martinez
22.06.12,16:59
Ahojte, prosim o radu. Spolocnost chce v ramci socialnej politiky pre zamestnancov vo svojich priestoroch vyclenit miestnost, ktoru vybavi posilnovacim zariadenim, kde budu moct zamestnanci cvicit. Spolocnost teda chce zabezpecovat regeneraciu pracovnej sily (§7,1,d zakona o socialnom fonde), prostrednictvom vlastneho zariadenia. Mozno nakup posilnovacich strojov realizovat zo socialneho fondu (472/321)?

Alebo socialny fond mozno cerpat len na nakup sluzieb na regeneraciu pracovnej sily ? teda prenajom posilnovne, nakup permanentiek do fitness a pod ?

Dakujem
Tweety
22.06.12,15:00
Ahojte, prosim o radu. Spolocnost chce v ramci socialnej politiky pre zamestnancov vo svojich priestoroch vyclenit miestnost, ktoru vybavi posilnovacim zariadenim, kde budu moct zamestnanci cvicit. Spolocnost teda chce zabezpecovat regeneraciu pracovnej sily (§7,1,d zakona o socialnom fonde), prostrednictvom vlastneho zariadenia. Mozno nakup posilnovacich strojov realizovat zo socialneho fondu (472/321)?

Alebo socialny fond mozno cerpat len na nakup sluzieb na regeneraciu pracovnej sily ? teda prenajom posilnovne, nakup permanentiek do fitness a pod ?

Dakujem
Môže zakúpiť stroje a účtovať priamo 472/321. Všetko závisí od smernice SF.
martinez
22.06.12,15:13
Ok, dakujem... je to niekde upravene ? lebo vsade sa pise iba o prenajme posilovne pre zamestnancov a pod... nikde nevidim, ze by sa mohol za to nakupit nejaky hmotny majetok. Vsade sa pise skor v rovine sluzieb, prenajmu zariadeni/fitness pre zamestnancov a podobne...
Tweety
22.06.12,15:16
Ok, dakujem... je to niekde upravene ? lebo vsade sa pise iba o prenajme posilovne pre zamestnancov a pod... nikde nevidim, ze by sa mohol za to nakupit nejaky hmotny majetok. Vsade sa pise skor v rovine sluzieb, prenajmu zariadeni/fitness pre zamestnancov a podobne...
Pozri zákon o SF, konkrétne §7.
martinez
22.06.12,15:23
no ved v mojej otazke je presne napisany §7,1,d.. pozri uplne hore.... cely zakon mam prestudovany... ale tato vec je velmi vseobecne upravena, preto som si myslel, ze ci nevies o nejakom komentari alebo usmernenia z ministerstva prace alebo pod..
Tweety
22.06.12,15:27
no ved v mojej otazke je presne napisany §7,1,d.. pozri uplne hore.... cely zakon mam prestudovany... ale tato vec je velmi vseobecne upravena, preto som si myslel, ze ci nevies o nejakom komentari alebo usmernenia z ministerstva prace alebo pod..
Je tam ešte h, a práve to som myslela.
KEJKA
22.06.12,15:34
Z_SF hovorí o príspevku, nie o majetku. Podľa mňa majetok môžeš účtovať jedine ako majetok - napr. dlhodobý 042/321
odpsy 551/082
príspevok - to bude doklad o použití tohto zariadenia v nejakom ocenení - napr. vo výške odpisov plus nákladov na prevádzkovanie. účtovanie - vymýšľam.........472/62x?
námet do diiskusie. Ale riešme analogicky, ak sa využíva vlastná chata na rekreácie pre zam-cov. Náklady sa účtovaii na osobitné stredisko sociálnej politiky, či?
Tweety
22.06.12,15:37
Z_SF hovorí o príspevku, nie o majetku. Podľa mňa majetok môžeš účtovať jedine ako majetok - napr. dlhodobý 042/321
odpsy 551/082
príspevok - to bude doklad o použití tohto zariadenia v nejakom ocenení - napr. vo výške odpisov plus nákladov na prevádzkovanie. účtovanie - vymýšľam.........472/62x?
námet do diiskusie. Ale riešme analogicky, ak sa využíva vlastná chata na rekreácie pre zam-cov. Náklady sa účtovaii na osobitné stredisko sociálnej politiky, či?
Ale ak sa do SF prispieva aj zo zisku tak určite sa to dá.
KEJKA
22.06.12,15:45
nemá to oporu v zákone. MAjetok je majetok, len účel použitia je rôzny.
Môj názor:
Majetok sú aktíva, neznižujeme účtovaním jeho obstarania zdroje.
martinez
24.06.12,19:53
Ano, aj ja som najskor bol toho nazoru, ze socialny fond hovori o "prispevku". Teda nehovori o investiciach do majetku. Ak by sme nakupili vybavenie zo socialneho fondu sposobom 472/321 je zrejme, ze nemozeme uctovat o dlhodobom majetku. Nic nam vsak nebrani takyto majetok viest v podsuvahovej evidencii.

