danula.s
25.06.12,12:21
Dnes som obdržala protokol z daňovej kontroly v Nových Zámkoch. Jedná sa o fyzickú osobu - platca DPH, ktorý fakturuje služby podľa § 15 do Poľska, má len nadmerné odpočty. Do daňového priznania som nikdy tieto služby neuvádzala a som presvedčená, že sa ani neuvádzajú - lebo kolonka na ne tam nie je. Páni z DÚ ma presviedčali, že sa to má uviesť do r.15 daňového priznania a tento nezmysel uviedli aj do protokolu. Preštudovala som komplet zákon, poučenie na vyplnenie priznania k DPH, pýtala som sa aj na i. DÚ - záver - služby oslobodené podľa §15 sa do priznania neuvádzajú. Ako mám postupovať - podať odvolanie alebo vykašľať sa na boj s veternými mlynmi. Jedná sa mi o princíp - že kontrolóri by mali poznať zákon, keď jeho dodržiavanie kontrolujú.
Ester plus
25.06.12,10:33
Áno, postupovala si správne, tieto služby nejdú do daňového priznania. Dúfam, že ti niekto poradí ako v tejto veci postupovať.
SilMar Group
25.06.12,12:45
Dnes som obdržala protokol z daňovej kontroly v Nových Zámkoch. Jedná sa o fyzickú osobu - platca DPH, ktorý fakturuje služby podľa § 15 do Poľska, má len nadmerné odpočty. Do daňového priznania som nikdy tieto služby neuvádzala a som presvedčená, že sa ani neuvádzajú - lebo kolonka na ne tam nie je. Páni z DÚ ma presviedčali, že sa to má uviesť do r.15 daňového priznania a tento nezmysel uviedli aj do protokolu. Preštudovala som komplet zákon, poučenie na vyplnenie priznania k DPH, pýtala som sa aj na i. DÚ - záver - služby oslobodené podľa §15 sa do priznania neuvádzajú. Ako mám postupovať - podať odvolanie alebo vykašľať sa na boj s veternými mlynmi. Jedná sa mi o princíp - že kontrolóri by mali poznať zákon, keď jeho dodržiavanie kontrolujú.
Podľa mňa sa treba odvolať, jednoznačne postupovali nesprávne a mali by si byť vedomí toho, že ak urobia chybu oni, budú z toho vyvodené dôsledky. A ako hovoríš, ide o princíp.
Economic
25.06.12,17:20
Dnes som obdržala protokol z daňovej kontroly v Nových Zámkoch. Jedná sa o fyzickú osobu - platca DPH, ktorý fakturuje služby podľa § 15 do Poľska, má len nadmerné odpočty. Do daňového priznania som nikdy tieto služby neuvádzala a som presvedčená, že sa ani neuvádzajú - lebo kolonka na ne tam nie je. Páni z DÚ ma presviedčali, že sa to má uviesť do r.15 daňového priznania a tento nezmysel uviedli aj do protokolu. Preštudovala som komplet zákon, poučenie na vyplnenie priznania k DPH, pýtala som sa aj na i. DÚ - záver - služby oslobodené podľa §15 sa do priznania neuvádzajú. Ako mám postupovať - podať odvolanie alebo vykašľať sa na boj s veternými mlynmi. Jedná sa mi o princíp - že kontrolóri by mali poznať zákon, keď jeho dodržiavanie kontrolujú.

Pri prejednávaní protokolu jednoducho uveď, že s tým nesúhlasíš. Aj známa nemenovaná lektorka a odborníčka na DPH nám vždy prízvukuje, čo nepodlieha do DPH do daňového priznania NEUVÁDZAM. Vyčíslili ti tam nejaký rozdiel oproti podaným DP ?
danula.s
26.06.12,11:52
Ozývam sa až teraz, lebo som nemala v ruke ten protokol - až dnes mi ho dotyčná FO poslala mailom a... odpadávam!!! Presne opisujem:
"Podľa zistenia platiteľ za posledné zd.obdobie 4.Q2010 uskutočnil zd.obchody vo výške spolu xxx /neuvádzam/. Miestom dodania služby je podľa §16 a 17 písm.c atď. u príjemcu služby /Poľsko/.Uvedené zdaniteľné plnenie si daňový subjekt v daňovom priznaní neuviedol, toto má byť uvedené v r.15 a 17 /!!!/ daňového priznania DPH. Nakoľko sa jedná o dodanie služieb s oslobodením od dane podľa §47 /!!!/ , uvedené zd.obchody nemajú vplyv na výšku dane za kontrol. obdobie. No Ľudia, ja ešte raz odpadávam. Chápe toto niekto a že kontrolóri ?! Rozmýšľala som nad tým, ako budem ďalej postupovať, totiž dotyčná FO chce čo najskôr naspäť odpočet. Ak podám odvolanie, bude sa to nekonečne predlžovať. Najradšej by som to ofotila a poslala na DÚ do Banskej Bystrice, nech vidia čo im sedí na daňových úradoch. Ale nebudem zlomyseľná, skúsim sa s pánmi pozhovárať len telefonicky - nech si preštudujú zákon a poučenie k vyplnenie priznania. Ale aby si niekto mýlilvývoz s dodaním služby do EÚ - tak to je sila. Poteším sa prípadným komentárom k tejto veci alebo obdobnými skúsenosťami.danula
Economic
26.06.12,12:02
Ozývam sa až teraz, lebo som nemala v ruke ten protokol - až dnes mi ho dotyčná FO poslala mailom a... odpadávam!!! Presne opisujem:
"Podľa zistenia platiteľ za posledné zd.obdobie 4.Q2010 uskutočnil zd.obchody vo výške spolu xxx /neuvádzam/. Miestom dodania služby je podľa §16 a 17 písm.c atď. u príjemcu služby /Poľsko/.Uvedené zdaniteľné plnenie si daňový subjekt v daňovom priznaní neuviedol, toto má byť uvedené v r.15 a 17 /!!!/ daňového priznania DPH. Nakoľko sa jedná o dodanie služieb s oslobodením od dane podľa §47 /!!!/ , uvedené zd.obchody nemajú vplyv na výšku dane za kontrol. obdobie. No Ľudia, ja ešte raz odpadávam. Chápe toto niekto a že kontrolóri ?! Rozmýšľala som nad tým, ako budem ďalej postupovať, totiž dotyčná FO chce čo najskôr naspäť odpočet. Ak podám odvolanie, bude sa to nekonečne predlžovať. Najradšej by som to ofotila a poslala na DÚ do Banskej Bystrice, nech vidia čo im sedí na daňových úradoch. Ale nebudem zlomyseľná, skúsim sa s pánmi pozhovárať len telefonicky - nech si preštudujú zákon a poučenie k vyplnenie priznania. Ale aby si niekto mýlilvývoz s dodaním služby do EÚ - tak to je sila. Poteším sa prípadným komentárom k tejto veci alebo obdobnými skúsenosťami.danula

