Baty
25.06.12,09:21
Ahoj,
po dlhšom zvažovaní, výbere sme sa pustili cestou živností ( ja a moj brat ). Základnou činnosťou je výroba mrazených polotovarov ( neviem či môžem uviesť konkrétne ). Ako v každom podnikaní, aj tu prichádzame na niektoré veci počas činnosti. Jedná sa hlavne o to, že výroba polotovarov je prácna. Hoci sme dvaja, robíme kvalitne, máme až takmer dvojnásobnú cenu oproti reťazcom a veľkovýrobcom, nadobúdame pocit, že biznis, ktorý sme si vybrali, je vhodné robiť len vo veľkom, ak chceme zarobiť. Preto som sa rozhodol napísať aj sem, kde už pár rokov študujem zaujímave názory, hoci moc neprispievam. AK je to možné, môžem napísať aj konkrétnejšie, čo robíme a kde vidíme problém. Ešte zdôrazním, že všetko robíme pri dodržiavaní všetkých požiadaviek ( hygiena, potravinová správa...... ). čo sa týka peňazí, podniakteľ. plán sme robili obaja, brali sme dotácie, a aj nám to tak vychádza, čísla viac menej sedia, ale na osamostatnenie sa to bude málo. Preto je tu táto téma.
zatiaľ ďakujem
profesional
25.06.12,08:32
Zaklad je nepredavat cez velkoobchodne retazce. Musis spracovat kvalitne marketingove materialy. A zamerat sa na spravnu cielovu skupinu. V tvojom pripade ide o vysoko-kvalitne restauracie. tj. tie luxusne. Zo zaciatku len na SR, ale je len otazkou casu kedy sa mozte zamerat aj na okolite krajiny. Urcite sa nezamerievaj na bezne retailove retazce. Tam ide ludom hlavne o cenu.
mattto
25.06.12,09:45
Zaklad je nepredavat cez velkoobchodne retazce. Musis spracovat kvalitne marketingove materialy. A zamerat sa na spravnu cielovu skupinu. V tvojom pripade ide o vysoko-kvalitne restauracie. tj. tie luxusne. Zo zaciatku len na SR, ale je len otazkou casu kedy sa mozte zamerat aj na okolite krajiny. Urcite sa nezamerievaj na bezne retailove retazce. Tam ide ludom hlavne o cenu.

neviem, čo presne vyrábajú, ale pochybujem, že luxusné reštaurácie varia z polotovarov
misomiso
25.06.12,10:06
neviem, čo presne vyrábajú, ale pochybujem, že luxusné reštaurácie varia z polotovarov

Mas pravdu. Ale pointa prispevku od profesionala bola v tom, vediet sa odlisit nejakou pridanou hodnotou od tej supermarketovejkvality a najst si svoju cielovu skupinu. Nemusia to byt zrovna restauracie.
mattto
25.06.12,10:18
Mas pravdu. Ale pointa prispevku od profesionala bola v tom, vediet sa odlisit nejakou pridanou hodnotou od tej supermarketovejkvality a najst si svoju cielovu skupinu. Nemusia to byt zrovna restauracie.

toto platí v poučkách z kníh, v realite málokedy, ani odlíšenie od supermarketovej kvality neznamená, že produkt bude úspešný, ak je práve určený pre návštevníkov supermarketov.

Čisto hypoteticky, ak vyrábajú polotovar - knedle alebo slivkové gule (fakt nevieme), kto je konzumentom týchto polotovarov? Cez aký odbytový kanál sa dostávajú knedle, slivkové gule k zákazníkovi?

Čiže môžeš vyrábať úžasné knedle, ale ak ich nepredáš v supermarkete, nikde inde ich už nepredáš, lebo cieľová skupina pre tento druh tovaru sú práve zákazníci supermarketu. Ak vidia na poličke 5 druhov knedlí a 4 stoja +/- rovnako a jedna stojí 2 násobok, čo myslíš, ktorú kúpia? Pochybujem, že človek si sadne k netu a začne hľadať eshop s prémiovými knedľami, lebo mu nevyhovuje supermarketová kvalita knedlí.

Čiže odlišovať sa od supermarketovej kvality nie je vždy plus, keď tovar nemáš komu a kde predať
mattto
25.06.12,10:21
napíš o aké výrobky ide, nech nemusíme veštiť z vody :)
Baty
25.06.12,19:47
Nechcel som dopredu písať, aby som nerobil reklamu alebo tak. Robíme domáce ručne lepené pirohy. K našej situácii toľko: sme 5 km od okresného mesta, kupujúci sú koneční spotrebitelia, Tí, ktorí majú radi kvalitu. Výrobňa ma malé kapacity, rovnako ako rozvoz ( max 12 kg na jednu otočku ). Takze väčšie vzdialenosti sú pre nás nerentabilné. Ziadnu velkú reklamu sme zatiaľ nerobili, to čo sme predali bolo na základe referencií. Na to, že nebola spomínaná reklama, sme spokojní, ale musíme zamakať viac, o rok prídu odvody atd. Sme v rodičovskom dome, ja som teraz dokončil VS, potrebujeme si zariadiť život. Už sme zistili, že ak budeme chcieť pírjmy, bude to musieť byť vo väčšom.
Súhlasím, podľa mňa si kvalitná restika ma lepit sama, v reštaurácáach v okolí vzhladom na cenu nemame sancu, resp. vždy najdete niekoho kto vyrobí lacnejsie :)))
misomiso
28.06.12,09:44
toto platí v poučkách z kníh, v realite málokedy, ani odlíšenie od supermarketovej kvality neznamená, že produkt bude úspešný, ak je práve určený pre návštevníkov supermarketov.

