Tatiana2709
22.06.12,12:21
Ahojte, potrebujem poradit ako postupovat. Mam taku ideau otvorit si malicku restiku s exotickou kuchynou. Mam priestory, peniaze na investiciu ale problem s tym, ze chcem zamestnat cudzinca, ktory sice ma povolene pracovat na slovensku, ale nevie po slovensky a nie je vyuceny kuchar.

Ake vsetky papiere musi mat na pracu v kuchyni, ako hygienicke minimum a tak. Do teraz som sa stretla s info, ze ak neviem po Slovensky tak sa to neda, ale tomu neverim, pretoze cinske restiky su plne takych kucharov.
Vdaka za odpovede.
Tatiana2709
25.06.12,05:28
Ahojte,
tak vidim, ze to nie je lahla otazka. Tak teda to menim: Ake papiere musi mat kazdy kto che robit kuchara a nema skoncenu skolu ako kuchar.

MOzno aj to pomoze. Vdaka.
Danielle369
25.06.12,05:57
prikladám ti HACCP....čítaj na konci odborne spôsobilá osoba, nepíšeš či ty si vyučená kuchárka

http://www.ksutt.sk/stravovanie/fhaccpeu.pdf
Tatiana2709
25.06.12,06:18
@dan: Vdaka prestudujem si to. Tiez nie som vyucena kucharka :( Bude to problem? Musi byt aspon jeden vyuceny kuchar v prevadzke?
Mila123
25.06.12,06:30
asi by bolo vhodné aby aspoň jeden z Vás mal doklady......
Tatiana2709
25.06.12,07:23
No doklady bude mat kazdy kto tam bude pracovat :) Len potrebujem zistit ake.
Vdaka
Danielle369
25.06.12,08:21
Kedže vôbec nepíšeš aké máš vzdelanie, tak ti tu prikladám link , ...tam sa dočítaš čo je potrebné na otvorenie prevádzky( pohostinská činnosť) reštaurácie.

http://www.minv.sk/?pohostinska-cinnost-a-vyroba-hotovych-jedal-pre-vydajne-1
blavaciko
25.06.12,09:19
Zdravotny preukaz pracovnika v potravinarstve (vydava vseobecny lekar)
Osvedcenie o odbornej sposobilosti pri vykonavani epidemiologicky zavaznych cinnosti (Vydava Regionalny urad verejneho zdravotnictva - hygiena) - robia sa skusky, zvycajne 1x za kvartal, su spolocnosti, ktore urobia aj skolenie aj pomozu pri organizacii skusok...
Tatiana2709
25.06.12,09:43
Dakujem za odpovede. Este otazka: Zdravotny preukaz to je jasne , ze musi mat, ale co sa tyka "Osvedcenie o odbornej sposobilosti pri vykonavani epidemiologicky zavaznych cinnosti (Vydava Regionalny urad verejneho zdravotnictva - hygiena)" - nestaci ak ma dotycni spraveny kurz v zahranici?
Vdaka
blavaciko
26.06.12,18:20
nie nestaci, musi mat slovenske SKUSKY, nie kurz...
pripadne ine smakovky, ktore sa daju vyuzit namiesto osvedcenia (vyuceny kuchar, farmaceut, atd atd...)
Tatiana2709
27.06.12,05:29
hmm, takze ku tym slovenskym skuskam :( Chcela by som vediet ako to robia ti cinania co su tu a nevedia ani ceknut po Slovensky, neverim ze maju skolu a ze spravili skusky.
Mila123
27.06.12,05:33
hmm, takze ku tym slovenskym skuskam :( Chcela by som vediet ako to robia ti cinania co su tu a nevedia ani ceknut po Slovensky, neverim ze maju skolu a ze spravili skusky.
to ti pomôže, keď to budeš vedieť , ako to tí ostatní robia??????
veľká pravdepodobnosť je taká, že to robia cez úplatky, či ?
Tatiana2709
27.06.12,05:37
NO k tym skuskam, zaujimalo by ma ako ich robia cinania co su tu a nevedia ani ceknut po slovensky a pochybujem ze maju nejaku skolu.
A nestaci taka zostava v kuchyni: jeden vyuceny kuchar a ostatny nevyuceny len so zdravotnym preukazom, bez "Osvedcenie o odbornej sposobilosti pri vykonavani epidemiologicky zavaznych cinnosti"?
Tatiana2709
27.06.12,05:38
Sorry cestu uplatkov neuznavam. Ved to bije do oci, ze ked je cudzinec tak asi tu skusku spravit nemohol, ze?
samba24
04.07.12,12:00
Ak bude osoba krátkodobo vykonávať epidemiologicky závažnú činnosť na zotavovacích podujatiach pre deti alebo v iných sezónnych aktivitách, vyznačí lekár do potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti jeho platnosť najdlhšie na tri mesiace od jeho vydania; táto osoba odbornú spôsobilosť nepreukazuje.

To znamená, že ak bude zamestnaný na stálo musí mať odbornú spôsobilosť buď zo vzdelania alebo osvedčenie (na základe skúšky ho vydá RÚVZ v príslušnom okrese)
samba24
04.07.12,12:11
nie nestaci, musi mat slovenske SKUSKY, nie kurz...
pripadne ine smakovky, ktore sa daju vyuzit namiesto osvedcenia (vyuceny kuchar, farmaceut, atd atd...)

Zákon hovorí niečo iné .....Odborná spôsobilosť sa uzná osobám, ktoré získali potrebnú kvalifikáciu v inom členskom štáte alebo v inom štáte, ktorý je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore.