mia
15.02.06,14:12
Dobry den, chcel by som Vas poprosit o radu. Manzelka je na materskej dovolenke a stara sa o jedno dieta vo veku 2 roky. Musela ist k lekarovi a ja som musel byt doma s dcerou. Ako si to mam vysporiadat u svojho zamestnavatela, mam narok na nieco take, alebo si musim vziat 1/2 dna dovolenku. Dakujem
Miro
Chobot
15.02.06,13:56
Dobry den, chcel by som Vas poprosit o radu. Manzelka je na materskej dovolenke a stara sa o jedno dieta vo veku 2 roky. Musela ist k lekarovi a ja som musel byt doma s dcerou. Ako si to mam vysporiadat u svojho zamestnavatela, mam narok na nieco take, alebo si musim vziat 1/2 dna dovolenku. Dakujem
Miro

Toto presne upravuje zákonník práce § 141 ods. 1, kde sa hovorí:
" Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas ... ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak."

Takže voľno musíš dostať, preplatené len v tom prípade, ak to máte v kolektívnej zmluve alebo prac. poriadku. Ak to chceš mať preplatené, zober si 1/2 dňa dovolenky. Alebo to zakamufluj tak, že si sprevádzal manželku k lekárovi a potom podľa § 141 odst. 2 písm. c) "sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie ..." je toto voľno s náhradou mzdy.