Janashka
15.02.06,13:48
Dobrý deň, prosím o radu. Podľa mojich informácií od r. 2005 si živnostník nemôže uplatňovať výdavky za použitie súkromného automobilu podľa zákona o cestovných náhradach. Môžete mi, prosím, potvrdiť alebo vyvrátiť túto informáciu? Ak tak živnostník môže robiť aj dnes, poskytnite mi prosím informáciu, ktorý paragraf a zákon to ustanovuje. Ďakujem
Johanka
15.02.06,20:51
Dobrý deň, prosím o radu. Podľa mojich informácií od r. 2005 si živnostník nemôže uplatňovať výdavky za použitie súkromného automobilu podľa zákona o cestovných náhradach. Môžete mi, prosím, potvrdiť alebo vyvrátiť túto informáciu? Ak tak živnostník môže robiť aj dnes, poskytnite mi prosím informáciu, ktorý paragraf a zákon to ustanovuje. Ďakujem
Ten kto šíri túto nepravdivú informáciu je asi nejaký fanúšik štátneho rozpočtu :) . Pozri § 19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov.
Janashka
16.02.06,05:49
Vďaka za pomoc, mala som v tom chaos, lebo zrazu mi niekto tvrdil opak. Ale tu ste odbornici, tak uz len radit sa na porade. :)
Janashka
16.02.06,07:44
Este k teme. Tento paragraf spomina, ze narok na cestovne nahrady vznika "v suvislosti s cinnostou vykonavanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom sa cinnost pravidelne vykonava". Tu sa chcem opytat, ci ide len o situaciu, kedy zivnostnik cestuje, aby dodal svoje tovary alebo sluzby alebo tu patria aj aktivity ako napr. uhrada faktury, navsteva banky, rokovanie s partnerom, prieskum trhu, nakup tovaru a zasob atd....
Evanka
16.02.06,08:06
Este k teme. Tento paragraf spomina, ze narok na cestovne nahrady vznika "v suvislosti s cinnostou vykonavanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom sa cinnost pravidelne vykonava". Tu sa chcem opytat, ci ide len o situaciu, kedy zivnostnik cestuje, aby dodal svoje tovary alebo sluzby alebo tu patria aj aktivity ako napr. uhrada faktury, navsteva banky, rokovanie s partnerom, prieskum trhu, nakup tovaru a zasob atd....Aj návšteva banky, obchodné rokovania, prieskum trhu,... sú pre teba pracovné cesty, (nie sú v mieste, ktoré je tvojim pravidelným pracoviskom). Dôležité je obhájiť tú-ktorú pracovnú cestu, že sa uskutočnila.
Zlata
16.02.06,08:41
Aj návšteva banky, obchodné rokovania, prieskum trhu,... sú pre teba pracovné cesty, (nie sú v mieste, ktoré je tvojim pravidelným pracoviskom). Dôležité je obhájiť tú-ktorú pracovnú cestu, že sa uskutočnila.
Dovolím si upresniť, že SZČO nemá pravidelné pracovisko.
Ak si vezmete do ruky Živnostený list (koncesnú listinu), zistíte, že na ňom má presne napísané MIESTO PODNIKANIA, prípadnie aj ZRIADENIE a MIESTO PREVÁDZKARNE.
Z toho vychádzame, že jeho činnosti súvisiace s podnikaním sa pravidelne vykonávajú na týchto adresách. Činnosti, ktoré súvisia s podnikaním a vykonávajú sa na inom mieste ako má zapísané v živnostenom liste a vzniknú mu výdavky (náklady) tzv. cestovné, stravné, ubytovanie, vreckové... sú daňovo odpočitateľné výdavky.
Dada
16.02.06,09:03
Som SZČO popri zamestnaní a miesto podnikania mám uvedenú domácu adresu. Robím účtovníctvo. Takže dobre tomu chápem, že ak chodím ku klientovi každý deň robiť účtovníctvo, tak si to môžem dať ako pracovnú cestu a vykázať 6,20 Sk od kilometra + prepočet PHM?
STRELEC
16.02.06,09:08
To je Tvoj oprávnený a žiaľ aj skutočný výdavok na získanie, zabezpečenie... príjmu.
STRELEC
16.02.06,09:11
Aj návšteva banky, obchodné rokovania, prieskum trhu,... sú pre teba pracovné cesty, (nie sú v mieste, ktoré je tvojim pravidelným pracoviskom). Dôležité je obhájiť tú-ktorú pracovnú cestu, že sa uskutočnila.
Nemal by mi skôr daňový úrad dokázať, že som cestu nevykonal, resp. nemohol vykonať?
Ja som vystavil a podpísal príslušný doklad, mám podklady o priemernej spotrebe atď. Podľa môjho názoru by som nemal nič obhajovať. Ak mi DÚ preukáže, že som si uplatnil niečo v rozpore so ZDP, tak prosím.
Zlata
16.02.06,10:06
Som SZČO popri zamestnaní a miesto podnikania mám uvedenú domácu adresu. Robím účtovníctvo. Takže dobre tomu chápem, že ak chodím ku klientovi každý deň robiť účtovníctvo, tak si to môžem dať ako pracovnú cestu a vykázať 6,20 Sk od kilometra + prepočet PHM?
Áno. Samozrejme vyfaktúrovuješ službu tomuto klientovi.
Z toho vyplýva, že tvoj výdavok bol oprávnený na zabezpečenie príjmu.

Napr.: Ťažko sa sá obhájiť skutočnosť, ak príjem (faktúry) boli 300000,-
a výdavky - cestovné tiež 300000,-.
STRELEC
16.02.06,10:14
Áno. Samozrejme vyfaktúrovuješ službu tomuto klientovi.
Z toho vyplýva, že tvoj výdavok bol oprávnený na zabezpečenie príjmu.

