SonkaK
25.06.12,10:22
Chcem sa spýtať, či Daňový úrad (po zaregistrovaní Nájomnej zmluvy), môže kontrolovať účet prenajímateľa nehnuteľnosti, alebo či si overí nájomnú zmluvu aj u druhej strany (u nájomcu). *
Nemá s tým niekto skúsenosti??
Ďakujeeeem!!!:)
srska
27.06.12,12:21
pozri § 26 - poskytovanie údajov správcovi dane, podľa zákona č. 563/2009 o správe daní
tictac7
27.06.12,12:24
Chcem sa spýtať, či Daňový úrad (po zaregistrovaní Nájomnej zmluvy), môže kontrolovať účet prenajímateľa nehnuteľnosti, alebo či si overí nájomnú zmluvu aj u druhej strany (u nájomcu). *
Nemá s tým niekto skúsenosti??
Ďakujeeeem!!!:)

...a o akej registrácii nájomnej zmluvy tu hovoríme? ....žeby mi ničo ušlo :confused:
veronikasad
27.06.12,12:27
...a o akej registrácii nájomnej zmluvy tu hovoríme? ....žeby mi ničo ušlo :confused:
Kopiu nájomnej zmluvy pýtajú pri registrácii prenájmu na DU. (Mne z toho prvého príspevku čosi riadne "smrdí")
Zita5
27.06.12,12:28
Chcem sa spýtať, či Daňový úrad (po zaregistrovaní Nájomnej zmluvy), môže kontrolovať účet prenajímateľa nehnuteľnosti, alebo či si overí nájomnú zmluvu aj u druhej strany (u nájomcu). *
Nemá s tým niekto skúsenosti??
Ďakujeeeem!!!:)

Nájomná zmluva sa neregistruje, predkladáte ju k nahliadnutiu , registruje sa daňovník, ktorý dosahuje príjem z prenájmu, ak nie je registrovaný už z iného dôvodu .

Samozrejme, že ak by bola daňová kontrola a vyžiada si predloženie bankového výpisu , tak majú právo tento bankový výpis kontrolovať . Ak sa im niečo nebude pozdávať , tak na DK môžu prizvať aj nájomcu(tretiu osobu) ako kohokoľvek s kým máte obchodný vzťah .
marjankaj
27.06.12,12:51
No možno by mal právo si tú nehnuteľnosť prenajať.:--- Alebo to nebolo cieľom otázky?:rolleyes::---
Nemusí sa nabaľovať iba Ščurka.
srska
27.06.12,13:07
mňa k nahliadnutiu zmluvu nepýtali
dogicka
28.06.12,05:58
ani odo mňa nechceli zmluvu
Zita5
28.06.12,07:02
srska....

15. Otázka:
Prenajímam byt a mám povinnosť registrovať sa na daňovom úrade. Je potrebné k prihláške
k registrácii doložiť aj zmluvu o nájme ?

Odpoveď:
Fyzická osoba, ktorá prenajíma byt a má povinnosť požiadať o registráciu na miestne
príslušnom daňovom úrade, s vyplnenou prihláškou k registrácii predloží k overeniu údajov
originál zmluvy o nájme alebo originál zápisnice o nájme, ktoré daňový úrad fyzickej osobe
(prenajímateľovi) po overení údajov vráti. V prípade, ak prenajímateľ pri registrácii
nepredloží písomnú zmluvu o nájme ani zápisnicu o nájme, daňový úrad spíše na základe
ústneho pojednávania s prenajímateľom bytu zápisnicu o ústnom pojednávaní.

16. Otázka:
Prenajímam nehnuteľnosť a mám povinnosť registrovať sa na daňovom úrade. Prihlášku
k registrácii chcem poslať poštou. Môžem sa aj takýmto spôsobom zaregistrovať ?
Odpoveď:
V prípade, ak prenajímateľ nehnuteľnosti (fyzická osoba) zašle vyplnenú prihlášku
k registrácii poštou, daňový úrad vyzve prenajímateľa na predloženie originálu zmluvy
o nájme alebo zápisnice o nájme k overeniu údajov, ktoré daňový úrad fyzickej osobe
(prenajímateľovi) po overení údajov vráti.


Mimo témy ...
Môj klient preukazoval zmluvu , teda mal ju pri sebe ....no však má dobrú účtovníčku, ktorá to má v malíčku nie ? :)))

Zdroj:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/registracia/otazkyprenajombyt.pdf
Zita5
28.06.12,07:06
Čo k tomu dodať...už z praxe vieme, že daňové úrady nie sú jednotné...a to nie len pri registrácii prenájmu nehnuteľnosti..
veronikasad
28.06.12,07:14
Ak sa zmení nájomca, treba znovu predložiť DU nájomnú zmluvu "k nahliadnutiu" ?
Zita5
28.06.12,07:19
Ak sa zmení nájomca, treba znovu predložiť DU nájomnú zmluvu "k nahliadnutiu" ?

