ryti R.
22.06.12,10:23
Dobrý deň,
neviem sa dohodnúť s pracovníčkou VŠZP, čo je rozhodujúci deň pre premlčanie preddavkov zdravotného poistenia a oni mi poslali predexekučnú výzvu. Je to deň kontroly VŠZP alebo dátum prevzatia výkazu nedoplatkov danej kontroly?
VŠZP vykonalo kontrolu 9.8.2011 a našli mi nedoplatok za preddavok k obdobiu 08/2006. Ten má splatnosť 8.9.2006 a teda premlčaný bol dňom 9.9.2011.
Ja som si prevzal doporučený výkaz nedoplatkov dňa 12.9.2011, teda po termíne premlčania podľa mňa. Prvýkrát som bol uzrozumený, že mám nejaký nedoplatok.
Pracovníčka úradu mi tvrdí, že keďže kontrola bola vykonaná pred premlčaním splátky preddavku, je vymáhateľný.
Právnik z VŠZP nie je dostupný a mne beží 10 dní na reakciu...
Ďakujem.
Chobot
22.06.12,22:15
Dobrý deň,
neviem sa dohodnúť s pracovníčkou VŠZP, čo je rozhodujúci deň pre premlčanie preddavkov zdravotného poistenia a oni mi poslali predexekučnú výzvu. Je to deň kontroly VŠZP alebo dátum prevzatia výkazu nedoplatkov danej kontroly?
VŠZP vykonalo kontrolu 9.8.2011 a našli mi nedoplatok za preddavok k obdobiu 08/2006. Ten má splatnosť 8.9.2006 a teda premlčaný bol dňom 9.9.2011.
Ja som si prevzal doporučený výkaz nedoplatkov dňa 12.9.2011, teda po termíne premlčania podľa mňa. Prvýkrát som bol uzrozumený, že mám nejaký nedoplatok.
Pracovníčka úradu mi tvrdí, že keďže kontrola bola vykonaná pred premlčaním splátky preddavku, je vymáhateľný.
Právnik z VŠZP nie je dostupný a mne beží 10 dní na reakciu...
Ďakujem.

O premlčaní pojednáva § 21 zákona o zdravotnom poistení:

§ 21
Premlčanie

(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 15) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.

(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku sa premlčí uplynutím piatich rokov od prvého dňa kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa malo vykonať ročné zúčtovanie poistného. Ak sa u platiteľa poistného ročné zúčtovanie podľa § 19 ods. 1 nevykonáva, jeho právo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu v kalendárnom roku sa premlčí do piatich rokov odo dňa, keď bola taká platba poistného pripísaná na účet zdravotnej poisťovne.

(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje.

Pre teba je dôležitý ods. 1 - t.j. právo uplatniť si nárok na poistné sa premlčí 5 rokov od splatnosti poistného. Keďže poistné za 08/2006 bolo splatné dňa 8.9.2006, od tohto dátumu sa začína počítať doba premlčania. Záväzok teda bude premlčaný 9.9.2011, ak si poisťovňa neuplatní nárok na poistné. Nárok na poistné sa uplatňuje vystavením výkazu nedoplatkov, nie jeho doručením. Ak bol VN vystavený pred 9.9.2011, je jedno kedy ti bol doručený, záväzok sa nepremlčí. Dátum doručenia je dôležitý len pre plynutie lehoty na podanie námietok, tie sa môžu podať do 15 dní od doručenia.

Takže ak je dátum podacej pečiatky na liste pred 9.9.2011, tvoj záväzok sa nepremlčal. Jedine keby poslali list 9.9.2011 a neskôr, vtedy si môžeš v rámci lehoty na podanie námietok uplatniť námietku premlčania.

