bepo
15.02.06,12:11
Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?
Denda
15.02.06,11:25
Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?
Má v predmete podnikania poskytovanie stravovacích služieb?
bepo
15.02.06,11:30
Nemá,čo by to menilo na veci?
Tweety
15.02.06,11:34
Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?
Určite môže aj takouto formou, ale nezdá sa mi to dosť praktické. So stravovacími poukážkami je to jednoduchšie.:eek:
ucetni_fantozzi
15.02.06,11:42
Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?



Zakonnik prace, § 152, ods. 2:

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
bepo
15.02.06,11:47
Zakonnik prace, § 152, ods. 2:

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.


Ja chcem nahradiť zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby preplácaním účtu z reštaurácie čiže v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. Len či je to možné a ako to zaúčtovať.
Tweety-pre mňa je jednoduchšie platiť účty ako SL,inak by som sa nepýtal
Denda
15.02.06,11:58
Ja chcem nahradiť zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby preplácaním účtu z reštaurácie čiže v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. Len či je to možné a ako to zaúčtovať.
Tweety-pre mňa je jednoduchšie platiť účty ako SL,inak by som sa nepýtal
Je to možné, keď si dohodneš poskytovanie takéhoto stravovania priamo s poskytovateľom - reštauráciou. On poskytne pre tvojich zamestnancov a ty zaplatíš je mu.
Preplácanie dokladov z reštaurácií od zamestnancov podľa môjho názoru nie je možné.
Tweety
15.02.06,12:00
Ja chcem nahradiť zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby preplácaním účtu z reštaurácie čiže v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. Len či je to možné a ako to zaúčtovať.
Tweety-pre mňa je jednoduchšie platiť účty ako SL,inak by som sa nepýtal Takže: zamestnanec donesie blok z RP: ak je dodávateľ platcom dane, aj Ty, uplatníš si odpočet z nákupu. Pri nákladoch a čerpaní S.F., tam je ten istý režim ako u stravných poukážok, teda 527 AE( maximum 55% z 89.-), 472. Ak preplatíš zamestnancovi doklad, u ktorého si si uplatnil dph, musíš dph odviesť pri predaji , je to tvoje dodanie,teda pri preplatení bločku. Základom dane je cena, ktorú požaduješ za stravenku, bez dph. Je to čisto len hypoteticky, neviem, či by to bolo možné v praxi.
Priznám sa, s takým niečím som sa ešte nestretla.
ucetni_fantozzi
15.02.06,12:05
ja osobne si myslim, ze aby dana restauracia mohla sluzit na stravovanie zamestnancov, musela by mat v zivnostenskom opravneni:

- pohostinská činnosť - prevádzkovanie závodného stravovania

...vacsina restauracii ma iba:

- pohostinská činnosť

A okrem toho som nazoru, ze slovo "zabezpeci" v tomto pripade znamena preukazatelne sa dohodne, t.j. uzavrie zmluvu...
bepo
15.02.06,12:06
Preplácanie dokladov z reštaurácií od zamestnancov podľa môjho názoru nie je možné.
Prečo? U SZCO je zhoda že si môže dávať do nákladov priamo účet z reštaurácie a ďalej si ho rozdelí na OZD a NOZD.
Denda
15.02.06,12:06
Takže: zamestnanec donesie blok z RP: ak je dodávateľ platcom dane, aj Ty, uplatníš si odpočet z nákupu. Pri nákladoch a čerpaní S.F., tam je ten istý režim ako u stravných poukážok, teda 527 AE( maximum 55% z 89.-), 472. Ak preplatíš zamestnancovi doklad, u ktorého si si uplatnil dph, musíš dph odviesť pri predaji , je to tvoje dodanie,teda pri preplatení bločku. Základom dane je cena, ktorú požaduješ za stravenku, bez dph.
Priznám sa, s takým niečím som sa ešte nestretla.
A v jeho prípade by to bolo čo ho dodanie:confused: :confused:
viď príspevok č. 2 a 3.
Denda
15.02.06,12:10
Prečo? U SZCO je zhoda že si môže dávať do nákladov priamo účet z reštaurácie a ďalej si ho rozdelí na OZD a NOZD.
To to nie je ešte nikým udobrené a posledné komentáre k dani z príjmu z MF tomu ani nenasvečujú.:rolleyes:
bepo
15.02.06,12:13
A okrem toho som nazoru, ze slovo "zabezpeci" v tomto pripade znamena preukazatelne sa dohodne, t.j. uzavrie zmluvu...
Prečo by nemohla byť účtenka forma zmluvy a doklad o poskytnutí jedla pre zamestnanca?
ucetni_fantozzi
15.02.06,12:18
Prečo by nemohla byť účtenka forma zmluvy a doklad o poskytnutí jedla pre zamestnanca?

blocek ma skorej charakter kupno-predajnej zmluvy (ty si ponukol, ja som akceptoval a zaplatil tovar - jedlo), nehovori vsak o tom, ze zamestnavatel zabezpecil stravovanie... mne sa to moc nezda, aj ked chapem, ze zrejme hladas cestu, ako to takto nechat prejst.
Denda
15.02.06,12:19
Prečo by nemohla byť účtenka forma zmluvy a doklad o poskytnutí jedla pre zamestnanca?

Poď me na začiatok. Máme ešte jednu možnosť a to poskytovať finančný príspevok na stravovanie zamestnancom podľa Zákonníka práce, ak.......

Potom sme tvoju formu preplácania mohli aplikovať už oveľa, oveľa skôr:rolleyes:, ale niečo nás proste nepustí.:)
Tweety
15.02.06,12:24
A v jeho prípade by to bolo čo ho dodanie:confused: :confused:
viď príspevok č. 2 a 3.
Doplnila som do príspevku, len čisto ako teoreticku možnosť,ale neviem si to v praxi predstaviť. K tomu dodaniu-stravovania.
bepo
15.02.06,12:30
Finančný príspevok nie,najjednoduchšie a najlepšie by boli účty z reštaurácie.
ucetni_fantozzi-podľa mňa blok z reštiky vypovedá zrovna toľko ako SL,nevidím v tom rozdiel
liba2
15.02.06,12:30
Poď me na začiatok. Máme ešte jednu možnosť a to poskytovať finančný príspevok na stravovanie zamestnancom podľa Zákonníka práce, ak.......

Potom sme tvoju formu preplácania mohli aplikovať už oveľa, oveľa skôr:rolleyes:, ale niečo nás proste nepustí.:)no, ja možno strelím vedľa, ale myslím si, že to čo nás nepustí je, že musí byť písomná dohoda medzi zam-teľom a zariadením poskytujúcim ZS, resp. sprostredkovateľom... Jednoducho zamestnanci sa nemôžu naobedovať v hociktorom rešt. zariadení.
luebchenko
15.02.06,12:32
Zakonnik prace, § 152, ods. 2:

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.





