Martin092
22.06.12,16:37
Caute... chcel by som sa opytat co vsetko je potrebne na podnikanie tj na zivnost v medzinarodnej doprave (po EU) viem ze treba volnu zivnost kedze to je do 3,5t. Ale zaujimaju ma este ako to je s prepravami.. nasiel som niekolko databaz... dalej ma zaujima ako to treba uctovat, ako to je s poistenim cmr a jak sa posielaju, komu.. pripadne ine veci kt by mi pomohli.. vopred dakujem..
Economic
22.06.12,15:31
Živnosť je voľná.
Prepravu si zabezpečuješ prostredníctvom databáz : Raaltrans, Timocom a podobne alebo priamo s firmami a podobne
účtuje sa podľa objednávky, cena sa odvíja od km, resp. druhu tovaru
Špedičky vyžadujú poistenie zodpovednosti za škodu, inak ti nedajú šancu
Martin092
22.06.12,16:06
Živnosť je voľná.
Prepravu si zabezpečuješ prostredníctvom databáz : Raaltrans, Timocom a podobne alebo priamo s firmami a podobne
účtuje sa podľa objednávky, cena sa odvíja od km, resp. druhu tovaru
Špedičky vyžadujú poistenie zodpovednosti za škodu, inak ti nedajú šancu
aha.. to sa vybavuje priamo v poistovni alebo niekde inde...
a tie cmrky sa posielaju faxom do firiem ci ako?.
ako sa to uctuje som mal na mysli ci je potebne viest uctovnictvo teda podvojne alebo jednoduche...
hena22
22.06.12,16:20
Najprv sa musíš rozhodnúť, či budeš podnikať ako SZČO alebo založíš s.r.o. Podľa toho účtuješ v jednoduchom (prípadne aj bez) alebo podvojnom účtovníctve.
Martin092
22.06.12,16:29
sro nechcem, urcite SZČO.. tu ako?. je na to nejaky program aby to bolo jednoduchsie.. a hlavne lacnejsie?.
hena22
22.06.12,16:40
SZČO nemusí viesť účtovníctvo, pokiaľ sa tak rozhodne. Vždy je ale potrebné viesť evidenciu tržieb. Kľudne sa to môže viesť v exceli, alebo aj na papieri, nie je to nič zložité. A potom alebo evidencia výdajov, alebo paušálne výdaje (40%).
Ale sú aj free softvéry ohraničené nejakým počtom položiek.
Skôr si myslím, že bude komplikovanejšia administratíva okolo prevážaného tovaru, hlavne keď chceš medzinárodnú prepravu.
Martin092
22.06.12,18:15
SZČO nemusí viesť účtovníctvo, pokiaľ sa tak rozhodne. Vždy je ale potrebné viesť evidenciu tržieb. Kľudne sa to môže viesť v exceli, alebo aj na papieri, nie je to nič zložité. A potom alebo evidencia výdajov, alebo paušálne výdaje (40%).
Ale sú aj free softvéry ohraničené nejakým počtom položiek.
Skôr si myslím, že bude komplikovanejšia administratíva okolo prevážaného tovaru, hlavne keď chceš medzinárodnú prepravu.
To su tie spominane cmrky ci aj nejake poisky? co viac k tmu treba?.
jahoszmsk
22.06.12,18:53
Martin092
25.06.12,09:49
http://www.profivodic.sk/cmr
No takze treba jeden list dat odosielatelovi a jeden prijmatelovi .... posielju sa postou mailom?. ci faxom?. ked pouzijem tu dapabazu napr Raaltrans, Timocom tak musim tu prepravu este nejak dojednat cez mobil?. pripadne mail?. alebo to staci potvrdit cez tu databazu a uz mozem poslat auto?.
Economic
25.06.12,10:06
No takze treba jeden list dat odosielatelovi a jeden prijmatelovi .... posielju sa postou mailom?. ci faxom?. ked pouzijem tu dapabazu napr Raaltrans, Timocom tak musim tu prepravu este nejak dojednat cez mobil?. pripadne mail?. alebo to staci potvrdit cez tu databazu a uz mozem poslat auto?.


Máš ty vôbec dodávku ?
Ako chceš aby ti zaplatili za prepravu, ak niekomu nepošleš faktúru ?
Samozrejme prepravu dojednávaš telefonicky a dojednávaš cenu, čas nakládky, čas vykládky, čo budeš prevážať....
V tej databáze si len nájdeš prepravu, musíš si tú prepravu jednoducho zabezpečiť.
Martin092
25.06.12,11:42
Máš ty vôbec dodávku ?
Ako chceš aby ti zaplatili za prepravu, ak niekomu nepošleš faktúru ?
Samozrejme prepravu dojednávaš telefonicky a dojednávaš cenu, čas nakládky, čas vykládky, čo budeš prevážať....
V tej databáze si len nájdeš prepravu, musíš si tú prepravu jednoducho zabezpečiť.
no este nemam.. najprv si chcem vsetko potrebne zistit kym s tym zacnem...
FAA
25.06.12,12:08
no este nemam.. najprv si chcem vsetko potrebne zistit kym s tym zacnem...

No, niekedy je lepšie vrátiť sa z kratšej cesty. Nechcem ťa odhovárať, ale vyzerá to, že si v tom absolutný laik. Možno by bolo lepšie skúsiť to ako vodič, zamestnanec v u niektorého dopravcu, nabrať skúsenosti a potom sa osamostatniť.
Economic
25.06.12,17:06
Tiež mám taký istý názor, preto bola moja posledná odpoveď zároveň otázka. Takto sa totiž nezačína podnikať podľa môjho názoru.
Martin092
26.06.12,11:17
jazdit bude otec.. ja ako syn by som mu mal zhanat prepravy.. preto tolko otazok.. zaciatky su vzdy tazke..