 - čo všetko má taká faktúra obsahovať, aby si na niečo nezabudol a vyhol sa zbytočným problémom.
veronikasad
22.06.12,09:52
Treba vyplniť časť so všeobecnými údajmi a časť, ktorá sa týka registrácie podľa §7a.
Choď v pondelok na DU za svojím správcom dane a požiadaj ho o pomoc. Ak je to len trochu človek, tak ti s tým pomôže. Je to záležitosť pár minút. Daňový úrad je povinný do 7 dní ťa zaregistrovať. A ako správne podotkla veronikasad - nezabudni si hneď vybaviť aj elektronické podávanie dokumentov, bez toho SV nepošleš.

Výkaz budeš podávať za 2. kvartál do 20.7. Len pozor na dátumy - do súhrnného výkazu sa dávajú faktúry podľa dátumu dodania služby, nie podľa dátumu vystavenia. Ak vystavíš faktúru napr. 1.7 s dátumom dodania služby 30.6, tak faktúra ide do SV za 2. kvartál, nie 3.

Nezabudni si pozrieť aj §73 - čo všetko má taká faktúra obsahovať, aby si na niečo nezabudol a vyhol sa zbytočným problémom.
Silvia, vieš prosím posúdiť či tejto služby sa týka registrácia podľa § 7a - fakturácia do ČR (aby som neporadila zle)

"Za služby. Robím weby."
SilMar Group
22.06.12,09:58
Silvia, vieš prosím posúdiť či tejto služby sa týka registrácia podľa § 7a - fakturácia do ČR (aby som neporadila zle)

"Za služby. Robím weby."

Ak sú to webové stránky robené pre zanitelnú osobu v ČR, tak by som povedala, že je to klasická služba podľa §15/1 - teda ide do súhrnného výkazu.
veronikasad
22.06.12,10:01
Ak sú to webové stránky robené pre zanitelnú osobu v ČR, tak by som povedala, že je to klasická služba podľa §15/1 - teda ide do súhrnného výkazu.
Skús mu prosím ešte bližšie vysvetliť pojem "zdanitelná osoba v ČR".
danielhutnan
22.06.12,10:05
Veronika, volal som na to finančné a popísal som jej čo robím. Povedala, že som povinný.

Tu je o tom viac: http://www.pp.sk/7982/Povinnosti-osob-registrovanych-podla--7a-zakona-o-DPH_DUPP40270.aspx
SilMar Group
22.06.12,10:07
Skús mu prosím ešte bližšie vysvetliť pojem "zdanitelná osoba v ČR".

Podnikateľ, nie súkromná osoba.
veronikasad
22.06.12,10:08
Veronika, volal som na to finančné a popísal som jej čo robím. Povedala, že som povinný.

Tu je o tom viac: http://www.pp.sk/7982/Povinnosti-osob-registrovanych-podla--7a-zakona-o-DPH_DUPP40270.aspx
Tak si posťahuj potrebné doklady k elektronickej registrácii z odkazu, ktorý som ti priložila a choď pondelok na DU.



vypísať Žiadosť o vydanie identifikátora (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/new_0035_ik.html)
uzavrieť Dohodu o elektronickom doručovaní (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/new_0035_ik.html)
veronikasad
22.06.12,10:28
Napadlo ma ešte jedno. Úhradu za faktúru ktorú teraz riešíme som ešte nedostal, dostal som len úhradu za zálohovú faktúru. Je možné aby som vrátil človeku z CZ úhradu za zálohu ktorú mi zaplatil a dohodli sa riešiť úhradu celkových služieb mimo faktúry? Môžem mu zaslať späť úhradu za zálohu a v účtovníctve to dať ako storno alebo podobne?

Napadlo ma to, pretože ja vysstavujem faktúry do zahraničia tak 2 za celý rok. (po týchto info ktoré som sa dnes dozvedel sa na to vykašlem, takže už nebudem spolupracovať s CZ). Je teda možné vrátiť úhradu za zálohu a riešiť to "mimo" aby som predišiel problémom s oneskorením registrácie a podobne...? :)
ETIKETA PORADY :