Keby sa bral dátum doručenia ako smerodajný pre premlčanie, tak by si vlastnou (ne)činnosťou mohol ovplyvniť premlčanie (tým, že nepreberieš zásielku). Ale v iných prípadoch neprevzatie nepomôže, zákon myslel aj na také prípady (keby to chcel niekto zneužiť).
ryti R.
26.06.12,13:32
vďaka za radu, ale nedá mi...
§17 ods. 7 hovorí o uplatnení nároku výkazom nedoplatkov, podľa §17b je povinná ho ZP doručovať preukazným spôsobom, za deň doručenia sa považuje deň prevzatia, odmietnutia bez dôvodu, alebo vrátením sa zásielky ZP. Môžem to teda natiahnúť iba niekoľko dní (18?), pričom ZP má na to 5 rokov. A opačne, ZP uviedla na výpise dátum kontroly 9.8.2011, pričom na obálke bol dátum 8.9.2011, teda im to trvalo celý mesiac!

A teraz ešte jedna komplikácia na zamyslenie. ZP mi teda poslala výkaz nedoplatkov, samozrejme som namietal premlčanie (iných) a navyše nesprávne splatnosti, pretože k uvedenému preddavku k obdobiu 08/2006 uviedli splatnosť 30.9.2006. ZP mi odpísala, že uznáva námietky v celom rozsahu a vystavuje nový výkaz nedoplatkov. V ňom už neboli premlčané nedoplatky a všetky ostatné údaje už boli správne. Samozrejme s textom, že nedoplatky boli zistené k 9.8.2011. Výkazy sú jednoznačné odlišné a na pečiatke nového výkazu je dátum 10.10.2011. Je teda uvedený nedoplatok preddavku k obdobiu 08/2006 so splatnosťou 30.9.2006 už premlčaný alebo nie? Ak nie, tak si myslím, že práve ZP vlastnou (ne)činnosťou a kvalitou práce môže ovplyvniť premlčanie.

PS: čiastku som aj tak uhradil, pretože neviem existovať s pocitom, že sa mi niekto vyhráža exekúciou a aj preto ďakujem za odpoveď
Chobot
26.06.12,23:24
vďaka za radu, ale nedá mi...
§17 ods. 7 hovorí o uplatnení nároku výkazom nedoplatkov, podľa §17b je povinná ho ZP doručovať preukazným spôsobom, za deň doručenia sa považuje deň prevzatia, odmietnutia bez dôvodu, alebo vrátením sa zásielky ZP. Môžem to teda natiahnúť iba niekoľko dní (18?), pričom ZP má na to 5 rokov. A opačne, ZP uviedla na výpise dátum kontroly 9.8.2011, pričom na obálke bol dátum 8.9.2011, teda im to trvalo celý mesiac!

A teraz ešte jedna komplikácia na zamyslenie. ZP mi teda poslala výkaz nedoplatkov, samozrejme som namietal premlčanie (iných) a navyše nesprávne splatnosti, pretože k uvedenému preddavku k obdobiu 08/2006 uviedli splatnosť 30.9.2006. ZP mi odpísala, že uznáva námietky v celom rozsahu a vystavuje nový výkaz nedoplatkov. V ňom už neboli premlčané nedoplatky a všetky ostatné údaje už boli správne. Samozrejme s textom, že nedoplatky boli zistené k 9.8.2011. Výkazy sú jednoznačné odlišné a na pečiatke nového výkazu je dátum 10.10.2011. Je teda uvedený nedoplatok preddavku k obdobiu 08/2006 so splatnosťou 30.9.2006 už premlčaný alebo nie? Ak nie, tak si myslím, že práve ZP vlastnou (ne)činnosťou a kvalitou práce môže ovplyvniť premlčanie.

PS: čiastku som aj tak uhradil, pretože neviem existovať s pocitom, že sa mi niekto vyhráža exekúciou a aj preto ďakujem za odpoveď

Na to, aby som ti mohol relevantne odpovedať, by trebalo vidieť všetky podklady, aj tie, ktoré ti možno ZP neposlala. Ja sa len vyjadrím k zvýraznenej časti - nepíšeš, akú si mal kategóriu v danom období, kedy ti vznikol nedoplatok. Poistné pre rôzne kategórie je inak splatné:
- pre SZČO a samoplatiteľov je poistné splatné do 8. dňa po skončení mesiaca (§17 ods. 2)
- pre zamestnancov je splatnosť preddavku v deň splatnosti mzdy, ak ten nie je určený, tak je splatný v posledný deň nasledujúceho mesiaca (§17 ods. 1).