jarecko
23.06.12,17:42
Otvorený list učiteliek ZŠ z Dobšinej nachádzajúci sa na internete, poukazujúci na dlhodobý problém slovenského školstva v oblasti vzdelávania mladých občanov SR rómskej národnosti. Zaujal ma, a myslím si, že stoji za prečítanie. Autorky v ňom nielen poukazujú, ale aj navrhujú riešenia. Nebolo by na škodu, keby si ho prečítali aj kompetentní na ministerstvách školstva, práce a začali konať lebo už dávno bolo neskoro. Tým čo majú túto menšinu žijúcu v ich blízkosti v liste opísaný problém nebude neznámy. Nakoľko list je dosť dlhý pridávm ho ako prílohu.
costym1
23.06.12,16:00
Konecne niekto, kto ma spravne vyrazy na konkretne problemy.:) Len aby to neskoncilo v zabudnuti, ako vela inych rozumnych napadov.
Este moj nazor: Vycleneni a kompetentni pracovnici Min.soc.veci a tiez "zastupcovia" mimovladiek by mali byt co najblizsie k jadru problemu To znamena v oblastiach, kde je vela nezamestnanych a problemovych spoluobcanov. ABY BOLI V OBRAZE !
Co vy na to ?
pavol54
23.06.12,16:19
Konecne niekto, kto ma spravne vyrazy na konkretne problemy.:) Len aby to neskoncilo v zabudnuti, ako vela inych rozumnych napadov.
Este moj nazor: Vycleneni a kompetentni pracovnici Min.soc.veci a tiez "zastupcovia" mimovladiek by mali byt co najblizsie k jadru problemu To znamena v oblastiach, kde je vela nezamestnanych a problemovych spoluobcanov. ABY BOLI V OBRAZE !
Co vy na to ?
To vieš ešte si budú vyrábať problémy títo všetci majú plat tak či tak a preto si žily trhať nebudú.
marjankaj
23.06.12,16:36
Konecne niekto, kto ma spravne vyrazy na konkretne problemy.:) Len aby to neskoncilo v zabudnuti, ako vela inych rozumnych napadov.
Este moj nazor: Vycleneni a kompetentni pracovnici Min.soc.veci a tiez "zastupcovia" mimovladiek by mali byt co najblizsie k jadru problemu To znamena v oblastiach, kde je vela nezamestnanych a problemovych spoluobcanov. ABY BOLI V OBRAZE !
Co vy na to ?
Možno tam dajú kamery, ako to urobili v Malackách.:eek:
jarecko
23.06.12,17:03
S vysokou pravdepodobnostou sa vysokou porodnostou umne dotovanou gadzovskou vecsinou, dotycna mensina za takych 40-50 rokov v SR zmeni vo vecsinu a potom by sa to mohlo aj otocit opacne.
Ta zostavajuca gadzovska mensina by mala prevziat ich styl terajsieho zivota a ziadat od nimi pocitam,ze vedeneho statu, take iste alebo obdobne benfity ake dostavaju oni teraz. Ved ked ich bude viac, ich psov povinostou je postarat sa, o dochodky a ine vymozenosti pre buducu gadzovsku mensinu. :)
arizona
23.06.12,17:07
Tie ucitelky maju guraz,drzim im palce,aby dosiahli aspon ake take zlesenie ich neutesenej situacie.
Ale v nasom "Bananistane" ich skor obvinia z rasizmu,alebo vyrazia z prace,akoby si kompetentni palili prsty...:mee::mee::mee:

Hoci sa na romov davaju miliony eur, nejaky, co i len nebadany uspech doteraz asi nikto nepobadal. A peniaze miznu v hlbokych tuneloch...:(
arizona
23.06.12,17:09
40-50rokov? Len uber...
pepsikova
23.06.12,17:10
..hm...toto nie je párdňový problém..ťahá sa už iste od komunizmu..rok čo rok a deň za dňom..a list sa mi vidí napísaný tak, aby sa ani jedna strana necítila poškodená,aby nebodaj učiteľky niekto neobvinil, že sú rasistky!..lebo denne vidíme ,ako cigáni žijú,ako a kde žijú ich deti, ako im vláda vypláca peniaze, na ktoré si nikdy nezarobili a ako majú na háku, kde sú ich decká, keď majú byť v škole.....a čo sa s tým už roky robí?..a kto by s tým čo urobil-videli sme názorne tam, kde polícia riešila susedské vzťahy!..a čo sa stalo?..príde minister školstva , alebo práce a rodiny do cigánskej osady a poberie prídavky rodičom, ktorým decká nechodia do školy?..alebo prídu policajti s obuškami a budú tú bandu hnať každé ráno a po ôsmej sa škola zamkne, aby farba nemohla von, kedy sa jej zachce?..
..ak toto nezačnú riešiť samotní riaditelia a učiteľky ,tak sa nič nestane...som skeptická,ale strašne by som chcela byť optimista...ale zaujímalo by ma, prečo si škola nedá tú námahu a na konci každého mesiaca nenahlási na sociálku deti, ktoré neboli v škole viac ako jeden deň?..a prečo sa im nezoberú RP...a prečo im dajú v škole obed, ak sú tam len jednu-dve hodiny?..prečo..a prečo??..??(rozmýšlam-je to pre učiteľov práca navyše, toto všetko ustriehnuť, tak potom je lepšie sa sťažovať...
..
jarecko
23.06.12,17:25
Pepsik ja ten ich list neberiem ako staznost, ale skor ako vykrik do tmy zo zufalstva aby sa napr. aj tie miliony, ktore spominas nenalievali bez ladu a skladu, ale aby stat zvysil ich adresnost a dohlad, ved takto tie miliony budu z roka na rok vynakladane vo vyssich sumach a vysledok je stale ten isty. Mne stacila v tom jedna vystizna veta, ktora hovori za vsetko. Citujem:

Je to začarovaný kruh: Sú chudobní, lebo nemajú prácu- nemajú prácu, lebo sú nevzdelaní- sú nevzdelaní, lebo nemajú záujem o vzdelanie.

Doplnil by som, ze 99 % z ich celkoveho poctu v SR nema zaujem o zakladne vzdelanie a skolu berie skor ako nutenu pritaz.
Najdu sa aj taki, ktori maju zaujem, ale tych je iba obrazne povedane 1 %.

Teraz tie percenta neberte ako fakt, je to iba vystih pomeru aky si myslim, ze je u nich v zaujme o vzdelanie, to znamena ze velmi maly.

Nezavidim tymto a obdobnym ucitelkam ucit v takych skolach kde ich je uz 30% a viac, nehovorim tam kde uz su vecsina. Lebo je rozdiel venovat sa v normalnych skolach iba ucebnemu procesu sem tam z nejakym excesom ako tie excesy riesit denodene mimo toho ucebneho procesu.

Mozno niekto napise, ved naco tam ucia mozu odist. Ano, lahko sa to hovori v regione, kde sa da vyberat miesto posobiska, ale ked citam, ze je to Dobsina, tak ten kraj tam okolo Rimavskej Soboty, Roznavy atd. az take moznosti na vyber pracovnych prilezitosti neposkytuje.

Nebolo by na skodu keby napisali na tento list svoj nazor ucitelia posobiaci v takych skolach a regionoch. Ved najlepsie to vedia posudit ti, ktori v takych skolach pracuju.
pepsikova
23.06.12,17:42
..jarík, ja by som im strašne silno priala, aby ten minister, jeden aj druhý aj s premierom tam prišli, sadli na ich miesto a odsedeli tam aspoň jeden deň!..aby to videli, skúsili,pocítili na vlastnej koži, ako sa im v takých podmienkach učí a ako sa chodí ro roboty so strachom...lebo tie ženy núti strach takto písať!...!.....aký záujem má mesto?..obec?..miestni zastupitelia čo robia?..kto tie školy financuje?..
..nám zostáva len ich podporiť v ich snahe...ale povestné "držím palčoky"im nepomôže..tam treba inú ruku, silnejšiu..a tú tento národ nemá,preto my môžeme naozaj byť len solidárni..

..a,keby biela rodina mala také dávky, ešte z nich ušetrí a žije si v pohode..takže chudobní nie sú..
pepsikova
23.06.12,17:56
..a v tomto boji by sa mali spojiť učitelia z celého Slovenska..vtedy by skôr niečo dosiahli!..
jarecko
23.06.12,18:13
Samozrejme pepsik suhlasim, ved to co pises v zavere vystihuju dalsie vety v ich liste. Vyberam:

Často sú takto ľahostajné deti, ktorých rodičia sú dokonca poberateľmi tzv. dávky v hmotnej núdzi (ktorí sa paradoxne niekedy okato vyvážajú v nových autách, nosia značkové oblečenie a trávia Vianoce v Anglicku).

Rôzne druhy finančných dávok, ktoré rodičia týchto detí poberajú, vôbec nezabezpečujú základné potreby. Deti chodia v roztrhaných, špinavých, zapáchajúcich kusoch oblečenia, v rozpadnutých topánkach, bez desiaty, sú zavšivavené, majú rôzne druhy kožných chorôb a absentujú u nich aj tie najzákladnejšie hygienické návyky!

Peniaze na mobilné telefóny, alkohol a cigarety sa však vždy u nich nájdu.

Moja poznamka: Je to novodoby gordicky uzol Slovenska, ktory stale caka na toho kto ho uspesne rozviaze. Zatial sa len caka.
tuta
23.06.12,18:18
len dokedy?
misoft
23.06.12,18:33
Je to novodoby gordicky uzol Slovenska, ktory stale caka na toho kto ho uspesne rozviaze. Zatial sa len caka.

Učiteľky majú teda guráž (a tu správnu - otvorene napísať o problémoch a pomeroch). Klobúk dole pred nimi. Ten "gordický" uzol, ak ho budú chcieť rozviazať tam hore kompetentní, bude vyzerať jednoducho - rozotnú ho a to tým, že problém sa zametie pod koberec (veď by s tým bolo strááááááááášne veľa práááááááce) a niektoré učiteľky prídu o osobné ohodnotenie a časť z nich dostane kárnu výstrahu pre neplnenie pracovných povinností (a možno niektoré budú prepustené) - to je totiž u našich mocipánov klasické riešenie.

Držím im palce, aby konečne tam hore v parlamente a na ministerstvách začali rozmýšľať ako ľudia a nie ako vykladači zlých zákonov, odtrhnutých od reality.
jarecko
23.06.12,19:19
Misoft,
pesimisticky tiez v podvedomi ocakavam, ze za ich odvahu napisat to co si mysli zatial vecsinou zijuca gadzovska (pouzivam cigansky nazov pre bieleho cloveka) vescina v okoli ich slumovych zoskupeni, ze dopadnu ako Ti co dostali ocenenie Biela vrána,

http://www.bielavrana.sk/

ked poukazali na nepravost v tomto state, ako som cital o nich na inete. To znamena, ze za vyslovenie pravdy boli ,,dobrovolne,, na vlastnu ziadost odideni zo svojich vtedajsich posobisk. Bohuzial v tomto state pomenovat verejne stav veci pravdivo, sa nenosi. Ostava nam len dufat, ze pride cas, ako to bezi v rozpravkach od Dobsinskeho, ze zakliata krajina znovu ozije. Podporit tieto ucitelky mozeme mozno len moralne, ale nemali by ostat v tom same, nakolko si myslim, ze tento list pisali v mene nas vsetkych danovych poplatnikov, ktorych dane sa pouzivaju aj na dotacie benefitov opisaneho problemu v ich otvorenom liste.
jarecko
23.06.12,19:26
Moralne podporiť tento ich list sa da aj elektronicky na tomto webe:

https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHIxa1RBeXNZUjRMd25sS2pnS2czdXc6M Q
Pikoška
23.06.12,19:27
Tie dámy učiteľky by mali vystriedať na ministerstve školstva pána ministra a štátneho tajomníka, no v tom prípade neviem, kto by ich na vyučovaní zaskočil. Z listu citujem:

Tieto deti nemajú právo na život v dôstojných podmienkach? Kde sú ich práva, keď žijú v jednej izbe s ďalšími dvadsiatimi ľuďmi v špine, smrade, hladné, majú vši, blchy, bez vody, elektriny, WC, končatiny majú obhryzené od potkanov, dennodenne sa dívajú na to, ako ich rodičia, či iní členovia domácnosti pred ich očami súložia, dokonca sú nezriedka sami sexuálne obťažované či zneužívané.

Toto nie je hanba školstva, toto je hanba tohoto štátu.

Aj so mnou chodil do triedy na ZŠ Karolko a Štefanko, mali krásne biele zuby, žiadne značkové oblečenie, občas dvojku zo správania, a raz polepšovňa. Ale v rómskej osade sa dalo predýchať, aj pristaviť. Dnes sú rómske osady vizitkou spoločnosti rovnako, ako
je vizitkou spoločnosti neschopná štátna polícia, rozhádaná justícia, neefektívna sociálna sféra, nadbytočné a nič neriešiace úrady práce, tunelované eurofondy, pretože ani k rómom nedocestujú tie európske financie, ale stratia sa cestou kade-tade. Rozkradli čo mohli naši štamgastri, tak kde nie je ani smrť neberie. Nevyriešia nič, tak ako doteraz. Nabalia sa a po nich potopa. Vyštrngali sme si to, tak nám treba.
Je kríza. No najmä morálna.
Indeed
24.06.12,00:59
Tie ucitelky maju guraz,drzim im palce,aby dosiahli aspon ake take zlesenie ich neutesenej situacie.
Ale v nasom "Bananistane" ich skor obvinia z rasizmu,alebo vyrazia z prace,akoby si kompetentni palili prsty...:mee::mee::mee:

Hoci sa na romov davaju miliony eur, nejaky, co i len nebadany uspech doteraz asi nikto nepobadal. A peniaze miznu v hlbokych tuneloch...:(

Nechcime sa dožiť TOHO , čo by nastalo, ak by tie dávky a podpory , títo spoluobčania prestali poberať !!!
hubatá
24.06.12,04:06
Veď by ich cestou z práce počkali romáci a dostali by učiteľky nakladačku
Pikoška
24.06.12,04:49
Nechcime sa dožiť TOHO , čo by nastalo, ak by tie dávky a podpory , títo spoluobčania prestali poberať !!!

Nechceme! Ale to by sa konečne museli rozhýbať aj na chlapi na Slovensku. Videl si už takú aktivitu od chlapov, akú vyvíjajú ženy? Učiteľky, mamičky, zdravotné sestry a pod.?Tí sa zašijú do parlamentu, do vlády, na čelo silových rezortov, prípadne do krčmy k pivovým rečiam a odvšadiaľ to riadia od desiatich k piatim. Vyzerá to v spoločnosti tak, ako to vyzerá. A občas zoberie jednotlivec spravodlivosť do svojich rúk v zúfalstve a s pocitom bezmocnosti. Lebo štát má starosti najmä o to, ako čo najlepšie naládovať kontá " štátnikov ", aby prežili maras, v ktorom sa ocitol celý svet, nielen Slovensko. Lebo to zlyhanie je celoplošné, nielen v riešení rómskej otázky.
Melnick
24.06.12,04:52
10 užitočných mi tam akosi nechce pridať !!!!!
hubatá
24.06.12,04:55
Ak je vláda nečinná, mali by sme my začať bojkotovať dotovanie rómov u seba: dám mu kabát alebo euro až potom keď mi niečo za to on urobí, teda musí mať pocit že na to aby niečo dostal musel robiť. Dám mu euro až keď my poleje napríklad záhradu, alebo poupratuje okolo kontajnerov. ALE NIE BEZ PRÁCE!

Viete že to fungovalo? V zime kým sme prišli na chatu sme mali poodhadzovaný sneh a už romák sedel na plote a chválil sa že pracoval. To euro dostal. To isté na jar: pokopal záhradu, nanosil vody z potoka do kade, postupne sme ho priťahovali k ťažšej a zodpovednejšej robote: vykydal hnoj a vyvozil ho na kopec do záhrady a za to dostal už 5 €. S tými 5 € išiel do obchodu a urobil si nákup. Pýtam sa ho: nič si neukradol - no to bola urážka!!! Keď mám peniaze tak nemusím kradnúť! Teda postupne sám pochopil že sa môže sám o seba postarať keď pracuje. Raz prišiel a požiadal ma či by som mu nepomohla napísať životopis, pripraviť doklady k zamestnaniu. Hovorím napíšem, ale chcem za to 1 €. No to je drahé, hovorí, vy to máte hneď napísané. A vieš prečo to mám hneď napísané, lebo som chodila poriadne do školy, naučila som sa. Hovorí že aj on chodil. Tak si sadni a napíšeš si to sám. Napísal to síce až na piaty raz, ale na moju veľkú radosť sám, len ako v škole som mu to dala prepisovať, odišla som od neho a musel teda sám premýšľať čo tam napíše. Ale nedal mi to euro aby som mu to ja napísala - trápil sa SÁM, šetril to euro. Aj ho do tej roboty prijali na moju veľkú radosť.

Inak mal 5 detí a obaja s manželkou oni mali tak po 30 rokov. Jeho žena odkazovala, že po mojej vnučke jej môžem poposielať nejaké obnosené veci - neposlala som, ale odkázala že potrebujem povylupovať fazuľu, nech niektoré príde pomôcť. Prišli traja a aj mi tú fazuľu pekne povylupovali! Každý dostal to čo sa mu páčilo. Keď išli do školy opäť pýtala peračník, tašku, po mojej vnučke aby som im dala. NEDALA! Pošlite deti aby mi pomohli pozbierať a očistiť zelené orechy. Prišla sama, lebo decká boli už v škole a robila zároveň so mnou. Jej som dala peniaze, lebo tie veci jej dala nejaká gadžová, teda gadžová mi pokazila moju výchovu tým, že DALA a nič za to nechcela. Ale i tak ju potešili peniaze a už mala v pláne čo za ne v obchode cestou od nás nakúpi - teda plánovala, vedela že musí s tými peniazmi naložiť tak, aby mohla dať deťom do školy desiatu, navariť obed.

Aj zo záhrady drmolili aby som im DALA zbytky napr. čerešne, jablká že si to predá pri ceste. NEDALA! Požičala som jej 5 € s tým že som spísala o tom doklad "zmluva o požičaní peňazí" s tým, že keď ovocie predá tak mi ich okamžite vráti. Naozaj ich doniesla, vrátila a na druhý deň si akože odo mňa KÚPILA tekvicu na predaj, ale už mi ju zaplatila a ten rozdiel čo ona utŕži pri ceste - bude jej. Proste nikdy odo mňa nedostala nič ZADARMO! Ale môžem povedať že kým ku nám chodili ani nám nič nezmizlo.
Škoda že mi moju prevýchovu kazili gadžovia, teda tí ktorí im DÁVALI ZADARMO. A to je tá chyba - sú naučení dostávať zadarmo, bez práce.