Napr.: Ťažko sa sá obhájiť skutočnosť, ak príjem (faktúry) boli 300000,-
a výdavky - cestovné tiež 300000,-.
Zisk nie je povinný. Myslím, že aj strata je normálna záležitosť a prirodzene vzniká najmä v začiatkoch podnikania. Myslím reálna strata.
Zlata
16.02.06,12:10
Zisk nie je povinný. Myslím, že aj strata je normálna záležitosť a prirodzene vzniká najmä v začiatkoch podnikania. Myslím reálna strata.
Súhlasím, že strata je normálna záležitosť a nie je povinná. Ale je rozdiel, ako strata vzniká. Či je to nákupom HIM, výškou neuhradených pohľadávok, pri čerpaní úveru (nákup HIM, možno je aj na nákup materiálu..)
Ale nerada by som obhajovala skutočnosť, keby môj príjem za zd. obdobie bol 300000,- a cestovné náhrady 300000,-. Pri službách sa pri určovaní ceny vychádza z rozpočtov a kalkulácií , ktoré by mali byť podkladom pre vystavenie faktúry. Mne by z toho sedliackym rozumom vyšlo, že som nevyfaktúrovala všetky služby, alebo mi to jednoducho nejde, tak to zabalím.

V podstate záleží na daňovníkovi, ako si vie obhájiť svoje výdavky.
Manual
16.02.06,12:15
Súhlasím, že strata je normálna záležitosť a nie je povinná. Ale je rozdiel, ako strata vzniká. Či je to nákupom HIM, výškou neuhradených pohľadávok, pri čerpaní úveru (nákup HIM, možno je aj na nákup materiálu..)
Ale nerada by som obhajovala skutočnosť, keby môj príjem za zd. obdobie bol 300000,- a cestovné náhrady 300000,-. Pri službách sa pri určovaní ceny vychádza z rozpočtov a kalkulácií , ktoré by mali byť podkladom pre vystavenie faktúry. Mne by z toho sedliackym rozumom vyšlo, že som nevyfaktúrovala všetky služby, alebo mi to jednoducho nejde, tak to zabalím.

V podstate záleží na daňovníkovi, ako si vie obhájiť svoje výdavky.
Zlata máš pravdu, ešte to viac pritiahnem za vlasy. Ak má SZČO stratu 2-3 roky po sebe a nikde nič neinvestoval ani nekúpil nejaký hodnotnejší DM a tým pádom počas celej tejto doby drží chod firmy z vlastných súkromných peňazí tak tam to bije do očí že niečo vo firme nie je s účtovaním a fakturovaním v poriadku...
Evanka
16.02.06,13:44
Nemal by mi skôr daňový úrad dokázať, že som cestu nevykonal, resp. nemohol vykonať?
Ja som vystavil a podpísal príslušný doklad, mám podklady o priemernej spotrebe atď. Podľa môjho názoru by som nemal nič obhajovať. Ak mi DÚ preukáže, že som si uplatnil niečo v rozpore so ZDP, tak prosím.
Aby sme sa rozumeli: ťažko obhájiš napríklad každý druhý deň cestu do Prahy, ak nemáš so žiadnou firmou v Prahe uzatvorený obchod.
Tana74
16.02.06,14:02
A musím mať nejaký doklad o tom, že som bola napr. niekde na služobke? Napr. bločik za obed alebo za parkovanie,....?
STRELEC
16.02.06,15:19
Aby sme sa rozumeli: ťažko obhájiš napríklad každý druhý deň cestu do Prahy, ak nemáš so žiadnou firmou v Prahe uzatvorený obchod.Naprosto s Tebou súhlasím. Hovoril som tiež o reálnej, nenafúknutej strate. S výdavkami O.K. Bez zbytočného náporu na fantáziu - čo tam ešte pridám ....
martina12
01.12.06,13:20
1.) SZČO účtujúca v JÚ, auto nezaradené do majetku firmy, uplatňuje (v r. 2005 a 2006) PHM+náhradu. V roku 2007 bude platcom DPH a tým pádom by si mohol uplatniť odpočet DPH z PHM. Môže zaradiť auto (osobné) do majetku firmy? Resp. môže si SZČO vyradiť a zaradiť auto z/do majetku firmy, tak ako by mu to vyhovovalo? (vzhľadom na daňový základ)
Cecilia
01.12.06,22:57
Ako je to? Keď je auto v súkromnom vlastníctve a podnikateľ si uplatňuje paušál 6,20 + nákup PHM, môže si odrátať z dokladu o nákupe PHM DPH?
McMarti
02.12.06,06:57
Ako je to? Keď je auto vo súkromnom vlastníctve a podnikateľ si uplatňuje paušál 6,20 + nákup PHM, môže si odrátať z dokladu o nákupe PHM DPH?