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
danielhutnan
22.06.12,10:31
Ok tak sa teda chcem opýtať, či je možné vrátiť sumu za zálohu človeku či firme späť ak som zistil, že je to potrebné. Dá sa to v účtovníctve stornovať ak som spravil chybu a chcem sumu vrátiť zákazníkovi späť? :)
veronikasad
22.06.12,10:33
Ok tak sa teda chcem opýtať, či je možné vrátiť sumu za zálohu človeku či firme späť ak som zistil, že je to potrebné. Dá sa to v účtovníctve stornovať ak som spravil chybu a chcem sumu vrátiť zákazníkovi späť? :)
Ak príp. daňovú kontrolu presvedčíš, že tie peniaze si dostal "omylom", si povinný ich vrátiť.
duhi
23.06.12,12:46
Prosím Vás, ak szčo (živnosť na svk) - vodič kamionu robí pre českú firmu na ich kamione prepravu, je povinný sa zaregistrovať pre DPH podľa par. 7a?
duhi
25.06.12,13:13
Prosím, viete mi poradiť ?
Tweety
25.06.12,13:17
Prosím Vás, ak szčo (živnosť na svk) - vodič kamionu robí pre českú firmu na ich kamione prepravu, je povinný sa zaregistrovať pre DPH podľa par. 7a?
Áno.
duhi
25.06.12,13:22
Ďakujem.
Marek Mahdal
25.06.12,13:39
Ste povinny sa registrovat podla 7a. Kompletne znenie nariadenia Danoveho uradu najdete tu:http://blog.superfaktura.sk/ciastocny-platca-dph-a-superfaktura/
Dodatocnu registraciu odporucam konzultovat s prilusnym DU (Vasim spravcom dane).
Anik
12.07.12,19:18
robím DP za rok 2011 odklad do 30.9-aj zahraničné príjmy - slovenská živnosť prerušená 26.9.2011
v čase od 7.8-2011 do 22.8.2011 - vystavené 3 FA za prepravu tovaru českým firmám - bez prihlásenia sa na DÚ §7a do ukončenia živnosti ani neboli uhradené. čo teraz s tým.
superfaktura.sk
16.07.12,14:18
robím DP za rok 2011 odklad do 30.9-aj zahraničné príjmy - slovenská živnosť prerušená 26.9.2011
v čase od 7.8-2011 do 22.8.2011 - vystavené 3 FA za prepravu tovaru českým firmám - bez prihlásenia sa na DÚ §7a do ukončenia živnosti ani neboli uhradené. čo teraz s tým.

Dobry den,
na to aby sme Vam vedeli odpovedat potrebujeme dalsie informacie:
- odkial a kam bol tovar prepraveny (EU - EU. EU - 3.krajny,...)?
- bol Vas klient platca DPH v CZ?
- boli dane faktury uhradene v roku 2011 po skonceni zivnosti?
- boli dane faktury do dnesneho dna uhradene?
Anik
16.07.12,19:34
v prvom rade ďakujem, že ste sa mi ozvali
odberateľ boli 3 české firmy všetko platcovia DPH
v dvoch prípadoch sa prevážala paleta asi v tovarom malo to 270 kg - do Nemecka
v jednom prípade prevážal niečo 80 kg asi nejaký tovar - na Slovensko
jedna z tých Fa bola uhradená po skončení živnosti v roku 2011 a ďalšie dve ešte asi ani neboli uhradené zatial vôbec
teraz je v zahraničí a mám len také strohé informácie
superfaktura.sk
19.07.12,08:23
v prvom rade ďakujem, že ste sa mi ozvali
odberateľ boli 3 české firmy všetko platcovia DPH
v dvoch prípadoch sa prevážala paleta asi v tovarom malo to 270 kg - do Nemecka
v jednom prípade prevážal niečo 80 kg asi nejaký tovar - na Slovensko
jedna z tých Fa bola uhradená po skončení živnosti v roku 2011 a ďalšie dve ešte asi ani neboli uhradené zatial vôbec
teraz je v zahraničí a mám len také strohé informácie

Dobry den,

dan z prijmov
Pokial mate prerusenu zivnost od 26.09.2011 az do dna na podanie danoveho priznanie, co je vo Vasom pripade vdaka odkladu do 30.09.2012, a do tohto terminu ju neobnovite, tak je to brane ako by ste skoncili podnikanie podla ZDP - 595/2003 - §8/a.
Cize ste povinna si upravit (navysit) zaklad dane o neuhradenu cas pohladavok.
Tie 3 faktury aj ked neboli uhradene tak sa beru ako Vas prijem.

