lenpol
23.06.12,19:30
Dobry den,
Vlastnim nehnutelnost aj s prilahlym pozemkom (dvor), cez ktory mi chodi vlastnik nehnutelnosti za mojim pozemkom vzadu.
Vedel by mi niekto poradit ako je to s navstevami ktore ku nim chodia, ked je na mojom pozemku zriadene vecne bremeno pravo prechodu v prospech vlastnika zadneho domu?
Totiz ide o to ze mi cez pozemok chodia cudzi ludia bez ohlasenia ktorych ani nepoznam. Robili si akciu a ludia chodili hore dolu. Neunuvali sa ani mi to ohlasit ze nieco take bude.
Dakujem za odpovede
ivka70
23.06.12,17:50
A co by ti mali ohlasovat? Kazdeho svojho navstevnika?
Ak maju pravo prechodu, to rovnako plati aj pre ich navstevy.
arizona
23.06.12,18:27
Nas sused to urobil tak, ze branu zamyka. A po jednom kluci dal urobit zadnym susedom,povedal im, ze si nepraje,aby cudzi ludia sami chodili po jeho dvore.
Jasne im povedal, ze nech si navstevy zazvonia spred brany a oni nech si ich idu vyzdvihnut,lebo ked ked nieco zmizne, tak berie na zodpovednost ich...
Zatial im to funguje.
mattto
23.06.12,18:27
A co by ti mali ohlasovat? Kazdeho svojho navstevnika?
Ak maju pravo prechodu, to rovnako plati aj pre ich navstevy.

neplatí aj pre ich návštevy automaticky, treba vychádzať z druhu vecného bremena, či je zriadené v prospech určitej osoby alebo k veci.

pre lenpol: v tomto prípade predpokladám, že sa jedná o vecné bremeno in rem (zriadené v prospech vlastníka nehnuteľnosti bez ohľadu na osobu vlastníka) a preto ho môžu využívať aj návštevy danej nehnuteľnosti. Avšak vecné bremeno nemusí byť bezodplatné, domáhaj sa "kompenzácie" za obmedzenie tvojho vlastníckeho práva