Evina 3006
23.06.12,21:56
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu v tejto veci:
Zdravotná poisťovňa môjmu mužovi včera poslala výzvu na úhradu za nezaplatené zdravotné poistenie po jeho otcovi, ktorý je už 5 rokov mŕtvy. Otec nemal zaplatené zdravotné poistenie od 1.1.1995 do 9.5.2007(deň úmrtia). Je možné sa proti tomuto brániť a ako? Ďakujem.
veronikasad
23.06.12,19:58
O aké dlhy otca ide ? Bola splnená oznamovacia povinnosť ? Dlhy nezanikajú smrťou poistenca.
Evina 3006
24.06.12,18:53
Otec mal nezaplatené zdravotné poistenie od od 1.1 1995 do 9.5.2007
čo predstavuje sumu cca 2000€. Neviem, čo presne znamená oznamovacia povinnosť..?
Nevieme ani či otec bol prihlásený na úrade práce. a teda či štát platil za neho poistné (lebo bol zrejme nezamestnaný). Ak nebol prihlásený na úrade práce a poistné si sám neplatil bude to nutné zaplatiť?
Otec s nami nebol vôbec v kontakte - keďže manžel vyrastal v detskom domove...
Musíme to urýchlene riešiť, lebo do 15 dní to treba zaplatiť. Je možné sa voči tomu odvolať? Ďakujem za odpoveď.
Mila123
24.06.12,18:56
manžel niečo dedil po otcovi?
220870
24.06.12,18:57
Nič neplatte je to po trojročnej premlčacej dobe.Oni to vedia len skúšajú.
Evina 3006
24.06.12,19:08
Áno, veď práveže manžel aj so súrodencami zdedil starý dom, ktorý sme museli dať zbúrať, lebo ohrozoval pozemok suseda. Takže máme z čoho zaplatiť...
Zaujímavé je, že zdravotná poisťovňa sa odvoláva na osvedčenie o dedičstve -
nechápem, že poisťovňa má právo nahliadnuť do dedičstva?
Nie je premlčacia doba až 10 rokov?
veronikasad
24.06.12,20:37
Áno, veď práveže manžel aj so súrodencami zdedil starý dom, ktorý sme museli dať zbúrať, lebo ohrozoval pozemok suseda. Takže máme z čoho zaplatiť...
Zaujímavé je, že zdravotná poisťovňa sa odvoláva na osvedčenie o dedičstve -
nechápem, že poisťovňa má právo nahliadnuť do dedičstva?
Nie je premlčacia doba až 10 rokov?
Ak nebola splnená oznamovacia povinnosť, t.zn. nebol evidovaný na UP a ani sa neprihlásil ako samoplatitel, nárok na vymáhanie nedoplatku zo strany ZP nezaniká. Skôr než budete uvažovať o uhrade nedoplatku, ak je to možné, osobne navštívte prísl. zdr. poisťovňu a žiadajte výkaz nedoplatkov. Príp. potom kontaktujte UP, či v niektorom období nebol evidovaný a nepredložil doklad o evidencii. V archíve UP vedia nájsť aj staršie roky. V každom prípade treba komunikovať s prísl. ZP, aby ste predišli exekúcii.

Na úmrtný list sa píše zdr.poisťovňa a v prípade nedoplatkov notár oznámi prísl. ZP dedičov.
a_je_to
24.06.12,21:36
Otec bol zrejme platiteľom poistného podľa § 10/2, vtedy platného zákona 273/1994 Z.z. Čo znamená, že poistné za neho neplatil nikto, ani on sám. Podľa § 11 mal povinnosť prihlásiť sa na zdravotné poistenie. Pokiaľ tak neurobil, tak podľa § 21 sa právo predpísať poistné podľa tohto zákona nepremlčuje nikdy. To platí aj podľa § 21 platného zákona 580/2004. Určite to platí ... keby žil, alebo keby to poisťovňa ako hotový vyčíslený dlh prihlásila do dedičského konania.
Ale či to platí aj voči už 5 rokov mŕtvemu, ktorý sa už nemôže brániť, nemôže predložiť protidôkazy ... to je na právnika. Určite sú na to iné lehoty, než tie, čo sú v zákone o zdravotnom poistení. Neverím, že by si poisťovňa 5 rokov po smrti mohla do dôsledkov vymôcť také poistné od dedičov právnym postupom, iba ak zastrašovaním. A neviem, či je vôbec v práve, keď otec ako nepoistený a hlavne počas života neodhalený, žiadne poistenie nečerpal ani priamo, ani cez kapitáciu ... môj názor. To len teraz poisťovňa taktizuje .... od koho by sa ešte dalo vymlátiť nejaké dodatočné poistné. Spravodlivému poistnému by nemal uniknúť nikto, ale toto je .... dosť silná káva.
Tá lehota 15 dní je dôležitá na vznesenie účinnej námietky. Ak nie je v lehote vznesená účinná námietka, tak výzva nadobúda účinnosť a je hotovým exekučným titulom ... ale zase len voči konkrétnemu poistencovi, nie voči jeho niektorému ľubovoľnému dedičovi. Na exekúciu voči dedičovi by podľa mňa musel byť rozsudok vo veci a voči konkrétnej osobe, ale ... nie som odborník. Požiadaj nejakého právnika, či vie napísať účinnú odpoveď na upomienku pre poisťovňu. Lebo to by od poisťovne nemuselo byť posledné prianie. Po zaplatení poistného sú tu ešte pokuty, penále, atď. Ak je nárok na poistné, tak potom aj na príslušenstvo.
Ja som vlani bol úspešný v obrane klienta, ktorý omylom uhradil poistné za rok 2005, ale inej poisťovni. Vzniesol som námietku premlčania. Poisťovňa odpovedala, že neplatí, lebo platby priraďovala k najstarším podlžnostiam. Napriek tomu som u úradu pre dohľad uspel, lebo poisťovňa na taký postup nemala právo. Úrad vo vymáhaní nepokračuje, ale napadnuté rozhodnutie ani nepotvrdil, ani nezrušil už vyše 9 mesiacov a poisťovňa prestala a korešpondenciou. Asi ... aby nebol precedens.
profesional
25.06.12,08:57
Dlhy porucitela smrtou nezanikaju. Poistovna si ich mohla riadne prihlasit do dedicskeho konania. Notar ktory vysetroval majetok a dlhy porucitela bol povinny zistovat toto aj u zdravotnej poistovne zomreleho. Podla § 175x Obcianskeho sudneho poriadku, ak sa po porucitelovi objavi uz iba dlh, tak konanie o dedicstve sa nevykona. Cize dlh porucitela, tj. zomreleho uz nie hje sudne vymahatelny. Stala sa z neho takzvana naturalna obligacia. Neverim, ze zdravotna poistovna nebola informovana o umrti. Lebo o tomto je automatickym sposobom informovana okrem ineho notarom, ktory je sudny komisarom, zaroven centralnym registrom obyvatelstva a zaroven danovym uradom. Vsetky tieto instiutucie komunikuju so kazdou zdravotnou poistovnou elektronicky. Som presvedceny o tom, ze ide iba o dalsi nezmyselny pokus zdravotnej poistovne vyzmykat este par milionov Eur z pozostalych ktori sa zlaknu.
Kludne odpiste zdravotnej poistovni, ze prisusna osoba umrela, prilozte kopiu umrtneho listu a zaroven im napiste, ze uvedeny dlh sa uskutocnenim dedicskeho konania a neuplatnenim si naroku v dedicskom konani stal naturalnou obligaciou a tedá neexistuje moznost ako by toto mohlo byt vymozene. Toto je dolezite. Lebo aj poistovna dobre vie, ze naturalna obligacia nemoze byt predmetom exekucie.
Evina 3006
25.06.12,18:07
Od príbuzných vieme že otec nikde nerobil a nebol ani prihlásený na úrade práce.
Manželovi dnes na úrade práce povedali že oni po 5 rokoch skartovávajú údaje...
lenže nebol na tom úrade práce pod ktorý spadal jeho otec. (keďže bývame 120 km od neho) Telefonicky mu to príslušná pracovníčka nechcela povedať lebo vraj cez telefón také info neposkytuje. Tak asi tak ... nemáme slov.
veronikasad
25.06.12,18:09
Od príbuzných vieme že otec nikde nerobil a nebol ani prihlásený na úrade práce.
Manželovi dnes na úrade práce povedali že oni po 5 rokoch skartovávajú údaje...
lenže nebol na tom úrade práce pod ktorý spadal jeho otec. (keďže bývame 120 km od neho) Telefonicky mu to príslušná pracovníčka nechcela povedať lebo vraj cez telefón také info neposkytuje. Tak asi tak ... nemáme slov.
Tejto informácii neverím, pretože doklady o evidencii na UP (zo staršieho obdobia) sú podkladom aj pre výpočet dôchodkov. (myslela som evidenciu doby na UP, nie fyzické doklady, ktoré boli podkladom pre evidenciu).

Nie všetci bývalí uchádzači si ich odkladajú. Telefonicky sa takéto info neposkytujú, na písomnú odpoveď máte málo času. Nezostáva nič iné, ako deň voľna v práci a osobná návšteva UP a prísl. zdr.poisťovne. Nezabudnite si doma výzvu zo ZP a Rozhodnutie o dedičstve.
Evina 3006
25.06.12,18:31
A ešte: V liste, ktorý nám zdravotná poisťovňa poslala sa odvolávajú na osvedčenie o dedičstve že ako dedičia dedíme nielen majetok, ale aj dlhy pričom však, keď bolo dedičské konanie o žiadnych dlhoch voči ZP nebola reč.
Evina 3006
25.06.12,20:08
Ďakujem všetkým za odpovede.
Myslíte si, že treba v odvolaní poslať aj kópiu úmrtného listu, ak samotná zdravotná poisťovňa sa v tej výzve na zaplatenie nedoplatku odvoláva na konkrétne osvedčenie o dedičstve - lebo sa na nás obracia ako na dedičov.
veronikasad
25.06.12,20:10
Ďakujem všetkým za odpovede.
Myslíte si, že treba v odvolaní poslať aj kópiu úmrtného listu, ak samotná zdravotná poisťovňa sa v tej výzve na zaplatenie nedoplatku odvoláva na konkrétne osvedčenie o dedičstve - lebo sa na nás obracia ako na dedičov.
Myslím že nie, o umrtí sa ZP dozvedela z matriky.
a_je_to
25.06.12,20:35
Na zdravotnú poisťovňu nechoď osobne. To nie je banka v ktorej máš úver a treba s ňou dohodnúť splátky, lebo je v práve. To je iba poisťovňa, ktorá sa zobudila 5 rokov po smrti niekoho, kto sa neprihlásil na poistenie, ktoré zrejme ani nečerpal, ani čerpať nebude. Aj keď je to inak verejnoprospešná organizácia, celé roky bola iba útulkom neschopných nomenklatúr, ktoré hasili iba to, čo nepálilo a hoveli si, odchádzali so zlatými padákmi. A teraz chce jedného z dedičov dostrašiť k tomu, aby dobrovoľne po funuse prijal záväzok postupne splatiť sériu balíkov, ktorý mu tam napočítali. Už som sa vyjadril, že spravodlivému poistnému by nemal nikto uniknúť, ale toto so spravodlivosťou má málo spoločného. V dedičstve dedíte len to, čo je tam napísané. Ak tam nie sú dlhy, tak už ich nemožno uplatniť, iba dobrovoľne dohodou prevziať a splatiť. A o to ide poisťovni.
Bude stačiť, ak napíšeš do odpovede to, čo je v príspevku č. 9. Ak s tým nesúhlasia, nech to odstúpia úradu pre dohľad. Tam zrejme aj skončia, lebo do exekúcie chýba právny titul, niet ho. Môžeš to skúsiť aj osobne, ak máš dostačujúcu výrečnosť a odolnosť. Ináč si v rokovacej nevýhode, vystavená presilovke a budeš nútená k podpísaniu niečoho, čo potom budeš nútená plniť. Vyber si čo chceš, ak to raz chceš zaplatiť, nikto ti v tom nezabráni ....
Evina 3006
26.06.12,03:35
Samozrejme že to zaplatiť nechcem, len neviem ako správne napísať odvolanie, aby mi nepovedali, že som sa nevyjadrila právnicky správne.
Obyčajný človek zrejme nemá šancu..

Ešte raz vďaka.
willma
26.06.12,05:06
stačí jednoducho sformulovať to, čo ti napísal profesional v príspevku 9
LeaSl
26.06.12,05:22
Tak ja som mala podobný prípad, ale zo sociálnou poisťovňou, po 3 rokov od smrti otca sa mi ozvali, že dlhujem 1700 € a do 15 dní ich mám urhadiť na ich účet - inak mi vraj hrozí exekúcia, lebo vraj po jeho smrti mu ešte zasielali na účet dôchodok, čo sa mi zdá zvláštne, lebo predsa po smrti by mal byť účet blokovaný a teda už by tam nemal byť žiaden pohyb, ale keďže všetko okolo pohrebu aj vypratania bytu robil môj brat, (v tom čase som mala malinké bábo a nechcela som s ním cestovať na druhý koniec SK), tak ani neviem či to tak skutočne bolo, lebo výpisy z účtu som nikdy nenašla (asi ich brat vyhodil s inými vecami). Vtedy som si zisťovala aj v banke, kde mal ten účet, či mi nemôžu dať spätne výpisy, ale vraj sa to dá len 6 mesiacov dozadu a keďže mi radili, že čo sa týka sociálnej poisťovne tak tam nie je premlčacia doba, tak som to uhradila, ale postupne, žiadala som splátkový kalendár, lebo som bola na rodičovskej a penazí nazvyš nebolo, najlepšie na tom je, že som to musela uhradiť len ja, lebo na dedičskom rozhodnutí som bola uvedená len ja ( i keď v skutočnosti som polovicu z dedičstva dala bratovi, ale ten vtedy navrhol, že načo to budeme všetko komplikovať, že nech to prededím len ja a potom sa s ním vyrovnám) no a keďže vtedy som ešte netušila, že sociálka bude odo mňa za pár rokov vymáhať nejakých 1700 € tak som ho vyplatila a keď trebalo vracať tak on bol bez peňazí, jemu exekúciou nehrozili, tak to zostalo na mne a jasné, že ten tú polovicu, ktorý by bol mal vrátiť on, mi doteraz nedal a ani nedá. Keby neboli v sociálke zmätkovali a neposieli dôchodok navyše, prípadne sa prihlásili, keď bolo dedičké prejednávané, tak som nemusela vracať peniaze ešte aj za brata. No a ešte som sa pred nedávnom dozvedela, že oni síce peniaze poslať na účet mohli, ale tie im možno banka obratom vrátila, keďže majiteľ účtu bol mrtvy, no keďže tam majú asi poriadne zmätky, tak ani nevedia ku komu priradiť tie vrátené platby a tak je celkom možné, že som zaplatila niečo čo som ani nedostala. Ale to už asi nikdy nezistím.
veronikasad
26.06.12,05:27
Profesionál, ako by to bolo v prípade, ak by si ZP dlhy po zomrelom uplatnila v dedičskom konaní ? Resp. do akej doby po smrti, resp. ukončení dedičského konania tak môže urobiť.

Zadavatelku som posielala osobne do ZP len z toho dôvodu, aby zistila o aké dlhy sa jedná (vypýtala si Výkaz nedoplatkov). Lebo napr. so ZP Dôvera sa telefonicky komunikovať nedá. Nie aby bez porady s právnikom podpísala nejaké uznanie dlhu.
a_je_to
26.06.12,07:30
Samozrejme že to zaplatiť nechcem, len neviem ako správne napísať odvolanie, aby mi nepovedali, že som sa nevyjadrila právnicky správne.
Obyčajný človek zrejme nemá šancu..

Ešte raz vďaka.

Daj manželovi napísať na poisťovňu niečo takéto :

Odpoveď na vašu výzvu
Vzhľadom nato že :

dlh na nezaplatenom poistnom z titulu neprihlásenia nebol predmetom nášho dedičského konania a rozhodnutia,
ide o prvé uplatnenie nároku po viac ako 5 rokoch od smrti povinnej osoby
sú pre moju stranu už nedostupné osobné aj úradné dôkazy pre prípadnú obhajobu voči nároku poisťovne
vymáhaná suma a možné príslušenstvo sú vecne a situačne neprimerane vysokým nárokom,
necítim sa byť vo veci právne a morálne povinnou osobou,
odmietam tento právne nepodložený a nekompetentný záväzok dobrovoľne prevziať. Meškanie nároku bolo spôsobené dlhodobou nečinnosťou poisťovne, ktorá sa musela o smrti môjho otca včas a kompetentne dozvedieť, ale nekonala. Keďže otec nebol v systéme nijako zachytený, je zrejmé, že ho ani nepodporil, ani nevyužil a teda nezaťažil. V dôsledku toho sa necítim byť ani morálne viazaný pre tento záväzok.
Ďakujem za porozumenie.

Vieš ... je odvaha poskytovať taký návod, ale píšem ho iba na základe tých informácií, ktoré tu boli napísané. Podľa toho to aj posudzuj a prispôsob odpoveď.
FugAn
26.06.12,07:57
Zdravotnej poisťovni úmrtie neohlasuje ani Daňový úrad, ani martika, ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou poisťovňou. V prípade, že poistenec zomrel v zahraničí, ZP sa o úmrti tak skoro nedozvie alebo vôbec. Je v rozhodnutí o dedičstve zmienka o dlhu voči zdravotnej poisťovni?
Ako dedičia vzneste námietku premlčania, Na základe rozsudku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky č. 7Sžso/47/2010, pri vznesenej námietke premlčania týkajúcej sa pohľadávky, ktorá vznikla za účinnosti zákona č. 273/1994 Z. z. (t. j. do 31.12.2004) nie je potrebné skúmať splnenie oznamovacej povinnosti zo strany platiteľa, ale
skúma sa len skutočnosť, či v súlade s § 32 ods. 1 zákona o zdravotnom
poistení uplynula zákonom stanovená lehota na predpísanie týchto pohľadávok.
ZP môže vydať výkaz nedoplatkov, ale ak platiteľ zomrel, výkaz nedoplatkov nenadobudne právoplatnosť a vykonateľnosť a tým pádaom, nemôže byť exekučným titulom
profesional
26.06.12,08:18
Ak poistovn poslala plneniu mrtvemu, doslo k vzniku bezdovodneho obohatenia. Za vydanie bezdovodneho obohatenie zodpoveda ten, kto sa obohatil. Ak teda dedicia disponovali s uctom aj po smrti zomreleho a pouzili prostriedky napriklad na uhradu nakladov spojenych s pohrebom, tak sa bezdovodne obohatili dedicia. Tito su povinni vydat bezdovodne obohatenie.
profesional
26.06.12,08:20
Ak si ZP uplatni svoje naroky v dedicskom konani, tak na tieto sa bude normalne prihliadat v dedicskom konani. Ak je zdravotna poistovna informovana o umrti, tak lehota na uplatnenie narokov je lehotou ktora je spolocna pre uplatnenie narokov v dedicskom konani.
profesional
26.06.12,08:22
Zdravotnej poisťovni úmrtie neohlasuje ani Daňový úrad, ani martika, ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou poisťovňou. V prípade, že poistenec zomrel v zahraničí, ZP sa o úmrti tak skoro nedozvie alebo vôbec. Je v rozhodnutí o dedičstve zmienka o dlhu voči zdravotnej poisťovni?
Ako dedičia vzneste námietku premlčania, Na základe rozsudku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky č. 7Sžso/47/2010, pri vznesenej námietke premlčania týkajúcej sa pohľadávky, ktorá vznikla za účinnosti zákona č. 273/1994 Z. z. (t. j. do 31.12.2004) nie je potrebné skúmať splnenie oznamovacej povinnosti zo strany platiteľa, ale
skúma sa len skutočnosť, či v súlade s § 32 ods. 1 zákona o zdravotnom
poistení uplynula zákonom stanovená lehota na predpísanie týchto pohľadávok.
ZP môže vydať výkaz nedoplatkov, ale ak platiteľ zomrel, výkaz nedoplatkov nenadobudne právoplatnosť a vykonateľnosť a tým pádaom, nemôže byť exekučným titulom

Pravda je naozaj taka, ze vydat vykaz nedoplatkov resp. predpisat poistne mrtvemu nie je mozne. Lebo podmienkou takehoto pravneho ukonu je, ze musi smerovat voci osobe, ktora je sposobila na prava a povinnosti. Smrtou tato sposobilost fyzicke osoby zanika. A teda zdravotna poistovna sa snazi predpisat poistne mrtvemu, co je nulitny pravny ukon a nemoze sa na neho prihliadat. Takyto ukon nikdy nemoze viest ku vzniku exekucneho titulu.
veronikasad
26.06.12,08:29
Profesional, zhrň prosím ťa ešte raz stručne, ako má postupovať dedič, ak dostane výzvu od ZP na uhradenie dlhu po zomrelom. Takéto dotazy sa na Porade vyskytujú čoraz častejšie, najmä v súvislosti so zomrelými rodičmi, na ktorých deti pred mnohými rokmi z rôznych dôvodom stratili kontakt
FugAn
26.06.12,09:03
Pravda je naozaj taka, ze vydat vykaz nedoplatkov resp. predpisat poistne mrtvemu nie je mozne. Lebo podmienkou takehoto pravneho ukonu je, ze musi smerovat voci osobe, ktora je sposobila na prava a povinnosti. Smrtou tato sposobilost fyzicke osoby zanika. A teda zdravotna poistovna sa snazi predpisat poistne mrtvemu, co je nulitny pravny ukon a nemoze sa na neho prihliadat. Takyto ukon nikdy nemoze viest ku vzniku exekucneho titulu.

ZP predpísala poistné už skôr ako dotyčný zomrel ešte počas jeho života. Teraz je otázne kedy sa ZP dozvedela, že dotyčný zomrel. Dedičské konanie mohlo trvať dlhšie a ZP o tom nemusela mať vedomosť, že zomrel. Preto by som postupoval, tak ako je uvedené v príspevku 21.
veronikasad
26.06.12,09:05
ZP predpísala poistné už skôr ako dotyčný zomrel ešte počas jeho života. Teraz je otázne kedy sa ZP dozvedela, že dotyčný zomrel. Dedičské konanie mohlo trvať dlhšie a ZP o tom nemusela mať vedomosť, že zomrel. Preto by som postupoval, tak ako je uvedené v príspevku 21.
A čo s nedoplatkami vzniknutými po roku 2004 - pri nesplnení oznamovacej povinnosti ?
FugAn
26.06.12,09:18
Postupuje sa podľa z.580/2004 §21. Ak nebola splnená oznamovacia povinnosť poistné sa nepremlčuje. Premlčí sa, až 5 rokov od splnenia oznam.povinnosti.
FugAn
26.06.12,09:22
Ja som vlani bol úspešný v obrane klienta, ktorý omylom uhradil poistné za rok 2005, ale inej poisťovni. Vzniesol som námietku premlčania. Poisťovňa odpovedala, že neplatí, lebo platby priraďovala k najstarším podlžnostiam. Napriek tomu som u úradu pre dohľad uspel, lebo poisťovňa na taký postup nemala právo. Úrad vo vymáhaní nepokračuje, ale napadnuté rozhodnutie ani nepotvrdil, ani nezrušil už vyše 9 mesiacov a poisťovňa prestala a korešpondenciou. Asi ... aby nebol precedens.[/QUOTE]

ZP postupoval podľa Obchodného zákonníka §330. Ešte by som sa netešil, že ÚDZS už nekoná. Môže sa stať, že klinetovi príde Upovedomenie o začatí exekučného konania.
veronikasad
26.06.12,09:28
Postupuje sa podľa z.580/2004 §21. Ak nebola splnená oznamovacia povinnosť poistné sa nepremlčuje. Premlčí sa, až 5 rokov od splnenia oznam.povinnosti.
Ako je to v prípade smrti, trebárs aj v súvislosti s prvým príspevkom tejto témy.
FugAn
26.06.12,09:39
Priebeh poistného vzťahu u dotyčného by trebalo dôkladne preveriť, či sa prihlásil ako samoplatiteľ alebo nie. Bolo by dobré keby sme videli osvedčenie o dedičstve uvedené , či tam naozaj neboli uvedené dlhy voči ZP. Ale odporúčam ísť do ZP osobne nahliadnuť do spisu zomrelého a každopádne by som vzniesol námietku premlčania.
veronikasad
26.06.12,09:41
Priebeh poistného vzťahu u dotyčného by trebalo dôkladne preveriť, či sa prihlásil ako samoplatiteľ alebo nie. Bolo by dobré keby sme videli osvedčenie o dedičstve uvedené , či tam naozaj neboli uvedené dlhy voči ZP. Ale odporúčam ísť do ZP osobne nahliadnuť do spisu zomrelého a každopádne by som vzniesol námietku premlčania.
Takýto postup som doporučovala aj ja - profesional má úplne iný názor.
FugAn
26.06.12,09:45
Ale v niektorom z príspevkov napísal, že nie je v tomto odborník :)
a_je_to
26.06.12,10:08
Ja som vlani bol úspešný v obrane klienta, ktorý omylom uhradil poistné za rok 2005, ale inej poisťovni. Vzniesol som námietku premlčania. Poisťovňa odpovedala, že neplatí, lebo platby priraďovala k najstarším podlžnostiam. Napriek tomu som u úradu pre dohľad uspel, lebo poisťovňa na taký postup nemala právo. Úrad vo vymáhaní nepokračuje, ale napadnuté rozhodnutie ani nepotvrdil, ani nezrušil už vyše 9 mesiacov a poisťovňa prestala a korešpondenciou. Asi ... aby nebol precedens.

ZP postupoval podľa Obchodného zákonníka §330. Ešte by som sa netešil, že ÚDZS už nekoná. Môže sa stať, že klinetovi príde Upovedomenie o začatí exekučného konania.[/QUOTE]

Moja odpoveď k skomolenej citácii :
No práve, v tom je ten vtip ... že na zdravotné poistenie sa Obch.zákonník nevzťahuje. Prečítaj si §66/1 a potom § 1/2 zákona 95/2002. ZP je pri sledovaní úhrad viazaná § 25/1/f a g zákona o ZP, nie § 330 OZ. A ten nedodržala.
... že ... nie som odborníkom, som písal ja ... nie profesionál
FugAn
26.06.12,10:13
ZP postupoval podľa Obchodného zákonníka §330. Ešte by som sa netešil, že ÚDZS už nekoná. Môže sa stať, že klinetovi príde Upovedomenie o začatí exekučného konania.

No práve, v tom je ten vtip ... že na zdravotné poistenie sa Obch.zákonník nevzťahuje. Prečítaj si §66/1 a potom § 1/2 zákona 92/2002. ZP je pri sledovaní úhrad viazaná § 25/1/f a g zákona o ZP, nie § 330 OZ. A ten nedodržala.
... že ... nie som odborníkom, som písal ja ... nie profesionál[/QUOTE]

Predpis č. 92/2002 Z. z.Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti a spôsob preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na vznik a činnosť centrálneho depozitára cenných papierov - toto sa vzťahuje na činnosť zdravotných poisťovní? waw. To je mi novinka, že byzlezaradil?
Profesional - ospravedlňujem sa.
a_je_to
26.06.12,10:45
vzťahuje na činnosť zdravotných poisťovní? waw. To je mi novinka, že byzlezaradil?
Profesional - ospravedlňujem sa.

opravené ..., ty si skomolil citáciu, aj autora citátu, ja som sa uklepol v čísle zákona, o ktorom ty ani nevieš, inak by si hneď vedel o čo ide. Nevadí, nie sme na súde, ale na diskusnom fóre. Len ak sa robíš múdry, tak by si sa sám nemal dopúšťať hneď niekoľkých chýb, koniec výhrad a príspevku.
FugAn
26.06.12,10:53
opravené ..., ty si skomolil citáciu, aj autora citátu, ja som sa uklepol v čísle zákona, o ktorom ty ani nevieš, inak by si hneď vedel o čo ide. Nevadí, nie sme na súde, ale na diskusnom fóre. Len ak sa robíš múdry, tak by si sa sám nemal dopúšťať hneď niekoľkých chýb, koniec výhrad a príspevku.

Ak sa robíš múdry tak, cituj presne zákon, lebo takto už žiadny spor nevyhráš, ak sa budeš odvolávať na neexistujúci zákon alebo zákon z inej oblasti.
Evina 3006
26.06.12,10:58
Vieme len toľko, že určite nebol prihlásený ako samoplatiteľ a bol nezamestnaný a zrejme na úrad práce ani nechodil. Zatiaľ sa to snažíme zistiť.
A v osvedčení o dedičstve naozaj neboli uvedené dlhy voči ZP.
Evina 3006
26.06.12,11:19
Náklady spojené s pohrebou neboli platené z toho účtu. Boli to jeho vlastné peniaze, ktoré mu odložili príbuzní.
Evina 3006
26.06.12,12:59
Napísali nám to tak že osvedčenie o dedičstve ktoré bolo vydané v novembri 2007 bolo doručené do ZP začiatkom júna 2012
Evina 3006
26.06.12,13:36
Ešte pre upresnenie: Jedná sa o všeobecnú zdravotnú poisťovňu.
Dnes som tam volala a tá pracovníčka mi stále tvrdila že postupujú podľa § 470 ods. 1 Občianskeho zákonníka, že ako dedičia dedíme aj dlhy. To, že to v dedičskom konaní nebolo, ju nezaujímalo.
a_je_to
26.06.12,15:10
Už som sa vyjadril ... len choď tam, oni Ťa presvedčia, že to máš proti podpisu uznať a zaplatiť, vrátane sankcií. . Neviem, čo sa dá ešte od tejto témy čakať, asi už bolo všetko povedané, aj pre, aj proti. Máš možnosť si vybrať. Buď poisťovni odpíšeš, že dlh nebol predmetom dedičstva a v zmysle § 175x, Obč.súdneho poriadku vám nevyplýva povinnosť dlh dodatočne prevziať .... , ako to poradil príspevok č. 9, alebo to zaplatiť, ako Ti nepriamo radia iní. Tak si vyber, ale nejde o malú sumu.
Kvaka
26.06.12,15:54
Ešte pre upresnenie: Jedná sa o všeobecnú zdravotnú poisťovňu.
Dnes som tam volala a tá pracovníčka mi stále tvrdila že postupujú podľa § 470 ods. 1 Občianskeho zákonníka, že ako dedičia dedíme aj dlhy. To, že to v dedičskom konaní nebolo, ju nezaujímalo.Pozrela som príslušné paragrafy. Zdravotná poisťovňa postupuje podľa § 470 OZ:
Prechod dlhov
§ 470
(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

Nikto však o dlhoch nevedel, preto ani nemohli byť predmetom dedičského konania, teda ani neprešli a ani už nemôžu prejsť na dediča, lebo tak, ako napísali vyššie, platí
§ 175x OSP
(1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.
profesional
27.06.12,10:46
Skusim to zhrnut:

1. Je uplne irelevantne, ci uvedeny dlh je, alebo nie je premlcany.

2. Predpis poistneho nikdy nenadobudol pravoplatnost, nakolko ide o pravny ukon voci osobe, ktory je mozne urobit iba voci zivej osobe a tento bol urobeny voci zomrelemu, co nas pravny poriadok nepripusta a teda tento predpis sa nikdy nemoze stat zakladom pre exekucny titul.