DPH
Kedze Vasi klienti su zdanitelne osoby identifikovane pre DPH v CZ tak miesto dodanie sluzby bolo v CZ.
Boli ste povinna sa zaregistrovat pred dodanim sluzby a nasledne podat suhrnny vykaz.
Po spravnosti by ste sa mali dodatocne zaregistrovat a podat suhrnny vykaz.
Ale bude za to pokuta. Danovy urad ju moze udelit v rozmedzi od 60 do 20 000 EUR za oneskorenu registraciu a v rozmedzi od 30 do 16 000 EUR za nepodanie suhrnneho vykazu.
Vo vasom pripade by bolo najlepsie nejst cestou oneskorenej registracie ale nechat pokutu az na pripad ak Vam pride danova kontrola.
cibka1
23.08.12,08:30
Dobrý deň, mala by som otázku k téme.

sro neplatca dph vykonáva od 08/2012 stavebné práce v nemecku, prvý krát budeme faktúrovať k 31.8.2012
Je sro povinná registrovať sa podľa § 7a ??
tictac7
23.08.12,08:40
Dobrý deň, mala by som otázku k téme.

sro neplatca dph vykonáva od 08/2012 stavebné práce v nemecku, prvý krát budeme faktúrovať k 31.8.2012
Je sro povinná registrovať sa podľa § 7a ??

sro je povinná registrovať sa v DE a fakturovať s nemeckou DE.....
cibka1
23.08.12,08:54
sro je povinná registrovať sa v DE a fakturovať s nemeckou DE.....


od rána študujem túto tému a už mám v tom chaos,
či sa má registrovať v nemecku som už dala zistiť priamo tam

ale musí sa registrovať aj na slovensku nie? registráciou sa však nestáva platca dph, len musí zasielať súhrnné výkazy a na zahraničných faktúrach uvádzať pridelení IČDPH. (aspom tak som to pochopila ja)
cibka1
23.08.12,09:01
no a už som úplne v koncoch, lebo som našla túto vetu:

Ak by došlo k dodaniu služby, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa špecifického pravidla v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba, ktorá službu prijala, takáto služba sa do súhrnného výkazu neuvádza, napr. stavebné práce.

čo to má znamenať? tak na slovensku sa nemusím registrovať?
tictac7
23.08.12,09:05
no a už som úplne v koncoch, lebo som našla túto vetu:

Ak by došlo k dodaniu služby, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa špecifického pravidla v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba, ktorá službu prijala, takáto služba sa do súhrnného výkazu neuvádza, napr. stavebné práce.

čo to má znamenať? tak na slovensku sa nemusím registrovať?

pýtala si sa na stavebné práce, na tie som Ti odpovedala.... zbytočne iné nerieš, zamotáš sa....
adabirk
23.08.12,09:15
- miesto dodania služby je iný členský štát /§16 ods. 1 zákona o DPH/, je potrebná registrácia pre DPH v inom DE,
- nie ste povinný sa registrovať sa pre DPH v SR podľa § 7a zákona o DPH,
- skúste pozrieť /11.strana/
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_miesds0210.pdf
SilMar Group
23.08.12,09:16
no a už som úplne v koncoch, lebo som našla túto vetu:

Ak by došlo k dodaniu služby, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa špecifického pravidla v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba, ktorá službu prijala, takáto služba sa do súhrnného výkazu neuvádza, napr. stavebné práce.

čo to má znamenať? tak na slovensku sa nemusím registrovať?

Stavebné práce - miesto dodania sa určuje podľa §16/1 - tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Takže miesto dodania je v Nemecku. Dodanie takýchto prác nie je dodanie prác v tuzemsku a tým pádom nie je predmetom našej dane podľa §2 zákona o DPH, takže náš zákon to nerieši a musíš to naozaj riešiť podľa nemeckých predpisov.
Čo sa týka súhrnného výkazu - do tohto výkazu idú iba služby dodané podľa §15/1 (a ešte dodanie tovaru do iného ČŠ, premiestnenie a trojstranný obchod- ale to sa teba vôbec netýka) - nejdú tam služby podľa §16/1, takže ho nepodávaš - viď § 80 Z o DPH.

Záver - u nás nejdú takéto služby ani do daňového priznania, ani do SV, postupuje sa výlučne podľa nemeckých zákonov.
superfaktura.sk
23.08.12,10:04
Dobrý deň, mala by som otázku k téme.

sro neplatca dph vykonáva od 08/2012 stavebné práce v nemecku, prvý krát budeme faktúrovať k 31.8.2012
Je sro povinná registrovať sa podľa § 7a ??

Zakon o dph - § 16/1
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.


Nie je potrebna registracia v SK nakolko podla §7a plati povinnost registracie len pre sluzby podla §15/1:
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.