Veronika , mám osobnú skúsenosť ...u toho istého klienta ako píšem vyššie sa ukončil prenájom, oznámili sme túto skutočnosť(zmenu) na DU, lebo potom pár mesiacov bol byt voľný . Keď uzatvoril novú nájomnú zmluvu , tak išiel na DU znovu oznámiť zmenu aj s novou nájomnou zmluvou k overeniu .
Žabinka
28.06.12,07:27
Ak sa zmení nájomca, treba znovu predložiť DU nájomnú zmluvu "k nahliadnutiu" ?
Toto by aj mňa zaujímalo. Prenajímame byt, máme v ňom tri dievčatá. Pri prvom prenájme som na DÚ predložila zmluvy o prenájme, ale odvtedy sa tam už vystriedalo viac podnájomníčok, ďalšie zmluvy som už na DÚ nepredkladala. Byt sa prenajíma súvisle, nie je tam časová medzera, tak myslím, že nie som povinná behať na DÚ zakaždým, keď sa zmení podnájomníčka. Ani to teda nerobím.
Zita5
28.06.12,07:40
Toto by aj mňa zaujímalo. Prenajímame byt, máme v ňom tri dievčatá. Pri prvom prenájme som na DÚ predložila zmluvy o prenájme, ale odvtedy sa tam už vystriedalo viac podnájomníčok, ďalšie zmluvy som už na DÚ nepredkladala. Byt sa prenajíma súvisle, nie je tam časová medzera, tak myslím, že nie som povinná behať na DÚ zakaždým, keď sa zmení podnájomníčka. Ani to teda nerobím.

Podľa môjho názoru ak je prenájom súvisle, tak nie .Prenajímaš vlastne celých 12 mesiacov .

Ešte v tejto súvislosti prikladám aj materiál z DRSR, lebo samozrejme ako vieme, registrácia záleží aj od toho či už som registrovaná na DU alebo nie...či teda registrujeme takýto prenájom , alebo len oznamujeme .
Registrujeme a oznamujeme už aj časť bytu...
anika
28.06.12,13:51
V tomto materiály DR píše prenájom okrem pozemkov, to znamená, že pozemky nie?
Lubaba
28.06.12,19:24
Toto by aj mňa zaujímalo. Prenajímame byt, máme v ňom tri dievčatá. Pri prvom prenájme som na DÚ predložila zmluvy o prenájme, ale odvtedy sa tam už vystriedalo viac podnájomníčok, ďalšie zmluvy som už na DÚ nepredkladala. Byt sa prenajíma súvisle, nie je tam časová medzera, tak myslím, že nie som povinná behať na DÚ zakaždým, keď sa zmení podnájomníčka. Ani to teda nerobím.

Ja som predkladala k nahliadnutiu zmluvu o nájme len pri registrácii, vyžadovali to..ďalšie zmluvy už nie, a to byt nebol prenajatý počas celého roku. Pýtala som sa aj na situáciu, že keď tam nebude nájomca, či sa mám prísť odhlásiť, vraj nie, iba keby som už vôbec nechcela prenajímať, tak preto nové zmluvy nedávam k nahliadnutiu...ale možno by fakt bolo dobré oznamovať zmenu, ako písala Zitka že to robí. Dúfam, že mi dali dobré info.
Včera som sa bola informovať na DÚ, čo urobiť ak nájomca odíde z nájmu predčasne bez dohody o ukončení nájmu a ešte aj nájom za predchádzajúci mesiac/e/ nezaplatí, či to treba ošetriť nejako kvôli prípadnej daňovej kontrole, vraj nič netreba, ak je dohoda že nájomca mal platiť na účet, tak výpis z účtu ukáže či platby boli alebo nie, ale aj tak sa mi to nezdá....
Zita5
29.06.12,17:58
Ja som predkladala k nahliadnutiu zmluvu o nájme len pri registrácii, vyžadovali to..ďalšie zmluvy už nie, a to byt nebol prenajatý počas celého roku. Pýtala som sa aj na situáciu, že keď tam nebude nájomca, či sa mám prísť odhlásiť, vraj nie, iba keby som už vôbec nechcela prenajímať, tak preto nové zmluvy nedávam k nahliadnutiu...ale možno by fakt bolo dobré oznamovať zmenu, ako písala Zitka že to robí. Dúfam, že mi dali dobré info.
Včera som sa bola informovať na DÚ, čo urobiť ak nájomca odíde z nájmu predčasne bez dohody o ukončení nájmu a ešte aj nájom za predchádzajúci mesiac/e/ nezaplatí, či to treba ošetriť nejako kvôli prípadnej daňovej kontrole, vraj nič netreba, ak je dohoda že nájomca mal platiť na účet, tak výpis z účtu ukáže či platby boli alebo nie, ale aj tak sa mi to nezdá....

.... zákon hovorí .....ak sú príjmy § 6 odst.3 tak ....

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Podľa uvedeného aj v prvom aj v druhom spôsobe vedieme evidenciu pohľadávok , teda aj tých, ktoré neboli uhradené .
Takže si myslím, že tie neuhradené platby nájmu zostanú v evidencii pohľadávok (pri paušálnych výdavkoch ) a pri vedení JU(preukázateľné výdavky )sa bude taktiež neuhradená pohľadávka vykazovať v Knihe pohľadávok:Pozastavila som sa pri tom prenájme , ale takto by to malo byť....
mmajko
27.09.12,12:59
Byt som prenajímal do roku 2009 a v súčasnosti po rekonštrukcii uvažujem opäť. Zmenilo sa niečo na tom, že stačí aj ústna dohoda?
Je potrebné mať písomnú zmluvu a registrovať ju na DÚ?