Ladislav Sun
24.06.12,15:04
Dobrý deň, može ma zastupovat na dedičskom konaní po rodičoch moj synovec, keď mu dám splnomocnenie? Kde mám ísť a kto mi dá toto splnomocnenie?
arizona
24.06.12,13:25
Moze.
Splnomocnenie si mozes napisat aj sam, podpis si daj overit na matrike,alebo u notara
buchač
24.06.12,13:27
Dobrý deň, može ma zastupovat na dedičskom konaní po rodičoch moj synovec, keď mu dám splnomocnenie? Kde mám ísť a kto mi dá toto splnomocnenie?
...môže ...

Splnomocnenie si vypíšeš sám ....na nete je vzorov habadej .....
Overenie podpisu vykonáva :
- notár
- príslušný miestny úrad - matrika... podľa bydliska
mattto
24.06.12,18:11
overený podpis na splnomocnení nemusí byť
buchač
24.06.12,18:25
overený podpis na splnomocnení nemusí byť
....hm ......


Splnomocnenie v dedičskom konaní

Ku koncu októbra bude dedičské konanie po zomrelom otcovi. Konania sa nemôžem zúčastniť. Môžem na konanie splnomocniť mamu alebo brata, ktorý sa konania zúčastnia? Je na to nejaký formulár?
Odpoveď na príspevok “Splnomocnenie v dedičskom konaní”

admin
Samozrejme, môžete podľa svojej vôle splnomocniť niektorého z Vašich príbuzných, ale to za predpokladu, že týmto splnomocnením nedôjde ku konfliktu záujmov medzi Vami a splnomocnencom. Podľa Občianskeho zákonníka zastupovať iného nemôže ten, záujmy ktorého sú v rozpore so záujmami zastúpeného. Ak by došlo ku konfliktu záujmov, bolo by zastúpenie neplatné.
Vo Vašom prípade odporúčam skontaktovať sa s notárom, ktorý prejednáva dedičstvo, informovať ho o Vašej vôli dať sa zastupovať v konaní niektorým z ďalších dedičov, určite Vám vysvetlí dôsledky, ktoré z toho plynú. Okrem toho notári majú zvláštny formulár splnomocnenia, ktorý používajú v prípade zastupovania v dedičskom konaní.

http://www.webpravnik.sk/?p=409

...alebo ......


Splnomocnenie na dedičstvo
www.notariat.sk/wp-content/.../12/Splnomocnenie-na-dedičstvo.doc (http://www.notariat.sk/wp-content/.../12/Splnomocnenie-na-dedičstvo.doc)
Formát súboru: Microsoft Word



.................................................. ...................
podpis splnomocniteľa – overený notárom
mattto
24.06.12,18:40
....hm ......


http://www.webpravnik.sk/?p=409

...alebo ......


Splnomocnenie na dedičstvo
www.notariat.sk/wp-content/.../12/Splnomocnenie-na-dedičstvo.doc (http://www.notariat.sk/wp-content/.../12/Splnomocnenie-na-dedi%C4%8Dstvo.doc)
Formát súboru: Microsoft Word



netreba preceňovať "právnické" rady na internete a brať ich ako 100% pravdu

dedičské konanie je upravené procesným predpisom - zákonom č. 99/1963 Zb. (Občiansky súdny poriadok), rovnako je v OSP upravené zastupovanie na základe plnomocenstva v §24 "Účastník sa môže dať v konaní zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí. Ak nejde o zastupovanie podľa § 26, môže si účastník zvoliť za zástupcu len fyzickú osobu. V tej istej veci môže mať účastník súčasne len jedného zvoleného zástupcu; to neplatí, ak ide o zastúpenie podľa § 25."

Žiaden overený podpis splnomocniteľa na plnej moci sa nevyžaduje. Ale rozumiem, že notári radi zarábajú na overovaní podpisov, aj keď to žiaden predpis nevyžaduje. Nie je predpísaná forma plnej moci, preto akékoľvek "formuláre" notárov, kde o.i. vyžadujú overené podpisy sú nezmysly
buchač
24.06.12,18:46
netreba preceňovať "právnické" rady na internete a brať ich ako 100% pravdu

dedičské konanie je upravené procesným predpisom - zákonom č. 99/1963 Zb. (Občiansky súdny poriadok), rovnako je v OSP upravené zastupovanie na základe plnomocenstva v §24 "Účastník sa môže dať v konaní zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí. Ak nejde o zastupovanie podľa § 26, môže si účastník zvoliť za zástupcu len fyzickú osobu. V tej istej veci môže mať účastník súčasne len jedného zvoleného zástupcu; to neplatí, ak ide o zastúpenie podľa § 25."

Žiaden overený podpis splnomocniteľa na plnej moci sa nevyžaduje. Ale rozumiem, že notári radi zarábajú na overovaní podpisov, aj keď to žiaden predpis nevyžaduje. Nie je predpísaná forma plnej moci, preto akékoľvek "formuláre" notárov, kde o.i. vyžadujú overené podpisy sú nezmysly
...ale šak jasné ....

Lenže , pravdu poviem , nejak logika mi bráni - nepustí v tejto otázke....
Na iné , oveľa menej závažné kroky sa vyžaduje overovačka ...
...a pri dedení ???....neskutočné niečo....:confused:
jurmiro
26.06.12,11:29
Overenie podpisu na splnomocnení naozaj nie je potrebné, notári s predvolaním na pojednávanie zvyknú (spravidla na druhej strane) posielať formulár splnomocnenia.
Čo je ale dôležité, je rozsah splnomocnenia - na čo všetko je splnomocnenec oprávnený (napr. aj vzdanie sa opravného prostriedku ?) a potom či záujmy splnomocnenca a splnomocniteľa nemôžu byť v rozpore
doktor23
26.06.12,12:25
nemusia byť osvedčené podpisy, ale je lepšie, ak sú ..... už len pre odstránenie pochybností, či splnomocniteľ toto splnomocnenie skutočne udelil. A ako píše pisateľ vyššie, aj pre ten rozsah splnomocnenia je dobré mať ten možno nezmyslený fomulár od notára ....