Otázkou zrejme je, čo je to oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby! Poskytovanie stravovania, stravy, podávanie jedál... (bežný predmet podnikania v stravovacích zariadeniach) zrejme ešte nie je oprávnením sprostredkovať stravovacie služby. Zrejme sú to len organizácie ktoré sprostredkujú stravovanie formou stravných lístkov. Si myslím http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif. Tiež by sa mi páčila Bepova predstava. Lenže to by znamenalo krach všetkých tých gastráčových firiem :D - ďalšia ukážka v zákone vylobovaného kšeftu. Prečo by sme mohli jednoducho preplácať časť bločku z reštaurácie, keď môžme komplikovanejšie (a viac) platiť ešte aj tzv. sprostredkovacie provízie :D ?!!! Na SLOVENSKU?!!!
bepo
15.02.06,12:35
no, ja možno strelím vedľa, ale myslím si, že to čo nás nepustí je, že musí byť písomná dohoda medzi zam-teľom a zariadením poskytujúcim ZS, resp. sprostredkovateľom... Jednoducho zamestnanci sa nemôžu naobedovať v hociktorom rešt. zariadení.
Prečo by sa nemohli za-ci hocikde najesť?Čo alebo kto mne prikazuje uzatvoriť písomnú zmluvu?To by muselo byť v zákone uvedené.Pri SL vôbec nemám možnosť určiť kde sa naje a či sa vôbec z toho zakúpi 1 teplé jedlo na obed alebo nedelný obed pre celú rodinu.
Chobot
15.02.06,12:41
Tweety-pre mňa je jednoduchšie platiť účty ako SL,inak by som sa nepýtal

Fakt je to pre Teba jednoduchšie preplácať časť účtenky za každého jedného zamestnanca každý deň, než nakúpiť lístky? Koľko máš zamestnancov? Veď to by bolo mesačne 20 účteniek x počet zamestnancov.
liba2
15.02.06,12:43
Prečo by sa nemohli za-ci hocikde najesť?Čo alebo kto mne prikazuje uzatvoriť písomnú zmluvu?To by muselo byť v zákone uvedené.Pri SL vôbec nemám možnosť určiť kde sa naje a či sa vôbec z toho zakúpi 1 teplé jedlo na obed alebo nedelný obed pre celú rodinu.1/ Nehľadám cestu ako to nejde.
2/ Nebavíme sa tu o stravnom na prac. ceste.
3/ ZP § 152, ods. 2:
Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

To znamená, že musí aj preukázať že zabezpečil; a ako preukáže? písomnou zmluvou - nie ?:)
Chobot
15.02.06,12:46
Prečo by sa nemohli za-ci hocikde najesť?Čo alebo kto mne prikazuje uzatvoriť písomnú zmluvu?To by muselo byť v zákone uvedené.Pri SL vôbec nemám možnosť určiť kde sa naje a či sa vôbec z toho zakúpi 1 teplé jedlo na obed alebo nedelný obed pre celú rodinu.

Bepo, bepo, si tvrdohlavý ako baran ;) :D :D. Všetci Ti poskytli názor, že to nie je v súlade so ZP, ale Ty sa silou mocou snažíš všetkých presvedčiť, že máš pravdu.

Ak si si taký istý svojim názorom, tak si urob po svojom a v prípade daňovej kontroly presviedčaj kontrolóra, nie nás. Ak Ti to uznajú, tak sa tu môžeš pochváliť, že si mal pravdu.

Alebo požiadaj daňový úrad o stanovisko.

...:cool: :cool: :cool: že Ty máš nejakého známeho, ktorý vlastní reštauráciu?:D
Denda
15.02.06,12:51
1/ Nehľadám cestu ako to nejde.
2/ Nebavíme sa tu o stravnom na prac. ceste.
3/ ZP § 152, ods. 2:
Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
To znamená, že musí aj preukázať že zabezpečil; a ako preukáže? písomnou zmluvou - nie ?:)



Súhlasím a zároveň doplním,že nás drží aj § 19 ods.2 písm c zákona o dani z príjmov, ktorý sa priamo odvoláva na Zákonník práce.
luebchenko
15.02.06,12:56
Jasné že žiaľ máte všetci pravdu, ktorí hovoríte že to nejde. Počítam že tie gastráčové firmy pri lobovaní za presne takéto znenie zákona za to aj hodne našim zákonodarcom vyšli "v ústrety". Ale chápem Peťa a súhlasím s jeho stanoviskom, že prečo by som nemohla (ak mi to v malej firme so zopár zamestnancami vyhovuje - ušetrím na províziách, nemusím chodiť do sprostredkovacích firiem....idem proste, najem sa a to na čo mám nárok si dám preplatiť a do N) jednoducho preplatiť zamestnancom zákonom stanovenú čiastku a dať si to do N bez akéhosi sprostredkovateľa. A preplácala by som práve len to jedlo a nie nedeľný nákup rodiny v supermarkete. Peťko, až to pôjdeš dať do parlamentu, máš moju podporu :D:D:D
Sú vlastne nejaké argumenty proti takémuto "sedliackorozumovému" preplácaniu stravy?
Denda
15.02.06,13:05
Prečo by nemohla byť účtenka forma zmluvy a doklad o poskytnutí jedla pre zamestnanca?

Mohla by byť pre teba,ale stále nemáš splnenú podmienku, že si poskytol stravovanie svojmu zamestnancovi. Nemáš ju splnenú tým, že ty nie si poskytovateľ stravovacích službieb na ďalšom stupni....

Mám na mysli napr. toto: nakúpiš suroviny na uvarenie gulášu. Spravíš guláš a dáš sa na jesť svojim zamestnancom...........
Alebo kúpiš hotové jedlá ty ako podnikateľ a dáš sa najesť svojim zamestnancom.......
a teraz len vymyslieť ako ďalej:D

Stále sa bavíme o tom, že to nemá v premete podnikania.

PS: osobne som už dávno v stravovacom zariadení a podpisujem zmluvu o poskytovaní stravovania pre mojich zamestnancov:-)
bepo
15.02.06,13:17
2/ Nebavíme sa tu o stravnom na prac. ceste.


SL je stravný lístok typu Ticket restaurant
Denda
15.02.06,13:20
Prečo? U SZCO je zhoda že si môže dávať do nákladov priamo účet z reštaurácie a ďalej si ho rozdelí na OZD a NOZD.

Ešte k tomuto:
SZCO si v tomto prípade preukazuje stravovanie sám sebe.
bepo
15.02.06,13:23
Bepo, bepo, si tvrdohlavý ako baran ;) :D :D. Všetci Ti poskytli názor, že to nie je v súlade so ZP, ale Ty sa silou mocou snažíš všetkých presvedčiť, že máš pravdu.
Ak je niekto o niečom presvedčení tak by to mal aj vedieť obhájiť prečo a nie len povedať že to nejde.Ak niekto tvrdí že musím mať písomnú zmluvu tak sa pýtam-prečo si myslíš že musím mať písomnú zmluvu?Firmy môžu robiť všetko to čo nie je v zákone výslovne zakázané,štát zase len to čo má zákonom povolené.
PS-ja nikde netvrdím že to je povolené
Denda
15.02.06,13:27
[quote=Denda]
Mám na mysli napr. toto: nakúpiš suroviny na uvarenie gulášu. Spravíš guláš a dáš sa na jesť svojim zamestnancom...........
Alebo kúpiš hotové jedlá ty ako podnikateľ a dáš sa najesť svojim zamestnancom.......
a teraz len vymyslieť ako ďalej:D

Môžeš ak máš vlastné stravovacie zariadenie.
účtovník 007
15.02.06,13:33
Jasné že žiaľ máte všetci pravdu, ktorí hovoríte že to nejde. Počítam že tie gastráčové firmy pri lobovaní za presne takéto znenie zákona za to aj hodne našim zákonodarcom vyšli "v ústrety". Ale chápem Peťa a súhlasím s jeho stanoviskom, že prečo by som nemohla (ak mi to v malej firme so zopár zamestnancami vyhovuje - ušetrím na províziách, nemusím chodiť do sprostredkovacích firiem....idem proste, najem sa a to na čo mám nárok si dám preplatiť a do N) jednoducho preplatiť zamestnancom zákonom stanovenú čiastku a dať si to do N bez akéhosi sprostredkovateľa. A preplácala by som práve len to jedlo a nie nedeľný nákup rodiny v supermarkete. Peťko, až to pôjdeš dať do parlamentu, máš moju podporu :D:D:D
Sú vlastne nejaké argumenty proti takémuto "sedliackorozumovému" preplácaniu stravy?