Keď si to tak vezmete, je to síce otrepané ale je to tak: práca vychováva, každý musí prísť načas do práce, umytý, čistý, nesmie piť, nič ukradnúť, musí plniť príkazy, naučiť sa rešpektovať názory aj iných, vie že za robotu dostane peniaze a za to si kúpi čo potrebuje. Je chybou že žijú v tlupách v cigánskych osadách, v bytovkách podobných Luníku IX - mali by byť primerane rozptýlení medzi ostatnými obyvateľmi, t.j. jedna cigánska rodina v činžiaku je zvládnuteľná ostatnými obyvateľmi, poradia si s nimi ostatní obyvatelia. Aj v dedine jeden dom na hornom konci, druhý dom na druhom konci nie je problém zvádnuť ani pre starostu a susedov. Problém s nimi je vtedy keď sa zgrupujú, býva ich v jednom dome aj 40, namiesto siedmych. Vedia že ak zmizne susedom niečo tak to bude na nich a nie na ďalších tridsiatich. Teda neprihlasovať k trvalému pobytu na MÚ viac ľudí ako je v rodine!

Teda: jedna rodina dostane od vládneho splnomocnenca z eurofondov kontajner pod Bratislavským hradom, druhá rodina byt v Petržalke, tretia rodina na Dolných Honoch, štvrtá v Podunajských Biskupiciach. Ak sa niečo stane, stačí ak mestskí policajti skontrolujú kto tam má trvalý pobyt a ostatní preč!
arizona
24.06.12,05:20
Nepisala som o podporach,ale o peniazoch na rozne projekty na riesenie romskej problematiky,ktore sa stratia v roznych organizaciach...
jarecko
24.06.12,05:36
Indeed,

myslim, ze v tomto probleme neide o plosne zastavenie tychto veci zo dna na den, ale o to, zeby si to dotycne osoby aj zasluzili.
To znamena zmenu systemu vyplacania na zaklade zasluhovosti, lebo ked otec i mater lezia v posteli, nemusia rano skoro vstavat na ziadne prace a davky dostanu, tak ich deti maju skvely vzor ako ich nasledovat. Naco im chodit do skoly a sa ucit, ked dado i mama nikde nemusia a stat sa o nich aj tak postara.

Prace na Slovensku zodpovedajucej vyske ciganskeho vzdelania je dost. Napr. len si zoberme kazdy kataster kde ziju. Ciernych skladok odpadu okolo ich osad, potokov a riek je neurekom, nehovorim, ze to je len vysledok ich cinnosti, samozrejme je to aj konanie nezodpovednych gadzov, ktori sa zbavuju takto svojho odpadu, staci sa len prejst po prirode.

Da sa vsetko zorganizovat, ked sa chce a je vola. Jeden nemenovany politik pridal, ze aj cesta.
Malo by to zacat od institucie (ked k tomu treba zmenit a upravit zakony, nech sa paci, mame zvoleny parlament a k tomu vladu), ktora ma tie davky v kompetencii.

Cigani hned vedeli vsetko zelezne aj zhrdzavene po chotaroch pozberat, ked za to v zbernych surovinach dostali zaplatene, nemuel im to nikto nariadovat.

Ked maju z toho financnu motivaciu dokazu obrazne aj za jednu noc z polnohospodarskeho dvora zhrdzavenymi listami pilky na zelezo rozrezat na kusy nefunkcny buldozer a na nom je toho zeleza dost.

Takze jednoznacne musi dojst k zmene systemu vyplacania a to nie za lezanie doma v posteli a robenie deti, ale za zasluhu, inac raz ten kolaps pride, ked uz zostavajuci nebudu stacit vyrobit ,,vecsine,, na tie davky a podpory.
BXLmiami
24.06.12,05:43
No už som kdesi čítala odpoved a podpisy,všetkých akože ,,mien" mimovládok.Len neviem kde to bolo.Jasné že budu proti riešeniu,ved majú z toho v Blave pekný,príjemný a pravideľný príjem,tak načo niečo aj riešiť.Nemám rada Robertka,ale s tým východom má pravdu,všetky organizácie ktoré sa zaoberajú romami pekne k ich osadám,aby to mali denne na očiach.
Melnick
24.06.12,05:52
Tie dámy učiteľky by mali vystriedať na ministerstve školstva pána ministra a štátneho tajomníka, no v tom prípade neviem, kto by ich na vyučovaní zaskočil. Z listu citujem:

Tieto deti nemajú právo na život v dôstojných podmienkach? Kde sú ich práva, keď žijú v jednej izbe s ďalšími dvadsiatimi ľuďmi v špine, smrade, hladné, majú vši, blchy, bez vody, elektriny, WC, končatiny majú obhryzené od potkanov, dennodenne sa dívajú na to, ako ich rodičia, či iní členovia domácnosti pred ich očami súložia, dokonca sú nezriedka sami sexuálne obťažované či zneužívané.

Toto nie je hanba školstva, toto je hanba tohoto štátu.

Aj so mnou chodil do triedy na ZŠ Karolko a Štefanko, mali krásne biele zuby, žiadne značkové oblečenie, občas dvojku zo správania, a raz polepšovňa. Ale v rómskej osade sa dalo predýchať, aj pristaviť. Dnes sú rómske osady vizitkou spoločnosti rovnako, ako
je vizitkou spoločnosti neschopná štátna polícia, rozhádaná justícia, neefektívna sociálna sféra, nadbytočné a nič neriešiace úrady práce, tunelované eurofondy, pretože ani k rómom nedocestujú tie európske financie, ale stratia sa cestou kade-tade. Rozkradli čo mohli naši štamgastri, tak kde nie je ani smrť neberie. Nevyriešia nič, tak ako doteraz. Nabalia sa a po nich potopa. Vyštrngali sme si to, tak nám treba.
Je kríza. No najmä morálna.
Nie som z iného štátu, som zo Slovenska a preto ma vždy rozčuľuje téma "prevýchovy zatiaľmenšiny".
Myslím, že už som aj tu na Porade písala, ako to s tou prevýchovou bolo za bývalého režimu.
Nie vždy som som sa živila ako účtovníčka. Som pôvodne vychovávateľka, ktorá si musela urobiť ďalšiu strednú školu ak som chcela pracovať v MŠ s deťmi predškolského veku. Vysokú školu nemám - dnes titul MGR. Sociálnej práce by som získala za pochodu popri nákupoch v meste a ešte by som sa aj zastavila na kávičke niekde na terase. ( To len na okraj toho, aké "ťažké" je dnes získať titul)
A teraz k veci: keď som už pracovala ako učiteľka MŠ v preplnenej triede s 30-40 deťmi skrsol v našom štáte nápad, že by sa mali začleniť do prevýchovy už deti predškolského, veku z menšiny tak často pretriasanej. Nápad to bol skvelý, veď už J.A.K
odvolávajúc sa na Aristotela a jeho výrok, hovoril, že všetci sa rodíme ako čistá, nepopísaná tabuľa a len počas života sa do nás zapisujú vedomosti, zručnosti a skúsenosti.
Takže hurá na to. Začali sa zriaďovať "Cigánske MŠ" - dobre čítate, žiadny preklep to nie je. Vyčlenili sa 4 učiteľky na jednu triedu a začala sa prevýchova.

Ráno, jedna učiteľka bola v MŠ a čakala na deti, ktoré prišli samé do MŠ, druhá z učiteliek sa vybrala po okolitých príbytkoch a zbierala tie deti, ktoré do MŠ neprišli.

Školníčka dohliadala pri raňajšej očiste detí a deti sa prezliekli zo svojich šiat, do nových teplákových súprav, nakúpených na tento účel.

Hrali sa a žili v priestoroch, ktoré im deti z mojej triedy mohli iba závidieť. Popoludňajší odpočinok trávili na nových postielkach a spali v nových pyžamkách. Ich celodenná kvalitná strava bola za 1,00 SK.

Viem to úplne detailne preto, lebo táto MŠ bola pridružená pod naše riaditeľstvo. Zdalo sa, že je to dobrá cesta prevýchovy a v mnohých prípadoch určite aj bola, ale skončilo sa to a ja neviem, kto je za to zodpovedný, že sa v tejto prevýchove nepokračovalo.

Na každom kroku počúvam, s akým nedostatkom financií bojuje náš štát - mám iba jednu skromnú radu : Páni nekupujte si tourbillonové hodinky za 2 miliony eur, lebo ste na ne určite nezarobili poctivo, ale peniaze určené na prevýchovu vlejte tam, kde sú potrebné a nech sa nevlievajú po ceste určenej na správny cieľ nejakou divnou náhodou do vašich nenásytných vreciek.

A všetkým, ktorí sa nehanebne obohacujú na úkor toho, aby sa konečne niečo s touto menšinou začalo robiť želám, aby sa im ráno zdravili neprispôsobiví : DOBRÉ RÁNO SUSEDKO !!!!!!


PS . myslím, že učiteľky boli vo výrokoch veľmi zmierlivé a že skutočnosť, je ešte oveľa horšia.:mee:
buchač
24.06.12,05:58
...doplnil by som ...že

arizona 33 Minutes Ago #14473
Nepisala som o podporach,ale o peniazoch na rozne projekty na riesenie romskej problematiky,ktore sa stratia v roznych určite aj RÓMSKYCH organizaciach...
buchač
24.06.12,06:04
Sloveni, zaplatíte zo svojich daní za cigánske „Nerobotnícke noviny“ Romano Nevo Ľil 73-tisíc eur!


Na Facebookovej fanúšikovskej stránke Romano Nevo Ľil publikoval 28. júna 2011 zrejme Roman Čonka, jeden z administrátorov stránky, status nasledovného znenia: „Volali sme na Úrad vlády SR. Projekt Romano Nevo Ľil bol podporený sumou 73-tis. eur. Suma nevyhnutná na vydávanie 12 čísel RNL v náklade 12 000 ks je 100-tis. €. Ďakujeme všetkým, ktorí rozhodli tak ako rozhodli. V tomto roku skončíme teda skôr.“



V čase, keď potraviny pre pracujúcich Slovenov neustále zdražujú, podobná správa vyráža dych – temer 2 200 000 slovenských korún odvedených z daní pracujúcich Slovenov poputuje podľa správy do cigánskych „Nerobotníckych novín“ Romano Nevo Ľil. Súdnemu človeku hneď napadne – a načo boli kedy Cigánom noviny, keď nevedia čítať ani písať? A následne: kto vlastne tie noviny píše? A pre koho vlastne? – veď vari môže aj ten najpomätenejší optimista tvrdiť, že na Slovensku sa nájde 12-tisíc plynulo čítajúcich Cigánov?

Na porovnanie uveďme, že náklad Slovenskjich národňjich novín – novín slovenského národa, ktorý už vtedy dal svetu cestovateľa Mórica Augusta Beňovského, polyhistora Mateja Bela, jazykovedca Ľudovíta Štúra, o čosi neskôr i vynálezcu padáka, Štefana Baniča, a podobných – v ktorom vychádzali v rokoch 1845 až 1848 kolísal medzi 400 až 800 kusmi! A pritom, podľa dobových Fényesových štatistík, počet Slovenov v Uhorsku sa odhadoval medzi poddimenzovaným počtom 1,5 milióna a reálnejším údajom 1,8 milióna slovenských obyvateľov. Pokrytie slovenskej populácie Slovenskjimi národňjimi novinami teda v dobe slovenského národného obrodenia predstavovalo po dobu troch rokov približne 0,0003% obyvateľstva. V prípade Slovenov aj to stačilo k prebudeniu a kultivovaniu celého národa.

Počet Cigánov na Slovensku sa k dnešnému dňu odhaduje na pol milióna a slovenský daňový poplatník tak prispieva svojou prácou na približne 80-krát väčšie pokrytie cigánskej populácie cigánskymi novinami, než mala k dispozícii družina slovutného uhorského jazykovedca Ľudovíta Štúra v čase slovenského národného obrodenia! Ani to však Cigánom nestačí, aby sa prebudili zo svojej špiny do kultivovaného sveta vôkol seba. Načim sa začať pýtať, či to bude iba „nedostatočnou vzdelanosťou“, „drobným nákladom cigánskych novín“ a či azda „neprispôsobivosťou bielych gádžov“ – teda nás, potomkov uhorského jazykovedca Ľudovíta Štúra...

Dôležité je pripomenúť, že slovenskej štúrovskej družine neobetovala uhorská prevažne maďarská vláda ani forint na vydávanie novín, zatiaľ čo my sypeme Cigánom 73-tisíc eur ročne! Pritom Roman Čonka v komentároch priznáva, že cigánske noviny si na seba zarobili pri ročnom predplatnom 10 eur iba 500 eur (50 čitateľov je už omnoho reálnejší odhad cigánskej inteligencie), z čoho 300 investovala redakcia do tlače poukážok...
buchač
24.06.12,06:07
Cigánsky vajda Attila Lakatos: „Keď mi budú kradnúť zemiaky, stanem sa gardistom!“

Napísal ATTILA LAKATOS

Keď som vyslovil, že existuje cigánska kriminalita, 30 % Cigánov v štáte žiadalo moju hlavu. Problém nie je v tom, že som to vyslovil, problém je v tom, že nič s tým nerobíme... My, Cigáni. Cigánskych lídrov z celého štátu je potrebné postaviť pred súd a všetkých zavrieť do basy, lebo ja mám pocit, že oni cigánsku komunitu držia v kóme už 20 rokov.

Cigánska kriminalita existuje

Bol som v takých dedinách, kde Necigáni môžu ísť do kostola len tak, že starký doobeda a starká poobede. Keby totiž odišli naraz, Cigáni ich vykradnú.

Už je viac ako neskoro, zjednoťme sa! Vy robíte niečo pre nás, organizujete rôzne stretnutia, ale ani jedného cigánskeho lídra som nevidel, aby prišiel a navrhol: „Poďme, Cigáni, sadnime si a urobme niečo pre naše rodiny, pre našich vnukov a deti!“. Vy stále robíte niečo pre nás.

Hovorí sa, že cigánska kriminalita neexistuje. Keď je ale z desiatich páchateľov desať Cigánov a z dvadsiatich dvadsať Cigánov, potom, čo to je?

Pozitívne diskriminujeme kvôli strachu z rasizmu

Zjednoťme sa a naučme naše deti, že nie každý učiteľ je rasista. Učiteľ dá žiakovi päťku, ten príde domov a povie: „Otec, dostal som päťku.“ Otec príde do školy a napadne učiteľa, lebo je vraj rasista, ale pol roka ani nevedel, kde chodí jeho dieťa do školy. Ani nevedel, kde je jeho dieťa, ale učiteľ je rasista... Keď ma lekár nevylieči z rakoviny, tiež je rasista... Poistenie auta je povinné, aj sa tak volá: Povinné poistenie. Nie však pre Cigánov. Policajti sú totiž rasisti...

Každý v tomto štáte je rasista?

Dôsledné dodržiavanie zákona: rodinné prídavky nie sú samozrejmosťou!

Je potrebné okamžite zmeniť školský zákon: V prípade, ak cigánske alebo akékoľvek dieťa udrie učiteľa, siahnime na jeho rodinné prídavky. Zoberme im ich! Toto nie je možné!

Prevenciou kriminality strach z perzekúcie a represie

Vezmime v rámci výučby 10 až 12 ročné deti na návštevu do basy pre mladistvých. Nech ju navštívia! Nech nežijú v romantickej predstave, aký úžasný je život v base. Takúto predstavu v nich treba zabiť!

Prenasledovanie Cigánov v Maďarsku dôsledkom cigánskej kriminality

Mám pocit, že Maďarskú gardu a podobné monštrá sme porodili my. Čím viac sme kradli, tým viac narástli. Keď mi budú kradnúť sliepky, pšenicu a zemiaky, tak aj ja sa skôr či neskôr stanem gardistom.
BXLmiami
24.06.12,06:20
To kde existuje takýto cigán.Tento by mal byť romskym splnomocnencom.Ale tie noviny ma naštvali,preboha načo sú cigánom noviny za sto tácov?Mali by sme sa všetci sustrediť na to,aby sme tie tunely s romskymi peniazmi našli a odhalili,nech tie peniaze už naozaj idú do osád a nie všelijakým splnomocnencom a právničkám.
korela
24.06.12,06:51
Nie som z iného štátu, som zo Slovenska a preto ma vždy rozčuľuje téma "prevýchovy zatiaľmenšiny".
Myslím, že už som aj tu na Porade písala, ako to s tou prevýchovou bolo za bývalého režimu.
Nie vždy som som sa živila ako účtovníčka. Som pôvodne vychovávateľka, ktorá si musela urobiť ďalšiu strednú školu ak som chcela pracovať v MŠ s deťmi predškolského veku. Vysokú školu nemám - dnes titul MGR. Sociálnej práce by som získala za pochodu popri nákupoch v meste a ešte by som sa aj zastavila na kávičke niekde na terase. ( To len na okraj toho, aké "ťažké" je dnes získať titul)
A teraz k veci: keď som už pracovala ako učiteľka MŠ v preplnenej triede s 30-40 deťmi skrsol v našom štáte nápad, že by sa mali začleniť do prevýchovy už deti predškolského, veku z menšiny tak často pretriasanej. Nápad to bol skvelý, veď už J.A.K
odvolávajúc sa na Aristotela a jeho výrok, hovoril, že všetci sa rodíme ako čistá, nepopísaná tabuľa a len počas života sa do nás zapisujú vedomosti, zručnosti a skúsenosti.
Takže hurá na to. Začali sa zriaďovať "Cigánske MŠ" - dobre čítate, žiadny preklep to nie je. Vyčlenili sa 4 učiteľky na jednu triedu a začala sa prevýchova.

Ráno, jedna učiteľka bola v MŠ a čakala na deti, ktoré prišli samé do MŠ, druhá z učiteliek sa vybrala po okolitých príbytkoch a zbierala tie deti, ktoré do MŠ neprišli.

Školníčka dohliadala pri raňajšej očiste detí a deti sa prezliekli zo svojich šiat, do nových teplákových súprav, nakúpených na tento účel.

Hrali sa a žili v priestoroch, ktoré im deti z mojej triedy mohli iba závidieť. Popoludňajší odpočinok trávili na nových postielkach a spali v nových pyžamkách. Ich celodenná kvalitná strava bola za 1,00 SK.

Viem to úplne detailne preto, lebo táto MŠ bola pridružená pod naše riaditeľstvo. Zdalo sa, že je to dobrá cesta prevýchovy a v mnohých prípadoch určite aj bola, ale skončilo sa to a ja neviem, kto je za to zodpovedný, že sa v tejto prevýchove nepokračovalo.

Na každom kroku počúvam, s akým nedostatkom financií bojuje náš štát - mám iba jednu skromnú radu : Páni nekupujte si tourbillonové hodinky za 2 miliony eur, lebo ste na ne určite nezarobili poctivo, ale peniaze určené na prevýchovu vlejte tam, kde sú potrebné a nech sa nevlievajú po ceste určenej na správny cieľ nejakou divnou náhodou do vašich nenásytných vreciek.

A všetkým, ktorí sa nehanebne obohacujú na úkor toho, aby sa konečne niečo s touto menšinou začalo robiť želám, aby sa im ráno zdravili neprispôsobiví : DOBRÉ RÁNO SUSEDKO !!!!!!