Teraz ma napadá, to sa jedná o dodanie služieb v rámci EÚ. Tieto služby mali byť uvedené v súhrnnom výkaze. Podala si ho ? Mám jedného takého klienta a suma, ktorá je uvedená v súhrnnom výkaze mi vstupuje do DP k DPH do riadku 15 a 16 (toto mi robí softvér automaticky) teraz som si to kontrolovala. No na samotnú výšku DPH a jeho povinnosť to vôbec nemá vplyv.
danula.s
26.06.12,12:12
No jasné, ešte som im ten súhrnný výkaz strčila do ruky. Nemá to vplyv na dorubenie nejakej pokuty, ale jedná sa mi o princíp a samozrejme moje dobré meno. Lebo ako môžem vyzerať pred tou dotyčnou FO, ktorá samozrejme sa tomu nerozumie a myslí si /možno/ - no tá nevie ani vyplniť daňové priznanie. Okrem toho robím aj pre iné daňové subjekty, mám obdobné prípady a nikde tieto služby neuvádzam. Takže ma to zaujímalo z profesionálneho hľadiska - či skutočne nerobím niekde chybu.
Economic
26.06.12,12:16
Veď aj mne je to jasné, ale nedalo mi to, pozriem si do mojich výstupov zo softvéru (robím v Krosáckych programom, toto konkrétne v OMEGE) a mne tie sumy soft automaticky ťahá do tých riadkov ako som uviedla, ja som si to vôbec nejako nekontrolovala, pretože sama ich nevyplňujem. No predpokladám, že ten softvér je nastavený tak ako treba podľa legislatívy, nik mi nič nevytkol zatiaľ pri kontrole, čo sa týka vyplnenia samotného DPH. Všetko bolo tam kde treba.
danula.s
26.06.12,12:17
Teraz som si všimla, že píšeš, suma vstupuje do r. 15 a 16 , mne to robí softwér tak isto, ale to nie je dobre. V r. 15 sú oslobodené §28-41 /koeficient/, §43 - dodanie tovaru do EÚ a §47-48 /vývoz/. Do r. 16 , to nemôže ísť - lebo §43 je dodanie tovaru do EÚ / o službách podľa § 16 sa v tomto paragrafe vôbec nehovorí/. No a §47 a48 s tým myslím si, že nemá nič spoločné.
xiastro
26.06.12,13:32
dovolim si taku drobnu otazku, o ake sluzby sa presne jedna, lebo nikde, mozno mi to uniklo, to nie je konkretne uvedene.
danula.s
26.06.12,13:58
Sú to inžinierske,poradenské a technické služby - presne podľa §16 ods.17,písm.c) zákona o DPH.
SilMar Group
26.06.12,14:41
Sú to inžinierske,poradenské a technické služby - presne podľa §16 ods.17,písm.c) zákona o DPH.

ale to sú služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia EU...viď. §16/16.
Komu ste dodávali tú službu... zdaniteľnej osobe alebo súkromnej osobe?
Poraďáci - skúste si prečítať ten §16/16 -ako tomu rozumiete?
Pretože na školení nás učili, že sa týka len dodní služieb pre nezdaniteľnú osobu z 3. štátu a fakturuje sa bez dane a neuvádza sa ani v DP ani v SV.
Aljok
26.06.12,14:48
Sú to inžinierske,poradenské a technické služby - presne podľa §16 ods.17,písm.c) zákona o DPH.
V tomto prípade postupuješ podľa § 15.
T.j. ak je služba fakturovaná zdaniteľnej osobe, miesto dodania je tam, kde má príjemca služby sídlo ( Poľsko). Fakturuješ bez DPH, podávaš SV.
Do DP DPH tieto služby určite neuvádzaš. Nemáš ani kam. Služby podľa §15/1 nie sú oslobodené od DPH - daňovú povinnosť prenášaš na príjemcu služby.
Aljok
26.06.12,14:56
Mám jedného takého klienta a suma, ktorá je uvedená v súhrnnom výkaze mi vstupuje do DP k DPH do riadku 15 a 16 (toto mi robí softvér automaticky) teraz som si to kontrolovala.

Softvér Ti faktúru nevidí. Ty musíš zadať správny typ sumy podľa druhu služby.
Aký typ sumy si nastavila? Lebo ak sa jedná o službu podľa § 15/1, tak musíš mať typ sumy " Osv".
T.j. služba ide do SV, ale určite nie do DP DPH.
Tamila
26.06.12,15:02
V MRP máme typ DPH - neovplyvňujúce DPH, službu podľa § 15 mi zoberie do SV, ale v priznaní DPH sa vôbec neobjaví.
Economic
26.06.12,15:09
Softvér Ti faktúru nevidí. Ty musíš zadať správny typ sumy podľa druhu služby.
Aký typ sumy si nastavila? Lebo ak sa jedná o službu podľa § 15/1, tak musíš mať typ sumy " Osv".
T.j. služba ide do SV, ale určite nie do DP DPH.