Dodanie nie je predmetom dane v SK ale v DE.

Neviem ako znie nemecky zakon o DPH, ale ak by bol postup opacny, cize DE firma by dodala sluzbu na stavbe v SK pre SK firmu, tak by platilo:
- SRN firma sa nemusi registrovat v SK ako platca DPH (222/2004 - § 5/1/b)
- osobou povinnou platit dan by bola SK firma (222/2004 - § 69/2)

Kedze DPH je v ramci EU dost harmonizovana a preberaju sa spolocne EU smernice je velka pravdepodobnost ze to plati aj vo Vasom pripade.
Tento postup ale treba overit s dakym nemeckym uctovnikom/danovym poradcom.

Cize v tomto pripade je pravdepodobne ze sa netreba registrovat pre DPH v DE, na fakturu by som odporucil napisat odvolavku na vyssie spominane paragrafy slovenskeho zakona o DPH (§ 5/1/b a § 69/2).
cibka1
24.08.12,05:51
tictac7, adabirk, SilMar Group, superfaktura.sk, ĎAKUJEM!
už mám v tom jasnejšie
ivan06
25.08.12,08:35
Zdravím.
Hľadám riešenie pre svoju situáciu a našiel som podobnú tému ako mám ja, tak to tu vyskúšam. Som začínajúci živnostník, neplatca DPH a môj klient ma chce vyplatiť v USD, cez službu PayPal. Chcem sa opýtať, či pri takejto faktúre do zahraničia, vystavenej v cudzej mene (USD) je nutné uviesť aj prepočet na EUR, s uvedeným prevodného kurzu NBS (aký dátum?) alebo stačí cudzia mena. A druhá otázka: ako si to mám poriešiť, keď mi aj tak po konverzii meny v PayPal (USD->EUR) a následnom zaslaní sumy v EUR na môj podnikateľský účet dorazí aj tak nižšia suma (PayPal používa iný prevodný kurz + má poplatok za konverziu meny) ako by bola tá prepočítaná na faktúre? Môžem si tento rozdiel (poplatky) dať nejako do nákladov? Ďakujem za akúkoľvek odpoveď, ktorá ma v tejto veci posunie ďalej :)
Olve_Eikemo
07.09.12,16:30
1. Aku sluzbu ponukas?
2. Zaregistroval si sa podla paragrafu 7a este predtym ako si vystavil fakturu?
3. Odkedy mas zalozenu zivnost?
4. Pojdes pri danovom priznani na pausalne vydavky alebo nie?
ivan06
10.09.12,05:17
1. prekladatelstvo AJ
2. neviem presne o co ide. Zaregistroval som si zivnost ako neplatca DPH (nemam IC DPH, iba ICO) a nahlasil ucet na DÚ. Klient je mimo EU. Mal som sa niekde registrovat, ak poskytujem sluzby do zahranicia resp. ak dostanem vyplatene zo zahranicia? O tomto som nevedel.
3. mám živ. oprávnenie od apríla 2012
4. ano, na pausalne vydavky.
KEJKA
10.09.12,05:27
a klient je zo zahraničia, alebo ťa iba chce vyplatiť v USD? Lebo to je rozdiel. Ak poskytuješ službu zdaniteľnej osobe do EU, tak sa musíš registrovať podľa §7a) Z_DPH ešte pred poskytnutím služby.
prekladateľstvo? nie tlmočníctvo, že?
1. prekladatelstvo AJ
2. neviem presne o co ide. Zaregistroval som si zivnost ako neplatca DPH (nemam IC DPH, iba ICO) a nahlasil ucet na DÚ. Klient je mimo EU. Mal som sa niekde registrovat, ak poskytujem sluzby do zahranicia resp. ak dostanem vyplatene zo zahranicia? O tomto som nevedel.
3. mám živ. oprávnenie od apríla 2012
4. ano, na pausalne vydavky.
ivan06
10.09.12,05:35
Ano, klient je zo zahranicia, konkretne z Moldavska (mimo EU) a nie je platca DPH. Iba prekladatelstvo. Musim sa teda registrovat?
ivan06
10.09.12,05:47
Ďakujem za odpoveď KEJKA. To mi odľahlo.
otázka
25.12.12,08:43
Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom vystavenia Fa:
slovenská SZČO platca podľa § 7a potrebuje vystaviť Fa českému neplatcovi DPH za stavebné práce vykonané v Čechách. Vystavujem Fa bez DPH ako neplatca? Vrelá vďaka......
Aljok
25.12.12,09:08