Bejka74
22.06.12,13:32
Pekný deň prajem......

Prosím Vás, nevie mi niekto poradiť. Dostala som sa do platobnej neschopnosti a počula som, že ak uplynie 10 rokov po neplatení, tak sa dostanem do " osobného finančného krachu" a dlh mi bude týmto odpustení a anulovaný.
Píšem, že som to počula, teda nevie mi niekto poradiť či vôbec je to pravda a ak je tak konkrétnejšie podrobnosti o tom....?????

Ďakujem.....
mattto
22.06.12,11:44
počula si to zle

oddlženie fyzickej osoby (bankrot FO) upravuje zák. č. 7/2005 Z.z., veľmi stručnou podstatou tohto inštitútu je, že súd ti povolí oddlženie (po splnení podmienok) a určí ti skúšobnú dobu 3 roky počas ktorých budeš max. 70% tvojich príjmov zasielať správcovi na uspokojenie veriteľov. O plynutí premlčacích lehôt ak majú veritelia už exekučný titul by bolo na dlho

§ 168


(1) Právoplatnosťou uznesenia o povolení oddlženia sa začína trojročné skúšobné obdobie, počas ktorého je dlžník povinný vždy na konci skúšobného roka poskytnúť správcovi peňažné prostriedky v sume určenej súdom, najviac však 70 % svojho celkového čistého príjmu za uplynulý skúšobný rok, ktoré správca po odpočítaní odmeny pomerne rozdelí podľa konečného rozvrhu výťažku medzi veriteľov dlžníka.

(2) Dlžník je povinný počas skúšobného obdobia vynaložiť primerané úsilie na získanie zamestnania ako zdroja príjmu alebo začať podnikať s týmto cieľom a poskytovať správcovi všetky správcom požadované informácie, najmä informácie o príjme a výdavkoch a o zmene bydliska, zamestnania alebo miesta podnikania.

(3) Súd je oprávnený počas skúšobného obdobia požadovať od správcu správy o priebehu skúšobného obdobia a plnení povinností dlžníka, ktoré je správca povinný súdu v určenej lehote poskytnúť.

§ 169


(1) Pohľadávky veriteľov dlžníka, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené, sa počas skúšobného obdobia môžu uspokojovať z majetku dlžníka iba spôsobom a v rozsahu ustanovenom týmto zákonom. Pre tieto pohľadávky nemožno počas skúšobného obdobia začať konanie o výkon rozhodnutia alebo exekučné konanie na majetok patriaci dlžníkovi. Premlčacia lehota proti veriteľom týchto pohľadávok počas skúšobného obdobia neplynie.

(2) Na odvolanie a ustanovenie správcu počas skúšobného obdobia sa primerane použijú ustanovenia o odvolaní a ustanovení správcu počas konkurzu. Správcovi pri výkone funkcie počas skúšobného obdobia patria rovnaké oprávnenia ako správcovi v konkurze pri zisťovaní majetku podliehajúceho konkurzu; ustanovenia § 74 a 75 sa použijú primerane.

§ 170


(1) Právne úkony dlžníka počas skúšobného obdobia podliehajú písomnému súhlasu správcu v rozsahu určenom súdom v uznesení o povolení oddlženia. Ak dlžník urobí právny úkon bez súhlasu správcu, i keď podliehal súhlasu správcu, platnosť právneho úkonu tým nie je dotknutá; právnemu úkonu však môže správca rovnako ako v konkurze odporovať.

(2) O schvaľovaní právnych úkonov dlžníka je správca povinný rozhodovať bezodkladne. Právny úkon dlžníka je správca oprávnený schváliť, len ak sa hodnota majetku dlžníka v dôsledku právneho úkonu zvýši. Dlžník je povinný na tento účel poskytnúť správcovi všetky informácie o schvaľovanom právnom úkone a inú s tým súvisiacu súčinnosť.
Bejka74
22.06.12,12:23
ďakujem veľmi pekne..aj keď polovici nerozumiem, ale jedno mi je teda jasne, že ak prestanem platiť dlh, lebo nemám z čoho, nemám ani majetok a v práci som na nulovom zisku ako SZČO, tak môj problém s neplatením musí najprv potvrdiť súd, tým, že povolí oddlženie???? To znamená, že žiaden osobný krach teda nie je a veriteľ si bude svoj dlh vymáhať do konca môjho života, už akýmkoľvek spôsobom.Teda mi nič neostáva len si nejako pomôcť sama a začať platiť....?????
mattto
22.06.12,12:41
ďakujem veľmi pekne..aj keď polovici nerozumiem, ale jedno mi je teda jasne, že ak prestanem platiť dlh, lebo nemám z čoho, nemám ani majetok a v práci som na nulovom zisku ako SZČO, tak môj problém s neplatením musí najprv potvrdiť súd, tým, že povolí oddlženie???? To znamená, že žiaden osobný krach teda nie je a veriteľ si bude svoj dlh vymáhať do konca môjho života, už akýmkoľvek spôsobom.Teda mi nič neostáva len si nejako pomôcť sama a začať platiť....?????


nie, platí postup podľa §171 ods. 2 cit. zákona Po uplynutí skúšobného obdobia súd aj bez návrhu uznesením rozhodne o oddlžení dlžníka. Uznesenie súd doručí dlžníkovi a správcovi; uznesenie tiež bezodkladne zverejní v Obchodnom vestníku. Pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené a ktoré neboli uspokojené ani počas skúšobného obdobia, sa zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku stávajú voči dlžníkovi nevymáhateľné. Zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku tiež zaniká funkcia správcu a končí sa skúšobné obdobie.

na to, aby súd povolil oddlženie osoby musíš mať majetok, resp. príjem
skyhawk
05.07.12,12:58
Zdravím, viete mi poradiť niekoho, kto sa v BA a okolí aktívne zaoberá agendou týkajúcou sa zákona č. 7/2005 Z.z.. Počul som, že proces osobného oddĺženia nie je až taký jednoduchý (ale veď čo je dnes jednoduché). Ďakujem za tipy.
Pasko16006
05.04.13,06:45
Ja sa tym zaoberam :) www.oddlzenie.net, cestujem po celej SR, kancelariu mam v BB.