mirusik77
23.06.12,18:47
Milí poraďáci,
mám taky neštandardný problém. Z dôvodu zamestnania môjho životného partnera, sme sa celá rodina presťahovali do iného mesta. Máme v meste prechodný pobyt. Problém je v parkovaní nášho auta. Mesto spoplatnilo parkovanie v centre, ale vydáva tzv. rezidentské karty, ktoré sa dajú kúpiť na celý rok. Karta sa však viaže k vlastníctvu motor. vozidla a trvalému pobytu. Ak nie sme držitelia karty, tak musím platiť cca 0,7 € za hodinu parkovania, alebo isť na vyhradené parkovisko, ktoré je od nášho paneláku vzdialené a kúpiť si ročnú kartu za cca 480€. Chcem sa opýtať ako sa mám brániť. Som v meste prihlásená na prechodný pobyt, mám riadnu nájomnú zmluvy a platím v tomto meste poplatok za komunálny odpad. Vraj môžem požiadať o kartu, ale najprv sa musím prihlásiť na trvalý pobyt do prenajatého bytu, čo je dosť problém, vzhľadom k tomu, že by sme museli meniť všetky doklady a prepísať auto, v dnešnej dobe, keď ani neviem na ako dlho bude práca v tomto meste.Ďakujem.
Chobot
23.06.12,22:33
Milí poraďáci,
mám taky neštandardný problém. Z dôvodu zamestnania môjho životného partnera, sme sa celá rodina presťahovali do iného mesta. Máme v meste prechodný pobyt. Problém je v parkovaní nášho auta. Mesto spoplatnilo parkovanie v centre, ale vydáva tzv. rezidentské karty, ktoré sa dajú kúpiť na celý rok. Karta sa však viaže k vlastníctvu motor. vozidla a trvalému pobytu. Ak nie sme držitelia karty, tak musím platiť cca 0,7 € za hodinu parkovania, alebo isť na vyhradené parkovisko, ktoré je od nášho paneláku vzdialené a kúpiť si ročnú kartu za cca 480€. Chcem sa opýtať ako sa mám brániť. Som v meste prihlásená na prechodný pobyt, mám riadnu nájomnú zmluvy a platím v tomto meste poplatok za komunálny odpad. Vraj môžem požiadať o kartu, ale najprv sa musím prihlásiť na trvalý pobyt do prenajatého bytu, čo je dosť problém, vzhľadom k tomu, že by sme museli meniť všetky doklady a prepísať auto, v dnešnej dobe, keď ani neviem na ako dlho bude práca v tomto meste.Ďakujem.

A čo sa chceš brániť? Raz, keď stanovili podmienku, že rezidentské karty budú len pre obyvateľov s trvalým pobytom, tak sú len pre nich. Buď si dáš trvalý pobyt, alebo plať ako nerezident. Čo je na tom nejasné? To, že platíš za smeti a máš tam prechodný pobyt neznamená, že si občanom mesta. Mesto má príjmy aj od počtu obyvateľov, a tým (obyvateľom) ty nie si.Sú to len tí, čo tam majú trvalý pobyt. Prechodný pobyt tam môže mať aj milión ľudí, ale evidenčne bude mať mesto len toľko obyvateľov, koľkí tam majú trvalý pobyt.

Vďaka takým, ako si ty, majú menšie mestá večný problém. Obyvateľom majú napr. 10.000 (tých riadnych s trvalým pobytom), ale v novovybudovaných štvrtiach bývajú tisícky ľudí z iných miest, najmä z tých väčších. A tí nemajú záujem si prehlásiť trvalý pobyt, ale nadávajú, že napr. mesto nezabezpečí dostatočný počet škôlok, viac tried v základnej škole... Ale mesto dotáciu nedostane, lebo úradne má len 10.000 obyvateľov a na ten počet je dostatočný počet miest.