3. Dlhy sa dedia. Ale iba tie, ktore su uvedene v osvedceni o dedicstve. Dlhy ktore nie su uvedene v dedicstve sa vysporiadavaju nasledovne:

Ak sa spolu s dlhmi objavi aj majetok vyssej ako nepatrnej hodnoty, sud vykona dedicske konanie. Tento majetok prikaze na splnenie dlhu, pripadne bude tato cast majetku rozpredana a vytazok pojde na splnenie dlhu. Nesplatitelny zvysok dlhu sa stava naturalnou obligaciou.

Ak sa objavi iba dlh, dedicske konanie sa nevykona. Dlh sa stava naturalnou obligaciou.

4. Naturalna obligacia nie je sudne vymozitelna v pripade, ze v prislusnom konani osoba voci ktorej dlh smeruje vzenie potrebnu namietku. Na namietku sud neprihliada ex offo a je nutne ju vzniest.

Cize suma sumarum:

Odpis poistovni ze:

A. Predpis poistneho nikdy nenadobudol pravoplatnost, nakolko predpisat poistne je mozne iba zijucej osobe a nie mrtvemu. A teda samotny zavazok ktoreho splnania sa zdravotna poistovna dovolava, nevznikol.

B. Ak by aj poistovna nejakym sposobom preukzala vcasne predpisanie poistneho, dlh sa stal naturalnou obligaciou tym, ze nebol zahrnuty do dedicskeho konania a dalsi majetok porucitela po ukonceni dedicskeho konania nebol zisteny.

C. A teda neexistuje dovod na plnenie ani dovod, aby sa predmetny udajny dlh stal exekucnym titulom.
profesional
27.06.12,10:51
Dovetok:

A ak sa niekto bude pytat, con je v tejto chvili dolezitejsie, ci ustanovenie § 470 Obcianskeho zakonnika, alebo § 175x Obcianskeho sudneho poriadku, tak treba vychadzat z jednej zo zakladnych premis pravneho poriadku SR a to Lex specialis derogat lex generalis. V tomto pripade je § 470 Oz lex generalis a § 175x lex specialis. Niekto moze namietnut, ze ako moze byt ustanovenie procesneho prava lex specialis k lex generalis, ktore je ustanovenim hmotneho prava, avsak tato moznost existuje. Ak samostne procesnopravne ustanovenie zasahuje do hmotnopravnej oblasti. V tomto pripade sa sice pouzije teda § 470 Oz, avsak iba v rozsahu § 175x OSP a teda ano, dedic sice zodpoveda za dlhy zomreleho na zdravotnom poisteni do vysky dedicstva, ale len v v pripade, ak je dlh predmetom dedicskeho konania, ktore sa ale v tomto pripade nevykona a teda uplatnenim procesnopravneho ustanovenia hmotnopravna zodpovednost zanika.
Evina 3006
27.06.12,12:23
Ďakujem všetkým za odpovede. Veľmi ste mi pomohli.
hena22
02.09.12,17:21
Bola by som zvedavá, či to dopadlo dobre.
Evina 3006
25.01.13,18:30
Odvolanie sme napísali a doteraz nám neodpovedali...
Durka44
18.03.13,11:57
Chcem pomoct ostatnym. Tiez som dostala po zomrelom manzelovi vyzvu k uhrade, odvolala som sa na to co je pisane tu vysiie, ale bez uspechu. Jedina moznost, kedy akceptuju namietku je: z dovodu nedodrzania premlcacej doby, ktora je zakonom dana na 3 roky, ak su nedoplatky dlhsie ako 3 roky, tak nebudete musiet nic platit. Poslala som aj staznost na Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, ale ta odpoved vyhybava, len aby nemuseli priznat, ze vlastne poistovna ide proti zakonu, ked to vymaha, ale nakoniec sa to podarilo.
mufol
22.01.14,23:23
Dobrý deň,

poposím o vzor Vznesenie námietky premlčania , šitú na všeobecnú zdravotnú poistovňu.
Budem Vám veľmi vďačný prajem pekný deň:)