DPH SI NEMOZE ODRATAT Z DOKLADU O NAKUPE.
Cecilia
02.12.06,20:19
Ďakujem, zase som sa poučila, uplatnila som to tento rok prvý krát a ešte sa to dá opraviť.
liba2
02.12.06,23:50
Ako je to? Keď je auto v súkromnom vlastníctve a podnikateľ si uplatňuje paušál 6,20 + nákup PHM, môže si odrátať z dokladu o nákupe PHM DPH?
Aký doklad bude mať podnikateľ v účtovníctve? Vyúčtovanie pracovnej cesty, na ktorom bude uplatnená náhrada PHL za prejazdené km a paušálna náhrada za amortizáciu vozidla - teda žiadny doklad o nákupe PHL ! a inak sa to ani nedá urobiť. Toto je dôvod prečo sa nedá uplatniť DPH z PHL.
Benzín je výdavkom podnikateľa ako súkromnej osoby z dôvodu súkr. vlastníctva vozidla; on pripravil auto tak aby mohlo ísť na PC. Za použitie tohto vozidla a za spotrebované PHL dostane náhradu vo forme vyúčtovania PC - doklad o nákupe PHL nie je v účtovníctve.
bulnova
03.12.06,12:31
Takto som uvažovala aj aj a takto to robím aj teraz. Ale na daňovom riaditeľstve
v Prešove ma vyviedli z omylu. DPH sa môže odrátať z PHM nakupovaných pre
PC súkromným vozidlom! Nevyužívam túto možnosť, lebo musí byť doložený doklad o nakúpení PHM a ako poznám naších daňovákov, určite by bolo potrebné
dokazovať, že práve tento doklad nebol využitý na PC
Evanka
03.12.06,12:37
Dovolím si upresniť, že SZČO nemá pravidelné pracovisko.
Ak si vezmete do ruky Živnostený list (koncesnú listinu), zistíte, že na ňom má presne napísané MIESTO PODNIKANIA, prípadnie aj ZRIADENIE a MIESTO PREVÁDZKARNE.
Z toho vychádzame, že jeho činnosti súvisiace s podnikaním sa pravidelne vykonávajú na týchto adresách. Činnosti, ktoré súvisia s podnikaním a vykonávajú sa na inom mieste ako má zapísané v živnostenom liste a vzniknú mu výdavky (náklady) tzv. cestovné, stravné, ubytovanie, vreckové... sú daňovo odpočitateľné výdavky.
S tým by som celkom nesúhlasila. Ak si prenajmem napríklad kanceláriu, považuje sa za pravidelné pracovisko SZČO. Ambulancia lekára sa tiež považuje za pravidelné pracovisko SZČO, aj prevádzkáreň sa za určitých podmienok považuje za pravidelné pracovisko...
STRELEC
03.12.06,12:45
Takto som uvažovala aj aj a takto to robím aj teraz. Ale na daňovom riaditeľstve
v Prešove ma vyviedli z omylu. DPH sa môže odrátať z PHM nakupovaných pre
PC súkromným vozidlom! Nevyužívam túto možnosť, lebo musí byť doložený doklad o nakúpení PHM a ako poznám naších daňovákov, určite by bolo potrebné
dokazovať, že práve tento doklad nebol využitý na PCDomnievam sa, že dobre robíš, že nedáš na radu "z daňového riaditeľstva PO". Na túto tému sa viedlo na Porade viac debát a ich zhrnutie zodpovedá príspevku 21 v tejto téme.
Cecilia
04.12.06,06:07
Takto som uvažovala aj aj a takto to robím aj teraz. Ale na daňovom riaditeľstve
v Prešove ma vyviedli z omylu. DPH sa môže odrátať z PHM nakupovaných pre
PC súkromným vozidlom! Nevyužívam túto možnosť, lebo musí byť doložený doklad o nakúpení PHM a ako poznám naších daňovákov, určite by bolo potrebné
dokazovať, že práve tento doklad nebol využitý na PC

Bola by som rada, keby mi to ešte niekto potvrdil, ak má takúto skúsenosť. Boli sme zvyknutí odkladať si všetky bločky na nákup benzínu, ešte pred tým, keď sa nedala odrátať DPH z auta, ktoré bolo niekedy zaradené v majetku.
evina
04.12.06,06:20
Bola by som rada, keby mi to ešte niekto potvrdil, ak má takúto skúsenosť. Boli sme zvyknutí odkladať si všetky bločky na nákup benzínu, ešte pred tým, keď sa nedala odrátať DPH z auta, ktoré bolo niekedy zaradené v majetku.

Potvrdzujem plne to, čo napísala Liba v príspevku 21. Benzín si kupuje majiteľ autá sám sám a nie platiteľ DPH, ktorým je organizácia...za to mu poskytne náhrady...
jaja99
04.12.06,06:20
Ak podnikateľ nemá zaradené auto do obchodného majetku, tak žiadam od neho:
1. evidenciu jázd
2. bloky pokrývajúce všetky kilometre, z ktorých neodpočítavam DPH

Ak v danom mesiaci nemá dosť blokov, tak uplatním len paušál na všetky km a PHM na km, ktoré sú pokryté blokmi.
Keď mi vznikol tento problém, prešla som snáď všetko, čo som doma mala, aby som našla odpoveď musia/nemusia byť bloky na všetky km ? Našla som mnoho článkov, ale ani v jednom nebola priama odpoveď. Na radu daňového poradcu neuplatňujem PHM, ak nie je preukázaný nákup. Možno je to len odpoveď "pre istotu", ale robím to tak.
Jana Acsová
04.12.06,07:52
Máme dva spôsoby uplatňovania výdavkov za spotrebované pohonné látky:

1)
Od 1. novembra 2004 môžu daňovníci s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 uplatniť výdavky vo výške náhrady za spotrebované pohonné látky súkromného osobného automobilu (to je prípad č. 1) vo vlastníctve podnikateľa. V prípade ostatných motorových vozidiel (to je prípad č. 2) nezahrnutých do obchodného majetku je možné do daňových výdavkov zahrnúť iba preukázané výdavky na spotrebu. Náhradu nemôže uplatniť daňovník s príjmami z prenájmu podľa § 6 ods. 3, ktorý uplatňuje iba preukázané výdavky na spotrebu pohonných látok.
V súvislosti s výpočtom výdavkov do výšky náhrad sa vychádza z výpočtov uvedených v § 7 ods. 4 zákona o cestovných náhradách. Doklad o kúpe pohonných látok pri uplatnení výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) je orientačným dokladom na určenie ceny benzínu alebo nafty v čase použitia vozidla.

2)
Pri preukázaných výdavkoch podľa § 19 ods. 2 písm. l je doklad o kúpe nevyhnutný k dokladovaniu výdavku. Ak je vypočítaná spotreba vyššia, do daňových výdavkov je možné uplatniť výdavok do výšky dokladovaného nákupu pohonných látok. Ak je vypočítaná spotreba nižšia, do daňových výdavkov je možné uplatniť výdavok do výšky vypočítanej spotreby. Ostávajúca časť nespotrebovaných pohonných látok sa prenáša ako zostatok v nádrži do nasledujúceho obdobia, alebo sa jedná o nadspotrebu, ktorá nie je daňovým výdavkom. Od 1. novembra 2004 je možné pri preukázaných výdavkoch daňovo uplatniť spotrebu zistenú aritmetickým priemerom hodnôt uvedených v doklade o evidencii vozidla.
Ester plus
04.12.06,09:51
Ak je teda pri uplatnení výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) doklad o kúpe PHM len orientačným dokladom, musia byť v tomto prípade všetky km vykryté dokladmi o ich kúpe, alebo bude postačovať len pár orientačných kôli cene?
Jana Acsová
04.12.06,10:33
Ak je teda pri uplatnení výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) doklad o kúpe PHM len orientačným dokladom, musia byť v tomto prípade všetky km vykryté dokladmi o ich kúpe, alebo bude postačovať len pár orientačných kôli cene?Potrebujete dokladovať cenu PHL a nie nakúpené množstvo. Čiže nemusia byť všetky km vykryté nakupenými litrami.
JDM
20.02.07,14:42
Ako zaúčtujem v JÚ takéto cestovné? Myslím, keď na auto nezaradené do majetku vypíšem cesťák, prepočítam si náhradu podľa spotreby+6,20 od km, vyjde mi napr. suma 2100,-- Sk. Je suma 2100,-- výdaj z pokladne a VOZD?
Ďakujem.
ibiza
20.02.07,14:51
A musím mať nejaký doklad o tom, že som bola napr. niekde na služobke? Napr. bločik za obed alebo za parkovanie,....?
no mala by si preukázať, že si na tej služobke naozaj bola. Je to len pre tvoje dobro a budeš predchádzať naťahovačkami s DÚ.
ibiza
20.02.07,14:56
Ako zaúčtujem v JÚ takéto cestovné? Myslím, keď na auto nezaradené do majetku vypíšem cesťák, prepočítam si náhradu podľa spotreby+6,20 od km, vyjde mi napr. suma 2100,-- Sk. Je suma 2100,-- výdaj z pokladne a VOZD?
Ďakujem.

VOZD - prevádzková réžia, dnes som sa na to kohosi na porade pýtala.
matisova
21.02.07,06:26
Dobrý deň,

manžel má živnosť na Slovensku a pracuje v Čechách ako živnostík. Ubytovanie má v jednom meste a za prácou dochádza do iného mesta. Má v prenájme osobný automobil, aké výdavky s autom si môže uplatniť? Môže si uplatniť diety ako výdavok daňového priznania?
Ďakujem
bambino87
21.02.07,08:50
Chcem sa ešte k téme opýtať, ak nie som platcom DPH môžem si i tak uplatnit cestovné v podnikani, ale auto nemam dane do podnikania. Tu si uplatnujem 6,20 na kilometer a benzin. je to tak alebo sa pletiem.
dogicka
21.02.07,08:57
Dobrý deň,

manžel má živnosť na Slovensku a pracuje v Čechách ako živnostík. Ubytovanie má v jednom meste a za prácou dochádza do iného mesta. Má v prenájme osobný automobil, aké výdavky s autom si môže uplatniť? Môže si uplatniť diety ako výdavok daňového priznania?
Ďakujem

Ak sa to dá posúdiť ako služobná cesta, má nárok na stravné, a do nákladov si môže dať spotrebu PHL podľa technického preukazu. Nemôže si uplatniť sadzbu základnej náhrady, nakoľko sa nejedná o vlastné vozidlo. Ďalej si do nákladov môže uplatniť aj iné výdavky súvisiace s prevádzkou auta, pri tom ale musí vychádzať zo zmluvy o prenájme.
Hlavne treba správne rozlíšiť či sa jedná o služobnú cestu.
liba2
21.02.07,19:59
Chcem sa ešte k téme opýtať, ak nie som platcom DPH môžem si i tak uplatnit cestovné v podnikani, ale auto nemam dane do podnikania. Tu si uplatnujem 6,20 na kilometer a benzin. je to tak alebo sa pletiem.V prípade, že používaš vlastné osobné auto na podnikanie a nie je zaradené v obchodnom majetku firmy, môžeš si pri pracovných cestách účtovať náhradu za spotrebované pohonné hmoty za prejazdené km vypočítanú podľa normy spotreby uvedenej vo veľkom technickom preukaze a násobenú aktuálnou cenou za 1 liter benzínu, čo najlepšie preukážeš dokladom o zakúpení benzínu v čase pred pracovnou cestou.
Okrem tejto náhrady môžeš účtovať základnú náhradu 6,20 Sk , ktorá zohľadňuje čiastočne amortizáciu vozidla a výdavky na údržbu a opravy vozidla, poistenie a iné.
Účtovať môžeš aj zaplatenú daň z mot. vozidiel a parkovaciu službu , ktorá s vozidlom ako-takým nesúvisí.
Jana Acsová
22.02.07,16:16
V prípade, že používaš vlastné osobné auto na podnikanie a nie je zaradené v obchodnom majetku firmy, môžeš si pri pracovných cestách účtovať náhradu za spotrebované pohonné hmoty za prejazdené km vypočítanú podľa normy spotreby uvedenej vo veľkom technickom preukaze a násobenú aktuálnou cenou za 1 liter benzínu, čo najlepšie preukážeš dokladom o zakúpení benzínu v čase pred pracovnou cestou.
Okrem tejto náhrady môžeš účtovať základnú náhradu 6,20 Sk , ktorá zohľadňuje čiastočne amortizáciu vozidla a výdavky na údržbu a opravy vozidla...
Plný súhlas.

... poistenie a iné.Tu veru nesúhlas.


Účtovať môžeš aj zaplatenú daň z mot. vozidiel a parkovaciu službu , ktorá s vozidlom ako-takým nesúvisí.A opäť plný súhlas.
liba2
22.02.07,20:09
... poistenie a iné
Tu veru nesúhlas.
Mám to teda chápať tak, že povinné (zákonné) poistenie vlastného osobného vozidla nie je zohľadnené v základnej náhrade 6,20 Sk/km ??
Ak je to tak, potom ako si uplatním toto poistenie vo vyúčtovaní PC ?? Mám len zmluvu a doklad o zaplatení ročnej sumy; a toto poistenie nejde platiť iným spôsobom.

A čo havarijné poistenie ?? tiež tam nie je zohľadnené ??
andrej_rv
22.02.07,21:18
Mám to teda chápať tak, že povinné (zákonné) poistenie vlastného osobného vozidla nie je zohľadnené v základnej náhrade 6,20 Sk/km ??
Ak je to tak, potom ako si uplatním toto poistenie vo vyúčtovaní PC ?? Mám len zmluvu a doklad o zaplatení ročnej sumy; a toto poistenie nejde platiť iným spôsobom.
A čo havarijné poistenie ?? tiež tam nie je zohľadnené ??
Výňatok z Usmernenia MF SR č. 3181/2002-72 vybraným ustanoveniam zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, uplatňovaným pri podaní daňového priznania k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2001a počas zdaňovacieho obdobia roku 2002 (FS 5/2002) - bod 15.:
15. Zahrnovanie vedľajších výdavkov vynaložených pri pracovnej ceste do daňových výdavkov pri použití súkromného vozidla k výkonu pracovnej cesty.
Podľa § 24 ods. 2 písm. j) zákona o daniach z príjmov sa výdavky (náklady) na pracovné cesty zahrnú do daňových výdavkov vo výške, na ktorú vzniká nárok podľa osobitných predpisov, a to vrátane nevyhnutných výdavkov spojených s pracovnou cestou [obdobne je uvedené v ustanovení § 4 písm. d) zákona č. 119/1992 Zb. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov].Za takéto nevyhnutné výdavky sú považované napr. poplatky za parkovanie, diaľničné známky a pod. Uvedené náklady sú uznané za daňové výdavky, pričom diaľničná známka je uznaná za daňový výdavok v nutnej preukázanej výške (t. j., ak napr. bola služobná cesta vykonaná v zdaňovacom období 1x, uzná sa za daňový výdavok len diaľničná známka, resp. hodnota vo výške vydávanej známky s platnosťou na najkratšie obdobie). Rovnako havarijné poistenie motorového vozidla zamestnanca používaného na pracovné cesty (poistenie majetku uhradené zamestnávateľom, ktorého dôsledky a náhrady škody by v prípade neuzatvorenia zmluvy znášal zamestnávateľ napr. podľa § 420 Občianskeho zákonníka, je v súlade s § 24 ods. 1a § 24 ods. 3 písm. b) zákona o daniach z príjmov možné považovať za daňový výdavok (ide len o prípady, ak zamestnávateľ k výkonu služobných ciest z preukázateľných dôvodov namiesto vlastného vozového parku umožňuje používať súkromné vozidlo, pričom k uzatvoreniu poistenej zmluvy došlo práve z dôvodu výkonu pracovnej cesty, resp. obvyklého používania súkromných motorových vozidiel na pracovné cesty). Ak je však havarijné poistné uzatvorené na dobu dlhšiu, ako je trvanie výkonu pracovnej cesty (t. j. napr. ročná doba), pričom motorové vozidlo je priebežne používané na výkon služobných ciest, je možné do daňových výdavkov započítať najviac polovičnú sumu uhradeného poistného (t. j. pri daňových výdavkoch je zohľadnené, že ide o súkromné motorové vozidlo slúžiace predovšetkým na osobné účely a zároveň aj na výkony, ktorých výsledkom je zdaňovaný príjem).
ikovacikova
23.02.07,05:36
Výňatok z Usmernenia MF SR č. 3181/2002-72 vybraným ustanoveniam zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, uplatňovaným pri podaní daňového priznania k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2001a počas zdaňovacieho obdobia roku 2002 (FS 5/2002) - bod 15.:
15. Zahrnovanie vedľajších výdavkov vynaložených pri pracovnej ceste do daňových výdavkov pri použití súkromného vozidla k výkonu pracovnej cesty.
Podľa § 24 ods. 2 písm. j) zákona o daniach z príjmov sa výdavky (náklady) na pracovné cesty zahrnú do daňových výdavkov vo výške, na ktorú vzniká nárok podľa osobitných predpisov, a to vrátane nevyhnutných výdavkov spojených s pracovnou cestou [obdobne je uvedené v ustanovení § 4 písm. d) zákona č. 119/1992 Zb. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov].Za takéto nevyhnutné výdavky sú považované napr. poplatky za parkovanie, diaľničné známky a pod. Uvedené náklady sú uznané za daňové výdavky, pričom diaľničná známka je uznaná za daňový výdavok v nutnej preukázanej výške (t. j., ak napr. bola služobná cesta vykonaná v zdaňovacom období 1x, uzná sa za daňový výdavok len diaľničná známka, resp. hodnota vo výške vydávanej známky s platnosťou na najkratšie obdobie). Rovnako havarijné poistenie motorového vozidla zamestnanca používaného na pracovné cesty (poistenie majetku uhradené zamestnávateľom, ktorého dôsledky a náhrady škody by v prípade neuzatvorenia zmluvy znášal zamestnávateľ napr. podľa § 420 Občianskeho zákonníka, je v súlade s § 24 ods. 1a § 24 ods. 3 písm. b) zákona o daniach z príjmov možné považovať za daňový výdavok (ide len o prípady, ak zamestnávateľ k výkonu služobných ciest z preukázateľných dôvodov namiesto vlastného vozového parku umožňuje používať súkromné vozidlo, pričom k uzatvoreniu poistenej zmluvy došlo práve z dôvodu výkonu pracovnej cesty, resp. obvyklého používania súkromných motorových vozidiel na pracovné cesty). Ak je však havarijné poistné uzatvorené na dobu dlhšiu, ako je trvanie výkonu pracovnej cesty (t. j. napr. ročná doba), pričom motorové vozidlo je priebežne používané na výkon služobných ciest, je možné do daňových výdavkov započítať najviac polovičnú sumu uhradeného poistného (t. j. pri daňových výdavkoch je zohľadnené, že ide o súkromné motorové vozidlo slúžiace predovšetkým na osobné účely a zároveň aj na výkony, ktorých výsledkom je zdaňovaný príjem).