PS . myslím, že učiteľky boli vo výrokoch veľmi zmierlivé a že skutočnosť, je ešte oveľa horšia.:mee:
O ktoré roky išlo? Päťdesiate, šesťdesiate?
korela
24.06.12,06:53
Má cirkev nejaké projekty? Alebo KDH? Vie sa o niečom?
jarecko
24.06.12,06:54
BXLmiami existuje v Madarsku vid video:

http://www.youtube.com/watch?v=3jiZYEoW_ks
srska
24.06.12,06:54
Má cirkev nejaké projekty? Alebo KDH? Vie sa o niečom?:D
BXLmiami
24.06.12,06:55
Môj otec spomínal,že prídavky na deti boli naviazané na prácu,ak otec nepracoval,alebo mama,tak prídavky rodina nedostala a tiež ich nedostalo dieťa čo šlo za školu.No ale neviem vážne čo tí naši romski spolužiaci v škole robili,lebo ved nevedia čítať ani písať a preddôchodková generácia mala školsku dochádzku roky rokuce povinnú.
Antea
24.06.12,06:55
Mám pocit, že Maďarskú gardu a podobné monštrá sme porodili my. Čím viac sme kradli, tým viac narástli. Keď mi budú kradnúť sliepky, pšenicu a zemiaky, tak aj ja sa skôr či neskôr stanem gardistom.

Ten človek má 100%-nú pravdu
Mám taký dojem, že Harman a Juhász je len začiatok, ešte sa pár takých nájde a potom už bude neskoro lebo sa k nim pridajú aj ostatní " relatívne normálni". Toto nebezpečenstvo si musia uvedomiť politici, ale aj Cigáni. Možno nebudete so mnou súhlasiť, no nálady sú také a treba sa k tomu postaviť triezvo.
BXLmiami
24.06.12,06:57
Má cirkev nejaké projekty? Alebo KDH? Vie sa o niečom?
Bol kňaz,Červeň,na blogu Sme.Ale naozaj,načo misie do Afriky,mali by sestry a misioarov poslať do osád a pracovať s nimi.
srska
24.06.12,07:05
Môj otec spomínal,že prídavky na deti boli naviazané na prácu,ak otec nepracoval,alebo mama,tak prídavky rodina nedostala a tiež ich nedostalo dieťa čo šlo za školu.No ale neviem vážne čo tí naši romski spolužiaci v škole robili,lebo ved nevedia čítať ani písať a preddôchodková generácia mala školsku dochádzku roky rokuce povinnú.do 1989 museli robiť. keď nerobil, zabásli ho a v base lepil sáčky alebo montoval drevené štipce na prádlo. končili zdš max. v 6. triede, keď pochopili ako majú počítať love. je to z 90% čmir, ktorý nikto nezmení pokiaľ nebudú odkázaní na robotu.
korela
24.06.12,07:17
Bol kňaz,Červeň,na blogu Sme.Ale naozaj,načo misie do Afriky,mali by sestry a misioarov poslať do osád a pracovať s nimi.
Snáď nebude osamelým bežcom.
Deťom asi najviac dnes pomôžu vzory z vlastných radov.
Ja viem z médii vďaka Petre Polnišovej o http://www.divemaky.sk/.
hubatá
24.06.12,07:20
Aj z basy sa najprv posielalo deťom výživné, potom sa im zrážali všetky dlžoby a až tak zostalo basistovi na cigarety a pobyt. Niektorí si v base dokončovali aj výučný list, alebo maturitu popri lepení sáčkov. Mestský úrad mal takú právomoc nakladať s detskými prídavkami, že deťom zaplatil v družine (MŠ) jedlo, kúpil oblečenie alebo dal odvšivaviť deti - nie že ich dal materi do ruky aby ich prehajdákala. Preto sa v škole aj dalo ako-tak dalo sedieť s cigánskymi deťmi.

BXLmiami - to nevedia čítať a písať už porevolučné deti a nie generácia starších. Vtedy cigáni robili na ŠM ako pasáci kráv, ale videla som aj traktoristu alebo ako ošetrovateľa dobytka. Robili aj v zime v pridruženej výrobe ŠM alebo JRD v kováčskej dielni: vyrábali ploty, podkovy, bránky. Ženy zasa namotávali bavlnu, tkali z handier domáce koberce, alebo čistili perie, prali montérky.
Ale v žiadnom prípade neboli nezamestnaní!!!
buchač
24.06.12,07:21
Chytrosť našich Rómov
Kuriozity


Najnovší cigánsky vynález ako prísť k peniazom a zároveň oklamať náš hlúpy pseudohumanistický štát je nasledovný: úžerník poistí svojho „klienta“ na vysokú sumu peňazí, zaplatí za neho pár krát niekoľkotisícové poistné a potom si jeho „klient“ nechá odťať PALEC, čím sa stane pracovným invalidom (človek bez palca nie je schopný robiť takmer nič, bez oboch nôh sa pracovať dá, ale bez palca nie); poisťovňa to vyhodnotí ako úplné znemožnenie pracovnej aktivity (úplná invalidita) a vyplatí svojmu klientovi 1/4 zo sumy, ktorú by dostali jeho potomkovia pri smrti klienta, čo tu znamená približne 500 000 Sk, ktoré idú do úžerníkovho vrecka; cigán bez palca získa tak nárok na invalidný dôchodok – čiže ho začne zabezpečovať štát a nemusí pohnúť pre spoločnosť ani prstom. Tieto alarmujúce prípady sa začali na Slovensku rozmáhať.
korela
24.06.12,07:25
do 1989 museli robiť. keď nerobil, zabásli ho a v base lepil sáčky alebo montoval drevené štipce na prádlo. končili zdš max. v 6. triede, keď pochopili ako majú počítať love. je to z 90% čmir, ktorý nikto nezmení pokiaľ nebudú odkázaní na robotu.
Vychodili i stredné školy, alebo aj nie. Kto bol zamestnaný, je aj doteraz. Aj deti v týchto rodinách fungujú normálne.
Situácia radikálne zmenila po 89. Preto je vhodné sa spýtať,kto to vlastne v tomto štáte nezvládol?
Kde urobili nesoudruzi chybu?
hubatá
24.06.12,07:27
A tie baby čo sú vo vláde sú tam ako missky: nevidím ich vystupovať, podávať návrhy - no nič, len sa starať aby dcéra vyhrala tenisový zápas.nis.
hubatá
24.06.12,07:31
Veru: dnešní 23 roční už majú 5-6 detí, kotia sa geometrickým radom a začnú nás vyháňať z bytov kúpených do OV!
hubatá
24.06.12,07:32
A čo keď bol aj záznam na kamere? Nikto sa nepotrestal, nezaplatil škodu Dobrovodským. Zasa zbytočná investícia od Lipšica, radšej mohol aspoň niečo z tých peňazí dať Dobrovodským
buchač
24.06.12,07:33
Vitaj, Amerika! Alebo keď susedstvo s cigánmi nevyjde

Slovenskom otriasa samopalový masaker, ktorý sa odohral v Devínskej Novej Vsi (časť Bratislavy). 8 mŕtvych a ešte viac zranených. Všetci sú v šoku. To, čo by sme očakávali na východe Slovenska, sa začína diať na západe. Začalo to v Dubnici nad Váhom a pokračuje v Bratislave.

48-ročný Ľubomír Harman žil usporiadaný život. Po roku 89 pracoval vo viacerých firmách, všade ho hodnotili vysoko pozitívne. Čo mu sťažovalo život, bola cigánska rodina, ktorá bývala hneď pod ním a na ktorú susedia hlásili mnohé sťažnosti kvôli nevhodnému a hlučnému správaniu. Neraz privolaná polícia ani úrady si s nimi nevedeli poradiť.

Ľubomír Harman bol od roku 2008 nezamestnaný, takže už nemal možnosť sa chodiť vyventilovať od zlých susedov do práce. V takej situácii mu ostávalo na ventiláciu iba hoby, ktoré nutne muselo narásť: chodenie na strelnicu.

Včera pohár nervov ale pretiekol a nastal skrat. Skrat takého kalibru, na aký sme zvyknutí z USA. To, čo mal riešiť štát, prevzal do svojich rúk občan. Výsledkom je samopalom popravené problémové susedstvo. Prichádza polícia – tá, ktorá nebola schopná urobiť poriadky s domácnosťou, na ktorú išli sťažnosti. Prepnutý Ľubomír Harman strieľa aj na ňu a aj na všetko živé, čo sa hýbe. Zabil ženu v okne a postrelil mnoho ľudí, vrátane policajta do hlavy.

Následne postrelený políciou Ľubomír Harman pácha samovraždu. A pripisuje sa na svetový zoznam jednotlivcov, ktorí neboli ochotní trpieť túto anómiu, a tiež berie so sebou zopár tých, ktorí ju vytvárali alebo ticho trpeli.

Minister vnútra Daniel Lipšic ako reakciu avizoval sprísnenie držby zbraní ako aj dôslednejšie a pravidelné psychologické posudzovanie držiteľov zbrojného pasu. Namiesto toho, aby sa usiloval nastoliť poriadok v semenisku celého problému a to je „dať do laty“ nespratných tiežobčanov.

Ako vidno z emotívnych reakcií mnohých ľudí, multikulturalizmu majú plné zuby a zdá sa, že keby Ľubomír Harman nestrieľal aj mimo hlavného terča, bol by mnohými nielen východniarmi oslavovaný ako hrdina.

Harman sa však stal minimálne mementom toho, že zúfalá doba plodí zúfalé činy a keďže od kompetentných vidíme tendenciu skôr posilňovať faktory, ktoré tieto zúfalstvá spôsobujú, tak aby sme si na takéto výčiny pomaly začali zvykať. Vitaj, multikulturalizmus, vitaj anómia, vitaj, Amerika!

Pokus o sociálno-psychologický profil Ľubomíra Harmana

Z útržkovitých informácií, ktoré vieme o prípade v Devínskej Novej Vsi, sa môžeme pokúsiť zostaviť profil hlavného aktéra, pričom zistíme, že konal takmer plne racionálne.

Kto bol Ľubomír Harman?

Narodil sa 31. 3. 1962, v znamení barana. Z astrologického hľadiska vieme, že barani sú veľmi tvrdohlaví, ťažko sa poddávajú, idú vytrvalo za svojím cieľom.

Z informácií susedov sa dozvedáme, že bol introvert. Zo správ sa ďalej dozvedáme, že bol pracovitý, ale od 2008 nezamestnaný. Ďalej, že bol samotár – nemal silné a intenzívne sociálne ani rodinné vzťahy.

Kde žil Ľubomír Harman?

Rodina, ktorá bola Harmanom popravená, bola podľa relácie Lampáreň spred piatich rokov veľmi problémová, asociálna, cigánska. Veľmi hlučná a liezla na nervy všetkým ostatným nájomníkom. Mala obrovské dlhy na nájomnom. Nevedeli si s nimi dať rady ani polícia ani Miestny úrad Devínska Nová Ves ani Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Prvé zlyhanie: právo a poriadok

Všetkých ľudí v paneláku muselo do zúrivosti privádzať to, že náš štát, ktorý má zabezpečovať poriadok, pri patologickom a kriminálnom správaní jedincov z cigánskeho etnika neustále maximálne zlyháva.

Dnes máme Deň Ústavy, tak si z nej trochu zacitujme: „Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené“ (Čl. 32). Toto šalamúnske znenie si širšie môžeme vykladať aj tak, že keď zlyháva štát, nápravu môže uskutočniť občan prevzatím spravodlivosti do svojich rúk.

Druhé zlyhanie: sociálna spravodlivosť

Ľubomír Harman sa stal nezamestnaným ešte pred eskaláciou hospodárskej krízy. Vek približne 50 rokov je veľmi kritický pre hľadanie si novej práce. Do toho eskaluje kríza a osobnostná výbava introverta je na hľadanie práce najmenej uspôsobená.

Dávky v nezamestnanosti plynú pol roka, potom nastupuje pomoc v hmotnej núdzi. Avšak dávky v hmotnej núdzi sú pre situáciu Harmana výsmechom a nemožnou sumou na prežitie v Bratislave. Harman žil pravdepodobne z úspor a tie mu možno aj pomaly dochádzali. Úrad mohol odporučiť jediné: predajte byt, kúpte si domček niekde na dedine a zo zvyšných peňazí hravo do dôchodku vyžijete.

Harmanovi sa takéto riešenie ale nezdalo vhodné: prečo by on, ktorý celý život drel, mal predávať svoj byt, zatiaľčo v rovnakom byte žijúci ľudia, ktorí poriadne nepracujú, neplatia ani nájom, terorizujú celý panelák, sú upodozrievaní z dílerstva drog, sa tam môžu smelo veseliť ďalej a ísť na nervy všetkým naokolo? Okrem toho, ako sa dá predať dnes starší byt v Bratislave v čase, keď tých nových je plno a v susedstve tohto bytu je patologická rodina? Čosi nemožné.

Jasná rovnica: systémom vytvorený scenár

Vidíme tu dve obrovské zlyhania systému. Ľubomír Harman musel prirodzene neznášať: cigánsku rodinu, ktorá žila v jeho bezprostrednom susedstve, políciu, ktorá si s nimi nevedela poradiť, štát, ktorý ho do takejto situácie dostal.

A teraz si zoberme východiskovú situáciu Harmana: nezamestnaný, osamelý, odsúdený na postupné chátranie a živorenie s perspektívou iba zomrieť všetkými zabudnutý a nikým oplakaný. Do toho obrovská frustrácia z nespravodlivého systému a zároveň osobnostná sila a nepoddajnosť.

Je jasné, že keď si tieto faktory dosadíme do rovnice, vyjde nám riešenie, ktorého sa dopustil: oslobodiť svoj panelák od problémovej rodiny, zapísať sa do análov ako kontroverzná postava, ale pre mnohých hrdina a navyše umrieť v boji s reprezentantmi systému (políciou), ktorá má na celej situácii svoj podiel zodpovednosti. Na jednej strane zločin, na druhej občianska statočnosť.

U Harmana nešlo o skrat (keďže bol na celú akciu pripravený), ale o bilančnú veľkolepú samovraždu, ktorej scenár vytvoril tento systém a nesie zaň plnú zodpovednosť.

Americký profesor sociológie Robert Agnew v diele Tlačený ku kriminalite (2006) vytvoril teóriu všeobecného tlaku, podľa ktorej „neprimerané nápadné správanie, ako podráždenosť, nízka frustračná tolerancia, impulzivita, hyperaktivita, bezcitnosť voči iným, neraz i blízkym, deficity v pozornosti k iným, chýbajúce schopnosti [možnosti] riešiť problémy nielen že zvyšujú pravdepodobnosť, že sa jednotlivec dostane v interakcii s druhými do situácie sociálneho tlaku, ale aj pravdepodobnosť, že bude reagovať delikventným správaním.“

Reakcie politikov

Politici si túto zodpovednosť nechcú pripustiť. Minister vnútra chce ozbrojiť všetky policajné hliadky samopalmi, aby voči takým ako Herman mohli ľahšie zasiahnuť a zároveň zakázať samopaly pre civilné obyvateľstvo, lebo sa dajú prerobiť na dávkovú streľbu. Čo urobí minister vnútra potom, keď sa raz podobne s týmto samopalom zachová policajt? Na ich psychiku vplýva zlyhávanie systému úplne rovnako.

Premiérka Radičová odkazuje, že problémové susedské vzťahy treba riešiť legitímnou cestou. Akosi prehliada, že takéto akcie nastupujú vtedy, keď tie „legitímne cesty“ zlyhali.

Politici precitnú asi až potom, keď nejaký ďalší odhodlaný občan sa objaví so samopalom na Úrade vlády alebo ovešaný semtexom v strede parlamentu.
srska
24.06.12,07:34
Aj z basy sa najprv posielalo deťom výživné, potom sa im zrážali všetky dlžoby a až tak zostalo basistovi na cigarety a pobyt. Niektorí si v base dokončovali aj výučný list, alebo maturitu popri lepení sáčkov. Mestský úrad mal takú právomoc nakladať s detskými prídavkami, že deťom zaplatil v družine (MŠ) jedlo, kúpil oblečenie alebo dal odvšivaviť deti - nie že ich dal materi do ruky aby ich prehajdákala. Preto sa v škole aj dalo ako-tak dalo sedieť s cigánskymi deťmi.

BXLmiami - to nevedia čítať a písať už porevolučné deti a nie generácia starších. Vtedy cigáni robili na ŠM ako pasáci kráv, ale videla som aj traktoristu alebo ako ošetrovateľa dobytka. Robili aj v zime v pridruženej výrobe ŠM alebo JRD v kováčskej dielni: vyrábali ploty, podkovy, bránky. Ženy zasa namotávali bavlnu, tkali z handier domáce koberce, alebo čistili perie, prali montérky.
Ale v žiadnom prípade neboli nezamestnaní!!!pochádzam zo snv a tí ktorí tu máte okolo 50-ky a ste zo snv, určite viete kde žili cigáni tak do 1975 - hájik, 16-tka, ... proste na okraji alebo za mestom. tí z hájika robili na píle alebo v drevosklade v novom domove (výroba nábytku), osp, pz alebo tam, ako píše hubatá. potom napadlo nejakú chorú hlavu, že ich bude asimilovať a tak z hájika, 16-ky, ... ich strčili do opustených domov do centra na zimnej a letnej ulici. po čase sa začali čudovať mestskí páni bordelu a kriminalite a nakoniec po 89-tom, keď sa o domy v centre prihlásili reštituenti nastal problém - kam s nimi.
srska
24.06.12,07:38
Vychodili i stredné školy, alebo aj nie. Kto bol zamestnaný, je aj doteraz. Aj deti v týchto rodinách fungujú normálne.
Situácia radikálne zmenila po 89. Preto je vhodné sa spýtať,kto to vlastne v tomto štáte nezvládol?
Kde urobili nesoudruzi chybu?vychodili - poznám aj takých aj takých čo nevychodili a na hoštákoch v pn si postavili rodinné domy. to sú tí z tých 10%
Pikoška
24.06.12,07:48
No už som kdesi čítala odpoved a podpisy,všetkých akože ,,mien" mimovládok.Len neviem kde to bolo.Jasné že budu proti riešeniu,ved majú z toho v Blave pekný,príjemný a pravideľný príjem,tak načo niečo aj riešiť.Nemám rada Robertka,ale s tým východom má pravdu,všetky organizácie ktoré sa zaoberajú romami pekne k ich osadám,aby to mali denne na očiach.

Ja tiež róbertka nemusím, ale ak má pravdu niekto s tým východom, tak potom by sme my, občania, mali kontrolovať a byť bližšie k tým, ktorí sa zaoberajú štátom. A štát sme my. Do volieb o nás, po voľbách bez nás je cesta našich vyvolených. Lebo to sú všetko len a len "naši "zamestnanci, ktorí so zamestnávateľom zametajú. Policajti, prokurátori, sudcovia, vyšetrovatelia, daniari, štatisti, sociálni štátni úradníci, bankári, a iní, ktorí dovolili vykradnúť dlhodobým zdieraním štátnu kasu. Či už priamou účasťou, alebo nečinnosťou. Alebo to boli výlučne rómovia, čo tunelovali od nežnej revolúcie? Malú, veľkú privatizáciu, prostredníctvom rôznych, dopredu dohodnutých zmúv tiežpodnikateľov so štátnymi inštitúciami taktiež riadili rómovia? Alebo nedajbože boli členmi konkurznej mafie, ktorá spolu s príslušníkmi FNM kúpila za korunu a predala si za milóny? Slabo kontrolujeme našich zamestnancov a tak celkom isto kráčame do konkurzu. Len tá konkurzná podstata nepostačí ani na zaplatenie konkurzného správcu.
pavol54
24.06.12,07:49
Aj z basy sa najprv posielalo deťom výživné, potom sa im zrážali všetky dlžoby a až tak zostalo basistovi na cigarety a pobyt. Niektorí si v base dokončovali aj výučný list, alebo maturitu popri lepení sáčkov. Mestský úrad mal takú právomoc nakladať s detskými prídavkami, že deťom zaplatil v družine (MŠ) jedlo, kúpil oblečenie alebo dal odvšivaviť deti - nie že ich dal materi do ruky aby ich prehajdákala. Preto sa v škole aj dalo ako-tak dalo sedieť s cigánskymi deťmi.