Čisto hypoteticky, ak vyrábajú polotovar - knedle alebo slivkové gule (fakt nevieme), kto je konzumentom týchto polotovarov? Cez aký odbytový kanál sa dostávajú knedle, slivkové gule k zákazníkovi?

Čiže môžeš vyrábať úžasné knedle, ale ak ich nepredáš v supermarkete, nikde inde ich už nepredáš, lebo cieľová skupina pre tento druh tovaru sú práve zákazníci supermarketu. Ak vidia na poličke 5 druhov knedlí a 4 stoja +/- rovnako a jedna stojí 2 násobok, čo myslíš, ktorú kúpia? Pochybujem, že človek si sadne k netu a začne hľadať eshop s prémiovými knedľami, lebo mu nevyhovuje supermarketová kvalita knedlí.

Čiže odlišovať sa od supermarketovej kvality nie je vždy plus, keď tovar nemáš komu a kde predať

Ale preco iba supermarket alebo e-shop? Nic mezdi tym, nic okrem toho? Ved vidis, ze si to rozvazaju sami.

Pisu, ze vacsie vzdialenosti su pre nich nerentabilne. Je milion moznosti, ako napredovat:

1. maju existujucich priamych zakaznikov - co tak rozsirit sortiment aby existujucim predavali castejsie, ked uz (zatial) nevedia predat viacerym?

2. Restauracie v okoli ich odmietli, no kto vie, ci by nenasli odberatela povedzme v BA?

+ tisic dalsich moznosti.

Samozrejme, ja z tej otazky citim trocha taku bezradnost ako dalej, nie len v tom zmysle ze nevedia ako predat viac. Oni, ani keby vedeli predat viac, tak nevedia vyrobit viac.

No o tomto je to podnikanie, ze clovek musi strazit a budovat vsetky oblasti odrazu a neustale. To je ako ked stavias dom, tahas sice zrovna (iba) mury, ale uz musis zhruba vediet, kade ti pojdu instalacie a musis sa vopred rozhodnut, ci chce predokenne zaluzie alebo nie, pretoze ak ano, tak tam musis dat nad okno specialny preklad. Ak nedas, tak tam budes mat dozivotne take kastliky, ake ma vsetok "pleps" alebo mozes rovno zacat stavat druhy dom.

