SSAndrea
25.06.12,11:50
:eek:
prosím Vás stretli ste sa niekedy s niečím takýmto. Ja žasnem, čo všetko môžu ľudia vyfakturovať a ako to niekto vie zaúčtovať. Prevzala som teraz od mája nové účtovníctvo a čuduj sa svete medzi došlými faktúrami sročky som našla toto:
došlá faktúra za prácu riaditeľa - fakturované vedenie pobočky na 518
a ešte väčšia "pikoška" došlá faktúra za 40% podiel na zisku zaúčtované pôvodnou účtovníčkou 431/321.

prosím Vás o všetky tipy ako firme jemne vysvetliť, že TAK TOTO NIE JE S "KOSTOLNÝM PORIADKOM". Zatiaľ nemám pocit, že by ma brali vážne, však šetria na odvodoch... Ale podľa mňa to vôbec nemôže byť fakturované a riaditeľ by mal byť zamestnaný na HPP a tie podiely na zisku ... to už ani nevládzem komentovať.
ďakujem ;) a neviem, či som to zaradila správne, lebo to sa ani nedá zaradiť....
Tweety
25.06.12,10:03
:eek:
prosím Vás stretli ste sa niekedy s niečím takýmto. Ja žasnem, čo všetko môžu ľudia vyfakturovať a ako to niekto vie zaúčtovať. Prevzala som teraz od mája nové účtovníctvo a čuduj sa svete medzi došlými faktúrami sročky som našla toto:
došlá faktúra za prácu riaditeľa - fakturované vedenie pobočky na 518
a ešte väčšia "pikoška" došlá faktúra za 40% podiel na zisku zaúčtované pôvodnou účtovníčkou 431/321.

prosím Vás o všetky tipy ako firme jemne vysvetliť, že TAK TOTO NIE JE S "KOSTOLNÝM PORIADKOM". Zatiaľ nemám pocit, že by ma brali vážne, však šetria na odvodoch... Ale podľa mňa to vôbec nemôže byť fakturované a riaditeľ by mal byť zamestnaný na HPP a tie podiely na zisku ... to už ani nevládzem komentovať.
ďakujem ;) a neviem, či som to zaradila správne, lebo to sa ani nedá zaradiť....
Ako pobavenie je to dobré.:rolleyes: To riaditeľ má na riaditeľovanie živnosť? Pochybujem, nie je to OK.
JankaV
25.06.12,10:07
Ahoj, ťažko povedať, leď nevidím podklady, ale videla som už zmluvu na vedie podniku a aj faktúru podľa tejto zmluvy. Len formulácie boli o level vyššie.

A tá DF za 40% podiel na zisku, moc tomu nerozumiem, či podie na zisku behal cez faktúru alebo bola zmluva, na základe ktorej za určitých okolností mal byť vyplatený 40% zo zisku ako odmena, nie ako podiel.
Treba popozerať textácie v zmluve.
promont maja
25.06.12,10:11
... dúfam, že pomôžem ...

... podiel na zisku účtujem výlučne na základe zápisnice z valného zhromaždenia, resp. rozhodnutia jediného spoločníka ako interný doklad ... no ak je osoba, ktorej mal byť vyplatený tento podiel na zisku, osobou bez majetkovej účasťi = riešenie v rámci mzdovej evidencie ( ... odvody do poisťovní ... ),

... a to "vedenie" pobočky, nakoľko máte faktúru, je založené na akom základe: ide o zmluvu ..? ... akú? ... dnes ( resp. od 1. 1. 2011), všetky takéto podobné vzťahy ( mandátne, atď. ...) zakladajú registračnú povinnosť s účasťou na sociálnom poistení ( napr.) ... pretože živnosť na toto neexistuje ... ak aj áno, tak len niečo v rámci poradenstva: Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov ...

( ako podklad uvediem: ..)

Dobrý deň Vám želáme.

Podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. januára 2011, ak mandátna zmluva zakladá fyzickej osobe (mandatárovi) právo na príjem (odplatu) podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, má mandatár na účely sociálneho poistenia postavenie zamestnanca a je povinnosťou zamestnávateľa (mandanta) prihlásiť ho ako zamestnanca do registra poistencov a sporiteľov dôchodkového sporenia vedeného Sociálnou poisťovňou.

Ak je mandatár v právnom vzťahu na základe mandátnej zmluvy, ktorá mu zakladá právo na pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmov, má postavenie zamestnanca na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti.

Ak je mandatár v právnom vzťahu na základe mandátnej zmluvy, ktorá mu zakladá právo na nepravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmov t.j. nemá odmenu za každý kalendárny mesiac, ale napr. jednorazovo, raz ročne, raz štvrťročne, raz za dva mesiace a podobne, má postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia.