BXLmiami - to nevedia čítať a písať už porevolučné deti a nie generácia starších. Vtedy cigáni robili na ŠM ako pasáci kráv, ale videla som aj traktoristu alebo ako ošetrovateľa dobytka. Robili aj v zime v pridruženej výrobe ŠM alebo JRD v kováčskej dielni: vyrábali ploty, podkovy, bránky. Ženy zasa namotávali bavlnu, tkali z handier domáce koberce, alebo čistili perie, prali montérky.
Ale v žiadnom prípade neboli nezamestnaní!!!
by si bola nemilo prekvapkaná, keby si vedela koľko cigáňov vo veku cca 19 rokov ešte v roku 1989 nevedelo čítať a písať a dovtedy nerobili a o iných normálnych návykoch ani nehovorím.lenže ty nespomínaš obyvateľov známych to osád. A keď ho začalo tlačiť v pytlíku tak ho len eskorta so samopalmi doviedla naspäť od nejakej arani. Ale fungovalo to aspoň u niektorých a tí čo skončili v Sabinove deti nerobili.
srska
24.06.12,07:57
by si bola nemilo prekvapkaná, keby si vedela koľko cigáňov vo veku cca 19 rokov ešte v roku 1989 nevedelo čítať a písať a dovtedy nerobili a o iných normálnych návykoch ani nehovorím.lenže ty nespomínaš obyvateľov známych to osád. A keď ho začalo tlačiť v pytlíku tak ho len eskorta so samopalmi doviedla naspäť od nejakej arani. Ale fungovalo to aspoň u niektorých a tí čo skončili v Sabinove deti nerobili.môj najlepší kamarát vraví: "id od narodenia, s rodným listom rodičia preberú na úrade lajstro, že decko je 100% invalidné."
trisestri
24.06.12,08:02
Ja tiež róbertka nemusím, ale ak má pravdu niekto s tým východom, tak potom by sme my, občania, mali kontrolovať a byť bližšie k tým, ktorí sa zaoberajú štátom. A štát sme my. Do volieb o nás, po voľbách bez nás je cesta našich vyvolených. Lebo to sú všetko len a len "naši "zamestnanci, ktorí so zamestnávateľom zametajú. Policajti, prokurátori, sudcovia, vyšetrovatelia, daniari, štatisti, sociálni štátni úradníci, bankári, a iní, ktorí dovolili vykradnúť dlhodobým zdieraním štátnu kasu. Či už priamou účasťou, alebo nečinnosťou. Alebo to boli výlučne rómovia, čo tunelovali od nežnej revolúcie? Malú, veľkú privatizáciu, prostredníctvom rôznych, dopredu dohodnutých zmúv tiežpodnikateľov so štátnymi inštitúciami taktiež riadili rómovia? Alebo nedajbože boli členmi konkurznej mafie, ktorá spolu s príslušníkmi FNM kúpila za korunu a predala si za milóny? Slabo kontrolujeme našich zamestnancov a tak celkom isto kráčame do konkurzu. Len tá konkurzná podstata nepostačí ani na zaplatenie konkurzného správcu.

to je sice pravda,len ta romska kriminalita a spravanie neprisobivej casti sa dost drasticky priamo dotyka beznych ludi-denne su tercom bitiek, kradezi, vytrznosti, vyhrazania, agresivneho spravania a inych patologickych javov za velmi okatej tolerancie policia a statnych organov-je podla mne nebezbecne obhajovat ich kriminalitu tym ze predsa biele goliere tu rozkradnu ovela viac,toto nie ospravedlnenim asocialneho spravania,to mame terorizovat susedov preto ze vlada kradne?ale ich az tak neokrada,kedze davky su tak sikovne nastavene -jedine su okradany paradoxne ta romska mensina co chce alebo zije slusne.
ale ano zodpovednost je na statnych organoch,lebo tie su opovinne chranit zdravie,majetok a bezpecnost obcanov a vyvodzovat zodpovednost za porusovanie zakonov-ktovie ci to ze policia nekona je v tom ze je neschopna a leniva,ale za jej nekonanim je zamer-vsak z chuliganmi na stadionoch alebo z demonstrujucimi obcanmi vedia ,,urobit ,, poriadok
Indeed
24.06.12,08:02
.ano, pochopil som to,ale prispevok som už pridal ,takže sorry, lenže nič take zle sa nestalo,diskusia beží ďalej..
srska
24.06.12,08:04
Ja tiež róbertka nemusím, ale ak má pravdu niekto s tým východom, tak potom by sme my, občania, mali kontrolovať a byť bližšie k tým, ktorí sa zaoberajú štátom. A štát sme my. Do volieb o nás, po voľbách bez nás je cesta našich vyvolených. Lebo to sú všetko len a len "naši "zamestnanci, ktorí so zamestnávateľom zametajú. Policajti, prokurátori, sudcovia, vyšetrovatelia, daniari, štatisti, sociálni štátni úradníci, bankári, a iní, ktorí dovolili vykradnúť dlhodobým zdieraním štátnu kasu. Či už priamou účasťou, alebo nečinnosťou. Alebo to boli výlučne rómovia, čo tunelovali od nežnej revolúcie? Malú, veľkú privatizáciu, prostredníctvom rôznych, dopredu dohodnutých zmúv tiežpodnikateľov so štátnymi inštitúciami taktiež riadili rómovia? Alebo nedajbože boli členmi konkurznej mafie, ktorá spolu s príslušníkmi FNM kúpila za korunu a predala si za milóny? Slabo kontrolujeme našich zamestnancov a tak celkom isto kráčame do konkurzu. Len tá konkurzná podstata nepostačí ani na zaplatenie konkurzného správcu.napísané dobre, aj z 80% súhlasím. len treba vedieť aj to, že koľko % z tých policajtov, prokurátorov, sudcov, vyšetrovateľov, daniarov, štatistikov, sociálnych štátnych úradníkov, bankárov, a iných mieša karty a s kým z externého prostredia. lebo tí, ktorých zamestnávame nepatria všetci do jedného vreca.
Indeed
24.06.12,08:04
zidealizovaná predstava, za 1 euro, NIKTO nič robiť nebude...
Indeed
24.06.12,08:14
Máš možnosť obracať sa na prislušné orgány,nahlasovať a dokázať pochybenia a požadovať nápravu,je to Tvoje občianské právo i povinnosť.
Indeed
24.06.12,08:18
napísané dobre, aj z 80% súhlasím. len treba vedieť aj to, že koľko % z tých policajtov, prokurátorov, sudcov, vyšetrovateľov, daniarov, štatistikov, sociálnych štátnych úradníkov, bankárov, a iných mieša karty a s kým z externého prostredia. lebo tí, ktorých zamestnávame nepatria všetci do jedného vreca.

Trochu I.L.Ú.Z.I.A ,

žiadná učasť na nejakých protestoch,či demonštráciach tento stav NEZMENÍ !

Myslíte si,že štát vydržiava políciu a armádu len z toho dovodu aby ľudia tam zúčastnení brali pravidelný plat ?

Vydržiava ich v prvom rade na to aby v prípade potreby zasiahli proti "vnútornému nepriateľovi" a SILOU

nastolili PORIADOK v spoločnosti.

Nejaká občianská vojna NEHROZÍ.
hubatá
24.06.12,08:42
Stačí vytiahnuť zo šuplíkov zopár spisov a máme na dôchodky pre dôchodcov: zhabať majetok až po vnukov!
Pikoška
24.06.12,09:02
napísané dobre, aj z 80% súhlasím. len treba vedieť aj to, že koľko % z tých policajtov, prokurátorov, sudcov, vyšetrovateľov, daniarov, štatistikov, sociálnych štátnych úradníkov, bankárov, a iných mieša karty a s kým z externého prostredia. lebo tí, ktorých zamestnávame nepatria všetci do jedného vreca.To som netvrdila. Ale s tými 80 % si ma dostal. Ja som skromnejšia, aj zopár z nich vie narobiť dostatok šarapaty.:) Ale viem si predstaviť, že by nastala situácia, ak by segregovali časť akože slušného obyvateľstva, trebárs zopár poraďákov do tých dreveníc bez vody, k potkanom a bez práce. Obávam sa, že by sme sa možno pozabíjali.;)
Pikoška
24.06.12,09:07
Trochu I.L.Ú.Z.I.A ,

žiadná učasť na nejakých protestoch,či demonštráciach tento stav NEZMENÍ !

Myslíte si,že štát vydržiava políciu a armádu len z toho dovodu aby ľudia tam zúčastnení brali pravidelný plat ?

Vydržiava ich v prvom rade na to aby v prípade potreby zasiahli proti "vnútornému nepriateľovi" a SILOU

nastolili PORIADOK v spoločnosti.

Nejaká občianská vojna NEHROZÍ.Ak to povieš Ty, tak je to na železobetón pravda. A ten poriadok v spoločnosti sa im skutočne nastoliť darí dennodenne.
A aby som nezabudla, ďakujem za neužitočné, od Teba poteší čokoľvek. Aj keď blahoprajnému telegramu by som sa potešila viac.:) A ak to je za môj názor na chlapov, že sú chlapi na mäkko a mäkkýše, tak to predsa potvrdzuje aj náš pravopis. Na konci ste vždy mäkkí. Chlap-chlapi. Prečom Vám tam nedali natvrdo Y? Lebo nie ste duby.;)
Indeed
24.06.12,09:24
JA som JA , a nemám NIČ spoločné s "chlapmi", ktorých máš na mysli.
jarecko
24.06.12,10:08
Pikoška, Pikoška,

mozno si to vies predstavit, ale ja radsej nie, aby mali chlapi koniec natrvlo tvrdy. Nech to zostane radsej podla terajsich pravidiel pravopisu, aby na konci zostali vzdy mekki, ako chlap by som taku zmenu nechcel. :)
buchač
24.06.12,10:52
...vravte si , meditujte , diskutujte .....čo len chcete .....

Prečo tá alebo ona vláda nesiahne cigánom na tie všetky , kua , výhody ???
Ficova strana voľby na pindách postavila , aj degeši volili - nebolo ich určite málo....prázdnych sľuboch ....tým netvrdím , že tie predošlé boli zložené zo strán plných anjelov ...

Niekde som napísal ...podľa čoho by sa mohlo Slovensko riadiť...
Čína - sociálna otázka ohľadom pôrodnosti ...jedno - tri deti ( s výhodami a fertig ).....v Číne je to iba 1 dieťa ( dôvody sú jasné ) ...
USA - farmársky zákon ...najprv streľba a až potom otázka .." že kto je tam ? "
Saudi - muslimské právo / šária ...zlodejovi ruku skrátia v zápästí ...
BXLmiami
24.06.12,10:56
Lenže to by Slovensko bez výnimky bolo bez pravých rúk,nielen menšina.Je fakt,že v USA máš právo strieľať na svojom pozemku,rozmysleli by si zlodej,nielen Romovia. A tá Čína,no stačilo by obmedziť dávky na 3 deti.
trisestri
24.06.12,11:19
...vravte si , meditujte , diskutujte .....čo len chcete .....

Prečo tá alebo ona vláda nesiahne cigánom na tie všetky , kua , výhody ???
Ficova strana voľby na pindách postavila , aj degeši volili - nebolo ich určite málo....prázdnych sľuboch ....tým netvrdím , že tie predošlé boli zložené zo strán plných anjelov ...

Niekde som napísal ...podľa čoho by sa mohlo Slovensko riadiť...
Čína - sociálna otázka ohľadom pôrodnosti ...jedno - tri deti ( s výhodami a fertig ).....v Číne je to iba 1 dieťa ( dôvody sú jasné ) ...
USA - farmársky zákon ...najprv streľba a až potom otázka .." že kto je tam ? "
Saudi - muslimské právo / šária ...zlodejovi ruku skrátia v zápästí ...

vies kolko ludi by bolo bez ruky,zas by sme robili zlodejom na invalidne dochodky:)-ostatne suhlas a este doplnim ze ked Fico nastupoval mal velke reci ako obmedzi davky tym co porusuju zakon a teraz sklapol-ono by to sice neslo podla jeho tarania,ale v zmysle zakona stacilo zapracovat moznost stahovat skody a pokuty zo socialnych davok po urcitu hranicu,alebo odpracovat alebo basa ako v ..najdemokratickejsej ,, krajine USA,
marjankaj
24.06.12,11:23
Lenže to vy Slovensko bez výnimky bolo bez pravých rúk,nielen menšina.Jefakt,že v USA máš právo strieľať na svojom pozemku,rozmysleli by si zlodej,nielen Romovia. A tá Čína,no stačilo by obmedziť dávky na 3 deti.
Zase iba my?:eek:
srska
24.06.12,12:08
... naposledy mesto zlikvidovalo tisíc ton smetí, vyhodených z okna či balkóna, za 80-tisíc eur.

Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/6430121/lunik-ix-opat-upracu-za-peniaze-kosicanov.html#ixzz1yiQfQhvm
marjankaj
24.06.12,12:14
... naposledy mesto zlikvidovalo tisíc ton smetí, vyhodených z okna či balkóna, za 80-tisíc eur.

Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/6430121/lunik-ix-opat-upracu-za-peniaze-kosicanov.html#ixzz1yiQfQhvm


Také peňeži.:confused: To mohli radšej predať a nie zlikvidovať.:---
misoft
24.06.12,12:43
Čo si -pipi? Oni a projekty? Skôr ako nahrabať do zvončeka a na odstupné!
pavol54
24.06.12,13:00
... naposledy mesto zlikvidovalo tisíc ton smetí, vyhodených z okna či balkóna, za 80-tisíc eur.

Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/6430121/lunik-ix-opat-upracu-za-peniaze-kosicanov.html#ixzz1yiQfQhvm


nemá náhodou každá mestská štvrť pridelené prostriedky z rozpočtu? určite tak im ich skrátiť o tieto náklady myslím že aj súd by rozhodol tak
pavol54
24.06.12,13:09
Lenže to by Slovensko bez výnimky bolo bez pravých rúk,nielen menšina.Je fakt,že v USA máš právo strieľať na svojom pozemku,rozmysleli by si zlodej,nielen Romovia. A tá Čína,no stačilo by obmedziť dávky na 3 deti.
od tretieho dieťaťa vyššie by malo dostať poslednú dávku? Harman sa pomýlil bral to zaradom
buchač
24.06.12,13:14
Fico nastupoval mal velke reci ako obmedzi davky tym co porusuju zakon a teraz sklapol-ono by to sice neslo podla jeho tarania
mimotemy
...nie ani tak " podľa jeho tárania "....

...ono to nejde ani s jeho táraním ...
...a najlepšie by bolo , keby netáral vôbec ...

...lenže ....kedy Robik netáral ???
lubko6394
24.06.12,14:10
To som netvrdila. Ale s tými 80 % si ma dostal. Ja som skromnejšia, aj zopár z nich vie narobiť dostatok šarapaty.:) Ale viem si predstaviť, že by nastala situácia, ak by segregovali časť akože slušného obyvateľstva, trebárs zopár poraďákov do tých dreveníc bez vody, k potkanom a bez práce. Obávam sa, že by sme sa možno pozabíjali.;)