Dúfam, že ma za môj príspevok neukameňujete.:)
Liba2 citovala zákon, kde sa uvádza, že zamestnávateľ zabezpečuje....
Ja ak uzatvorím s reštauráciou zmluvu o poskytotovaní stravy(napr varia denné menu za 80,-Sk), som týmto zabezpečila svojím zamestnancom stravu. Ak chcú idú na obed ,ak im menu nevyhovuje nie. Na konci mesiaca mi reštaurácia pošle fa na odobraté množstvo. A tu sa pýtam:"Aký je rozdiel medzi fa na ktorej je uvedené 20 x 80 (denné menu) a medzi 20-timi bločkami z ERP z uvedenej reštaurácie, na ktorých je uvedené tiež zakúpené denné menu v hodnote 80,- Sk?"
Nie je bloček z ERP tiež faktúrou?(Aj keď o tom hovorí zákon o DPH)
Prečo nie je v tomto prípade hodnoverným dokladom?
Na stravenky sa nakupuje všeličo a často vôbec nie jedlo.
Denda
15.02.06,13:44
Finančný príspevok nie,najjednoduchšie a najlepšie by boli účty z reštaurácie.
ucetni_fantozzi-podľa mňa blok z reštiky vypovedá zrovna toľko ako SL,nevidím v tom rozdiel

Vypovedá o najedení sa a nie o poskytnutí stravovania zamestnávateľom.
Vo firmách účtujúcich v podvojnom účtovníctve používajú na takéto typy bločkov taký špeciálny účet 513. :-)
bepo
15.02.06,13:50
Súhlasím a zároveň doplním,že nás drží aj § 19 ods.2 písm c zákona o dani z príjmov, ktorý sa priamo odvoláva na Zákonník práce.
ZDP je teraz irelevantný,ak to bude v súlade so ZP tak je to aj v súlade s ZDP.Otázka znie ako si vyložiť Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podávaním ...v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa.Musí byť písomná zmluva s reštauráciou alebo stačí účet ako konkludentné uzatvorenie zmluvy?
účtovník 007
15.02.06,13:50
mimotemy toto je naozaj mimo témy. Nebavíme sa o živnostníkovi.

Ale týmto ustanovením bol živnostník zrovnoprávnený so zamestnancom.(Čo sa týka stravy samozrejme) Denda nechcem sa hádať, ale čo si taká rozčertená? Veď tu normálne diskutujeme a snažíme sa argumentovať. O to som sa snažila.
ucetni_fantozzi
15.02.06,14:00
Liba2 citovala zákon, kde sa uvádza, že zamestnávateľ zabezpečuje....
Ja ak uzatvorím s reštauráciou zmluvu o poskytotovaní stravy(napr varia denné menu za 80,-Sk), som týmto zabezpečila svojím zamestnancom stravu. Ak chcú idú na obed ,ak im menu nevyhovuje nie. Na konci mesiaca mi reštaurácia pošle fa na odobraté množstvo. A tu sa pýtam:"Aký je rozdiel medzi fa na ktorej je uvedené 20 x 80 (denné menu) a medzi 20-timi bločkami z ERP z uvedenej reštaurácie, na ktorých je uvedené tiež zakúpené denné menu v hodnote 80,- Sk?"
Nie je bloček z ERP tiež faktúrou?(Aj keď o tom hovorí zákon o DPH)
Prečo nie je v tomto prípade hodnoverným dokladom?
Na stravenky sa nakupuje všeličo a často vôbec nie jedlo.

no ja tu vidim dva mozne dovody, preco to nie je jedno:
1/ ked uzatvorim zmluvu s restauraciou, tak som splnil podmienku, ze som zabezpecil stravovanie pre zamestnancov
2/ zaroven podla zmluvy bude jasne, ci dana restauracia ma oprávnenie poskytovat stravovacie služby, lebo ja stale vidim rozdiel v pohostinskej cinnosti a stravovacich sluzbach...

co sa tyka moznosti kupit si za listky vselico - nuz kazdy system sa da zneuzit...
bepo
15.02.06,14:06
Obchodný zákonník § 272


(1) Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.

Prečo si myslíte že na zabezpečenie stravy je potreba písomnej zmluvy?
evina
15.02.06,14:09
Dúfam, že ma za môj príspevok neukameňujete.:)
Liba2 citovala zákon, kde sa uvádza, že zamestnávateľ zabezpečuje....
Ja ak uzatvorím s reštauráciou zmluvu o poskytotovaní stravy(napr varia denné menu za 80,-Sk), som týmto zabezpečila svojím zamestnancom stravu. Ak chcú idú na obed ,ak im menu nevyhovuje nie. Na konci mesiaca mi reštaurácia pošle fa na odobraté množstvo. A tu sa pýtam:"Aký je rozdiel medzi fa na ktorej je uvedené 20 x 80 (denné menu) a medzi 20-timi bločkami z ERP z uvedenej reštaurácie, na ktorých je uvedené tiež zakúpené denné menu v hodnote 80,- Sk?"
Nie je bloček z ERP tiež faktúrou?(Aj keď o tom hovorí zákon o DPH)
Prečo nie je v tomto prípade hodnoverným dokladom?
Na stravenky sa nakupuje všeličo a často vôbec nie jedlo.

Už to medzitým napísal aj účetni Fantozzi, ale predsa zareagujem:
Osobne si myslím, že Denda svojimi príspevkami jasne vysvetlila prečo to pri súčasnej legislatívnve nie je možné. Zareagujem len na hrubo vyznačenú časť. Rozdiel je veľký. Faktúra je vystavená na firmu-teda zamestnávateľa a ten týmto plní povinnosti danné zákonom o stravovaní voči zamestnancom. Bloček z ERP či už z jednej alebo viacerých reštaurácii je anonymný , nie je záruka, že je na konkrétneho zamestnanca, môže ísť napr. o obed s partnermi a pod. a je to jednoznačne 513 so všetkým, čo k tomu patrí.
bepo
15.02.06,14:14
Bloček z ERP či už z jednej alebo viacerých reštaurácii je anonymný , nie je záruka, že je na konkrétneho zamestnanca, môže ísť napr. o obed s partnermi a pod. a je to jednoznačne 513 so všetkým, čo k tomu patrí.
Takže keď kúpim spotrebný mat na blok z ERP tak si ho nemôžem zahrnúť do nákladov lebo blok je anonymný a nikde nie je záruka že som to skutočne spotreboval vo firme?
Veď buď máš vydaný SL alebo blok z reštaurácie,čo nie je jednoznačné?
evina
15.02.06,14:14
Obchodný zákonník § 272


(1) Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.

