Nataliaaa
25.06.12,08:32
Dobrý de,

mám takú otázku. Máme vo výhľade pozemok, ktorý chceme kúpiť a na katastry som zistila, že ten pozemok má ťarchu. Čo môže byť ako ťarcha? Hypotéka? Exekútor? Poraďte mi prosím....ďakujem
ivka70
25.06.12,06:36
... ťarcha, teda vecné bremená (predkupné právo, hypotéka, doživotné užívanie, záložné právo …) a iné práva, ak boli dohodnuté ako vecné bremená

http://katasternehnutelnosti.sk/99-list-vlastnictva/
buchač
25.06.12,06:38
Dobrý de,

mám takú otázku. Máme vo výhľade pozemok, ktorý chceme kúpiť a na katastry som zistila, že ten pozemok má ťarchu. Čo môže byť ako ťarcha? Hypotéka? Exekútor? Poraďte mi prosím....ďakujem

...všetko možné....

...na liste vlastníctva zvykne byť presne špecifikované , v prospech koho je tá ťarcha ...
...asi sa len osobne budeš musieť unúvať na kataster , nakoľko výpis cez net je len informačný ...
Helik3
25.06.12,06:44
na LV v časti C: ŤARCHY je presne napísané čoho sa ťarchy týkajú, prípadne v prospech koho sú uložené.
podrobnejšie informácie dostaneš zrejme len priamo na katastry...
Nataliaaa
25.06.12,06:46
Aha ďakujem, a neviete či bude možné odkúpiť tento pozemok, keď tam je ťarcha? Ale asi nie čo?
ivka70
25.06.12,06:52
Aha ďakujem, a neviete či bude možné odkúpiť tento pozemok, keď tam je ťarcha? Ale asi nie čo?

Preco by to neslo?
Zavisi od toho, co za tarchu to je.
Dnes sa bezne predavaju byty zatazene hypotekou a pod.
Len to chce mozno o jeden-dva kroky naviac pri kupe (napr. uvolnenie tarchy bankou, plati sa napr. na 2 miesta ..cast ceny banke a cast majitelovi a pod.)
Helik3
25.06.12,06:52
dá sa odkúpiť, samozrejme treba sa informovať a dohodnúť s dotyčnými osobami. keď budeš súhlasiť s prevzatím / vysporiadaním všetkých ťárch.
napr. dohodnete sa na kúpnej cene (zmluvne), s tým, že z kúpnej ceny budú vyplatené všetky ťarchy a ostatok pôjde doterajšiemu majiteľovi...
určite by som to nerobila tak, že vyplatíš majiteľa a on vysporiada dlžoby - veľké riziko!!!
na všetko rob zmluvy, ak aj nie u notára, tak aspoň za prítomnosti nezainteresovanej osoby - svedka, ktorý sa bude tiež podpisovať, že bol prítomný a potvrdí okolnosti...
arizona
25.06.12,06:52
Aha ďakujem, a neviete či bude možné odkúpiť tento pozemok, keď tam je ťarcha? Ale asi nie čo?
Ano,mozes kupit aj pozemok na ktorom je tarcha.
Len si naozaj presne zisti aka tarcha to je,preco tam je, ci je mozne ju zrusit,alebo budes musiet tarchu kupou prevziat na seba - aby si nekupila macku vo vreci.