Danuulienka
25.06.12,08:41
Dobrý deň, sedím už pár dní nad odloženým daňovým priznaním a vôbec sa neviem rozhodnúť. Jeden živnostník mi priniesol papiere. Prijal dotáciu z ÚP v roku 2010, kde mu jedna Pani urobila DP paušálom, pričom nezdanila celú dotáciu. Teraz neviem ako mám ja nadväzovať. Mala by som asi ísť aj ja
paušálom, len ako pokračovať, keď on v prípade toho, že vlani šiel paušálnymi výdajmi a zdanil len čiastku dotácie. Prosím ak niekto poraďte mi, či sa vrátiť do vlaňajšieho DP a opraviť to .:confused::confused::confused:
IvoM
25.06.12,06:47
Ťažko poradiť keď neviem o akú dotáciu sa jednalo a ako bola použitá, nie každá dotácia je automaticky daňovým príjmom v roku keď bola prijatá. Pozri si §17.3.h zákona o DzP.
Ivana Š
25.06.12,06:49
dotácia sa do príjmov dáva celá suma - ako príjem neovplyvňujúci základ dane

potom, keď sa čerpá, (môže sa postupne aj vo viacerých účtovných obdobiach, napr. z ÚP na začatie podnikania sa môže 2 roky)
tak sa účtuje ako príjem ovplyvňujúci ZD a vzápätí ako výdavok ovplyvňujúci ZD
promont maja
25.06.12,06:59
... možno pomôže, ale je z roku 2007 ( posledná strana) ... resp. 2008 ...
Danuulienka
25.06.12,10:47
Zabudla som napísať, že sa jedná o dotáciu z úradu práce. a myslím, že som to správne pochopila z rady promont maja
2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov
Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.
Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP a
Danuulienka
25.06.12,10:48
ak to správne chápem, tak ten prvý rok budeme povinní opraviť???
promont maja
25.06.12,11:26
... problém je aj v tom, že ak ide o ÚPSVaR ... tak ten má ( najnovšie = asi dva roky dozadu) v zmluve, resp. dohode o poskytnutí príspevku uvedenú klauzulu, že ... sumasumárum: príjemca dotácie nesmie mať iné ako skutočné výdavky = takže paušálne nie ... aj keď po právnej stránke to nie je celkom o.k. ( ... skús polúskať tu na porade bolo niekoľko tém aj s názormi o. i. právnikov na túto otázku ... pripájam:http://www.porada.sk/t188293-p10-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html#post2010583 - príspevok č. 100 od Zity5 ( strana 10) ... príspevok č. 126 od Zity5 ( strana 13), resp. č. 132 od veronikysad ( strana 14)) ... len znenie v zmluve je znenie v zmluve ...

... no a druhý problém: ustanovenie litery zákona ( od istého času cca od 1. 1. 2011 ... ale nie som si istá ..) .. nepovoľuje meniť spôsob uplatňovania výdavkov v súvise s podaním dodatočného daňového priznania ...
Marikaby
25.06.12,11:40
Riešila som podobný prípad, ale Úrad práce Prešov v rozhodnutí o pridelení dotácie priamo uviedol, že SZČO má povinnosť viesť jednoduché účtovníctvo a preukázať (zdokladovať) všetky príjmy a výdavky. Nemohli sme ísť cez paušálne výdavky.
Ivana Š
25.06.12,11:57