Ešte k téme: Manžel podniká, ale auto mám ja. Môžem s ním spísať nejakú zmluvu o prenájme auta, aby ho mohol používať na podnikanie? Čo všetko si môže potom on uplatňovať do nákladov?
Iveta
Pepa
23.02.07,05:47
Ešte k téme: Manžel podniká, ale auto mám ja. Môžem s ním spísať nejakú zmluvu o prenájme auta, aby ho mohol používať na podnikanie? Čo všetko si môže potom on uplatňovať do nákladov?
Iveta
Manžel môže používať auto manželky - žiadna zmluva ide o BSM.
Čo si môže dať do nákladov? Všetko je krásne popisané v predchádzajúcich príspevkoch.
Jana Acsová
23.02.07,06:26
Mám to teda chápať tak, že povinné (zákonné) poistenie vlastného osobného vozidla nie je zohľadnené v základnej náhrade 6,20 Sk/km ?Podľa zákona o CN základná náhrada zahŕňa náhradu výdavkov spojených s kúpou a prevádzkou vozidla. Nepovažujem poistné za výdavok spojený s kúpou, či prevádzkou, v každom prípade je potrebné k riešeniu problematiky pristúpiť citlivo, nakoľko auto jazdí súkromne aj služobne.
keri
23.02.07,07:55
Este taka otazocka:
1. pri uplatnovani nahrady za spotrebovane PHM musim to mat podchytene s blockami, alebo staci len celkova priemerna cena PHM za to dane obdobie?
2. pokial sa nejedna o pracovnu cestu, ma sa viest zaznam o prevadzke mot.vozidla (cize sa nevypisuje cestak, ale staska)?

SZCO pouziva auto, ktore nie je zaradene v majetku firmy.
Jana Acsová
23.02.07,10:44
Jana Acsová
23.02.07,10:50
2. pokial sa nejedna o pracovnu cestu, ma sa viest zaznam o prevadzke mot.vozidla (cize sa nevypisuje cestak, ale staska)?
Čo je povinnosťou FO? Preukázať daňové výdavky. Výdavkom môže byť aj náhrada za spotrebované pohonné látky ... ale nikdy nie za súkromnú jazdu. Ak vozidlo nie je zaradené do obchodného majetku ako uvádzate, vediete iba evidenciu jázd na služobné účely. Súkromné jazdy nie je potrebné položkovite sledovať. Ak na konci účtovného obdobia budete potrebovať pomer medzi súkromnými a služobnými jazdami, účelné je vedieť stav tachometra. Odpočítaním služobných jázd zistíte súkromné jazdy.
ikovacikova
23.02.07,11:15
Manžel môže používať auto manželky - žiadna zmluva ide o BSM.
Čo si môže dať do nákladov? Všetko je krásne popisané v predchádzajúcich príspevkoch.

Kamarátka má priateľa. Majú spoločné trvalé bydlisko. Tiež je podnikateľ a požičiava si od nej auto. Ako môže toto uplatňovať?
Iveta
Jana Acsová
23.02.07,11:28
Kamarátka má priateľa. Majú spoločné trvalé bydlisko. Tiež je podnikateľ a požičiava si od nej auto. Ako môže toto uplatňovať?
IvetaA na čo sa spytujete? Na základnú náhradu? Ak áno, tak túto nemôže priateľ uplatniť na priateľkine auto. Môže si ho od nej prenajať, požičať atď. napr. za úplatu. To bude daňový výdavok.
Jana Acsová
23.02.07,11:29
Citát z prvého pripnutého linku:

Podmienkou jej uplatnenia (základnej náhrady sa myslí) je, že sa jedná o vozidlo:
- vo vlastníctve fyzickej osoby,
- osobné,
- nezahrnuté do obchodného majetku.
keri
23.02.07,14:27
Citát z prvého pripnutého linku:

Podmienkou jej uplatnenia (základnej náhrady sa myslí) je, že sa jedná o vozidlo:
- vo vlastníctve fyzickej osoby,
- osobné,
- nezahrnuté do obchodného majetku.

Dakujem Vám. Este by som sa opytala: co v tom pripade, ak v majetku eviduje motocykel, no blocky na PHM zivnostnik "niekde stratil":eek: . Chcela by som mu trosku ten sucasny dan.zaklad znizit, ale uz som v koncoch :( ...
Jana Acsová
23.02.07,14:41
Dakujem Vám. Este by som sa opytala: co v tom pripade, ak v majetku eviduje motocykel, no blocky na PHM zivnostnik "niekde stratil":eek: . Chcela by som mu trosku ten sucasny dan.zaklad znizit, ale uz som v koncoch :( ...No aj v začiatkoch ... nakoľko v prípade, že motocykel je v obchodnom majetku účtujete o preukázaných výdavkoch na spotrebované PHL do výšky spotreby uvedenej v TP bližšie viď § 19 ods. 2 písm. l ZoDP. Ak nemáte doklady ... nemáte ako preukázať výdavok.
keri
23.02.07,17:05
No aj v začiatkoch ... nakoľko v prípade, že motocykel je v obchodnom majetku účtujete o preukázaných výdavkoch na spotrebované PHL do výšky spotreby uvedenej v TP bližšie viď § 19 ods. 2 písm. l ZoDP. Ak nemáte doklady ... nemáte ako preukázať výdavok.