No ja by som si tie poraďácke chajdy vedel predstaviť. Do roka by to tam vyzeralo ako v záhradkárskej osade, alebo si myslíš, že nemať prácu by mi zabránili tú chatrč zveľadiť, posadiť kvety, zemiaky, mrkvu...
Ale problém nie je v Cigánoch. Problém je v našej politickej " elite " a to jedno či modrej alebo červenej. Obom záleží len na tom, aby sa mali dobre oni a ich kamaráti, aby toho mohli čo najviac vycucať, je im jedno ako dlho tam budú, lebo od prvého okamihu využijú príležitosť a z verejných zdrojov hneď odhryznú pre seba na 200 rokov dopredu. Takže obaja sa snažia získať Cigánov a dôchodcov na svoju stranu, mažú im medové motúzy popod nos a účet vystavia nám - zvýšia dane, odvody, poplatky. Prúser navždy zadarmo od Skylinku neštve nikoho z nich, koľko ľudí vyplázne ďalšie Eurá naviac je im jedno. Zadlžujú nás na generácie dopredu len aby sme boli dostatočne proeurópski - a to im umožní zvýšiť si vreckové sebe, prezidentovi hlavy štátu terajšiemu aj tým minulým. Čo je možné v tejto krajine dosiahnuť som oplakával v inej téme. Ale ako máme mať spravodlivosť, keď tomu marazmu šéfuje Heroín, prípadné podnety prejednáva pregrciavač... Kdesi na Sme bolo uverejnené, že policajt mal mindráky z toho, že si nevedel dať rady s Cigánskou rodinou a zbohatlíkmi, lebo na nich naše zákony nestačia. Takže ak polícia nebude zasahovať proti mafii, zbohatlíkom, Cigáňom a podobným v zmysle zákon platí pre každého bez výnimky tak sa nič nestane. Lenže ako sa niečo môže stať, keď tí strážcovia zákona pridelia tie pekné ŠPZ 555 333 777 666 mafiánom. Čí chleba teda jedia ? No tuším Indeed dal návrh, že ak vieme o nejakom t.č. máme právo dať oznámenie. To je pravda, lenže vyšetrovať to budú tí kamaráti mafie, obžalovávať Trtosník a súdiť Heroín. Skutok sa nestal, páchateľ je čistý ako ľalia a mňa postihne úplne zázrakom nejaká nehoda, alebo sa sám zahradem do suda plného kyseliny. Cigáni len robia tieň, aby sme neuderili na tých správnych.
JozoH
24.06.12,15:31
Ako na Centrume píše pán Stanislav Hosso , je pravda pravdúca !
Škoda, že nie je viac takýchto rozhľadených ľudí a mnohí len štekajú, hoci ani nevedia o čom !
Viete, na Slovensku sa po roku 1989/1993 zaužívalo, že čím väčšia sviňa, tým ho mnohí viac zbožňujú, ako úspešného, šikovného...
A často je to len ošťastí, že mnohí ľudia boli na "správnom mieste v správnom čase" !!!
A tak si z nás = väčšiny urobili taký blahobyt, o akom nemôžeme ani len snívať, o akom sme nečítali ani v rozprávkach.
A tak si zvykli na ten blahobyt, že ak im niekto siahne naň a ohrozí ich luxus, sú schopní ísť aj do ulíc a presvedčiť naivných, ktorí by išli za nich aj krv prelievať.
Zvykli sme si na úbohé, poľutovaniahodné "celebrity" , ktoré zarábajú za týždeň viac, ako poctivo pracujúci za celý rok ... !
V televíziách vidíme samé vraždy, smilstvá, cudzoložstvá , nevery ... A CIRKEV mlčí, až na niekoľko dedinských kňazov, akoby sme ani nemali biskupov, ktorí majú prístup k mikrofónom, kameram...
A keďže sme si zvykli už, že mnohí komunisti prevrátili kabáty a sú v politike i s ich potomstvom, žiakmi, "bijeme" sa za nich aspoň na fórach...
Ale akosi z nás nikto nechápe, že :
1. komunisti posielali na dôchodok uniformovaných 5 rokov skôr, ako ostatných
2. postkomunistickí "demokratickí" kapitalisti ich posielajú do dôchodku, ako mladých v 38 rokoch
3. mnohí štátni úradníci dostávajú plnú mzdu na maródke, príspevky na oblečenie, na nájom - neraz vo výške, ako máme mnohí mzdu !!!
4. tí, ktorí zvyčajne nikdy nerobili /ani hodinu / , majú často vyššie príspevky, ako mnohí máme plat !!!
A keď si to všetko zrátame : tunely, rozkrádačky, privatizácie, nezamestnaných, politických a štátnych príživníkov, zdravotníctvo, školstvo = teda všetko NEPRODUKTÍVNE úradky, spolky...
tak to tí, čo vytvárajú hodnoty NEmôžu nijako uživiť, veď treba vracať dôchodcom a ako povedal 24.6. v televízií Kaník /ktorý je spoluzodpovedný za ten marazmus/, že dnes robí na 1 dôchodcu 5 pracujúcich a o 15 rokov to budú iba dvaja ,
zabudol povedať, že ON a jemu podobní nevytvárajú hodnoty, len čerpajú, teda dnes robí na 1 dôchodcu 1 činný zamestnanec, ale keby nebolo hyen v politike, štátnej správe, ktorí sú nenásutní, nenahraditeľní, tak by aj dôchodky mohli byť 2-3x vyššie, ale nie mladým polišom, vojakom po 15 rokoch, kedy majú vyššie dôchodky ako väčšina po 45 rokoch poctivej a tvrdej práce !!!
Tu je problém :
Politici , bankári, štátni byrokrati, nepotrební vojaci, policajti slúžiaci politikom a mafiánom nikdy nechcejúc pracovať nezamestnaní!!! :mad:
buchač
24.06.12,15:44
No ja by som si tie poraďácke chajdy vedel predstaviť. Do roka by to tam vyzeralo ako v záhradkárskej osade, alebo si myslíš, že nemať prácu by mi zabránili tú chatrč zveľadiť, posadiť kvety, zemiaky, mrkvu...
Ale problém nie je v Cigánoch. Problém je v našej politickej " elite " a to jedno či modrej alebo červenej. Obom záleží len na tom, aby sa mali dobre oni a ich kamaráti, aby toho mohli čo najviac vycucať, je im jedno ako dlho tam budú, lebo od prvého okamihu využijú príležitosť a z verejných zdrojov hneď odhryznú pre seba na 200 rokov dopredu. Takže obaja sa snažia získať Cigánov a dôchodcov na svoju stranu, mažú im medové motúzy popod nos a účet vystavia nám - zvýšia dane, odvody, poplatky. Prúser navždy zadarmo od Skylinku neštve nikoho z nich, koľko ľudí vyplázne ďalšie Eurá naviac je im jedno. Zadlžujú nás na generácie dopredu len aby sme boli dostatočne proeurópski - a to im umožní zvýšiť si vreckové sebe, prezidentovi hlavy štátu terajšiemu aj tým minulým. Čo je možné v tejto krajine dosiahnuť som oplakával v inej téme. Ale ako máme mať spravodlivosť, keď tomu marazmu šéfuje Heroín, prípadné podnety prejednáva pregrciavač... Kdesi na Sme bolo uverejnené, že policajt mal mindráky z toho, že si nevedel dať rady s Cigánskou rodinou a zbohatlíkmi, lebo na nich naše zákony nestačia. Takže ak polícia nebude zasahovať proti mafii, zbohatlíkom, Cigáňom a podobným v zmysle zákon platí pre každého bez výnimky tak sa nič nestane. Lenže ako sa niečo môže stať, keď tí strážcovia zákona pridelia tie pekné ŠPZ 555 333 777 666 mafiánom. Čí chleba teda jedia ? No tuším Indeed dal návrh, že ak vieme o nejakom t.č. máme právo dať oznámenie. To je pravda, lenže vyšetrovať to budú tí kamaráti mafie, obžalovávať Trtosník a súdiť Heroín. Skutok sa nestal, páchateľ je čistý ako ľalia a mňa postihne úplne zázrakom nejaká nehoda, alebo sa sám zahradem do suda plného kyseliny. Cigáni len robia tieň, aby sme neuderili na tých správnych.
mimotemy

...hm.......

Ja mám ŠPZ XX 999 YY....;):---:D
lubko6394
24.06.12,16:02
Ja XX 581 YY. Náhoda ?
pavol54
24.06.12,16:05
mimotemy

...hm.......

Ja mám ŠPZ XX 999 YY....;):---:D
vidíš mafián akýsi, mne raz spravili problém tak som napísal riaditeľovi okresného oddelenia upozornenie že ak sa môj malý techničák nenájde (po mesiaci) napíšem na inšpekciu po vyriešení problému si ma zapamätali a pri prihlasovaní nového auta dali s úškľabkom pridelili tiež pekné číslo aby som nepovedal že sú zlí chlapci. odvtedy že koho mám na polícii
buchač
24.06.12,16:13
JozoH
Junior Member
Členom od:
19.06.07
Príspevky:
1
Súhlasov:
0

.......žeby budíček ????????...:confused:
...a hneď takto zostra , bez uvažovania ....?????


Ako na Centrume píše pán Stanislav Hosso , je pravda pravdúca !
Škoda, že nie je viac takýchto rozhľadených ľudí a mnohí len štekajú, hoci ani nevedia o čom !
Viete, na Slovensku sa po roku 1989/1993 zaužívalo, že čím väčšia sviňa, tým ho mnohí viac zbožňujú, ako úspešného, šikovného...
A často je to len ošťastí, že mnohí ľudia boli na "správnom mieste v správnom čase" !!!
A tak si z nás = väčšiny urobili taký blahobyt, o akom nemôžeme ani len snívať, o akom sme nečítali ani v rozprávkach.
A tak si zvykli na ten blahobyt, že ak im niekto siahne naň a ohrozí ich luxus, sú schopní ísť aj do ulíc a presvedčiť naivných, ktorí by išli za nich aj krv prelievať.
Zvykli sme si na úbohé, poľutovaniahodné "celebrity" , ktoré zarábajú za týždeň viac, ako poctivo pracujúci za celý rok ... !
V televíziách vidíme samé vraždy, smilstvá, cudzoložstvá , nevery ... A CIRKEV mlčí, až na niekoľko dedinských kňazov, akoby sme ani nemali biskupov, ktorí majú prístup k mikrofónom, kameram...
A keďže sme si zvykli už, že mnohí komunisti prevrátili kabáty a sú v politike i s ich potomstvom, žiakmi, "bijeme" sa za nich aspoň na fórach...
Ale akosi z nás nikto nechápe, že :
1. komunisti posielali na dôchodok uniformovaných 5 rokov skôr, ako ostatných
2. postkomunistickí "demokratickí" kapitalisti ich posielajú do dôchodku, ako mladých v 38 rokoch
3. mnohí štátni úradníci dostávajú plnú mzdu na maródke, príspevky na oblečenie, na nájom - neraz vo výške, ako máme mnohí mzdu !!!
4. tí, ktorí zvyčajne nikdy nerobili /ani hodinu / , majú často vyššie príspevky, ako mnohí máme plat !!!
A keď si to všetko zrátame : tunely, rozkrádačky, privatizácie, nezamestnaných, politických a štátnych príživníkov, zdravotníctvo, školstvo = teda všetko NEPRODUKTÍVNE úradky, spolky...
tak to tí, čo vytvárajú hodnoty NEmôžu nijako uživiť, veď treba vracať dôchodcom a ako povedal 24.6. v televízií Kaník /ktorý je spoluzodpovedný za ten marazmus/, že dnes robí na 1 dôchodcu 5 pracujúcich a o 15 rokov to budú iba dvaja ,
zabudol povedať, že ON a jemu podobní nevytvárajú hodnoty, len čerpajú, teda dnes robí na 1 dôchodcu 1 činný zamestnanec, ale keby nebolo hyen v politike, štátnej správe, ktorí sú nenásutní, nenahraditeľní, tak by aj dôchodky mohli byť 2-3x vyššie, ale nie mladým polišom, vojakom po 15 rokoch, kedy majú vyššie dôchodky ako väčšina po 45 rokoch poctivej a tvrdej práce !!!
Tu je problém :
Politici , bankári, štátni byrokrati, nepotrební vojaci, policajti slúžiaci politikom a mafiánom nikdy nechcejúc pracovať nezamestnaní!!! :mad:
mimotemy

...ani ja nechápem ........

Za tých 5 rokov sa veľa zmenilo.......myslenie ľudí ale nie .....

...hm , najviac ma ale mrzí to myslenie ohľadom tých vojakov ........

Obhajovať túto tematiku nemienim...
...poviem ale iba to moje klasické ...." mal si sa lepšie učiť , vzali by Ťa onehdá k armáde "....

Tiež dodám ....a nechcem byť takpovediac sviňa .......pokiaľ máš rodinný dom a prídu povodne , tak potom volaj - krič - nariekaj - o ratu volaj ...no nemusia Ti v ústredni spojiť telefonický hovor ....
lubko6394
24.06.12,17:07
mimotemy

...ani ja nechápem ........

Za tých 5 rokov sa veľa zmenilo.......myslenie ľudí ale nie .....

...hm , najviac ma ale mrzí to myslenie ohľadom tých vojakov ........

Obhajovať túto tematiku nemienim...
...poviem ale iba to moje klasické ...." mal si sa lepšie učiť , vzali by Ťa onehdá k armáde "....

Na to som sa nepotreboval lepšie učiť, naopak tam aspoň z môjho ročníka išli tí, ktorí sa nevedeli uplatniť inak alebo sa ich chceli zbaviť ich rodičia aby nemuseli platiť šaty, žrádlo a internát.

Tiež dodám ....a nechcem byť takpovediac sviňa .......pokiaľ máš rodinný dom a prídu povodne , tak potom volaj - krič - nariekaj - o ratu volaj ...no nemusia Ti v ústredni spojiť telefonický hovor ....

A proti výsluhovým... dôchodkom som zásadne proti. Práca by mala byť ocenená tak, aby bol dostatok záujemcov a dalo sa medzi nimi vybrať. A dôchodok by mal byť výsledkom rokov a odvedených peňazí. Väčšie riziko ako lampasáci má aj hajzelbaba a tej nikto po 15 rokoch dôchodok vyšší ako 800 nedá a ani jej nedajú šancu na rekvalifikáciu. Btw. kdesi som zachytil protest tuším maďarských sudcov, že ich chcú poslať na dôchodok skôr ako v 80-tke.
pavol54
24.06.12,17:48
A proti výsluhovým... dôchodkom som zásadne proti. Práca by mala byť ocenená tak, aby bol dostatok záujemcov a dalo sa medzi nimi vybrať. A dôchodok by mal byť výsledkom rokov a odvedených peňazí. Väčšie riziko ako lampasáci má aj hajzelbaba a tej nikto po 15 rokoch dôchodok vyšší ako 800 nedá a ani jej nedajú šancu na rekvalifikáciu. Btw. kdesi som zachytil protest tuším maďarských sudcov, že ich chcú poslať na dôchodok skôr ako v 80-tke.
bohužiaľ máš pravdu ale len čiastočne na niektoré vojenské školy išli kapacity(lekári Pardubice, výpočtová technika Brno, letci Košice) a na niektoré blbci (zdôveril sa nám pri jednej spoločenskej akcii veliteľ pluku že on keby nepodpísal prihlášku do Vyškova tak mu maturitu nedajú, a ja som mal nemiestnu reakciu "však to vidieť" bohužiaľ pre mňa počul to a mal som UPPDKV ). Horšie je že ho berú takí čo vedeli že bojový útvar existuje len z knižiek, mali 8 hodinovú pracovnú dobu a pod.
Rétorická smyčka od učiteliek k výsluhovým dôchodkom.
buchač
24.06.12,18:05
A proti výsluhovým... dôchodkom som zásadne proti. Práca by mala byť ocenená tak, aby bol dostatok záujemcov a dalo sa medzi nimi vybrať.
...záujemcov by aj bolo.....len nie je každý schopný a hlavne ochotný poslúchať...
...k uniforme ako doplnok nejak demokracia nepatrí ...
...nie zo srandy sa teraz hlási dostatok mladých , veď kvôli prachom....ostatne , ako aj ja onehdá...
A dôchodok by mal byť výsledkom rokov a odvedených peňazí. Väčšie riziko ako lampasáci má aj hajzelbaba a tej nikto po 15 rokoch dôchodok vyšší ako 800 nedá
...kua ....taký ani ja nemám po 22 rokoch ......
a ani jej nedajú šancu na rekvalifikáciu.Btw. kdesi som zachytil protest tuším maďarských sudcov, že ich chcú poslať na dôchodok skôr ako v 80-tke.
...ale ideme fest mimo mimotemy ...
korela
24.06.12,22:49
Ani nie, všetko so všetkým akosi súvisí. :-)
trisestri
25.06.12,08:40
AnnaK
27.06.12,12:39
Citujem z listu učiteliek: "Pýtame sa, kde je logika, kde spravodlivosť? Prečo je možné, že rodičia, ktoré svoje deti odložia do detského domova, si ich po dovŕšení plnoletosti môžu opäť zobrať späť aj s peknou kôpkou nasporených peňazí, na ktoré sa im „poskladalo" mesto. Peniaze do pár dní prepijú a pomíňajú."

Viete, aký vysoký príspevok dostane "absolvent detského domova"? Príspevok na uľahčenia osamostatnenia sa mladého dospelého sa poskytuje vo výške 15-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo bude od 1. júla 2012 suma 1 332,30 eura (40 136,87 Sk). Pritom kedysi bol vo výške 10-násobku, čo už tiež bola pekná sumička.
srska
27.06.12,16:43
čaplovič dnes v tn markíza: urobíme expertízu listu:D, richter: to sa nedá vyriešiť za deň, týždeň ani za rok.

pán richter a čo tak skrátené legislatívne konania?;)
pepsikova
27.06.12,16:56
...nemooožuuu skrátiť!..je tam priveľa roboty..najprv treba urobiť expertízu, či list nie je podvrh, či v ňom nie sú nebodaj nejaké klamstvá a ak by niečo, tak -...
..to nie je práca na deň, ani týždeň,a štyri roky ubehnú ako voda a potom sa to posunie...ako doteraz vždy...
..len dúfam, že tie odvážne učky nebudú postihnuté..lebo u nás je všetko možné...(ako povedal policajt o turistovi, stane a bicykli-predsa len, sme na Slovensku...
marjankaj
27.06.12,16:57
čaplovič dnes v tn markíza: urobíme expertízu listu:D, richter: to sa nedá vyriešiť za deň, týždeň ani za rok.

pán richter a čo tak skrátené legislatívne konania?;)
Asi idú opravovať pravopisné chyby.:eek:
trisestri
27.06.12,17:03
čaplovič dnes v tn markíza: urobíme expertízu listu:D, richter: to sa nedá vyriešiť za deň, týždeň ani za rok.

pán richter a čo tak skrátené legislatívne konania?;)

tak tato vyhovorka je trapna z dvoch dovodv-takto sa da vyhovarat donekonecna po prve a po druhe tieto problemy sa neriesia minimalne 20 rokov a nikto netvrdi ze sa za rok vyriesia,ale to neznamena ze netreba co naskor aj v skratenom legislativnom konani prijimat potrebne opatrenia na zlepsenie stavu /limitacia subehu socialnych davok,pridavky po 3-4 dieta od tych vysie danovy bonus,bezplatne dobrovolne sterilizacie,vymzitelnost prava,uplatnovanie osobitneho prijemcu davok,moznost exekucii alebo vpp za porusovanie zakonov,romsky asistenti na skolach atd-niektore opatrenia boli,len sa nedotiahli do konca,viazanie prispevku pri narodeni dietata na pracovny pomer aspon jedneho rodica inimalne rok/
srska
27.06.12,17:07
tak tato vyhovorka je trapna z dvoch dovodv-takto sa da vyhovarat donekonecna po prve a po druhe tieto problemy sa neriesia minimalne 20 rokov a nikto netvrdi ze sa za rok vyriesia,ale to neznamena ze netreba co naskor aj v skratenom legislativnom konani prijimat potrebne opatrenia na zlepsenie stavu /limitacia subehu socialnych davok,pridavky po 3-4 dieta od tych vysie danovy bonus,bezplatne dobrovolne sterilizacie,vymzitelnost prava,uplatnovanie osobitneho prijemcu davok,moznost exekucii alebo vpp za porusovanie zakonov,romsky asistenti na skolach atd-niektore opatrenia boli,len sa nedotiahli do konca,viazanie prispevku pri narodeni dietata na pracovny pomer aspon jedneho rodica inimalne rok/odpovede hodné ministrov
BXLmiami
27.06.12,17:08
...nemooožuuu skrátiť!..je tam priveľa roboty..najprv treba urobiť expertízu, či list nie je podvrh, či v ňom nie sú nebodaj nejaké klamstvá a ak by niečo, tak -...
..to nie je práca na deň, ani týždeň,a štyri roky ubehnú ako voda a potom sa to posunie...ako doteraz vždy...
..len dúfam, že tie odvážne učky nebudú postihnuté..lebo u nás je všetko možné...(ako povedal policajt o turistovi, stane a bicykli-predsa len, sme na Slovensku...
No ale nezabudni že to nie je také ľahké,určite treba dať spraviť nejaký ten posudok INEKU a aspon dvom nezávislým mimovládkam a tiež najmenej jednej právnickej firme aby za puhych pár desiatok tisíc spravili právny rozbor,že či to nie je diskriminácia ked niekto tvrdí,že treba aby sociálne odkázaní dodržiavali zákony.Ci sú na ten šok pripravení,tak že čo to s nimi spraví,treba to z každej strany posudiť,rozobrať a hlavne zaplatiť .
danushka
27.06.12,17:25
Citujem z listu učiteliek: "Pýtame sa, kde je logika, kde spravodlivosť? Prečo je možné, že rodičia, ktoré svoje deti odložia do detského domova, si ich po dovŕšení plnoletosti môžu opäť zobrať späť aj s peknou kôpkou nasporených peňazí, na ktoré sa im „poskladalo" mesto. Peniaze do pár dní prepijú a pomíňajú."

Viete, aký vysoký príspevok dostane "absolvent detského domova"? Príspevok na uľahčenia osamostatnenia sa mladého dospelého sa poskytuje vo výške 15-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo bude od 1. júla 2012 suma 1 332,30 eura (40 136,87 Sk). Pritom kedysi bol vo výške 10-násobku, čo už tiež bola pekná sumička.