Prečo si myslíte že na zabezpečenie stravy je potreba písomnej zmluvy?

Nemusíš podpísať zmluvu, to máš pravdu, môžeš sa dohodnúť aj ústne. Ale nemôžu sa dohodnúť Tvoji zamestnanci, ale Ty, lebo Ty si im povinný poskytnúť, resp. zabezpečiť stravovanie.
evina
15.02.06,14:21
Takže keď kúpim spotrebný mat na blok z ERP tak si ho nemôžem zahrnúť do nákladov lebo blok je anonymný a nikde nie je záruka že som to skutočne spotreboval vo firme?
Veď buď máš vydaný SL alebo blok z reštaurácie,čo nie je jednoznačné?

Bepo touto otázkou by sme sa dostali niekde inde, do všeobecnej roviny posudzovania nákladov. Stravovanie má niekoľko podmienok /uviedla Denda a ucetni_fantozzi už vyššie/ a predložením len blokov z reštaurácie tie podmienky nesplníš.
Denda
15.02.06,14:24
ZDP je teraz irelevantný,ak to bude v súlade so ZP tak je to aj v súlade s ZDP.Otázka znie ako si vyložiť Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podávaním ...v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa.Musí byť písomná zmluva s reštauráciou alebo stačí účet ako konkludentné uzatvorenie zmluvy?
No tu je ten problém, že podľa mňa musí byť písomná zmluva/faktúra/, pretože to zabezpečuješ formou iného. Nemáš v rukách nič, čo by poukazovalo, že ti to zabezpečuje. Opakujem pre teba ako pre zamestnávateľa.
A potom vzniká klasický obchodný vzťah. Ja ti poskytnem a ty mi za to zaplať. Ty chceš rovno platiť zamestnancovi.
bepo
15.02.06,14:46
Ad1-stále sa pýtam prečo by mala byť písomná zmluva keď zákon vyžaduje písomnú formu len pri v zákone určených typoch zmlúv a ja nemusím ísť nad rámec zákona
Ad2-zákon neurčuje ako sa má platiť za stravovanie zamestnanca,zákon určuje že mám zabezpečiť a koľko prispieť na stravu zamestnanca-teda či zaplatím faktúru reštaurácii alebo preplatím blok zamestnancovi je z hľadiska zákonu jedno.Ak mám 5 zamestnancov a 20 pracovných dní,100 účtov z reštaurácie by malo byť dostatočné preukázanie stravovania zamestnancov,nie?
ucetni_fantozzi
15.02.06,14:56
Ad1-stále sa pýtam prečo by mala byť písomná zmluva keď zákon vyžaduje písomnú formu len pri v zákone určených typoch zmlúv a ja nemusím ísť nad rámec zákona
preukazatelnost?


Ad2-zákon neurčuje ako sa má platiť za stravovanie zamestnanca,zákon určuje že mám zabezpečiť a koľko prispieť na stravu zamestnanca-teda či zaplatím faktúru reštaurácii alebo preplatím blok zamestnancovi je z hľadiska zákonu jedno.Ak mám 5 zamestnancov a 20 pracovných dní,100 účtov z reštaurácie by malo byť dostatočné preukázanie stravovania zamestnancov,nie?
uz som to tu pisal ja aj viaceri:
1/ nepreukazane, ze bolo zamestnavatelom zabezpecene,
2/ nepreukazane, ze poskytovatel ma opravnenie poskytovat stravovacie sluzby
3/ a vlastne v rozpore s bodom Ad1... :D
evina
15.02.06,15:47
[quote=ucetni_fantozzi]preukazatelnost?


Napr. faktúrou od prevádzkovateľa stravovacieho zariadenia s textom faktúry: Na základe dohody....
Podpísať písomnú dohodu zákon naozaj nepredpisuje, je v záujme oboch strán ju podpísať aj pre prípadné riešenie sporov....
evina
15.02.06,15:58
Ad2-zákon neurčuje ako sa má platiť za stravovanie zamestnanca,zákon určuje že mám zabezpečiť a koľko prispieť na stravu zamestnanca-teda či zaplatím faktúru reštaurácii alebo preplatím blok zamestnancovi je z hľadiska zákonu jedno.Ak mám 5 zamestnancov a 20 pracovných dní,100 účtov z reštaurácie by malo byť dostatočné preukázanie stravovania zamestnancov,nie?

Nie je to dostatočne preukázané , viď vyššie. Jednak si tým nepreukázal čo píše učetni_fantozzi v odpovedi na tento Tvoj príspevok a ani z hľadiska uznateľnosti nákladov, nie je v tomto prípade bloček a už nehovorím, ak každý bude z inej reštaurácie preukazateľným dokladom, že si poskytol svojim pracovníkom stravovanie-nejde o vzťah stavovacie zariadenie - firma, ale stravovacie zariadenie- občan. A takých , keď mi nanosíš 80, všetky Ti zaúčtujem nna 513 :D samozrejme bez nároku na odpočet DPH.

ja osobne súhlasím v tom, že nemusí byť písomná zmluva, ale musí byť fakturácia na Teba ako na firmu.
bepo
15.02.06,17:00
Faktúra bude mať text:Fakturujeme Vám 5 obedov krát 20 dni xy Sk.Aká je tam preukázateľnosť keď tam nie sú mená pracovníkov?A mená tam nemusia byť lebo ak by museli tak by museli byť aj pri SL.
Faktúra a blok z ERP je z hľadiska preukázateľnosti to isté,faktúra nemá väčšiu váhu ako blok z ERP.
Jednoducho nedá sa spochybniť ERP len pri stravovaní a pri ostatných činnostiach to brať ako rovnocennú náhradu faktúry.Preto by som vás poprosil oprieť svoje tvrdenie o znenie zákona a nie len zdanie.
bepo
15.02.06,17:03
2/ nepreukazane, ze poskytovatel ma opravnenie poskytovat stravovacie sluzby
:D
Každé zariadenie ktoré prijíma SL musí byť stravovacie zariadenie,inak by firmy vydávajúce SL porušovali zákon pri uzatváraní zmlúv o akceptácii SL.Ako mi vysvetlíš akceptáciu SL prevádzkami typu Tesco?Aké je tam oprávnenie na stravovacie služby?
bepo
15.02.06,17:04
Fakt by som vás poprosil o argumentáciu na základe faktov a zákonov a nie dojmov a pojmov,veď je to zábava :D
Denda
15.02.06,17:21
[quote=bepo]Faktúra bude mať text:Fakturujeme Vám 5 obedov krát 20 dni xy Sk.Aká je tam preukázateľnosť keď tam nie sú mená pracovníkov?A mená tam nemusia byť lebo ak by museli tak by museli byť aj pri SL.