V prípade, ak by bola odmena dosiahnutá na základe mandátnej zmluvy, ale je príjmom z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 alebo 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, ak fyzická osoba dovŕšila 18 rokov veku a má daňovým úradom pridelené DIČ v súvislosti s dosahovaním príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, nepovažuje sa na účely sociálneho poistenia za zamestnanca, ale za samostatne zárobkovo činnú osobu. Na účely posúdenia vzniku povinného nemocenského a dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby a vymeriavacieho základu sú potrebné ďalšie konkrétne údaje, najmä spôsob zdanenia príjmov na základe mandátnej zmluvy. V prípade, že takáto osoba má postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby, odporúčame jej kontaktovať pobočku Sociálnej poisťovne príslušnú podľa miesta trvalého pobytu.

Spôsob zdaňovania príjmov je plne v kompetencii daňového úradu.

S pozdravom





Zuzana Sárkányová





odbor komunikačný





referent oddelenia











Sociálna poisťovňa - ústredie

Tel: +421 90617-1989





Ul. 29. augusta 8-10

Mobil: -





813 63 Bratislava

Fax: -


Sent: Saturday, January 14, 2012 9:17 AM
To: Poradna
SSAndrea
25.06.12,10:46
No veď riaditeľka má v živnosti činnosť podnikateľských, ekonomických ... poradcov a administratívne práce. Takže ja len budem ďalej presviedčať a presviedčať.
promont maja
25.06.12,11:01
No veď riaditeľka má v živnosti činnosť podnikateľských, ekonomických ... poradcov a administratívne práce. Takže ja len budem ďalej presviedčať a presviedčať.

.. tak, ak ide o živnosť, rieši si, teda vaša p. riaditeľka, všetky odvody v rámci nej ... a faktúra by mohla byť ... len by som v nej uviedla iný obsah ... pozri, čo nie: strana 46-47 prílohy ..


... len ak hovoríme o činnosti ako o "vedení" pobočky, je na Vás, či si obhájite, pred prípadnou kontrolou ( Inšpektorát práce ..), či táto činnosť nemá predsa len znaky závislej činnosti ... podľa môjho osobného názoru, takáto činnosť znaky závislej činnosti bezosporu má ... napr. na základe akého právneho podkladu ( živnosti ...? ) zastupuje, resp. "koná" p. riaditeľka za pobočku = podpisovanie listín ... ale podotýkam, že nie som právnik ... a veru by ma zaujímal jeho názor ... ide predsa len, o dva rôzne správne subjekty s vlastným predmetom podnikania, či činnosti ...
SSAndrea
25.06.12,11:24
Ja toto ani nechcem pred prípadnou kontrolou obhajovať, pretože by som sa z toho určite nevykecala. Ja viem, že to nie je v žiadnom prípade OK a preto ich presviedčam na zmluvu na HPP. Tak držte palčeky, aby sa mi to podarilo.... A tie mesiace predchádzajúce nejako tie faktúry upravíme, aby to nebolo také nápadnéééé ďakujem za všetky rady a názory, ktoré ma usvedčili v mojom správnom názore
JankaV
25.06.12,11:30
Juj.
promont maja
25.06.12,11:36
Ja toto ani nechcem pred prípadnou kontrolou obhajovať, pretože by som sa z toho určite nevykecala. Ja viem, že to nie je v žiadnom prípade OK a preto ich presviedčam na zmluvu na HPP. Tak držte palčeky, aby sa mi to podarilo.... A tie mesiace predchádzajúce nejako tie faktúry upravíme, aby to nebolo také nápadnéééé ďakujem za všetky rady a názory, ktoré ma usvedčili v mojom správnom názore

... myslím si, že ak by bola dobre napísaná mandátna zmluva = tak by ste to, mohli ešte obhájiť ( .. obchodno-záväzkové vzťahy sú zvyčajne riešené prostredníctvom ustanovení Obchodného zákonníka a prípadné spory rieši súd = "zaujať" stanovisko k takýmto zmluvným vzťahom daňová kontrola, a ani kontrola z Inšpektorátu práce nemôže, t. j. môže ich iba súdne napadnúť ... a rozhodnutie je na súde ...) ... a odvody a celé to zastupovanie by bolo aj po tej právnej stránke o.k. ... ale ak takúto zmluvu podpísanú nemáte, a všetko "beží" na základe vyfaktúrovaného dodania služby ... ?? ... vyvstáva otázka ohľadom závislej činnosti, zodpovednosti za spôsobenú škodu nesprávným "vedením" pobočky a pod. ...