namitae
22.06.12,15:24
Mala som túto tému pod podvojným účtovníctovom, kde mi poradili, že to mám presunúť sem:

Sme občianske združenie. Doteraz sme účtovali v jendoduchom účtovníctve a teraz sa neviem vymotať v podvojnom.
Predávame lístky pre Tickteportal za podujatia, ktoré nie sú naše, na základe zmlvy. Odvádzame im rozdiel medzi celkovou tržbou a našou províziou (raz za týždeň, podľa vyúčtovania). Na konci mesiaca im vystavíme faktúru na províziu, ktorú sme si za ten čas vlastne nechávali u seba. Bola by som vďačná za to, keby mi niekto polopate napísal, ako to všetko zaúčtovať. Nič som na nete také nenašla.

Ďakujem
a_je_to
22.06.12,16:54
Mala som túto tému pod podvojným účtovníctovom, kde mi poradili, že to mám presunúť sem:

Sme občianske združenie. Doteraz sme účtovali v jendoduchom účtovníctve a teraz sa neviem vymotať v podvojnom.
Predávame lístky pre Tickteportal za podujatia, ktoré nie sú naše, na základe zmlvy. Odvádzame im rozdiel medzi celkovou tržbou a našou províziou (raz za týždeň, podľa vyúčtovania). Na konci mesiaca im vystavíme faktúru na províziu, ktorú sme si za ten čas vlastne nechávali u seba. Bola by som vďačná za to, keby mi niekto polopate napísal, ako to všetko zaúčtovať. Nič som na nete také nenašla.

Ďakujem

Podľa opisu vstupenky zrejme nekupujete na ďalší predaj, ale dostávate, nepredané vraciate. Z tržby si ponechávate svoju čiastku a zbytok odvádzate dodávateľovi vstupeniek. Rozdiel medzi cenou vstupeniek a odvedenou čiatkou fakturujete. Pre vás sú vstupenky tovarom, ktorý síce nenakupujete, ale vykazujete v nejakom vyúčtovacom výkaze. Výkaz o prevzatých, vrátených a predaných vstupenkách by ste mali zaúčtovať - predaj v predajnej cene na 311/604 v nákupnej cene na 504/321. Inkasované sumy za predaj na 211,221/311 a odvod dodávateľovi na 321/221,211, to je celé.
Pozor na to ... predaj nemôže byť hlavnou činnosťou združenia, je to zjavne tržbotvorná činnosť, musíte ju vykazovať ako zdaňovanú činnosť a náklady členiť taktiež podľa činností. Zisk z predaja by sa mal použiť v hlavnej činnosti. Či na to potrebujete aj živnosť, to si dajte vysvetliť na živnostenskom úrade, ale o zdaňovanú činnosť nepochybne ide.
namitae
25.06.12,07:53
super, ďakujem. jasné, že to nie je naša hlavná činnosť
Vstupenky dostávame od TP prázdne, tlačíme na ne z ich systému vstupenky na rôzne podujatia... rovnako ako hociktoré predajné miesto ticketportalu. Takže pre istotu, či som to správne pochopila:
príjmem hotovosť za vstupenku: 211/311
odvediem časť ticketportalu: 321/211
na zákalde vyučtovania, lebo tam faktury niesu: 504/321(predany tovar) ???
a na konci mesiaca vydám fatúru za províziu: 311/604 (tržby za predaný tovar)
namitae
27.06.12,08:30
no a zvisok, co zostane na 311? Fakturujem len proviziu, takze mi tam suma, ktoru odvadzam cez 321 zostane.
a_je_to
16.07.12,20:17
no a zvisok, co zostane na 311? Fakturujem len proviziu, takze mi tam suma, ktoru odvadzam cez 321 zostane.

Iba teraz som si všimol, že niečo zostalo nezodpovedané. Nemôžeš fakturovať iba províziu, keď zákazník uhrádza celú cenu vstupenky. Na 311/604 nejde iba provízia, ale celá suma predaných vstupeniek v predajnej cene, tak ako je to v príspevku č. 2.
namitae
01.08.12,11:56
Iba teraz som si všimol, že niečo zostalo nezodpovedané. Nemôžeš fakturovať iba províziu, keď zákazník uhrádza celú cenu vstupenky. Na 311/604 nejde iba provízia, ale celá suma predaných vstupeniek v predajnej cene, tak ako je to v príspevku č. 2.

Ako im môžem faktúrovať celú sumu, keď to nie sú naše peniaze?
a_je_to
02.08.12,10:09
Ako im môžem faktúrovať celú sumu, keď to nie sú naše peniaze?

Máš dva druhy - modely sprostredkovania. Jeden je predaj nadbytkového sortimentu a pomoc predávajúcemu. Druhý je kúpa nedostatkového sortimentu a pomoc kupujúcemu. Pri tom prvom niekomu pomáhaš tak, že predávaš jeho sortiment, akoby bol tvoj. Inkasuješ plnú hodnotu a časť z nej ti podľa zmluvy patrí, vo forme, ktorá má bližšie k marži, ako k provízii. Vtedy postupuješ tak, ako keby si sortiment sám kúpil, aj predával a tomu zodpovedá aj spôsob účtovania a vykazovania. U toho druhého dostaneš iba svoju províziu a ako sa kupec s predajcom dohodnú, do toho teba ako sprostredkovateľa nič. Vtedy účtuješ iba o prijatej provízii. Obidva modely majú množstvo najrôznejších kombinácií ... ktoré kvôli letným horúčavám odložíme na chladnejšie mesiace.