Nastavila som to podľa vzoru v KROSE. Skúsim si to zmeniť... a pozriem ako sa mi to odzrkadlí v DP....
danula.s
26.06.12,15:29
Sú to inžinierske, poradenské a technické služby - presne §16 ods.17,písm.c Zákona o DPH.
danula.s
26.06.12,15:38
Pardon odpovedala som ešte raz na to isté. Sú to inžinierske služby dodané osobe zdaniteľnej - čiže miesto dodania služby je podľa §15 - kde má táto osoba miesto podnikania /Poľsko/. So všetkými súhlasím - takže konečné správne riešenie je - neuvádza sa to do daňového priznania. Ale ako mám postupovať ďalej, vykašľať sa na protokol z kontroly a robiť ďalej tak ako som robila, alebo nejakým spôsobom presvedčiť kontrolórov, že dodanie služby do EÚ nie je §47, a teda ani nemôžem do tejto kolonky /t.j. riadok 17/ hodnotu služby uviesť?
Economic
26.06.12,15:51
Softvér Ti faktúru nevidí. Ty musíš zadať správny typ sumy podľa druhu služby.
Aký typ sumy si nastavila? Lebo ak sa jedná o službu podľa § 15/1, tak musíš mať typ sumy " Osv".
T.j. služba ide do SV, ale určite nie do DP DPH.


Aljok ! Musím ti veľmi krásne poďakovať. Vďaka tebe som si to správne nasmerovala.... A už mi to DP k DPH nedáva. V SV je to tak ako to má byť. No nebyť tejto témy, tak to stále robím zle. Prvú FA som si nejako zle nasmerovala do 16 a nie do 15, a preto mi robilo to, že sa mi to zle objavovalo v tých dvoch kolonkách.
Aljok
26.06.12,15:56
Aljok ! Musím ti veľmi krásne poďakovať. Vďaka tebe som si to správne nasmerovala.... A už mi to DP k DPH nedáva. V SV je to tak ako to má byť. No nebyť tejto témy, tak to stále robím zle. Prvú FA som si nejako zle nasmerovala do 16 a nie do 15, a preto mi robilo to, že sa mi to zle objavovalo v tých dvoch kolonkách.
To ma teší, že som Ti pomohla. :)
KROS to má tak prednastavené, že musíš dávať pri týchto službách pozor.
Keď som účtovala prvú takúto faktúru som si riadne poštudovala...:D
srska
26.06.12,16:12
Dnes som obdržala protokol z daňovej kontroly v Nových Zámkoch. Jedná sa o fyzickú osobu - platca DPH, ktorý fakturuje služby podľa § 15 do Poľska, má len nadmerné odpočty. Do daňového priznania som nikdy tieto služby neuvádzala a som presvedčená, že sa ani neuvádzajú - lebo kolonka na ne tam nie je. Páni z DÚ ma presviedčali, že sa to má uviesť do r.15 daňového priznania a tento nezmysel uviedli aj do protokolu. Preštudovala som komplet zákon, poučenie na vyplnenie priznania k DPH, pýtala som sa aj na i. DÚ - záver - služby oslobodené podľa §15 sa do priznania neuvádzajú. Ako mám postupovať - podať odvolanie alebo vykašľať sa na boj s veternými mlynmi. Jedná sa mi o princíp - že kontrolóri by mali poznať zákon, keď jeho dodržiavanie kontrolujú.bola spolu s protokolom doručená aj výzva?
Monika Kováčová
26.06.12,17:10
Danula.s rozhodni sa ako chceš, ale ja by som nechcela vyzerať pred klientom ako blbec... lebo akokoľvek by si to vysvetľovala neodborníkovi, nepochopil by ťa... Skús im zavolať, či nechcú ten protokol ešte predsa opraviť, že sa budeš tváriť, akože si ho nevidela... s tým mám tiež skúsenosť... budeš aj ty spokojná, aj oni, že si diskrétna...
danula.s
27.06.12,05:34
Monika, áno súhlasím s tebou. Práve som s nimi dotelefonovala - pripadalo mi to ako školenie z mojej strany, na moje argumenty "keď si prečítate §46,47,48 a pod. " reagovali : "aha - aha, no je to také nejasné, viete tie zákony sa stále menia nám sa zdá že v r.2010 sa tie služby tam uvádzali atď." No mne sa tiež všeličo zdá, ale vždy radšej preverujem. Neviem, čo si mám o nich myslieť. Idem ešte pre istotu pozrieť zákon z r.2010, ale som si istá, že ani vtedy sa dodanie služieb do DP neuvádzalo. Nakoniec sme sa dohodli, že sa ešte ozvú /mne sa zdá, že sa asi neozvú :). A ešte som sa opýtala : "Máte nejaký metodický pokyn, že takto postupujete alebo je to len Váš subjektívny názor?" Že postupujú podľa pokynov, tak som ich požiadala, aby mi ho poslali, ale tiež sa mi zdá, že asi nepošlú :) danula
xiastro
27.06.12,06:14
ani v roku v 2010 sa to takto neposudzovalo ;)
bea
01.08.12,09:37
Monika, áno súhlasím s tebou. Práve som s nimi dotelefonovala - pripadalo mi to ako školenie z mojej strany, na moje argumenty "keď si prečítate §46,47,48 a pod. " reagovali : "aha - aha, no je to také nejasné, viete tie zákony sa stále menia nám sa zdá že v r.2010 sa tie služby tam uvádzali atď." No mne sa tiež všeličo zdá, ale vždy radšej preverujem. Neviem, čo si mám o nich myslieť. Idem ešte pre istotu pozrieť zákon z r.2010, ale som si istá, že ani vtedy sa dodanie služieb do DP neuvádzalo. Nakoniec sme sa dohodli, že sa ešte ozvú /mne sa zdá, že sa asi neozvú :). A ešte som sa opýtala : "Máte nejaký metodický pokyn, že takto postupujete alebo je to len Váš subjektívny názor?" Že postupujú podľa pokynov, tak som ich požiadala, aby mi ho poslali, ale tiež sa mi zdá, že asi nepošlú :) danula

