Zebia
22.06.12,13:38
Dobrý deň,

prečítal som si veľa príspevkov na tému platca alebo neplatca ale napriek tomu mi to nieje úplne jasné. Momentálne sme dvaja spoločníci založili s.r.o. ale nevieme sa rozhodnúť či byť alebo nebyť platca DPH. Bol by som rád ak by ste mi vedeli napísať Váš názor a zároveň pomohli pochopiť ako to môže fungovať.

Situácia je nasledovná:

Plánujeme dovážať tovar z krajiny EÚ v ktorej majú rovnakú DPH (20%) ako u nás. Tovar bude umiestnený v sklade (za ktorý neplatíme) a predávaný slovenským odberateľom (zväčša platcom DPH) a určite zo začiatku nedosiahne sumu 13 941, 45 € / rok. Spoločnosť neočakáva žiadne ďalšie veľké výdavky na svoj chod, možno len občas nákup od platcu DPH zo slovenska a predaj rovnako na slovensku. (prípadne doplním čo treba)

Čo bude podľa Vás pre takúto spoločnosť výhodnejšie. Prípadne, aké sú možnosti?

Ďakujem
KEJKA
22.06.12,14:00
povinnosť registrovať sa nemáš. Ak odberateľmi sú občania, nie spoločnosti, ktoré chcú odpočítavať DPH, tak je pre teba jednoduchšie nebyť platiteľom DPH. Píšeš však, že ide o platcov DPH, t.j. môžeš stratiť klientelu, ked budeš voči nim vystupovať ako neplatiteľ.
Zebia
25.06.12,12:03
Ako neplatca dane budem platiť daň štátu z ktorého nakupujem? Alebo sú aj iné možnosti?
Tweety
25.06.12,12:06
Ako neplatca dane budem platiť daň štátu z ktorého nakupujem? Alebo sú aj iné možnosti?
ÁNo, budeš nakupovať s dph.
Zebia
25.06.12,12:10
Je momentálne nejaký problém stať sa dobrovoľne platcom DPH? Dopočul som sa, že sú s tým problémy a musí s vypracovávať nejaký podnikateľský plán alebo niečo podobné?
Economic
25.06.12,17:23
Je momentálne nejaký problém stať sa dobrovoľne platcom DPH? Dopočul som sa, že sú s tým problémy a musí s vypracovávať nejaký podnikateľský plán alebo niečo podobné?

Áno. Musíš vyplniť žiadosť, k tomu formulár a doložiť faktúry, zmluvy + čo najviac dokladov.... Niekde vyžiadajú aj podnikateľský plán od klienta...
Zebia
18.07.12,10:48
ďakujem

aké sú možnosti v prípade nákupu z členského štátu EU?

ostať neplatca (a v tomto prípade sa viem rozhodnúť či budem platiť daň členského štátu, tuzemskú alebo nebudem platiť?)..aspoň tak nejak my to vyplynulo z niektorých tém tu na porade

byť platca a neplatiť DPH pri kúpe ale platiť pri predaji?

mohol by mi to niekto vysvetliť, pretože v tom mám totálny chaos. čítam si zákon o DPH a netuším koho sa týka §4 koho §7..tak isto v §11 kedy sa ma DPH týka a kedy nie

§11 - odsek 2.
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby
§11 - odsek 4.
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7 (aspi://module=%27ASPI%27&link=%27222/2004%20Z.z.%25237%27&ucin-k-dni=%2730.12.9999%27),

aký je rozdiel medzi registráciou pre daň podľa §4 (do 49 tis. €) a podľa §7 (dp 13,9 ris. €)
Economic
18.07.12,11:41
ďakujem

aké sú možnosti v prípade nákupu z členského štátu EU?

ostať neplatca (a v tomto prípade sa viem rozhodnúť či budem platiť daň členského štátu, tuzemskú alebo nebudem platiť?)..aspoň tak nejak my to vyplynulo z niektorých tém tu na porade

byť platca a neplatiť DPH pri kúpe ale platiť pri predaji?

mohol by mi to niekto vysvetliť, pretože v tom mám totálny chaos. čítam si zákon o DPH a netuším koho sa týka §4 koho §7..tak isto v §11 kedy sa ma DPH týka a kedy nie

§11 - odsek 2.
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby
§11 - odsek 4.
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7 (aspi://module=%27ASPI%27&link=%27222/2004%20Z.z.%25237%27&ucin-k-dni=%2730.12.9999%27),

aký je rozdiel medzi registráciou pre daň podľa §4 (do 49 tis. €) a podľa §7 (dp 13,9 ris. €)

Odpoveď je pomerne obšírna, požiadaj svoju účtovníčku o vysvetlenie. To bude najjednoduchšie.
Zebia
18.07.12,11:45
ešte účtovníčku nemám a rozhodujem sa byť či nebyť platiteľom a hlavne, snažím sa tomu porozumieť pretože ma to zaujíma.
KEJKA
18.07.12,15:59
to je skutočne široká problematika, ale máš tu Poradu výlučne na DPH - tak skús si prečítať otázky a odpovede tam, konfrontuj to so zákonom o DPH.
A hlavne - vyhľadaj si účtovníčku a s ňou všetko preber, lebo ti môže pomôcť sa rozhodnúť.
Ja by som ti odporúčala zostať neplatiteľom aspoň počas tejto prechodnej doby - kým tomu nebudeš rozumieť, resp. kým si to nevyjasníš s účtovníčkou - čo nastane skôr.
Ester plus
20.07.12,10:01
Ja si tiež myslím že by si mal byť na začiatku neplatiteľom DPH, pokiaľ neprekročíš hranicu pri nakupovaní tovaru z EU podľa § 7 a to aj z dôvodu, že ako neplatiteľ DPH ak by si predával za rovnakú predajnú cenu (či už ako platiteľ alebo neplatiteľ), budeš mať ako neplatiteľ vyššiu maržu.
rozimova
21.07.12,07:11
Dobrý deň,
som platca DPH na Slovensku, idem nakupovať tovar z ČR od firmy, o ktorej som si myslela, že je platca DPH. Až na zálohovej faktúre som zistila, že sú neplatcovia DPH a na faktúre majú napísané :

Plnění je osvobozeno od DPH dle § 64 Zákona 235/2004 Sb. Upozorňujeme Vas, že daň jste povinni přiznat a zaplatit v zemi EU, kde jste zaregistrováni jako plátci DPH. Čiže tovar musím u nás samozdaniť - to je mi jasné. Oni však majú určené ceny za ktoré sa má tovar predávať. Ja teda mám o 20% menšiu maržu oproti neplatcom. Myslím si to dobre?
KEJKA
21.07.12,10:46
ako platiteľ si tovar poviná zdaniť a DPH máš právo aj odpočítať, takže OC tovaru je rovnaká. Ďalej samozrejme predávaš za určené, alebo vykalkulované ceny plus k tomu 20% DPH.
Či ti niekto môže diktovať tvoje predajné ceny, to neviem, ak by si z toho mala byť stratová, tovar neodoberaj.
uctokrajan
21.07.12,19:02
Ako moze neplatca DPH predavat bez DPH? Alebo vobec vyčíslit DPH.
KEJKA
21.07.12,20:25
Ako moze neplatca DPH predavat bez DPH? Alebo vobec vyčíslit DPH.nemôže