O.K., medzitym som aj ja prisla na to, ze to bola dost "mimo" otazka. :--- Pekny vecer!
Farks
22.01.08,07:02
SZČO má auto na svoje meno, nie je však zaradené v majetku, neplatí ani cestnú daň. Mohol by si SZČO to auto od seba ako nepodnikateľa prenajať a následne si uplatniť PHM, poistky a náhradu za PHm?
ďakujem
vikinka
22.01.08,07:08
SZČO má auto na svoje meno, nie je však zaradené v majetku, neplatí ani cestnú daň. Mohol by si SZČO to auto od seba ako nepodnikateľa prenajať a následne si uplatniť PHM, poistky a náhradu za PHm?
ďakujem
Ak je SZČO vlastníkom automobilu,môže ho používať v podnikaní,uplatňuje si paušálnu náhradu 6,20-Sk/1 km + spotrebu PL.Treba podať DP k dani z mot.vozidiel odo dňa použitia auta na podnikanie.
SZČO sám sebe nemôže púrenjať vlastné MV.
Farks
22.01.08,07:10
ALe on ako SZČO nie je vlastníkom toho auto, to auto patrí jemu ako nepodnikateľovi.
vikinka
22.01.08,07:13
Ale je jeho vlastné,aj keď je SZČO,to neznamená,že nie je jeho,on je ako fyzická osoba vlastníkom auta.
Tweety
22.01.08,07:14
ALe on ako SZČO nie je vlastníkom toho auto, to auto patrí jemu ako nepodnikateľovi.
NIe, nemohol.Môže si ale účtovať náhrady za PHM- tzv. paušál, a musí zaplatiť daň z MV.
Evanka
22.01.08,09:23
SZČO má auto na svoje meno, nie je však zaradené v majetku, neplatí ani cestnú daň. Mohol by si SZČO to auto od seba ako nepodnikateľa prenajať a následne si uplatniť PHM, poistky a náhradu za PHm?
ALe on ako SZČO nie je vlastníkom toho auto, to auto patrí jemu ako nepodnikateľovi.
SZČO je FO, jedná sa o ten istý subjekt, teda je to jeho vlastný automobil. Dúležité je, aby nebolo zaradené do majetku podnikania. Z titulu vlastníctva
môže účtovať pri pracovných cestách aj paušál 6,20/km, je však potrebné doplatiť daň z MV, ak chceš uplatňovať výdavky na pracovné cesty aj za rok 2007.
Povinné poistné a havarijná poistka v tomto prípade nie je daňovo uznateľný výdavok. Daň z MV je daňovo uznateľný výdavok.
rena79
22.01.08,11:08
Ja som tiež SZČO účtujem v JÚ, súkromné auto používam na podnikateľské účely, čiže neuplatňujem si 6,20 na km, iba spotrebu PHM z blokov a v tom prípade mám nárok na odpočet DPH. Posielam aj mail, ktorý mi poslali z DR SR v Banskej Bystrici:Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám =aňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok sta=ovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na =dpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a slu=BEby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, ak p=atiteľ dane prijaté tovary (napr. PHL) použije na svoje zdaniteľn=E9 obchody a spĺňa ďalšie podmienky na odpočítanie dane uveden=E9 v týchto ustanoveniach, môže si odpočítať daň.

Váš dopyt:

Podnikateľ FO používa súkromné auto na podnikateľské účel=(nie je majetkom firmy), má zaplatenú cestnú daň. Do nákladov si=nedáva 6,20 sk+spotreba, ale len reálne benzínové bloky, ktoré s=otrebuje. Je správne, keď si z týchto blokov uplatňuje DPH?
kolka
22.01.08,13:02
Chcem sa opýtať, manžel je szčo - sadrokartónové práce a má jedno auto zaradené v majetku. Pracuje ešte s tromi pánmi tí sú tiež szčo. Manžel využíva okrem auta, ktoré má zaradené v majteku ešte jedno auto ale to je jeho súkromné. Môže si aj na to súkromné auto uplatňovať náhradu? Je mi jasné že si bude viesť knihu jázd aj zaplatí daň z MV. Dakujem za radu.
Jarka 1
22.01.08,15:30
Myslíš to tak, že v parádnom aute uzatvára zmluvy a v staršom súkromnom vozí materiál? Zákon to nezakazuje.
liba2
22.01.08,16:26
Chcem sa opýtať, manžel je szčo - sadrokartónové práce a má jedno auto zaradené v majetku. Pracuje ešte s tromi pánmi tí sú tiež szčo. Manžel využíva okrem auta, ktoré má zaradené v majteku ešte jedno auto ale to je jeho súkromné. Môže si aj na to súkromné auto uplatňovať náhradu? Je mi jasné že si bude viesť knihu jázd aj zaplatí daň z MV. Dakujem za radu.
Odpoveď je v príspevku č. 54 :) . Avšak vozidlo musí byť jeho vlastné (nie vypožičané). Nevedie knihu jázd ale evidenciu jázd = zapisuje len jazdy na pracovný účel, pritom nemusí uvádzať stav tachometra. DzMV musí byť zaplatená.
Maria3
22.01.08,17:15
Dobry den,
chcela by som sa uistit, ako je to v pripade konatela s.r.o.. Som konatelkou, nie som vsak zamestanancom, som na MD, ale na sluzobne ucely pouzivam sukromne auto (posta, soc. poistovna, DU, klienti...). Pocula som informaciu, ze pokial nie som zamestnancom, nemozem si uplatnovat cestovne nahrady. Viem, ze sa to tyka napr. spolocnikov, ale aj konatelov? Dakujem za odpoved.
liba2
22.01.08,17:24
Dobry den,
chcela by som sa uistit, ako je to v pripade konatela s.r.o.. Som konatelkou, nie som vsak zamestanancom, som na MD, ale na sluzobne ucely pouzivam sukromne auto (posta, soc. poistovna, DU, klienti...). Pocula som informaciu, ze pokial nie som zamestnancom, nemozem si uplatnovat cestovne nahrady. Viem, ze sa to tyka napr. spolocnikov, ale aj konatelov? Dakujem za odpoved.
Konateľ je pre uplatňovanie zákona o cestovných náhradách zamestnancom s.r.o. (aj v prípade že nemá zmluvu o výkone funkcie), teda má nárok na všetky náhrady podľa cit. zákona.
mirhu
22.01.08,18:39
Konateľ je pre uplatňovanie zákona o cestovných náhradách zamestnancom s.r.o. (aj v prípade že nemá zmluvu o výkone funkcie), teda má nárok na všetky náhrady podľa cit. zákona.
Co v pripade, ak som spravca neziskovej organizacie,nie som tam zamestnana, len mam narok na preukazatelne vydavky spojeńe s funkciou, ku ktorym patria aj cestovne nahrady..jazdim svojim autom, vediem si evidenciu jazd na tieto ucely, musim tiiez zaplatit dan z MV???
liba2
22.01.08,19:13
skús pozrieť tu