Takze ako to uzavrieme ?
1/ mozno socialny fond vyuzit iba vo forme prispevku na "socialne aktivity" alebo je mozne z neho financovat investicie, ktore sluzia na zabezpecenie tychto socialnych aktivit ?
2/ Ak by sme v ramci prenajatych priestorov vyclenili jednu miestnost, do ktorej by sme kupili posilnovacie stroje v zmysle bodu 1, povazovali by ste najomne, ktore alikvotne prislucha tejto miestnosti za danovy vydavok ?

Este raz dakujem
martinez
25.06.12,09:41
takze ako to uzavrieme ?
promont maja
25.06.12,10:59
prikláňam sa k riešeniu Kejky ... majetok ( posilňovací stroj ..) je aktívum a ako také podlieha opotrebeniu ... jeho účel a aj opotrebenie v rámci, či v rozsahu sociálnej politiky účtovnej jednotky ( na vrub účtu 472 ...) ...
vilob
04.07.12,10:50
... tiež by ma zaujímalo čerpanie soc. fondu na nákup posilovacích strojov ... je aj možnosť nakúpiť stroje z vlastných zdrojov spoločnosti a uplatniť nákup do nákladov aj s odpočtom dph?
KEJKA
04.07.12,17:52
... tiež by ma zaujímalo čerpanie soc. fondu na nákup posilovacích strojov ... je aj možnosť nakúpiť stroje z vlastných zdrojov spoločnosti a uplatniť nákup do nákladov aj s odpočtom dph?
chcela som zvýrazniť časť, na ktorú odpovedám, ale nedá sa - nevidím formátovanie....
ak si odpočítate DPH, použitie treba zaťažiť DPHčkou na výstupe.
vilob
06.07.12,11:33
Ďakujem za odpoveď.. a samotný nákup strojov bude výdavok ovplyvňujúci HV?
KEJKA
06.07.12,16:23
Ďakujem za odpoveď.. a samotný nákup strojov bude výdavok ovplyvňujúci HV?
vo forme odpisov áno.
alebo bude stáť menej ako 1700 eur, nie? potom jednorazový výdavok - áno.
tanusik
24.01.13,10:14
Ahojte,
mám asi podobný problém ako kolega v úvodnom príspevku.....
Majiteľ obstaral bežecký pás pre zamestnancov z Maďarska v hodnote 1300 eur. Teraz teda fakt neviem ako to všetko zrealizovať...môže sa teda zaúčtovať na 472/321....alebo keď to zaúčtujem ako jednorázový výdavok napr. na 501xx/321 (hodnota menej ako 1700 eur)...potom ako to budem realizovať cez ten SF...? lebo chápem, že keď by zamestnávateľ mal prenajatú nejakú telocvičňu, kde je tento pás...že to nájomné by hradil z prostriedkov SF...ale takto fakt neviem.
A ešte jedna vec, fakt je z EU..postupovať klasicky..samozdaniť? keď je to teda na tento účel...?
Ďakujem.