sabina20
23.06.12,09:47
Keď kúpim tovar zo zahraničia (mimo EU) do hodnoty 22 eur a teda sa naň nevzťahuje podľa zákona ani daň ani clo, môžem ho predávať ako živnostník, neplatca dane? Jedná sa o doplnkový tovar sortimentu, ktorý je lacný.
Ešte vás prosím o upresnenie...dostali sme v banke kreditnú kartu na určitú sumu, je k tomu aj bankový účet, a tento kredit by som chcela použiť ako na súkromné účely, tak aj na podnikanie pri nákupe tovaru cez kreditku. Predpokladám, že to treba nahlásiť na DÚ do 15 dní. Existuje na to nejaký predpísaný formulár, alebo si mám napísať vlastný a priniesť ho na DÚ? Budem mať teda dva účty (jedne existujúci, ktorý som spomenula v daňovom priznaní, teraz kreditku a použila som aj paypal, ktorý sa vraj nenahlasuje na DÚ)
Ďakujem pekne za odpoveď
profesional
27.06.12,12:25
Ad. clo a DPH. Ak ide o tovar urceny na podnikanie, tj. urceny na predaj v ramci vykonu zivnostenskeho opravnenia, nejde o tovar oslobodeny od cla a DH na vstupe. Toto oslobodenie do presne danej hodnoty sa vztahuje iba na vzorky, drobne dary, veci pre osobnu potrebu a pod. Ale urcite nie pre ucely predaja resp. obchodovania s nim. Takze clu a DPH sa legalne nevyhnes. Alebo ak vyhnes, tak pri prvej kontrole mas pruser na krku.

Ad. kreditna karta - neodporucam miesat podnikatelske vydavky z osobnymi. V zasade kazde cislo podnikatelskeho uctu sa nahlasuje daniarom. Tlacivo na to nepotrebujes. Staci normalne listom. Co sa tyka kreditnej karty, tak to nie je ucet. V ramci kreditnej karty cerpas prostriedky z vnutorneho uctu banky do vysky uveroveho ramca. Takze kreditna karta sa daniarom nijako nenahlasuje. Ani PayPal ucet sa nenahlasuje. Ak budes robit touto kartou aj platby za tvoje sukromne veci, tak ta to bude stat naklady na uctovnika, ktory to bude musiet vsetko hadzat do nedanovych vydavkov, takze dalsia robota navyse..
krason
27.06.12,12:39
Neodporucam take veci robit. Urcite je to lakadlo na kontrolu. Vsak sa jedna o malu sumu. Preco neyaplatit dpH A CLO a spat kludne:) to mne bolo tiez odporucane. to len cinankovia lakaju ze daju nizku fakturu aby predisli komplikaciam. ale ty to nevies vydokladovat.
sabina20
28.06.12,07:49
Ďakujem pekne za odpovede.
Nejde tu o žiadne lákadlo číňanov, ide o reálne faktúry. Nie ako sa to robí, že sa pošle nižšia faktúra, tá sa zdaní a preclí a reálna faktúra je v skutočnosti vyššia. Nie sme žiadni špekulanti...Stalo sa nám, že sa nám preclil tovar v nižšej cene a hneď sme požiadali o doclievku. Preto spávam kludne : )
Práve som prišla od daňovej poradkyne a povedala mi, že ak je v zákone, že do 22 eur sa neplatí daň, tak tým žiadny zákon neporušujem.
Čo sa týka účtov a kreditky na osobné účely, účtovníctvo si robím sama, tak to nie je extra robota pre niekoho iného, len pre mňa. A tiež to vraj mám účtovať ako bežný účet, všetky pohyby, že to to prehľadné, to mám tiež od daňovej poradkyne. Paypal som nenahlasovala, ale ten kreditný účet som na daňovom úrade nahlásila. Nech "zvážia" sami.
Platby do 22 eur sú skôr výnimkou, len ma zaujímalo, či taký tovar môžem ďalej predať. Bežne máme omnoho vyššie faktúry.
Ďakujem pekne za vaše odpovede
iva82
13.07.12,09:01
takze, ked kupim tovar mimo EU v hodnote trebars 10eur na ucely dalsieho predaja tak musim platit DPH + clo???
calimero1
26.07.12,19:55
Ďakujem pekne za odpovede.
Práve som prišla od daňovej poradkyne a povedala mi, že ak je v zákone, že do 22 eur sa neplatí daň, tak tým žiadny zákon neporušujem.
Ďakujem pekne za vaše odpovede

Nevieš mi prosím napísať, ktorý zákon o tom hovorí? Mám obavy, či sa to netýka len zásielok neobchodného charakteru. Rád by som si to preštudoval a neviem sa dopátrať právnej normy, ktorá to upravuje. Vďaka.
Dáša_
28.07.12,13:02
Nevieš mi prosím napísať, ktorý zákon o tom hovorí? Mám obavy, či sa to netýka len zásielok neobchodného charakteru. Rád by som si to preštudoval a neviem sa dopátrať právnej normy, ktorá to upravuje. Vďaka.

zákon o dani z pridanej hodnoty http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html


§ 48
Oslobodenie od dane pri dovoze tovaru
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)
(1) Oslobodený od dane je dovoz tovaru, ak ide o tovar, ktorého dodanie v tuzemsku platiteľom by bolo oslobodené od dane.

(2) Tovar, ktorý je prepustený do colného režimu voľný obeh s oslobodením od cla podľa osobitného predpisu, 22) je oslobodený od dane, ak ide o

a) malé zásielky tovaru neobchodného charakteru a ak ide o dovoz kávy alebo čaju, oslobodenie sa vzťahuje na
1. 500 gramov kávy alebo 200 gramov kávového extraktu a esencie,
2. 100 gramov čaju alebo 40 gramov čajového extraktu a esencie,
b) zásielky, ktorých hodnota nepresahuje 22 eur,
calimero1
28.07.12,14:22
Dakujem, takže ak to správne chápem, oslobodené sú všetky zásielky do 22 €, teda aj obchodného charakteru.