Ak môžem trošku zas proti prúdu...
Pani učiteľky odkiaľ vedia, že všetky deti z DD idú rovno k svojim do osady a tam štátne peniaze pretekajú gágormi?
Moju dcéru učí v hudobnej škole absolvent konzervatória, ktorý od detstva až do dospelosti bol vychovávaný v DD, je Róm.
Občas sa v hudobnej zastavím a zavše s ním prehodím zopár slov. Pýtala som sa ho raz, ako pežil odchod z DD, ako to vôbec všetko vnímal, veď bol odrazu sám a nikto mu nevysvetlil, že čaj sa varí tak, že sa vrecúško zalieva vriacou vodou. Vždy ho dostal v pohári v menze DD. Tak ako nevedel prakticky ani o iných bežných veciach zo života. Bol z tých húževnatejších a už ako študent konzervatória si vedel privyrábať muzikou.

Povedal mi, že potom, ako ho odňali z rodiny a odrazu sa ocitol mimo svojeho domova /a to bol jeho domov, tam sa cítil ako každé dieťa pri svojej matke dobre a bezpečne, lebo tak sa cíti asi každé, keď je pri mame/, že to bol druhý najhorší deň jeho života. Mal tašku osobných vecí so zubnou kefkou, doklad o vzdelaní a občiansky preukaz a keby nebol muzikant a nemal nejakú predstavu o svojom ďaľšom fungovaní, asi by mu neostávalo iné, ako sa vrátiť do prvej osady, ktorá ho prijme, lebo nejaké rodinné väzby boli dávno zabudnuté.
Ocitol sa na ulici, ako pes bez obojku, bez svojej búdy.

Príspevok, ktorý dostal je len zlomkom toho, čo štát do zverenca DD za jeho celý pobyt v DD investuje. Dovolím si povedať, že mesačne tento štát dieťa do troch rokov umiestnené v profesionálnej rodine vychádza na cca 600 - 700 €. /príspevok na dieťa do 200€ mesačne + mzda profi rodiča v polovičnom úväzku, odvody zamestnávateľa + príspevok na médiá v profi rodine/. Akonáhle sa dieťa zverí do DD, tam sa výdavky spojené s jeho pobytom ešte viac zvyšujú.

Takže poukazovať na príspevok pri odchode z DD je zbytočné, je to len zlomok toho, čo do zverenca bolo vložené. A popravde, moje deti by s takýmito peniazmi neprežili, keby som ich z domu vykopla. Neviem si to ani predstaviť.
trisestri
27.06.12,17:32
tak v tomto bode scasti suhlasim,adaptovat sa je dost problematicke pre deti z decaku,toto startovne nie je nejak prehnane,ved malokedy maju nieco ine ako startovne okrem toho
danushka
27.06.12,17:38
http://1.2.3.11/bmi/www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

trisestri (http://www.porada.sk/member.php?u=63373) 1 Minute Ago #14902
tak v tomto bode scasti suhlasim,adaptovat sa je dost problematicke pre deti z decaku,toto startovne nie je nejak prehnane,ved malokedy maju nieco ine ako startovne okrem toho

Presne tak, nemajú nič. A ak si niekto myslí, že chcú utekať s tými peniazmi k svojim, vôbec to nie je pravda.
Preto považujem túto pripomienku v liste učiteliek za nadnesenú a nie je k meritu veci. Inak s listom súhlasím.
Chápem rozhorčenie učiteliek, ale dívajú sa na veci z pohľadu denného stretávania sa detí z osád a nemali by sa vyjadrovať k deťom z DD, pretože k týmto veciam vedia ľudia, čo s týmito deťmi spolupracujú a snažia sa im pomáhať prežiť po odchode z DD.
arizona
27.06.12,18:20
Nie som z iného štátu, som zo Slovenska a preto ma vždy rozčuľuje téma "prevýchovy zatiaľmenšiny".
Myslím, že už som aj tu na Porade písala, ako to s tou prevýchovou bolo za bývalého režimu.
Nie vždy som som sa živila ako účtovníčka. Som pôvodne vychovávateľka, ktorá si musela urobiť ďalšiu strednú školu ak som chcela pracovať v MŠ s deťmi predškolského veku. Vysokú školu nemám - dnes titul MGR. Sociálnej práce by som získala za pochodu popri nákupoch v meste a ešte by som sa aj zastavila na kávičke niekde na terase. ( To len na okraj toho, aké "ťažké" je dnes získať titul)
A teraz k veci: keď som už pracovala ako učiteľka MŠ v preplnenej triede s 30-40 deťmi skrsol v našom štáte nápad, že by sa mali začleniť do prevýchovy už deti predškolského, veku z menšiny tak často pretriasanej. Nápad to bol skvelý, veď už J.A.K
odvolávajúc sa na Aristotela a jeho výrok, hovoril, že všetci sa rodíme ako čistá, nepopísaná tabuľa a len počas života sa do nás zapisujú vedomosti, zručnosti a skúsenosti.
Takže hurá na to. Začali sa zriaďovať "Cigánske MŠ" - dobre čítate, žiadny preklep to nie je. Vyčlenili sa 4 učiteľky na jednu triedu a začala sa prevýchova.

Ráno, jedna učiteľka bola v MŠ a čakala na deti, ktoré prišli samé do MŠ, druhá z učiteliek sa vybrala po okolitých príbytkoch a zbierala tie deti, ktoré do MŠ neprišli.

Školníčka dohliadala pri raňajšej očiste detí a deti sa prezliekli zo svojich šiat, do nových teplákových súprav, nakúpených na tento účel.

Hrali sa a žili v priestoroch, ktoré im deti z mojej triedy mohli iba závidieť. Popoludňajší odpočinok trávili na nových postielkach a spali v nových pyžamkách. Ich celodenná kvalitná strava bola za 1,00 SK.

Viem to úplne detailne preto, lebo táto MŠ bola pridružená pod naše riaditeľstvo. Zdalo sa, že je to dobrá cesta prevýchovy a v mnohých prípadoch určite aj bola, ale skončilo sa to a ja neviem, kto je za to zodpovedný, že sa v tejto prevýchove nepokračovalo.

Na každom kroku počúvam, s akým nedostatkom financií bojuje náš štát - mám iba jednu skromnú radu : Páni nekupujte si tourbillonové hodinky za 2 miliony eur, lebo ste na ne určite nezarobili poctivo, ale peniaze určené na prevýchovu vlejte tam, kde sú potrebné a nech sa nevlievajú po ceste určenej na správny cieľ nejakou divnou náhodou do vašich nenásytných vreciek.

A všetkým, ktorí sa nehanebne obohacujú na úkor toho, aby sa konečne niečo s touto menšinou začalo robiť želám, aby sa im ráno zdravili neprispôsobiví : DOBRÉ RÁNO SUSEDKO !!!!!!


PS . myslím, že učiteľky boli vo výrokoch veľmi zmierlivé a že skutočnosť, je ešte oveľa horšia.:mee:


O ktoré roky išlo? Päťdesiate, šesťdesiate?
Takuto skolku si aj ja pamatam. A bola z 80-tich rokov.
Ofiacialne to samozrejme nebola ciganska skolka...aj ked sa to tak oficialne nepomenovalo,ucel bol jasny. Aj ludia ju inak nenazyvali,ale nik o nej nehovoril hanlivo,iba v dobrom.
V jednej casti mesta,kde bola vacsina domov ciganskych obyvatelov sa z jedneho domu urobila skolka. Nebola to ziadna osarpana ciganska osada,ako ich pozname dnes z medii.
Aj ked 90% deti bolo ciganov, chodili tam aj biele deti.Neviem, kolko platili oni za skolku,ale pre ciganov to bolo za 1sk na mesiac.
Aj ked to cigani spociatku brali s nedoverou,po kratkom case bola skolka plne obsadena.

Bola to skolka ako kazda ina, ale viac sa dbalo na to,aby sa deti ucili hygiene a hlavne pripravovali deti na bezny zivot a na nastup do skoly. Hravou formou sa ucili pismenka,basnicky,pesnicky,alebo pomahali kucharke v kuchyni.
A ucitelky postupne zapajali aj rodinnych prislusnikov...
By ste sa divili,ako ciganske mamicky pozyvali pani ucitelky na navstevy,aby sa pochvalili a sutazili, kto z deti si vie najkrajsie upratat izbu,kto ich doma naucil viac basniciek, ci pesniciek.
Na rodicovske zdruzenia nechodili len rodicia,ale aj strykovia, bratranci a cele rodiny.
RZ sa robili raz za mesiac a mamickam sa vysvetlovalo,ako sa s detmi ucit,ako ich maju viest k hygiene, ci pomahat v domacnosti...
Dodnes mam v pamati malu ,kuceravu,ciernooku Zuzku,ktora bola milacikom vsetkych. Mala iba 3 roky ked nastupila do skolky. Mamicka si sama vybojovala,aby mohla nastupit predcasne,lebo jej starsie deti skolku doma vychvalovali a Zuzka plakavala, ze nemoze tiez chodit...

Dnes,po mnohych rokoch si myslim, ze to bol dobry napad... Vacsinu "tych deti" dodnes stretavam, ziju slusne,pracuju, ich deti sa nicim neodlisuju od inych,bielych spoluobcanov.
Taketo nieco sa dnes deti v ciganskych osadach same nenaucia...dnes su naucene iba bez namahy dostavat...

Rada by som videla,ak by si niekto kompetentny dal tu namahu a urobil by nejake statistiky,ako ziju dnes tie decka z ciganskych skolok,kolko z nich sa dokazalo zapojit do bezneho zivota...podla mna, iba minimum,/mozno ziadne/ skoncilo v osapranych osadach...
Ak chce vlada s romskou otazkou nieco urobit,tak by sa podla mna malo zacat vychovou od deti...
viki2
27.06.12,19:00
podla novely zákona už deti nemusia dostávať hotovosť, ale aj hmotné veci, napr. nábytok, hrnce,....
viki2
27.06.12,19:08
práve naopak, k svojim sa neponáhlajú, velmi dobre si uvedomujú, že sú iní, nepatria ani tam, ani tam,......poradiť si však v živote nevedia, neveria si, nemajú skúsenosti....a terénna sociálna práca je u nás na nulovej úrovni, bohužial :-(
hubatá
27.06.12,20:32
A rodičia zasa nič nedajú ako štartovné" svojim deťom do života, ako dávame my gadžovia? Väčšina z nás pomôže deťom pri kúpe bytu, jeho zariadení - toto cigáni zasa nemusia????
Letko
28.06.12,04:55
Má cirkev nejaké projekty? Alebo KDH? Vie sa o niečom?

Má, napr. v Bardejove na sídlisku Poštárka pracujú s cigánmi Saleziáni už mnoho rokov.
Letko
28.06.12,04:57
Bol kňaz,Červeň,na blogu Sme.Ale naozaj,načo misie do Afriky,mali by sestry a misioarov poslať do osád a pracovať s nimi.

V Jarovniciach pracuje VŠZSP sv. Alžbety - takže okrem Afriky a iných svetadielov pracujú aj u nás.
alaya1
28.06.12,07:08
Ja len malicku pripomienku. Prosim, napiste mi, kolki z vas, ktori sa tu "odborne" vyjadrujete k teme, ste v takej osade boli, ci v skole, kde chodia deti z tych osad. Naozaj by ma to velmi zaujimalo.
KatarinaNR
28.06.12,13:50
neprečítala som si ten list celý, ale bola som učiteľkou síce len pol roka, ale s týmto listom súhlasím, konečne niekto otvorene napísal ako to je, a veľmi sa hnevám, keď si človek povie na nich negatívny názor a hneď je rasista, ale za čo ich chváliť?????????? (samozrejme česť výnimkám)
danushka
28.06.12,14:06
http://www.porada.sk/image.php?u=180332&dateline=1287836302

hubatá (http://www.porada.sk/member.php?u=180332)

17 Hours Ago #14920A rodičia zasa nič nedajú ako štartovné" svojim deťom do života, ako dávame my gadžovia? Väčšina z nás pomôže deťom pri kúpe bytu, jeho zariadení - toto cigáni zasa nemusia????





My sa tu bavíme o príspevku pre zverenca, ktorý opúšťa DD a nie o ľuďoch, ktorí vyrastajú v rodine.
Každý pomáha ako vie. Dnes je veľa rodín, ktoré žijú pokope dlho potom, čo ich deti vyštudujú, pretože nemajú inú možnosť.
Keďže sa aktívne podieľam na pomoci odňatým deťom, žijúcich po krízových centrách a v detských domovoch, dívam sa na ne inými očami.

Každá sme na inej strane rieky.
Ak si v situácii, že môžeš svojim potomkom kúpiť byt a zariadiť ho, tak Tvoje deti majú veľké šťastie.

Mimochodom, takýmito príspevkami sa úplne ide mimotemy.
Vyjadrila som sa len k časti listu učiteliek a s ostatným jeho obsahom súhlasím.
My tu v tejto téme neriešime existenciu detí v DD, ale existenciu detí v osadách a takmer nemožnosť učiteľov plnohodnotne s nimi pracovať.

Takže klídek hubatá. Ja viem, že máš cukanie mimiky a celého tela, keď sa obtrieš o moje príspevky, ale Porada je o tom, že sa tu píšu prúdové a protiprúdové názory a už si konečne na to treba zvyknúť a predýchavať to s úsmevom na tvári. :)
jarecko
28.06.12,23:55
Pikoška
29.06.12,05:55
http://www.sme.sk/c/6436834/ucitelky-napisali-o-spine-a-nezaujme-vyvolali-polemiku.htmlUčiteľky ak nič iné, tak minimálne za odvahu verejne pomenovať stav vecí si zaslúžia obdiv a úctu. Rovnako riaditeľ školy, či primátor mesta, teda chlapi na správnom mieste, ktorí sa postavili za ne. Tí opľúvači spoza anonymných nickov tu boli, sú a budú. Tak to cítili, tak to napísali. A neschopní vládni činitelia, čo nepohli prstom v riešení tejto otázky, nech si lámu hlavu, ako sa opakovanie vyvliecť z prúseru.
Martin1310
29.06.12,13:47
Podla mna čo sa týka romov tak ani to všetko čo tu píšete o dodržiavaní zákona a tak nepomôže.Bude to tvoriť v rodinách ešte večšiu chudobu a potom zase viac krádeží a tak stále dokola navyše taký vezen nás stojí viac penazí ako jeden rom v osade.Je to taký kruh z ktorého tažko von.A opatrenia ktoré by mohli pomôcť tie sa nikdy neuskutočnia pretože by nás EU aj zbytok sveta zožrali.
Ja som vypozoroval že romske rodiny ktoré žijú normálne roztrúseno medzi nami sú obvikle uplne v pohode,u nás v obci je viac takých rodín a okrem farby tam ozaj nieje takmer rozdiel,normalne pracujú,deti chodia do školy,majú svoje domy.Lenže ked sa dajú dokopi do toho ich spoločenstva tak vtedy je to zlé a bohužial musím povedať že za vznikom týchto spoločenstiev(osád) sme aj mi všetci.Každý je totiž rád ked sú romovia od neho čo najdalej ale to aby žili normálne medzi nami a nie v osadách je podla mna jediná cesta ako z toho von.A možno žiadna cesta nieje,ono problém to bol vždy a asi bude stále,len raz sa o tom hovorí viac a inokedy menej.
Pikoška
30.06.12,06:43
To Martin, samozrejme že vyčlenenie rómskej komunity malo za následok aj zdivočenie rómov. A ako píšeš, sú medzi nimi skutočne slušní, rozumní, pracovití ľudia. Keďže v našej televízii nie je čo pozerať a občas treba aj relax ležmo pri tyčinkách, pozrela som "Výmenu manželiek ". Pretože Farma je zvrhlosť, a táranie politikov nudné, vcelku som sa potešila, že som náhodou na tú relaciu klikla. Rómka to tej našej bielej naložila vo veľkom štýle. Naučila dieťa používať nočník namiesto plienky, vyčistila nielen pri posteli, ale aj pod posteľou a vo varení boli tie dámy neporovnateľné. Samozrejme v prospech rómky. Takže akákoľvek paušalizácia v otázke rómskej neposlušnosti celkom určite nie je na mieste. A papaláši na to kašlú, pretože ešte majú všetci, bez rozdielu farby politického trička čo vyrabovať, tak sa snažia.
noemi-ke
30.06.12,06:47
Myslim, ze je velky rozdiel medzi ciganmi z osady a tymi z mesta.
Tweety
30.06.12,06:51
Myslim, ze je velky rozdiel medzi ciganmi z osady a tymi z mesta.
Isto nie je, takým príkladom je u nás Lunik IX. Podstata života je u nich je rovnaká. O rozdieloch v žití môžeme hovoriť len u tých,, čo majú vzdelanie.
lujza.j
30.06.12,07:00
Isto nie je, takým príkladom je u nás Lunik IX. Podstata života je u nich je rovnaká. O rozdieloch v žití môžeme hovoriť len u tých,, čo majú vzdelanie.
veľký súhlas.... "myslieť" si môže len ten čo nemá šajnu o "živote" s cigáňmi.....
buchač
30.06.12,07:02
Myslim, ze je velky rozdiel medzi ciganmi z osady a tymi z mesta.
...aký ????

Isto nie je, takým príkladom je u nás Lunik IX. Podstata života je u nich je rovnaká. O rozdieloch v žití môžeme hovoriť len u tých,, čo majú vzdelanie.
...odpovedzte obe ......

Potom ja dám sondu do hľbky cigánskej duše....;)
Tweety
30.06.12,07:06
...aký ????

...odpovedzte obe ......