Nemáme mená, ani na faktúre nemusia byť. Pre teba to v tomto štádiu nie je náklad. Nákup stravného lístka je tiež zatiaľ pre teba len nákup ceniny.
Jana Acsová
15.02.06,17:23
Keby zamestnávateľ zabezpečil zamestnancom stravovanie tak by zrejme každý zamestnanec nechodil denne za zamestnávateľom na preplatenie bločku z ERP (to mi veľmi nevychádza na zabezpečené stravovanie).
Jana Acsová
15.02.06,17:27
Keby zamestnávateľ zabezpečil zamestnancom stravovanie tak by zrejme každý zamestnanec nechodil denne za zamestnávateľom na preplatenie bločku z ERP (to mi veľmi nevychádza na zabezpečené stravovanie).Takáto forma sa mi skôr javí že je zabezpečenie stravovania samému sebe a nie zamestnávateľom. Zamestnávateľ nič neobstaral ani nezabezpečil.
bepo
15.02.06,17:36
Keby zamestnávateľ zabezpečil zamestnancom stravovanie tak by zrejme každý zamestnanec nechodil denne za zamestnávateľom na preplatenie bločku z ERP (to mi veľmi nevychádza na zabezpečené stravovanie)Takáto forma sa mi skôr javí že je zabezpečenie stravovania samému sebe a nie zamestnávateľom. Zamestnávateľ nič neobstaral ani nezabezpečil..
1-Faktúra tiež môže byť vystavená každý deň,to nie je argument.Ak by si mala každý deň faktúru na 5 obedov tak ju neuznáš len preto že je vystavená každý deň?
Čo sa rozumie pod pojmom zabezpečí stravovanie?Ja tu mám naokolo 30 reštaurácií a v každej je zabezpečené že ak zamestnanec zaplatí tak dostane obed.Čo mám zabezpečiť naviac?
Denda
15.02.06,17:42
Neviem,ale táto debata je už pre mňa o ničom, pretože za chvílu tu budeme riešiť problém s preukazovaním 30 min. prestávky na obed.:confused:
bepo
15.02.06,17:46
Veď daj jeden argument na základe zákona a debata sa skončila.Zatiaľ som nepostrehol
Jana Acsová
15.02.06,17:52
A čo budete tvrdiť, že zamestnávateľ vybavil? Dôkazné bremeno je na zamestnávateľovi. Z celého mi vychádza, že zamestnávateľ láskavo dovolí zamestnancovi opustiť pracovisko a že mu po dobrom jedle časť bločku z ERP preplatí. Čo budete tvrdiť vy?
Denda
15.02.06,17:56
Veď daj jeden argument na základe zákona a debata sa skončila.Zatiaľ som nepostrehol
§152 ods. 4 Zákoníka práce + ušetrenie bločkov od zamestnancov.
bepo
15.02.06,17:56
Čo zamestnávateľ vybaví keď sa dohodne s reštauráciou a raz mesačne sa fakturujú obedy?Čo iné sa dá vybaviť ako pustiť zamestnanca na obed,tam sa naje a príde naspäť?
Jana Acsová
15.02.06,17:57
1-Faktúra tiež môže byť vystavená každý deň,to nie je argument. Ja som ani nemala na mysli častosť vystavovania dokladu ako to, že v prípade faktúry je aspoň zrejmé, že zamestnávateľ niečo vybavoval a zrejme o faktúre vie a teda vie aj o službe, ktorú si objednal.
Jana Acsová
15.02.06,18:00
A čo budete tvrdiť, že zamestnávateľ vybavil? Dôkazné bremeno je na zamestnávateľovi. Z celého mi vychádza, že zamestnávateľ láskavo dovolí zamestnancovi opustiť pracovisko a že mu po dobrom jedle časť bločku z ERP preplatí. Čo budete tvrdiť vy?

Čo zamestnávateľ vybaví keď sa dohodne s reštauráciou a raz mesačne sa fakturujú obedy?Čo iné sa dá vybaviť ako pustiť zamestnanca na obed,tam sa naje a príde naspäť?

Na otázku sa nedá odpovedať otázkou.
bepo
15.02.06,18:22
Chápem že pri závodnej jedálni je treba niečo vybaviť aby sa tam mohli ísť zamestnanci najesť.Ale pri reštaurácii kde vydajú priemerne 1000 porcií denne hocikomu?Čo sa tam špeciálne vybavuje?Faktúra je rovnocenná bloku z ERP takže tam sa nevybaví nič.Porcie dostane rovnaké takže takisto sa tam nevybaví nič.Pri SL viem že sa použije na nákup stravy,pri bloku tak isto viem že sa použil na nákup stravy.Tým že blok zčasti preplatím tak viem o službe ktorá bola poskytnutá.
Jana Acsová
15.02.06,18:24
Tým že blok zčasti preplatím tak viem o službe ktorá bola poskytnutá.Aj ja sa na to tak pozerám. Bola poskytnutá stravovacím zariadením bez akejkoľvek iniciatívy a zásahu zamestnávateľa. A zamestnávateľ neposkytol zamestnancovi stravu, ale preplatil mu blok. Ako napríklad za lyžovačku zo sociálneho fondu. Tú mu tiež nevybavoval, iba preplatil.
bepo
15.02.06,18:32
Prijateľné je mať dohodu a mesačne faktúru od reštaurácie.Ako vybaví zamestnávateľ vydanie obeda v reštaurácii?Znamená to že nikomu bez dohody obed nevydajú?Ak vydajú, čo zabezpečil zamestnávateľ dohodou s reštauráciou?V závodnej jedálni bez vybavenia zamestnávateľom by mu ten obed nevydali.Takže aký je rozdiel medzi faktúrou za obedy a blokmi z ERP za obedy?
Jana Acsová
15.02.06,18:35
Prijateľné je mať dohodu a mesačne faktúru od reštaurácie.Ako vybaví zamestnávateľ vydanie obeda v reštaurácii?Znamená to že nikomu bez dohody obed nevydajú? Pravdaže vydajú. Každému, kto sa tam príde sám najesť (aj bez vybavovania).
A ako vybaví zamestnávateľ vydanie obeda? Tak, že reštaurácia bude každý deň istý počet stravníkov očakávať a dohodne sa so zamestnávateľom ako to bude riešiť, aká bude stravná jednotka, v akých hodinách je to možné a pod.
Jana Acsová
15.02.06,18:37
Takže aký je rozdiel medzi faktúrou za obedy a blokmi z ERP za obedy?Taký, že s blokom má oštaru zamestnanec a s faktúrou zamestnávateľ.
liba2
15.02.06,18:42
Priznávam, prestala som sa zapájať ale sledujem to ďalej; je to "priekopnícka" myšlienka :) , treba si to nechať uležať v hlave.
bepo
15.02.06,18:45
Takže to že nie je dohodnutý čas výdaja stravy a počet stravníkov je dôvod aby to nebol daňový náklad?Ako to že SL je daňový náklad aj keď nie je dohodnutý čas výdaja a počet stravníkov?
Zmluva nemusí mať písomnú podobu,DU bude dosť ťažko dokazovať že niečo nie je vybavené
Denda
15.02.06,18:49
Takže to že nie je dohodnutý čas výdaja stravy a počet stravníkov je dôvod aby to nebol daňový náklad?Ako to že SL je daňový náklad aj keď nie je dohodnutý čas výdaja a počet stravníkov?
Zmluva nemusí mať písomnú podobu,DU bude dosť ťažko dokazovať že niečo nie je vybavené

V tomto prípade nie je daňový náklad viď § 21 ods.1 zákona o dani z príjmov.
Jana Acsová
15.02.06,18:50
Zatiaľ sme iba v rovine preukázania, že zamestnávateľ zamestnancovi niečo obstaral (zabezpečil). Zatiaľ z diskusie netuším čo?
Jana Acsová
15.02.06,18:51
DU bude dosť ťažko dokazovať že niečo nie je vybavenéDÚ nebude nič dokazovať. Ako prvý bude dokazovať daňový subjekt.
ALDA
15.02.06,19:01
Ahojte:)..Janka. keď mu dal prašule za ten obed, nezabezpečil ho, aby sa mohol napapkať, ved zamestnávateľ mu to zaplatí? Blbá otázka čo?