Ako to nakoniec dopadlo? Ozvali sa?
nika.sum
16.08.12,10:40
Ahoj, zacala som uctovat jednu firmu v priebehu roka, nema vela dokladov (ale to nie je dolezite). Je to mesacny platitel DPH. Pri spracovani dokladov za 06/2012 sa mi dostala do ruk prijata faktura z 03/2012 za tovar z CZ a samozrejme nebola v 03/2012 zauctovana. Co by nebolo vobec take hrozne, podam DDP k DPH za 03/2012, ale firme prebieha za 03/2012 danova kontrola k DPH. Co robit? Teraz dodatocne DP podat nemozem, mozem tak urobit po skonceni kontroly vsak? Ak na to kontrola pride asi mi to dodania a odpocitaju z NO a ja si mozem potom v DDP uplatnit odpocet. Uvazujem spravne?
Economic
16.08.12,11:53
Ahoj, zacala som uctovat jednu firmu v priebehu roka, nema vela dokladov (ale to nie je dolezite). Je to mesacny platitel DPH. Pri spracovani dokladov za 06/2012 sa mi dostala do ruk prijata faktura z 03/2012 za tovar z CZ a samozrejme nebola v 03/2012 zauctovana. Co by nebolo vobec take hrozne, podam DDP k DPH za 03/2012, ale firme prebieha za 03/2012 danova kontrola k DPH. Co robit? Teraz dodatocne DP podat nemozem, mozem tak urobit po skonceni kontroly vsak? Ak na to kontrola pride asi mi to dodania a odpocitaju z NO a ja si mozem potom v DDP uplatnit odpocet. Uvazujem spravne?

Však to má byť samozdanenie nie ( nákupy v rámci EÚ, keď píšeš z CZ nie ? ) či ?
Počas kontroly nerob nič.
Došú FA môžeš zaúčtovať v tomto období, kedy ti prišla.
nika.sum
20.08.12,04:53
Však to má byť samozdanenie nie ( nákupy v rámci EÚ, keď píšeš z CZ nie ? ) či ?
Počas kontroly nerob nič.
Došú FA môžeš zaúčtovať v tomto období, kedy ti prišla.

ano ide o samozdanenie. Len fakturu firma urcite mala uz v 03/2012, ale z nejakeho zahadneho dovodu prisla ku mne az teraz. A ja som bola presvedcena o tom, ze ked ide o samozdanenie tak to musi ist v podla § 20. Cize aspon zdanit bud do 15 nasl. mesiaca alebo ak bola faktura vystavena skor tak dnom vystavenia. Zauctujem ju samozrejme v tomto mesiaci ale DDP by som spravila az po ukonceni kontroly.