Potom ja dám sondu do hľbky cigánskej duše....;)
Juraj, mám to odpozorované priamo z vlastnej skúsenosti. Nejaký čas som žila na tomto, vtedy akože prominentnom(dokým ich tam nezačali za nejaký čas sťahovať) sídlisku.
danushka
30.06.12,07:06
Isto nie je, takým príkladom je u nás Lunik IX. Podstata života je u nich je rovnaká. O rozdieloch v žití môžeme hovoriť len u tých,, čo majú vzdelanie.
Majočka, ono pracovať sa dá aj bez vzdelania, takže súhlasím, že tí, čo trošku v tej škole niečo pochytili /nehovorím teraz o Rómskej inteligencii, ktorá naozaj existuje/ a pracujú, vedia žiť slušne a prinášajú veľa spoločnosti už len tým, že necucajú tento štát.
noemi-ke
30.06.12,07:11
veľký súhlas.... "myslieť" si môže len ten čo nemá šajnu o "živote" s cigáňmi.....
Je mi ta luto, ze s nimi asi zijes, ked si tak fundovana, ja len 20 rokov ucim na skole, kde chodia sami cigani z osady! Nezijem s nimi, tak urcite mam mensie znalosti, ako ty.
noemi-ke
30.06.12,07:13
Cigani z osad su ovela viac primitivni, ako ti, z mesta. Niektori cely zivot neboli ani v majblizsom meste. Ziju len v osade, prirode.Ti mestski su ovela, ovela viac vychcani.
lujza.j
30.06.12,07:24
Je mi ta luto, ze s nimi asi zijes, ked si tak fundovana, ja len 20 rokov ucim na skole, kde chodia sami cigani z osady! Nezijem s nimi, tak urcite mam mensie znalosti, ako ty.
už rok nie....teda nemám ich za susedov.....ale za momentálnych 23 rokov v jednej štátnej "firme" viem toho teda haba-hej... a ako bonus bývam v "prominentnej" BA štvrti.....s výhľadom na "pentagon".... fundovaná? len som sa stretla s kadečím..... iba jeden bol iný....na toho nezabudnem....býval a možno aj býva v pentagone...riadne zamestnaný....dievča...dcéra jeho družky, ktorá zomrela...riadne sa o ňu staral ....študovala za zdravotnú sestru....
Indeed
30.06.12,07:31
nedavaj to sem ! Su to udaje Tvojej identity !
noemi-ke
30.06.12,07:41
veľký súhlas.... "myslieť" si môže len ten čo nemá šajnu o "živote" s cigáňmi.....


už rok nie....teda nemám ich za susedov.....ale za momentálnych 23 rokov v jednej štátnej "firme" viem toho teda haba-hej... a ako bonus bývam v "prominentnej" BA štvrti.....s výhľadom na "pentagon".... fundovaná? len som sa stretla s kadečím..... iba jeden bol iný....na toho nezabudnem....býval a možno aj býva v pentagone...riadne zamestnaný....dievča...dcéra jeho družky, ktorá zomrela...riadne sa o ňu staral ....študovala za zdravotnú sestru....
Pentagon predsa nie su cigani z osady. Neviem, preco si potom tak odpovedala na moj prispevok. Ja poznam aj tych z osad, aj tych z mesta. Preto som sa vyjadrila. A v BA o ciganoch z osody viete len tolko, kolko vam ukazu v telke. Co je uplne o nicom.
noemi-ke
30.06.12,07:59
Lunik nie je osada, je to sucast mesta!
lujza.j
30.06.12,08:08
Pentagon predsa nie su cigani z osady. Neviem, preco si potom tak odpovedala na moj prispevok. Ja poznam aj tych z osad, aj tych z mesta. Preto som sa vyjadrila. A v BA o ciganoch z osody viete len tolko, kolko vam ukazu v telke. Co je uplne o nicom.
ja som neodpovedala na tvoj..... a aj keby to je tu zakázané alebo ty debatuješ len so "svojimi"? :rolleyes:
cigáni sú cigáni.....či takí alebo onakí......
buchač
30.06.12,08:25
Myslim, ze je velky rozdiel medzi ciganmi z osady a tymi z mesta.

Isto nie je, takým príkladom je u nás Lunik IX. Podstata života je u nich je rovnaká. O rozdieloch v žití môžeme hovoriť len u tých,, čo majú vzdelanie.

...aký ????

...odpovedzte obe ......

Potom ja dám sondu do hľbky cigánskej duše....;)

...už ani veľmi nemusím.....podstata je hen....;) :---


noemi-ke 1 Hour Ago #15181

Cigani z osad su ovela viac primitivni, ako ti, z mesta. Niektori cely zivot neboli ani v majblizsom meste. Ziju len v osade, prirode.Ti mestski su ovela, ovela viac vychcani.
Pikoška
30.06.12,08:52
Pentagon predsa nie su cigani z osady. Neviem, preco si potom tak odpovedala na moj prispevok. Ja poznam aj tych z osad, aj tych z mesta. Preto som sa vyjadrila. A v BA o ciganoch z osody viete len tolko, kolko vam ukazu v telke. Co je uplne o nicom.Pentagon nie je o cigáňoch, ale o narkomanoch a díleroch. A rovnako ako Ty, poznám rómov z dediny aj z mesta. Sedela som s nimi v škole, bola doniesť úlohy do ich sídla, či navštívila rómku nado mnou v byte. To tu Ty ani ja ale vôbec nevysvetlíme. Akoby neexistoval smradľavý beloch rovnako ako smradľavý cigán. Smrad ako smrad. Pochopiť, že nie všetko čierne je škaredé a biele krásne býva občas zložité.
korela
30.06.12,09:09
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif
noemi-ke (http://www.porada.sk/member.php?u=162107)

1 Hour Ago #15185 Lunik nie je osada, je to sucast mesta!

Nie je to osada. Je to geto. Pripúšťaš?

(Wik. "Termín ghetto teraz sa odkazuje na preplnené mestské oblasti často spojené s konkrétnou etnickej alebo rasovej obyvateľov žijúcich pod hranicou chudoby. Kriminality v getách sú zvyčajne vyššie ako v iných častiach mesta. [1] (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=sk&prev=/search%3Fq%3Dghetto%26hl%3Dsk%26client%3Dfirefox-a%26hs%3De6a%26rls%3Dorg.mozilla:sk:official%26prm d%3Dimvns&rurl=translate.google.sk&sl=en&twu=1&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Ghetto&usg=ALkJrhhBtddMElPYYPAkJwT9InMIW9WKtA#cite_note-0) "
korela
30.06.12,09:14
noemi-ke, keď máš priame skúsenosti zo svojho pôsobenia na škole, aký máš pohľad na list učiteliek z Dobšinej? Predpokladám, že prichádzaš do styku práve s deťmi z osád.
Ľubomír
30.06.12,09:31
...nie tunely, to sú prachy čo cigoši prežeru a to sú akoby hodeneé do vody
noemi-ke
30.06.12,09:32
Podla mna je to asi sidlisko, nie?
noemi-ke
30.06.12,09:39
Urcite je pravda to, ze.
1. Uplne absentuje rodinna vychova.
2. Ucitelky nahradzaju rodicov v kazdej oblasti.
3. V osadach neexistuje pozitivny priklad.
4. Myslim si vsak, ze snaha o "preonacenie" tychto ludi nasilu a sposobmi, ake chceme my "bieli"- nikdy nebude viest k zmene ich spravania.
5. Oni nechcu zit ako my bieli.
6.Degeneracia obyvatelstva bude stale horsia, nakolko im nic nehovori pribuzenskost.
To je o osadach, nie o ciganoch v meste.
Je to len moj pohlad na vec a moj nazor.
noemi-ke
30.06.12,09:44
Si velmi obmedzeny clovek,
korela
30.06.12,09:52
Koľko je takto obývaných domov na tom sídlisku?
alaya1
30.06.12,10:03
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif
noemi-ke (http://www.porada.sk/member.php?u=162107)

1 Hour Ago #15185 Lunik nie je osada, je to sucast mesta!

Nie je to osada. Je to geto. Pripúšťaš?

(Wik. "Termín ghetto teraz sa odkazuje na preplnené mestské oblasti často spojené s konkrétnou etnickej alebo rasovej obyvateľov žijúcich pod hranicou chudoby. Kriminality v getách sú zvyčajne vyššie ako v iných častiach mesta. [1] (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=sk&prev=/search%3Fq%3Dghetto%26hl%3Dsk%26client%3Dfirefox-a%26hs%3De6a%26rls%3Dorg.mozilla:sk:official%26prm d%3Dimvns&rurl=translate.google.sk&sl=en&twu=1&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Ghetto&usg=ALkJrhhBtddMElPYYPAkJwT9InMIW9WKtA#cite_note-0) "

Co davaju v telke, je to des.Ani by som tam neisla, myslim, ze je tam problem, ze ich je tam vela a preto si dovoluju to, co si dovoluju.
korela
30.06.12,10:09
Urcite je pravda to, ze.
1. Uplne absentuje rodinna vychova.
2. Ucitelky nahradzaju rodicov v kazdej oblasti.
3. V osadach neexistuje pozitivny priklad.
4. Myslim si vsak, ze snaha o "preonacenie" tychto ludi nasilu a sposobmi, ake chceme my "bieli"- nikdy nebude viest k zmene ich spravania.
5. Oni nechcu zit ako my bieli.
6.Degeneracia obyvatelstva bude stale horsia, nakolko im nic nehovori pribuzenskost.
To je o osadach, nie o ciganoch v meste.
Je to len moj pohlad na vec a moj nazor.


Napĺňa ťa tá práca? Máte nejaké príplatky? Aké máte perc. zloženie žiakov v triedach? Ako je to s preventívnymi zdrav. prehliadkami? V ktorom veku vychádzajú zo školy? Nechceš niečo pripísať?
noemi-ke
30.06.12,10:19
Napĺňa ťa tá práca? Máte nejaké príplatky? Aké máte perc. zloženie žiakov v triedach? Ako je to s preventívnymi zdrav. prehliadkami? V ktorom veku vychádzajú zo školy? Nechceš niečo pripísať?

Praca je to taka, ako kazda ina. Tie deti su ti vdacne za kazde pohladenie,doma nemaju nic. Casto ani kde spat. ja som mala ziacku, ktora ked odchadzala, napisala mi list znenia- dakujem vam, vsetko co viem, ste ma naucili vy. Viac asi k tomu netreba.

Pripladky? Ake myslis, za co? Mame normalne tabulkove platy.Ak zapocitam cestovne, lebo osady nie su v okresnom meste, tak som na tom horsie, ako ucitelka v meste.

Prehliadky pre seba- ucitelku? Ako kazdy clovek. A vsetky ockovania si hradime sami, ako kazdy clovek. Ziadne ulavy.

Deti odchadzaju zo skoly vo veku 15-16 rokov, ako vsade.

Co take by som mala este pripisat? Neviem, co ta zaujima.
korela
30.06.12,10:34
Praca je to taka, ako kazda ina. Tie deti su ti vdacne za kazde pohladenie,doma nemaju nic. Casto ani kde spat. ja som mala ziacku, ktora ked odchadzala, napisala mi list znenia- dakujem vam, vsetko co viem, ste ma naucili vy. Viac asi k tomu netreba.

Pripladky? Ake myslis, za co? Mame normalne tabulkove platy.Ak zapocitam cestovne, lebo osady nie su v okresnom meste, tak som na tom horsie, ako ucitelka v meste.

Prehliadky pre seba- ucitelku? Ako kazdy clovek. A vsetky ockovania si hradime sami, ako kazdy clovek. Ziadne ulavy.

Deti odchadzaju zo skoly vo veku 15-16 rokov, ako vsade.

Co take by som mala este pripisat? Neviem, co ta zaujima.
Chápem. Aj tvoje ocenenie.
Zdrav. prehliadky detí som mala na mysli. Nie učiteľov, ale aj.
To máte triedy iba s týmito deťmi? Ak áno, preto som sa pýtala na príplatky, predpokladám, že máte trochu iné podmienky pri práci ako vaši bežní kolegovia.
arizona
30.06.12,10:34
...
Ja som vypozoroval že romske rodiny ktoré žijú normálne roztrúseno medzi nami sú obvikle uplne v pohode,u nás v obci je viac takých rodín a okrem farby tam ozaj nieje takmer rozdiel,normalne pracujú,deti chodia do školy,majú svoje domy.Lenže ked sa dajú dokopi do toho ich spoločenstva tak vtedy je to zlé a bohužial musím povedať že za vznikom týchto spoločenstiev(osád) sme aj mi všetci....

Aj medzi ciganskymi rodinami su velke rozdiely.

Tie ciganske rodiny,ktore ziju porovatelne ako ostatni bieli ludia ,museli aj samy mat snahu nieco na sebe zmenit, chciet zit slusnejsim zivotom, musia mat snahu,aby chodili do prace,aby ich deti chodili do skoly...

Ale ked nejakej ciganskej rodine vyhovuje zit v osarpanych osadach a zit len zo socialky a kradezi, ked maju radost z toho, ze ich malolete deti uz rodia dalsie deti, lebo pribudnu bezstarostne dalsie pridavky do rodiny,tak tam nasilne prestahovanie do bytu na sidlisku nevyriesi nic, len narobi problemy ostatnym spoluobyvatelom a mestu.
Byty skoncia hned od zaciatku s dlzobami na najomnom, s vytrhanymi radiatorami,parketami a konom v obyvacke pri ohniku z parkiet...:cool:

Ano, nech sa postavia z nasich dani byty pre romske rodiny. Ale nech si ten byt rodina vopred zasluzi,nech sa byt prideli iba rodinam, kde si dokazu zarobit pracou na najom,nech je podmienka, ze ich deti chodia pravidelne do skoly,nech maju iba tolko deti,kolko dokazu uzivit a slusne vychovat.
Jedine v tom pripade je sanca , ze sa statu vydaje a pomoc takymto rodinam vratia.
noemi-ke
30.06.12,10:44
Chápem. Aj tvoje ocenenie.
Zdrav. prehliadky detí som mala na mysli. Nie učiteľov, ale aj.
To máte triedy iba s týmito deťmi? Ak áno, preto som sa pýtala na príplatky, predpokladám, že máte trochu iné podmienky pri práci ako vaši bežní kolegovia.
Ano, je to skola, kde chodia iba deti z osady.O zdravie deti sa maju starat asi rodicia, ale boli casy, ked sme my ucitelky chodili s nimi do inej obce na zubnu preventivu. Pre niektore deti to bol zazitok na cely zivot. Ist autobusom.

Podmienky mame dobre. Mame peknu, vybavenu skolu. Deti su ine, ak myslis na to. Niektore nema topanky, niektore bundu. No, to sa vsak moze stat aj v bielej rodine.

Priplatky nemame ziadne.
buchač
30.06.12,11:16
Co davaju v telke, je to des.Ani by som tam neisla, myslim, ze je tam problem, ze ich je tam vela a preto si dovoluju to, co si dovoluju.
...myslíš konkrétne tie šoty s určitým komentárom ???....jeden šot povedzme cca 1 - 2 minúty , kde sa vyjadrí do kamery a mikrofónu kde - kto ???....či biely , či cigán ???

...jeden šot o trvaní tých cca 2 minút alebo reálny pobyt v trvaní tiež takéhoto času ......NEPOROVNATEĽNÉ !!!

...šot je ( môže ) byť aj tendenčný , záleží od uhla pohľadu a aj od postoja danej TV a redaktora....

To , čo je vysielané v telke je slabý odvar toho , čo sa v skutočnosti deje .........
korela
30.06.12,11:47
Ano, je to skola, kde chodia iba deti z osady.O zdravie deti sa maju starat asi rodicia, ale boli casy, ked sme my ucitelky chodili s nimi do inej obce na zubnu preventivu. Pre niektore deti to bol zazitok na cely zivot. Ist autobusom.

Podmienky mame dobre. Mame peknu, vybavenu skolu. Deti su ine, ak myslis na to. Niektore nema topanky, niektore bundu. No, to sa vsak moze stat aj v bielej rodine.

Priplatky nemame ziadne.
"O zdravie detí sa majú starať rodičia."
No práve to si neviem veľmi dobre predstaviť, v súvislosti s tým čo si napísala predtým a to čo sa prezentuje v médiách. Viem, že majú inú imunitu, na pohľad sú zdravé (?), ale som presvedčená, že v tých hygienických podmienkach sa to len hemží rôznymi infektami.Živná pôda pre všetko.
"Pre niektoré deti to bol zážitok na celý život. Ísť autobusom." Veď práve, iba priblížením k iným reálnym veciam, vzorom, sa môžu tieto deti motivovať k zmene životného prístupu. Na druhej strane (Noviny TV) je to pre niektoré deti taká samozrejmosť, že vďaka ich roztopaši ich musí sprevádzať cestou do školy a zo školy mestský ozbrojený policajt, chrániac vodiča. V minibusíku. Niekde na východe ...Bez slov. Ak sú vo svorke, tak mravy idú bokom.
jarecko
30.06.12,11:50
Sposoby spolunazivania ciganskych obcanov, nielen na povestnom Luniku IX., ale napr. v takej Snine:

http://humenne.korzar.sme.sk/c/6439797/na-sninskom-sidlisku-prekvita-nasilie-zbili-aj-policajta.html

Viacmenej si to mesto sposobilo samo. Veta z clanku:

Podľa primátora Štefana Milovčíka (nez.) sa situácia na sídlisku zhoršuje od roku 2004, keď mesto predalo niekoľko bytoviek rómskym združeniam.
noemi-ke
30.06.12,13:53
"O zdravie detí sa majú starať rodičia."
No práve to si neviem veľmi dobre predstaviť, v súvislosti s tým čo si napísala predtým a to čo sa prezentuje v médiách. Viem, že majú inú imunitu, na pohľad sú zdravé (?), ale som presvedčená, že v tých hygienických podmienkach sa to len hemží rôznymi infektami.Živná pôda pre všetko.
"Pre niektoré deti to bol zážitok na celý život. Ísť autobusom." Veď práve, iba priblížením k iným reálnym veciam, vzorom, sa môžu tieto deti motivovať k zmene životného prístupu. Na druhej strane (Noviny TV) je to pre niektoré deti taká samozrejmosť, že vďaka ich roztopaši ich musí sprevádzať cestou do školy a zo školy mestský ozbrojený policajt, chrániac vodiča. V minibusíku. Niekde na východe ...Bez slov. Ak sú vo svorke, tak mravy idú bokom.

- To mas pravdu. Deti sa zdaju, ze su zdrave. No skoro kazde trpi respiracnymi ochoreniami a aj samozrejme,su zavsivavene, maju svrab, blchy,zltacku a pod. Skola samozrejjme vyvija iniciativu, deti si vzdy pred vyucovanim spolocne s ucitelkou umyvaju ruky, na toaletu chodia spolocne, aby si umyvali ruky pod dohladom a pod. A je na navykoch ucitelky, aby "uhlidala" seba a nedoniesla tie veci domov.-

- Myslis si, ze ucitelia su ti, ktori by detom mali priblizovat realny zivot? Myslim si, ze ucitelky v tychto skolach robia toho ovela viac, ako je ich napln prace, Robia veci, ktore ine ucitelky by mozno ani nerobili.
Zaklad je rodinna vychova. Kym tato absentuje a v rodine deti nenachadzaju pozitivne priklady, myslim, ze to cele snazenie okolia nema ziaden vyznam.
Martin1310
30.06.12,20:20
To arizona.Ja sa ich nezastávam to PRR,len tak ako si pisala že ked nemajú chuť sa zmenit,to je práve to že Ja som sa nemusel nijako meniť moji predkovia žili normálne takže mám podstatne výhodnejšiu pozíciu ako oni,ja sa nemusím meniť a ktohovie či by som sa aj ja sám dokázal zmeniť.


S tými bytmi to je tiež také že mestá im ich postavia a práve tým z obyvatelov vlastne spravia skoro akoby tú osadu sú tam všetci pokope a vracajú sa ku korenom.No a toto teda k ich zmene neprispeje ani trochu.Teraz si iste pomyslíš že čo by teda mali podla mna s nimi spraviť,takže ti hned aj odpoviem.


Neviem- pretože aj to dobré čo sa pre nich spraví je nakoniec zlé pretože ich to dáva dokopi.
Politici nerobia nič pretože tiež nevedia,ono sa to takto zdá ale na každý nápad je hned nájdených kopec negatývnych ohlasov bud čo sa týka ludských práv alebo riešenie vyrieši jeden problém ale zhorší druhý.
Je to proste v peknej r... .
noemi-ke
01.07.12,03:48
Myslim si, po 20 rocnych skusenostiach s nimi, ze pre nich je najlepsie nechat ich zit v ich prostredi a myslim, ze potrva desatrocia, aby sa pomaly prisposobovali sposobu zivota ostatnych ludi.

Prikladom je to, ako sme sa bavili v skole.
Ak by nas prestahovali do chatrci v osade, na tu mate a zite ,tiez by sme v nich nevedeli zit.Snazili by sme sa prisposobit si ich svojim zvykom a sposobu zivota.