Ale zamestnanci chcú radšej kupóny, pretože za ne si urobia nákup pre celú rodinku a majú do donca mesiaca pokoj!!
Ja by som sa ale opýtala DK, prečo si SZČO môže účtovať z RP- čiže ozaj papkal..a zamestnanec nie?..Aspom viem, že sa mal teplú stravu, čiže sa oňho starám!:):):)
bepo
15.02.06,19:03
Daňový subjekt zabezpečil vydanie stravy ústnou dohodou s vydávaním blokov z ERP namiesto písomnou dohodou s faktúrou.Môže?
Jana Acsová
15.02.06,19:04
Ja by som sa ale opýtala DK, prečo si SZČO môže účtovať z RP- čiže ozaj papkal..a zamestnanec nie?..Aspom viem, že sa mal teplú stravu, čiže sa oňho starám!:):):)Lebo on si to vybavuje sám. Lebo je osoba SAMOSTATNE zárobkovo činná :)
Jana Acsová
15.02.06,19:06
Daňový subjekt zabezpečil vydanie stravy ústnou dohodou s vydávaním blokov z ERP namiesto písomnou dohodou s faktúrou.Môže?Opýtaj sa na išpektoráte práce. Ja uvádzam riziká preukázania účelu tohto výdavku ... O tom je diskusia.
bepo
15.02.06,19:08
Pred zákonom by mali byť rovnocenné obidve formy zabezpečenia stravy-či na faktúru alebo na blok z ERP.Ak musí byť dohoda,fajn-mala by stačiť ústna.
Jana Acsová
15.02.06,19:10
Aspom viem, že mal teplú stravu, čiže sa oňho starám!Heli a keď nedonesie blok, tak sa vlastne o neho vlastne vtedy nepostaral? A ako sa postará o lyžiara, ktorý mu prinesie na preplatenie doklad z vleku, že sa bol lyžovať? Ja len uvádzam, na aké otázky bude musieť v takomto prípade zamestnávateľ odpovedať.
bepo
15.02.06,19:11
Opýtaj sa na išpektoráte práce. Ja uvádzam riziká preukázania účelu tohto výdavku ... O tom je diskusia.
Ja to tak aj beriem ako diskusiu o možných rizikách.Pre mňa toto nie je hlavný problém ale ak sa to dá aj týmto spôsobom tak praktické použitie je veľmi zaujímavé.
Inšpektorát práce-pre mňa to nie je problém,kto ma pozná tak vie ;)
Jana Acsová
15.02.06,19:13
Pred zákonom by mali byť rovnocenné obidve formy zabezpečenia stravy-či na faktúru alebo na blok z ERP.Ak musí byť dohoda,fajn-mala by stačiť ústna.Tu nie je rozhodujúca forma platby. Ale preukázanie, čo, kde, prečo, kedy obstaral, aby bol aj zamestnanec sýty aj zamestnávateľ celý .-)
Jana Acsová
15.02.06,19:14
Inšpektorát práce-pre mňa to nie je problém,kto ma pozná tak vie ;)Tak aký problém ... ajajaj štvrť na desať :eek:
Jana Acsová
15.02.06,19:21
A na záver tejto debaty by som len uviedla.
Otázku nie je možné podľa môjho názoru v tejto téme klásť prečo nemôžem urobiť toto a toto, ale ako by som to mal spraviť, aby mi to prešlo.

Ale to zrejme nebolo zámerom. .-(
bepo
15.02.06,19:35
Máš návrh ako to urobiť?Zadanie je jasné-dostať do nákladov bloky ERP z reštaurácie miesto faktúr a SL.Moc spôsobov nenájdeš-či s veselým alebo smutným smajlom
Jana Acsová
15.02.06,19:36
Preplácať bloky nie.

Zabezpečiť stravovanie formou hotovostných úhrad áno.
andrej_rv
15.02.06,19:42
Máš návrh ako to urobiť?Zadanie je jasné-dostať do nákladov bloky ERP z reštaurácie miesto faktúr a SL.Moc spôsobov nenájdeš-či s veselým alebo smutným smajlomA čo tak písomná dohoda s majiteľom reštaurácie o stravovaní, a ako spôsob úhrady dohodnutá platba zamestnancami v hotovosti - dokladovaná blokom z ERP. A nejaká interná smernica o takomto spôsobe zabezpečenia stravovania...možno by to bolo schodné...
Príspevok č. 89 od Eviny ma definitívne presvedčil, že to predsa len nie je úvaha dobrým smerom :)
bepo
15.02.06,19:46
Tak po 80 príspevkoch ako sa to nedá predsa len svitá na riešenie.:rolleyes: A ako to zaúčtovať?
andrej_rv
15.02.06,19:54
A ako to zaúčtovať?Keďže to nie je cez stravovaciu poukážku, asi tam bude problém s DPH. Je to na dlhšie rozmýšľanie, ale účtovný problém by to nemal byť. Otázka je, či je možné vôbec týmto smerom uvažovať...
Dobre by bolo vedieť, či je reštaurácia platiteľom, či vy ste platiteľom, aká by bola "stravná jednotka", koľko príspevok firmy (či 55% alebo 48,95 Sk) a prípadne koľko zo SF..
Jana Acsová
15.02.06,20:01
1) dohoda - ústna?
2) preukázanie obstarania služby v zmysle dohody - napr. poskytnutie záloh na vybavené stravovanie (na závodné stravovanie zamestnanec spravidla nechodí s vlastnou stokorunáčkou), kalkulačná jednotka, opakujúca sa reštaurácia najlepšie s menu, informovanosť zamestnancov o použití toho ktorého zariadenia, v ktorom zamestnávateľ vybavil službu stravovania, jednotný postup pri preplácaní, jednotná cena (rovnaké podmienky stravovania pre každého), stanovenie povinností zamestnanca a zamestnávateľa pri preukazovaní výdavku t.j. kedy a dokedy predložiť vyúčtovanie poskytnutých záloh na výdavky, ktoré má zamestnanec vynaložiť v mene zamestnávateľa atď.

A účtovanie? Podľa dohodnutej ceny a nakalkulovaných príspevkov zo strany zamestnávateľa.

A je to. Možno ...