neziskové organizácie

možno aj tu:
http://www.porada.sk/t44730-cestovne-nahrady.html
mirhu
23.01.08,06:32
skús pozrieť tu

neziskové organizácie (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=neziskov%E9+organiz%E1cie)

možno aj tu:
http://www.porada.sk/t44730-cestovne-nahrady.html
dakujem, v tom druhom odkaze je odpoved ;)
Jankaaa
23.01.08,09:36
Som Szčo a používam na podnikanie súkr.auto/nezarade do majetku/. Uplatnujem si náhradu 6,2 + prejazdené km. Je potrebné dokladať bločky o nákupe PHL? Alebo iba stačí iba preukázať cenu PHL v čase služobnej cesty? Napr.výpis zo štat.úradu.
vali
23.01.08,16:26
hľadám možnosť vstupu ako môžem dať otázku
Jankaaa
23.01.08,19:14
Som Szčo a používam na podnikanie súkr.auto/nezarade do majetku/. Uplatnujem si náhradu 6,2 + prejazdené km. Je potrebné dokladať bločky o nákupe PHL? Alebo iba stačí iba preukázať cenu PHL v čase služobnej cesty? Napr.výpis zo štat.úradu.
Poradí mi prosím niekto? :mee:
andrej_rv
23.01.08,19:27
Som Szčo a používam na podnikanie súkr.auto/nezarade do majetku/. Uplatnujem si náhradu 6,2 + prejazdené km. Je potrebné dokladať bločky o nákupe PHL? Alebo iba stačí iba preukázať cenu PHL v čase služobnej cesty? Napr.výpis zo štat.úradu.
Podľa znenia ZoDP platného do 31.12.2007 sa pri výpočte náhrad za spotrebované PHL mala použiť cena platná v čase použitia vozidla. Spôsob jej dokladovania zákon ani iný predpis neuvádzal. Podľa môjho názoru akceptovateľným dokladom o cene v čase použitia vozidla môže byť aj údaj zo stránky ŠÚ SR.
V zmysle novely ZoDP sa od 1.1.2008 musí použiť cena platná v čase nákupu. Podľa mňa bude teda spotrebu PHL nutné dokladovať bločkom o nákupe PHL (s nákupom PHL minimálne vo výške spotreby vykázanej na ubehnuté km).
Teoreticky by ešte mohlo prísť do úvahy potvrdenie z čerpacej stanice o aktuálnej cene PHL, ale s jeho získavaním k jednotlivým cestám by asi boli technické problémy :).
Jankaaa
23.01.08,19:34
Ďakujem.
demosvk
30.03.08,07:56
Dobry den.

Chel by som Vas poprosit o radu:

Som SZCO zo sidlom zivnosti v BA a prevadzkou v NITRE. Kazdodenne cestujem autom. Je cesta tam a spat sluzobnou cestou? - mozem teda uctovat PHM a zakladnu nahradu do nakladov?

Dakujem
Evanka
30.03.08,08:12
Dobry den.

Chel by som Vas poprosit o radu:

Som SZCO zo sidlom zivnosti v BA a prevadzkou v NITRE. Kazdodenne cestujem autom. Je cesta tam a spat sluzobnou cestou? - mozem teda uctovat PHM a zakladnu nahradu do nakladov?

Dakujem
Táto cesta sa nepovažuje za pracovnú cestu. Je to porovnateľné s cestou do zamestnania. Keby si mal aj inde prevádzku, tak "prejazdy medzi prevádzkami by bol uznateľný náklad. Zriaď si druhú prevádzku v BA a máš to poriešené.
antiny
17.09.08,06:01
stačí nájomná zmluva na osob.automobil ak PHM chcem dať do nákladov? nie som vlastník vozidla.
dogicka
30.09.08,05:39
stačí nájomná zmluva na osob.automobil ak PHM chcem dať do nákladov? nie som vlastník vozidla.

Stačí. A auto treba do 30 dní prihlásiť na DÚ a do 31.1.2009 zaplatiť daň z MV.
MEDKO
01.10.08,12:21
Dobrý deň.Chcem sa opýtať či živnostník, ktorý si zriadil s.r.o. môže svoje osobné auto používať na podnikateľské účely tak . ako keď ho používal ako živnostník, nemal ho v majetku firmy.Majiteľom auta nie je živnostník ale jeho manželka. Ďakujem.
Tweety
01.10.08,12:22
Dobrý deň.Chcem sa opýtať či živnostník, ktorý si zriadil s.r.o. môže svoje osobné auto používať na podnikateľské účely tak . ako keď ho používal ako živnostník, nemal ho v majetku firmy.Majiteľom auta nie je živnostník ale jeho manželka. Ďakujem.
Môže.