Teda vo vsetkom musi kazdy rozmyslat dopredu. Ale to tu za neho (zadavatela otazky) do detailu tu a teraz urcite nevyriesime.
Dáša_
28.06.12,10:23
rozšíriť sortiment (nielen pirohy, ale neviem, napríklad šúľance, parené buchty, plnené ovocné knedle...) a nájsť klientelu, ktorej to budete trebárs aj nosiť domov, pravidelne. A rozšíriť predaj doma - niečo ako poľnohospodársky predaj z dvora. Sortiment striedať, aby sa časom klient jedného neprejedol. A ku tomuto všetkému dobrý marketing
Baty
28.06.12,17:11
Nenazval by som to bezradnosťou, vieme po aký strop dokážeme vyrobiť, vieme, že ked budeme chcieť napredovať bude treba ľudi, prislušne zazemie, auto, vsetko je otazka penazi. Teraz nie sú, ale zarobené sa odkladaju, a v prípade rozhodnutia rozsiirit sa sa pouzijú. Neda sa vsak vsetko hned, a uver nechceme :)....... jasne, velke mesta velke moznosti, v nasom pripade Ke, PO. ( priznam sa, aj tam uz dost kiil skončilo ). SKor som sa chcel utvrdit v tom, ze mame ostat na tejto vlne, nepodlahnut akciovým sialenostiam, znizovaniu cien atd. Radsej predam 100 kil drahsie ako 150 za lacno :). K rozšireniu sortimentu : v programe HACCP mame dalsie dve polozky, zatial vsak sme spokojni s pirohami, zakaznici chvalia, tento mesiac prekoname ten minuly, ale k maximu z marca bude trosku chýbat. Ja si myslim ze to pojde, ale nemozem chciet vsetko naraz. A stale sa len učime podnikat, nechceme narobit šarapatu :) Myslite si, ze keby som nasiel napr. odberatela z Ba, bolo by okej objednat niekoho z mraziarenskym vozidlom ( prepravcu ), ktorý by mu to dodal ? mozno blba otazka, ale ked vozim sam, viem ako vozim, a spolahnut sa dnes na niekoho. ALe risk je zisk :) Asi pisem aj trochu chaoticky, ale vela myslienok :) sorry
ale dakujem za vsetky postrehy :)
Dantess
28.06.12,17:43
Celkom si viem predstaviť tvoje myšlienkové pochody. Ja by som to spravil tak, že by som sa snažil nájsť čo najviac reštaurácií po okolí. Potom by som oslovil Bratislavu, Žilinu, Trenčín, Nitru, BB, Zvolen, atď. (teda reštiky v nich) že či by mali potencionálny záujem. Spočítal by si koľko by z nich povedalo áno. Potom by si to vydelil dvomi a vyšlo by Ti cca. číslo odberateľov na západe a strede Slovenska. Ak by to číslo bolo dobré, tak by som ich oslovil s finálnou zmluvou. Ak by podpísalo toľko, koľko som napočítal, tak by som kúpil mraziarenské auto a začal to raz mesačne rozvážať. Treba vymyslieť celému výrobku zaujímavé logo, názov, slogan a nejaký príbeh. A pôjde to raz dva. Náš trh je preplnený odpadom a keď predávaš dobrý a SLOVENSKÝ výrobok, tak máš šancu uspieť. Určite by som aj spravil blog, kde by som písal o priebehu rokovaní s reštauráciami a ľuďom by som ukazoval ako sa jedná a ako ide majiteľom reštaurácií hlavne o cenu a nie o kvalitu. Reštaurácie, ktoré si vyberú tvoj produkt by zas mali kladné hodnotenie a kladné recenzie na blogu :-)
misomiso
28.06.12,18:07
Určite by som aj spravil blog, kde by som písal o priebehu rokovaní s reštauráciami a ľuďom by som ukazoval ako sa jedná a ako ide majiteľom reštaurácií hlavne o cenu a nie o kvalitu. Reštaurácie, ktoré si vyberú tvoj produkt by zas mali kladné hodnotenie a kladné recenzie na blogu :-)

No vsetko fajn, ale s tymto, (citovanym vyssie) by som bol extra opatrny (co v mojom slovniku znamena, ze by som to ani len nezvazoval). Ja ako majitel restauracie by som toto chapal ako vydieranie a nikdy by som s takymto blogerom nevstupil do obchodneho rokovania. Taketo rokovanie by som uz vopred zdvorilo odmietol s tym, ze my mame dodavky najkvalitnejsich surovim pokryte a ak by vznikla potreba, rad sa ozvem. Odmietol by som to este pred tym, ako by som sa opytal na cenu.

Jednoducho toto sa v serioznych vztahoch nenosi. Akokolvek by mi ta ponuka znema lakavo, byt spominany v tendenconom blogu dodavatela (hoci pozitivne) by som nemal zaujem. Nikdy nevies, ako sa vztahy vyvinu. Napriklad by som sa urcite obaval, ze dodavatel znizi kvalitu, ja odber prerusim a budem ociernovany za to, ze som si urcite nasiel lacnejsieho dodavatela... S takymto partnerom nikdy.

Niektore veci treba premysliet aj z tej "druhej strany", ako to bude vnimat partner...
Dantess
28.06.12,18:32
Misomiso máš pravdu, toto je druhá strana mince na ktorú som nepozeral. Ale aj napriek tomu sa to dá spraviť nejakou zaujímavou formou. Trebárs ja píšem recenzie na kaviarne, kde uvádzam čo je zlé, čo je dobré, atď. Ľudia sa mi potom ozývajú či im pomôžem zlepšiť ich kaviarne, poprípade keď otvárajú kaviareň, tak si vyberú mňa, lebo vidia, že sa vyznám do problematiky. Samozrejme, treba to robiť s rozumom a nezhadzovať opozíciu.
Baty
28.06.12,19:57
Opytam sa, ako najlepsie oslovit restaurácie ??? E-maily s takymto ponukami mi pripadaju otravne, ale nevylučujem moznost, ak by bol putavy predmet mailu. Treba brat aj v uvahu, ze kvalitne restiky si asi robia pirohy same. Ja ako majitel restiky by som bral ochutnavku :) zas neprecestujem cele Slovensko :))) Alebo ?? Planujem na stranke vytvorit rubriku recenzii, kde by mohli klienti napísať svoj nazor.
Baty
25.07.12,15:40
Dnes sme boli vybavit reklamu v infe o meste, náklad 10 000 ks, od septembra sme tam :).......... Info sa dostava aj do okolitých dedín.
Baty
12.12.12,09:36
Info velku dieru do sveta nespravilo, ale mame par dalsích klientov :) Niektorí objednali uz viackrát ........