Ale nevidím opodstatnenosť tohto postupu.
Jana Acsová
15.02.06,20:04
A nejaká interná smernica o takomto spôsobe zabezpečenia stravovania...možno by to bolo schodné...No smernica isto nie ... tu je možný iba postup podľa Zákonníka práce.
andrej_rv
15.02.06,20:19
No smernica isto nie ... tu je možný iba postup podľa Zákonníka práce.Tá smernica môže spresniť to, čo ukladá vo všeobecnosti zákonník práce, a nie tento postup meniť alebo nahrádzať..
Vzhľadom na príspevok 89 od Eviny už bezpredmetné...
Jana Acsová
15.02.06,20:29
Možno si pod smernicou predstavujeme každý niečo iné ... :)
evina
16.02.06,05:15
Nemám sa bohužial teraz čas o tom viac rozpísať, lebo ideme na školenie, ale dám Vám jednu úvahu,možno nie správnu ale.... vieme vôbec, čo znamená "zabezpečiť stravovanie"? Zaoberala som sa ňou včera a našla som k tomu nejaké vyhlášky, aj keď staré ale platné. O čo ide:

2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

To je § 152 zo ZP. Ste si istí, že stravovacie zariadenie iného zamestnávateľa je reštaurácia? Lebo ja nie.

Poskytovanie služieb vo vlastnom zariadení je zatriedené do kódu 55.51.10 kklasifikácie produkcie-ide o služby, ktoré zahŕňajú poskytnutie miesta na sedenie, prípravu a podávanie jedál vrátane nápojov v stravovacích zariadeniach pre skupiny vopred vymedzeného okruhu osôb, pričom tieto služby neposkytujú čašnícku
obsluhu.

Stravovacie zariadenie iného zamestnávateľa je podľa mňa u tohto zamestnávateľa zatriedené tak isto, napr. sídlim blízko Slovnaftu a zabezpečím stravovanie pre svojich zamestnacov v stravovacom zariadení /jedálne/ Slovnaftu.

V prípade, že zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie prostredníctvom iného subjektu, napr, reštaurácie, /zatriedené do 55.3./ tak táto by mala v nadväznosti na vvyhlášku 137/1989 spĺňať podmienku kódu klasifikácie 55.51.10 to znamená, že o.i.ˇ.....nie je čašnícka obsluha....ako som uviedla vyššie.

Zatiaľ toľko moja úvaha, viem, že sa odvolávam na Vyhlášku, ktorá je stará , ale bohužiaľ nenašla som , že by bola zrušená. K tejto úvahe ma inšpirovalo Metodické usmernenie k uplatňovaniu DPH pri poskytovaní služieb stravovania platiteľom dane zamestnávateľom /tiež neaktuálne-ale z hľadiska DPH/ 86/1986 Číslo 12019/1996-63, ale je to taký podnet, či sa tu nebavíme o ničom, a či vlastne môže byť zabezpečené stravovanie v akejkoľvek reštaurácii.
Ja osobne si myslím od začiatku, že nie po niekoľkonásobnom prečítaní paragrafu 152 ZP a až následne som našla horeuvedené predpisy. Inšpirovalo ma k tomu aj myšlienka, že si nemyslím, ak zamestnancovi preplatím blok z ERP z reštaurácie, že som mu zabezpečila stravovanie...ale len preplatila. Tak rozmýšľajte a večer alebo pre blavákov na stretku pá pá...
Jana Acsová
16.02.06,07:17
Áno ... v tej dohode (ústnej?) som mala na mysli aj dohodu podmienok so subjektom, ktorý je oprávnený poskytovať službu stravovania, na ktorú sa Zákonník práce odvoláva.

Nakoľko sa jedná aj o uplatnenie práv a povinností vyplývajúcich zo Zákona o dani z pridanej hodnoty, vhodné je aj definovanie týchto služieb smernicou EÚ.
bea
16.02.06,08:24
2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby.
To je § 152 zo ZP. Ste si istí, že stravovacie zariadenie iného zamestnávateľa je reštaurácia? Lebo ja nie.

Súhlasím. Ja si myslím, že stravovacím zariadením v ZP je myslená "závodná jedáleň" vlastná alebo iného zamestnávateľa = inej firmy, ktorá poskytuje "závodné stravovanie" svojim zamestnancom a umožní stravovať sa v nej aj zamestnancom iných firiem. V reštauráciách umožňuje stravovanie len prostredníctvom sprostredkovateľov - predajcov stravných lístkov.
azalka
17.02.06,12:29
Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?

Ja sa vrátim späť k odosieľatelovi otázky. Ak si :
a) chce zjednodušiť administratívu
b) neplatiť sprostr.žiadne provízie
tak neviem prečo sa bráni poskytovaniu finančného príspevku na stravu, hoci by toto malo byť krajné riešenie (naozaj len v prípade, keď nemôžete zabezpečiť zamestnancom stravu iným spôsobom - napr. pracujú niekde v lese), ale to je myslím schdnejšie ako preplácať bloky. Administratíva takmer žiadna (len ku mzde dopočítať správny nárok na finančný príspevok /mesiac) . A pozor zdaniť.

Preplácanie blokov - odhliadnúc od všetkých môžných dôvodov, prečo to nerobiť, kt. uviedli všetci predošlí poraďáci - je aj väčšia administratíva, pretože (a teraz naozaj hypoteticky, keby to bolo možné) by si musel kontrolovať:
- či v ten deň z ktrorého máš blok, daný zamestnanec naozaj pracoval (pri takomto spôsobe preplácania stravy by to bolo nevyhnutné),
- či to bolo naozaj teplé jedlo,
- zamestnanec by musel takýto doklad aj podpísať - pretože tento spôsob by bol presne adresný,...
... a možno som si na niečo ešte nespomenula. Ale čo v prípade, že by doniesol blok na nižšiu sumu - ďalší problém.

Takže si myslím, že takýto spôsob by nebol jednoduchší ako sa možno na 1.pohľad zdá. Jedine že by si zamestnávateľ chcel takýmto spôsobom "daľ preplatiť" aj svoje súkromné bloky, že?
bepo
19.02.06,07:48
Evina- kód 55.30.13 Služby spojené s podávaním jedál v samoobslužných zariadeniach:- Tieto služby zahŕňajú poskytnutie miesta na sedenie, ale neposkytujú čašnícku obsluhu. Zabezpečujú určitý sortiment vopred uvarených alebo inak pripravených jedál, z ktorých si zákazník individuálne vyberá.
Podľa mňa s tými kódmi si sa sekla pretože kód reštaurácii je 55.30 a 55.30.13 spĺňa pojem stravovacieho zariadenia.
But anyway, vyčkám na odpoveď z IP.
evina
19.02.06,07:53
Evina- kód 55.30.13 Služby spojené s podávaním jedál v samoobslužných zariadeniach:- Tieto služby zahŕňajú poskytnutie miesta na sedenie, ale neposkytujú čašnícku obsluhu. Zabezpečujú určitý sortiment vopred uvarených alebo inak pripravených jedál, z ktorých si zákazník individuálne vyberá.
Podľa mňa s tými kódmi si sa sekla pretože kód reštaurácii je 55.30 a 55.30.13 spĺňa pojem stravovacieho zariadenia.
But anyway, vyčkám na odpoveď z IP.
Bepo nesekla, ja som uvádzala kód 55.51.10 to je kód pre vlastné stravovacie zariadenie a reštauračný kód som uviedla 55.30 . Ty píšeš podrobnejší 55.30.13 to je O.K., a to som Ti povedala aj na stretku, že to sú napr. také reštaurácie ako je povedzme na DU 2, t.j. samoobslužné.... a tam som Ti povedala, že to môže byť, ale tam majú tiež akúsi formu lístkov /neviem presne akú a keď prídeš sám dostaneš doklad z ERP, ale to si si zabezpečil sám, čiže tam je poda mňa aktuálny príspevok 91 od Bea...Nemôže byť čistá reštaurácia 55.30....teda 55.30.1,55.30.11...
Jana Acsová
19.02.06,08:42
Ešte raz sa pridám:

Mám za to, že aj živnostenské oprávnenie sa vydáva individuálne na reštauračné služby a na služby stravovania (závodného). Nie je to v praxi stotožňované, ale zároveň niektoré reštaurácie (ani nevieme ako sú zakategorizované) majú oprávnenie aj na služby "závodného stravovania". Ale určite to nie je každá reštaurácia.

Mám takú skúsenosť, že napr. v klasickej reštaurácii počas obeda nabehnú kuchári za pult, kde majú pripravené nádoby a ohrievače s hotovými jedlami, stravníci prichádzajú k pultu a sami si berú vybrané jedlo z ponuky. Či do toho vstúpi aj čašník je nepodstatné. V čase obeda platí, že stravník si vyberie jedlo, toto je mu naložené na tanier a následne si ho sám odnesie k stolu. Čiže je to postavené na úrovni výdaja jedla, hoci v iný čas (mimo obeda v bežné pracovné dni) reštaurácia funguje na báze klasického reštauračného zariadenia. Počas spomínaného stravovania však ponúka klasické menu s pevne stanovenou nakalkulovanou cenou.

Prečo by to tá reštaurácia robila? No mám za to, že preto, lebo vie, aký typ služby je oprávnená robiť a má aj oprávnenie na spomínanú službu "závodného stravovania".

Takže celkovo mám za to, že v dohode, ktorú tu dookola spomíname je potrebné zohľadňovať aj druh stravovacieho zariadenia, ktoré môže stravník použiť. Preto úplne vylučujem preplácanie akýchkoľvek blokov. Tým nie je preukázané podľa môjho názoru obstaranie služby v zmysle ZP.

A tak ako som uviedla, vzhľadom k režimu DPH, ktorý sa tu uplatňuje, mám za to, že problematika je riešená aj európskou smernicou.
Donda
23.02.06,18:07
Prečítala som si všetky príspevky v tejto téme a chcem sa opýtať-ak SZČO kúpila v Stupave v pohostinstve stravné lístky pre svojho zamestnanca (nemá zmluvu, len bloček z reg.pokl. s textom:strav.list 600 Sk a prevádzkovateľ má v živnosti len pohostinskú činnosť) môže si to dať do nákladov, alebo podľa prečítaných príspevkov to má hodiť rovno do koša?
bepo
24.03.06,05:33
Takže prišla odpoveď z Inšpektorátu práce a záver je takýto-
-Kódy klasifikácie sa používajú len v štatistike,im je to jedno len musia poskytovať stravu stravovacie služby
-zmluva nemusí byť písomná,len v prípade ak si to vyžaduje aspoň jedna zo strán a väčšinou si to jedna strana vyžaduje pretože viď nižšie
-ale hlavne-asi v praxi to bude iné ale toto boli ochotný dať na papier-sú len 2 možnosti-buď stravné kupóny typu Ticket Restaurant alebo zabezpečenie stravy na stravné lístky-čiže nemôže byť ani zmluva s reštauráciou a následnou faktúrou,musia byť vydané stravné lístky viď citát "K Vašej otázke, či môže SZČO, resp. zamestnávateľ preukazovať zabezpečovanie stravovania svojim zamestnancom blokom z elektronickej registračnej pokladne vydaným reštauračným alebo stravovacím zariadením, prípadne faktúrou z reštauračného zariadenia uvádzame, že preukaznú povinnosť ohľadne zabezpečovania stravovania si SZČO, resp. zamestnávateľ splní predložením Zmluvy o poskytovaní resp. zabezpečení stravovania uzatvorenej v súlade s príslušnými ustanoveniami Obchodného zákonníka a Potvrdenia o prevzatí stravnej poukážky zamestnancom." Preto bude zmluva v písomnej forme lebo buď bude na stravný kupón-Ticket- alebo stravný lístok kde sa určí jeho menovitá hodnota. Stravná poukážka=stravný lístok. Takže ak sa nedá dať do nákladov blok z ERP nemôže sa dať ani faktúra.Faktúra z reštaurácie musí byť na dodanie stravných poukážok=stravných lístkov
evina
24.03.06,07:13
Bepo dík za stanovisko. Píšeš, že ich kód reštaurácie v podstate nezaujíma, ale podľa mňa súvis je v tom, že práve reštaurácie iba určitého typu /čiže s určitým kódom/ Ti vedia zabezpečiť splnenie podmienok , ktoré uvádzaš nižšie...
bepo
24.03.06,07:18
Ohľadne kódov mi napísal iba toto : Záverom uvádzame, že vyhláškou č. 552/2002 Z. z. Štatistického úradu Slovenskej republiky z 12. septembra 2002 sa v zmysle ust § 1 vydáva štatistická odvetvová klasifikácia ekonomických činností (ďalej len "klasifikácia")uvedená v prílohe predmetnej vyhlášky na štatistické účely a na účely medzinárodného porovnávania štatistických ukazovateľov. Podľa mňa pre nich je rozhodujúce že majú podpísané prevzatie buď stravných lístkov alebo kupónov a nezaujíma ich či daná prevádzka to vôbec môže robiť.
Jana Acsová
24.03.06,07:38
No ale pre účely DPH a daňové všeobecne je táto skutočnosť podľa môjho názoru podstatná.
bepo
24.03.06,07:49
Ak ide o kódy tak som sa pýtal na vysvetlenie pojmu stravovacie zariadenie iného zamestnávateľa, kam sa zaraďuje podľa kódovníka a ktoré kódy z kódovníka spĺňajú uvedenú definíciu.Odpoveď som už uviedol vyššie.
bepo
30.03.06,16:00
Ale čo mi z odpovede vyplynulo-ak blok z ERP by spĺňal všetky náležitosti faktúry,reštaurácia by nepredávala denné menu za 89 Sk ale stravný lístok za 89 Sk,bolo by k tomu pripnuté prevzatie stravného lístku zamestnancom a ani reštaurácia ani druhá strana by netrvala na písomnej forme je to priechodné a daňovo uznané.
Uľa
21.08.06,12:33
Prosím Vás o radu:
SZČO mi priniesol účet z reštaurácie, kde bol na obede, vo výške 112 Sk. Uplatniť si môže 55% z 89.- Sk. Postupujem správne, keď mu to zaúčtujem ako 49.- (55% z 89) = VOZD a ostatné 63.- (112-89=23 + 89-49=40) VNZD?
Vopred ďakujem za radu.