Takže ak máš dôvody, prečo si neprehlásiť trvalý pobyt (a nikto ťa k tomu nenúti), a preto si ho neprehlásiš, tak si nesťažuj, že pre mesto nie si obyvateľ, ale dočasný návštevník. Nemôžeš očakávať rovnaké výsady, ako obyvateľ toho mesta.

Pozri napr. aj tu:

http://www.porada.sk/t179735-diskriminacia-kvoli-trvalemu-pobytu.html
Indeed
24.06.12,00:17
...je tu ešte jedno riešenie

prenajať si garáž ...
mirusik77
24.06.12,16:06
Ďakujem, za reagovanie na môj príspevok, to čo hovoríš je síce fakt, ale nato aby som sa niekde mohla prihlásiť na trvalý pobyt, musí dať súhlas majiteľ bytu, čomu sa samozrejma bráni ( nútiť ho nikto nemôže), tak ak nechcem platiť za parkovanie ako navštevník, ktorý si príde obzrieť centrum, asi sa musím presťahovať do inej časti mesta, hoci mi tu deti chodia do školky a školy.., Ked sme sa sem sťahovali tak som sa informovala ohľadom parkovanie a nikto nevidel problém v parkovaní pred panelákom. A zrazu... Ja som ochotná zaplatiť aj ročný poplatok, ale ja tu bývam, žijem tu, nie som tu na návšteve..., tak nevidím dôvod prečo by som mala platiť 0,7€ za hodinu parkovania.
ivka70
24.06.12,16:14
Ďakujem, za reagovanie na môj príspevok, to čo hovoríš je síce fakt, ale nato aby som sa niekde mohla prihlásiť na trvalý pobyt, musí dať súhlas majiteľ bytu, čomu sa samozrejma bráni ( nútiť ho nikto nemôže), tak ak nechcem platiť za parkovanie ako navštevník, ktorý si príde obzrieť centrum, asi sa musím presťahovať do inej časti mesta, hoci mi tu deti chodia do školky a školy.., Ked sme sa sem sťahovali tak som sa informovala ohľadom parkovanie a nikto nevidel problém v parkovaní pred panelákom. A zrazu... Ja som ochotná zaplatiť aj ročný poplatok, ale ja tu bývam, žijem tu, nie som tu na návšteve..., tak nevidím dôvod prečo by som mala platiť 0,7€ za hodinu parkovania.

Zijes, byvas, ale dane dostava mesto, v ktorom mas trvaly pobyt.
Necudo, ze sa mesta brania aj takymto sposobom.
Oni maju naklady a niekde uplne inde dostanu peniaze vlastne za nic.
Mesta iba chcu dostat peniaze, ktore pri obyvateloch s TP dostanu od statu.
Chobot
24.06.12,23:23
Ďakujem, za reagovanie na môj príspevok, to čo hovoríš je síce fakt, ale nato aby som sa niekde mohla prihlásiť na trvalý pobyt, musí dať súhlas majiteľ bytu, čomu sa samozrejma bráni ( nútiť ho nikto nemôže), tak ak nechcem platiť za parkovanie ako navštevník, ktorý si príde obzrieť centrum, asi sa musím presťahovať do inej časti mesta, hoci mi tu deti chodia do školky a školy.., Ked sme sa sem sťahovali tak som sa informovala ohľadom parkovanie a nikto nevidel problém v parkovaní pred panelákom. A zrazu... Ja som ochotná zaplatiť aj ročný poplatok, ale ja tu bývam, žijem tu, nie som tu na návšteve..., tak nevidím dôvod prečo by som mala platiť 0,7€ za hodinu parkovania.

Riešenia:

1. kúpiť si vlastnú nehnuteľnosť, kde si môžeš prihlásiť trvalý pobyt
2. nájsť si iný prenájom, kde prenajímateľ bude súhlasiť s trvalým pobytom
3. zmieriť sa s platením parkovania
4. parkovať mimo centra (spoplatnenej zóny)
a poslednú už spomenul indeed - kúpiť alebo prenajať si garáž.

My ti inak nepomôžeme.