Je to podla mna to iste, ale obratene.

Oni maju uplne inu mentalitu, ako ostatni, povedzme Europania, ine hodnoty, ktore zdedili po predkoch po starocia. Kazdy si mysli, ze sa to da zmenit hned- ako chcu ti druhi.

Vyhody a ostatne privilegia- ved to sme ich naucili predsa my.Nic nerobit a len brat....bez pomoci a rad by oni na to sami neprisli.

Aj deti z domovov. Casto sa stavalo, ze nam do skoly volalali, ze dieta utieklo. A neislo nikde inde, ako s svojim- do osady.
Mozno par deti, ktore su od narodenia mimo toto prostredie sa vie prisposobit, ale " ako sa vravi"- volanie krvi je silnejsie.

Opat pisem zo skusenosti s etnikom, ake poznam ja.
Pikoška
01.07.12,06:24
Noemi, aj na základe Tvojich skúseností je viac ako zrejmé, že otázku rómskej komunity najskôr vyriešia dobrovoľníci, ochotní priamo v osade vplývať na zmenu postojov rómov. Na Slovensku v posledných týždňoch a dňoch je absolútne jasné, že tu vládne jediná politická strana zvaná Gorila, ktorá nemá záujem o nikoho z občianskej komunity. Tie ostatné názvy - KDH, SMER, SDKÚ a ďalšie sú len označenia rajónov teritória ich nezazmluvneného biznisu, kam majú ostatní zákaz. A navzájom sa akceptujú a tolerujú. Policajná akadémia je toho hrozivým dôkazom. Ak by som ja bola tým dobrovoľníkom, začala by som v osade, a skúsila to starým heslom - škola hrou. Detičkám by som sa snažila vysvetliť, že ak kradnúť a zbíjať, tak slušne. Naučiť ich, že sa najskôr musia zmeniť vo filozofii žitia, že sa musia umývať, slušne obliekať, vyčistiť si príbytok, veľa sa naučiť, kúpiť bielu košeľu, najlepšie s bielym golierom. A potom až budú sa budú môcť nepotrestaní, vážení realizovať a nebadane bohatnúť a mať sa konečne lepšie. Možno by to zabralo. Možno určite.:rolleyes:
alaya1
01.07.12,06:30
Tak to si teraz vystihla, uplne presne.
trisestri
02.07.12,09:59
v rozhlase bezi diskussia,ako inak zastupca ciganov tvrdi ze za vsetko mozu nase rasisticke postoje a chudence ciganske su este aj utlacane,zastupcovia ministerstva skolstva zas tvrdia ze za vsetko zodpovedaju riaditelia skoly a pre ich obhajcov na Porade,aj tam kde nemaju Gorilu,aj tam maju vazne problemy z tymto etnikom,ale podme vsetci lupit kradnut,zneuzivat davky,kalicit nevinnych ludi,byt ucitelov, spravajme sa asocialne lebo Gorila.
trisestri
02.07.12,10:03
apropo ciganov som na protestoch nestretol-protestovali iba vtedy ked im kratili dávky,len na tie dávky je menej preto lebo ich rozkratnú iny zlodeji
Pikoška
05.07.12,17:06
To trisestri, tá Tvoja paušalizácia je chorá a tá nenávisť nákazlivá. Ak už sú cigáni u Teba horší ako goriláci, tak Ti asi budem ťažko vysvetľovať, že tu nikto neobhajuje cigáňov, ale pripusti, že aspoň jediný je slušnejší ako biely a ja budem nadmieru spokojná, že si objektívny.
trisestri
05.07.12,17:41
To trisestri, tá Tvoja paušalizácia je chorá a tá nenávisť nákazlivá. Ak už sú cigáni u Teba horší ako goriláci, tak Ti asi budem ťažko vysvetľovať, že tu nikto neobhajuje cigáňov, ale pripusti, že aspoň jediný je slušnejší ako biely a ja budem nadmieru spokojná, že si objektívny.

pisem o neprisobivych a pripustam se sa aj medzi ciganmi najdu slusnejsi ak medzi castou bielych,ae predsa z tymi nema nik problem a keby sa uplatnoval dosledne zakon ci voci gorilam alebo kazdemu kto kradne,lupi,vrazdi,podvadza a pacha nasilie tak by to bolo ok-vyzyvat na dosledne uplatnovanie rovnakych pravidiel a zakonov je podla teba sirenie nenavisti,tak dakujem pekne a ak maju neprisobivy problemy kvoli zlodejine gorilam tak nech si to riesia z nimi,preco dobiju niekoho kvoli jednej sprostej cigarete,alebo lupia u dochodcov a ohrozuju ludi co im nic nespravili,ale rovnako je pre mna hnusny aj gorilak,aj biely podvodnik z energetickeho centra,aj skinhead ktory bez priciny zbije romske dieta,aj policajt ktory mladi demonstrantov,aj skorumpovany sudca a aj ked uznavam ze trestna cinost bielych golierov je omnoho rafinovenajsia ako ta neprisobivych,ale to neznamena ze to treba ospravedlnovat a obhajovat,lebo nasilim ohrozuju ludi ktory im nicim neublizili-sam rom v zamene manzeliek povedal ze bieda sa da ospravedlnit ale nie spina a bordel-lutujes tych v osadach,ale ten poriadok si tam mozu udrziavat,takisto ze hovoris o diskrimanicacii,ale porovnaj ako vyzerali sidliska v mestach a tie byty nie iba na Luniku pri ich odovzdavani a ako vyzeraju teraz v porovnani z bytmi ktore dostali neromovia-no ale ked pozeras na problem ideovou optikou Ludi proti rasizmu,tak tazko vysvetlovat ze rasizmom nie je volanie po spravodlivosti a uplatnovani platnych zakonov,mnohy ludia maju problemy a musia sa z nimi vyspriadat sami a dokazu to bez nasilia,vyhrazok a ohrozovania svojich susedov,ze som navrhoval aj urcite riesenia to ti tiez uniklo a boli niekedy aj v pripomienkovom konani aj v praxi,uz nevravim ze mojoj zasluhou,ale navrhoval som ich v minulosti kompetentnym /romsky asistenti,policajne pomocne romske hliadky,osobitny prijemca davok atd,terenny soc.pracovnik/-pricom sa my nepacio nepacilo ze za take aktivity dostavali iba nieco malo ako je aktivacny priplatok,bol som za to aby dostavali minimalne prijem na urovni minimalnej mzdy ak sa osvedcia-takze motivovat k zakonym aktivitam,osvete,cistote,zodpovednosti a tak aj nastavit davky-tolerancia kriminality len eskaluje napätie a ked som taky nenavistny rasista-len podaroval som parkrat oblecenie a chlieb romom,lebo ak sa nespravaju agresivne,tak nemam s nimi problem
trisestri
05.07.12,17:47
apropo paradoxne slusny romovia pravdepodobne su tiez diskriminvany voci tym menej prisposobivym,vid podmienky pre priznanie prispevkov na stravovanie a dochadzku do skoly
trisestri
05.07.12,18:56
este doplnim,ta prekvapi ale ciastocne uhlasim z myslienkou a navrhom romskeho poslanca za OLANO v parlamente a to ze bagre pri burani osad problem neriesia iba ho presuvaju a ze treba legalizovat osady.s tym ze tu sumu treba strhavat ciastocne z davok alebo cez formu vpp,vyhladovo by sa dalo uvazovat potom o budovani infrastruktury a nejakeho vhodnejsieho byvania ako su chatrce z fondov EU.
dalej boli navrhy ako internatne skoly,poukazovanie davok na ucet a dalsie-len prave tie vselijake falosne pseudoorginazecie a aktivisti brania rozumnym aktivitam pausalnym obvinovanim z rasizmu a diskriminacie,pricom samy nenavrhnu nic konstruktivne,len sterotypne sa prizivuju na romskej problematike z bezpecnej vzdialenosti od problemovych romskych lokalit,sami su v mnohom falosny a aj rasisticky,lebo ich verbalne taranie je v hlbokom rozpore z ich konanim a vnutornym presvedcenim,inak by sami isli osobnym prikladom v spoluziti s neprisobivou castou romskeho etnika.
ziadne hrube nasilie sa nema tolerovat,ci uz ide o osadnika,alebo bieleho ing ktory pacha domace nasilie,nejaka facka sa stane raz ze uleti,tak tu pokuta a napomenutie, pri opakovani este väcsia pokuta a vystraha,ale po tretikrat alebo pri zavaznom ublizeni na zdravi do basy ci rom ci minister-ono peniaze sa daju nahradit ale zdravie, strach, trauma to stoji viac ako peniaze
posledny postreh,najhorsie je ze kompetentny v krajine goril nekonaju ani v ramci tych zakonnych moznosti ktore maju,to nie je iba problem uciteliek,je to zavazny celospolocensky problem ktory prezrel,darmo su tam bocne umysly,toto zacina prerastat cez hlavu-riesenia existuju,len neviem aky ma vyznam zdevastovat krajinu nezakonostou a extremizmom.
alaya1
05.07.12,19:04
Poznas osobne cigansku osadu?
trisestri
06.07.12,07:21
poznam a poznal som nejednu
alaya1
08.07.12,19:18
Katy a R
08.07.12,22:09
To trisestri, tá Tvoja paušalizácia je chorá a tá nenávisť nákazlivá. Ak už sú cigáni u Teba horší ako goriláci, tak Ti asi budem ťažko vysvetľovať, že tu nikto neobhajuje cigáňov, ale pripusti, že aspoň jediný je slušnejší ako biely a ja budem nadmieru spokojná, že si objektívny.
samozrejme, že paušalizácia nie je v poriadku - všelijakí ľudia sa nájdu aj medzi cigáňmi , aj medzi gádźami. Je veľa slušných cigánov - ale aj veľa neslušných gádžov.
Pridám moju skúsenosť - vyrastala som v dedine, kde bola početná cigánska komunita , mala som spolužiakov a aj kamarátov medzi nimi. Ale väčsinou boli ich otcovia zamestnaní - ženy ani veľmi nie. Ak deti nechodili do školy, stiahli im rodinné prídavky. a aj keď sa vyskytli nejaké krádeže, nebolo to nič také strašné. nedovolili si (netrúfli) to, čo teraz. Deti mali iné príklady u rodičov. Sami si vedeli urobiť poriadky vo svojej komunite. napr chodili aj hrávať po svadbách, na sviatky po domoch - vždy za to neiečo dostali (doteraz si spomíname, ako po tradičnej kolede na vianoce nasledovala pesnička "jó češne zráli" :D (správne Matuška -"Jó třešne zráli" ).
Teraz je situácia úplne iná :mee: - už malé deti si dovolia napádať starých ľudí, nedajbože ak nejaký ide pod vplyvom alkoholu - tak ho zo tri cigánčence a tiež ich bieli kamaráti strčia zo zadu a ukradnú mu peniaze, doklady (ak nájdu), prípadne ho aj dokopú. Obchodníčky v obchode striehnu, keď príde takáto skupinka, lebo tak vedia odpútať pozornosť, kradnú ako straky. Keď je čas poberania dávok .. nakupujú alkohol a drahé maškrty pre deti (ja si nedovolím také drahé kúpiť - obaly sú porozhadzované po ceste ). Vydrží im to možno týždeň, nuž a potom hajde kradnúť, čo nie je privarené - v lepšom prípade idú zbierať maliny a huby (okamžitá dlaňovka), prípadne žobrú a obťažujú ľudí, rozoberú hocičo - kde je nejaké železo . takto u nás úplne rozobrati pílu - ktorá ich ešte nedávno zamestnávala (ostali len ruiny - a dokonca z hľadiska BOZP sa to muselo riešiť aby tam niekoho nezabilo).

A ďalšia kapitola - ako si vedia zabezpečiť veľmi dobre príjem dávkami (že s kým bankuješ ? - so sociálnou poisťovňou.) A majú na to najatých veľmi dobrých poradcov (väčšinou gádžov) -- goriláci - a to je už ozaj :eek:. Tí sa samozrejme popri tom nabalia poriadne. (niektoré praktiky sú tu už spomenuté. )
A toto všetko naši predstaviteli veľmi dobre vedia (a neriešia) - a možno by stačilo len mať rovnaký meter aj na gádžov aj na cigáňov. Nevyriešilo by to problém celkom - ale aspoň trošku by pomohlo . (a to si ešte ani netrúfnem sem napísať jeden hrozný spôsob, ako sa zabezpečuje príjem v skoro každej romskej rodine - a tiež za pomoci "iných").

Mne napr SP poslala výhražný list pre dlh 6,50 eur (aj to neoprávnene - pretože si moje platby poistného riadne neskontrolovali v systéme:mee:.. a kebyže nezaplatím daň a poplatky mestu - už visím môžno na nástenke hanby a vyfasujem pokutu :confused:.

Ešte jeden môj názor si dovolím napísať. Rasistom sa človek určite nenarodí ... stáva sa ním v takomto prostredí. A veľmi ťažko sa vysvetľuje rodičom dieťaťa, ktoré takýto spoluobčania dobili, prípadne aj z s ťažkými následkami to ostalo - že veď oni za to nemôžu - čia je to teda chyba, že už tie deti sú také "zvlčelé"? Potom samozrejme nastanú také nešťastné situácie - ako nedávno. A len dúfať treba, aby to častejšie nebolo. Môžme sa potom čudovať, že ľudia budú brať spravodlivosť do valstných rúk ?? Alebo že stúpa počet prívržencov Kotlebu ??
Neviem, čo by pomohlo - ale hádam by aj stačilo dodržiavať zásadu, že bez práce nie sú koláče. A oni veru robiť vedia, keď chcú ;). Keď som videla, ako trepčia obrovskú kovovú konštrukcie (šiesti mali čo robiť) do zberu - a ešte v zime! - normálne som ich obdivovala.
220870
21.07.12,18:38
jarecko
21.07.12,20:10
http://www.mojevideo.sk/video/15524/vzbura_uciteliek_na_vychode_sr.html

Skutocne pisatelky otvoreneho listu, ucitelky z Dobsinej.
buchač
22.07.12,04:05
Vyhody a ostatne privilegia- ved to sme ich naucili predsa my.Nic nerobit a len brat....bez pomoci a rad by oni na to sami neprisli.


...v krajine neobmedzených možností na to prišli .....a v celku dosť skoro sa rozumu chytili ....


Prečo zlyhal vládny program? Amerika minula na vojnu proti chudobe dvojnásobok toho, čo minula na vybojovanie druhej svetovej vojny, ale zlyhala a poškodila celé generácie dospelých a detí. Zlyhala, lebo vychádzala z nesprávnych predpokladov.
Sociálny pracovník vlády nemôže vytvoriť lepšieho občana.
Nech už je program v rukách rodičov, rodiny a spoločenstva akokoľvek „nesystematický“, má vyššiu kvalitu ako systém skoncipovaný a prevádzkovaný vládou.

http://www.konzervativizmus.sk/article.php?948&ezin_author_id=138
hubatá
22.07.12,04:12
Ešte žijú smelé učiteľky z Dobšinej, dostali aspoň odpoveď????
Takú ako sa zvykne dávať ...... "Váš problém vyriešime, až sa s ním bližšie oboznámime, odstupujeme ho na vybavenie hentomu splnomocnencovi, zasiahneme v prípade že niekoho zabijú .....

Šak poznáme podobné drísty všetci. Odpoveď kde je len funkcia a nečitateľný podpsi pre každý prípad že by fakt niekoho zabili....
Zimama
22.07.12,11:42
Konečne som si prečítala uvedený list celý a plne s ním súhlasím - ja osobne v podstate nemám s našimi spoluobčanmi priame skúsenosti, ani pozitívne, ani negatívne, ale tieto panie učiteľky to zažívajú dennodenne, tak určite vedia, o čom hovoria... A pridávam sa k ich otázke (voľne parafrázujem) - komu záleží a kto pomôže rómskym deťom, ktoré žijú v takých podmienkach, v akých žijú (hlad, zima, špina, smrad, ne-hygiena, ...) a ešte majú podávať aj dobré výkony v škole...? :confused:
Myslím, že práve z tohto bodu by sme mali začať riešiť "rómsky problém", lebo tie deti sú naozaj chúdence - a všetky deti bez rozdielu sa podľa mňa rodia s čistou, nevinnou dušičkou...

Už dávnejšie - z rozhovorov s učiteľkami špeciálnej školy i z jednej ZŠ, kde je u nás najviac Rómov, - si myslím, že to malé dieťa, ktoré príde do školy síce ku koncu prvej alebo možno až na druhú hodinu, je veľakrát vlastne hrdina: celá rodina ráno spí, ono sa samo zobudí (a možno sa v noci pre "hýrenie" dospelých ani poriadne nevyspalo...), samo vychystá, naje sa (?) a príde do školy, hoci aj až na tú druhú hodinu...
Zimama
22.07.12,11:52
Zaujímalo by ma tiež, komu vlastne Rómovia predávajú tie školské pomôcky, ktoré vyfasujú v škole - vari iným Rómom? :D Predpokladám, že skôr gádžom, či...?

Minule sme sa v robote rozprávali - kolegyne chodili cez školský rok pravidelne 1x týždenne na ZŠ, kde je u nás v meste najviac rómskych detí, a pripravovali skupinku predškolákov na vstup do školy, tak sa s deťmi samozrejme aj o všeličom rozprávali - aj o tom, ako v obchodoch kradnú a ako niečo aj ďalej predajú, a na to jedna kolegyňa povedala, že aj z jej z rodiny niekto minule kúpil od Róma penu na holenie či voňavku... No, milí gádžovia - ak sa toto naozaj deje (a deje sa), tak nemáme najmenšie právo niečo o Rómoch hovoriť - keby nemali kupcov, tak nekradnú (alebo kradnú menej, len pre svoju vlastnú spotrebu:---). Ale kým to "my bieli" budeme od nich kupovať, sme rovnakí ako oni - ba podľa mňa ešte horší... :eek:
Zimama
25.07.12,18:22
Dnes som v inej téme natrafila na toto: http://www.porada.sk/t189870-p32-slovensko-kam-kracas.html#post2110433

(t.j. http://ociganoch.jinde.cz/Obsah.html )

Celkom zaujímavé a poučné čítanie, aspoň pre mňa... :)
jarecko
26.07.12,16:34
lubko6394
27.07.12,05:12
Minister Čaplovič odpovedá na otvorený list učiteliek z Dobšinej.

http://www.sme.sk/c/6472045/caplovic-podporil-rozhorcene-ucitelky-z-vychodu.html

http://dusancaplovic.blog.sme.sk/c/304270/Odpoved-ministra-na-otvoreny-list-uciteliek.html

Ale nebol to náhodou práve tento teraz Bohom ožiarený minister čo mal za predchádzajúcej Ficovej vlády na starosti Cigáňov a Maďarov ( oficiálne menšiny) ? Vtedy bol sprostý a nič neurobil a teraz je zrazu osvietený ? Asi bol vo Fukušime - inak si to neviem predstaviť.
Letko
27.07.12,05:20
:)
KoxXxo
30.07.12,17:43
Neboli sme náhodou niekedy spoločný štát? http://spolecnedoskoly.cz/