Matilda
15.02.06,16:20
ahojte,

mam otazku ohladne zamestnankyne, ktora odchadza na matersku dovolenku, potom na rodicovsku dovolenku.

Na jej pracovne miesto uz mam nahradu. Mozem tohto cloveka zamestnat na dobu neurcitu, alebo iba na dobu urcitu ako zastupovanie zamestnankyne na rodicovskej dovolenke?

Ak by som noveho zamestnanca zamestnala na dobu neurcitu, moze sa stat, ze stara zamestnankyna pri svojom navrate po rodicovskej dovolenke nebude mat pracovne miesto.

Novy zamestnanec mi vsak nemusi prijat pracovny pomer na dobu urcitu, len ako zastupovanie.

Co s tym? Co je podla zakona spravne?:o
Veronika R
20.02.06,05:32
Zamestnankyna má podľa zákona právo vrátiť sa na svoje pracovné miesto.

Ale podľa môjho názoru:

Ak príjmam zamestnanca na zastupovanie môžem mu dať dobu neurčitú. Veď v najhoršom prípade mu budeš musieť dať výpoveď. Možno sa zamestnankyna po návrate z materskej nebude chcieť vrátiť na miesto pôvodne, stať sa môže všeličo, alebo pôjde znovu na matersku.

Podľa mňa sa nič nestane, keď dostane pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, len mu nesmieš do nej uviesť, že ide o zastupovanie počas materskej a rodičovnskej dovolenky.

A možno bude robiť lepšie ako tá prvá zamestnankyňa, prehodnotiš nároky na to miesto a ponukneš jej iné.
Chobot
20.02.06,06:19
Podľa ZP si povinná zamestnankyňu po návrate z materskej dovolenky (POZOR! nie po rodičovskej!) zaradiť na pôvodné miesto. Teda miesto jej musíš držať tých 6 mesiacov. Ak by bola doma aj na rodičovskej, napr. 3 roky, tak jej stačí ponúknuť primerané miesto.

Čo spravíš s tou zastupujúcou, je čisto na Tvojom rozhodnutí, ZP Ti to neprikazuje. Môžeš ju prijať na dobu určitú po dobu zastupovania MD (vtedy dátum v PZ neuvádzaš, jednoducho po návrate pôvodnej sa PP skončí) alebo ju prijmeš na dobu určitú s uvedením dátumu (vtedy po návrate pôvodnej musíš túto držať do dátumu uvedeného na zmluve) alebo jej dať zmluvu na dobu neurčitú - vtedy máš však problém po návrate pôvodnej, lebo jej budeš môcť dať výpoveď jedine podľa § 63 - odrganizačné dôvody (ak odmyslím dohodu).

Máš pravdu, je to ťažké rozhodnutie. Skús najprv ponúkať tú dobu určitú na zastupovanie a ak by bol niekto veľmi schopný a žiadal by dobu neurčitú, tak potom to zváž. Neponúkaj hneď dobu neurčitú.
Zita5
20.02.06,06:30
[quote=Chobot]Podľa ZP si povinná zamestnankyňu po návrate z materskej dovolenky (POZOR! nie po rodičovskej!) zaradiť na pôvodné miesto. Teda miesto jej musíš držať tých 6 mesiacov. Ak by bola doma aj na rodičovskej, napr. 3 roky, tak jej stačí ponúknuť primerané miesto.


Chobot je to tak ako píšeš ?
Aj ja mám zamestnankyňu , teraz je na rodičovskej . Jej miesto nie je obsadené , nikoho som proste na to miesto neprijala . Tú prácu robíme za ňu .
Teda , ak sa vráti môžem jej ponúknuť iné miesto ? A čo ak ho nepríjme ?
Tweety
20.02.06,06:40
[quote=Chobot]Podľa ZP si povinná zamestnankyňu po návrate z materskej dovolenky (POZOR! nie po rodičovskej!) zaradiť na pôvodné miesto. Teda miesto jej musíš držať tých 6 mesiacov. Ak by bola doma aj na rodičovskej, napr. 3 roky, tak jej stačí ponúknuť primerané miesto.


Chobot je to tak ako píšeš ?
Aj ja mám zamestnankyňu , teraz je na rodičovskej . Jej miesto nie je obsadené , nikoho som proste na to miesto neprijala . Tú prácu robíme za ňu .
Teda , ak sa vráti môžem jej ponúknuť iné miesto ? A čo ak ho nepríjme ? Zitka pozri ZP:
§ 157
Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení zdokonaľovacej služby, mimoriadnej služby a civilnej služby vykonávanej namiesto zdokonaľovacej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
snehulka
23.07.08,10:20
mám otazku,
ked mam v pracovnej zmluve uvedene ze som veduca oddelenia toho a toho s konkretnym nazvom, moze ma zamestnavatel neprijat na toto miesto a davat mi ine po navrate z rodicovskej dovolenky?
dakujem
Chobot
23.07.08,12:00
mám otazku,
ked mam v pracovnej zmluve uvedene ze som veduca oddelenia toho a toho s konkretnym nazvom, moze ma zamestnavatel neprijat na toto miesto a davat mi ine po navrate z rodicovskej dovolenky?
dakujem

Po návrate z RD ťa môže zaradiť na iné vhodné a tvojej kvalifikácii zodpovedajúce miesto. Na pôvodné miesto by ťa musel zaradiť len pri návrate z alebo hneď po materskej dovolenky.
snehulka
23.07.08,13:12
Po návrate z RD ťa môže zaradiť na iné vhodné a tvojej kvalifikácii zodpovedajúce miesto. Na pôvodné miesto by ťa musel zaradiť len pri návrate z alebo hneď po materskej dovolenky.
diky chobot
a ked tam mam napisane veduca oddelenie spravy registratury a na to mam kvalifikaciu a vysoku skolu a sprava registratury sa na veducej pozicii inde nerobi len na mojej? nechapem kam inam by ma mohli dat. na nic ine nemam kvalifikaciu.
zastupovat ma bude zrejme kolegyna z mojho oddelenia, cize brat nebudu nikoho noveho. chcela by som byt tak minimalne 9mes. s dietatom ale ked mam prist o miesto, tak radsej len 6mes.materska.
dik
Chobot
23.07.08,13:29
diky chobot
a ked tam mam napisane veduca oddelenie spravy registratury a na to mam kvalifikaciu a vysoku skolu a sprava registratury sa na veducej pozicii inde nerobi len na mojej? nechapem kam inam by ma mohli dat. na nic ine nemam kvalifikaciu.
zastupovat ma bude zrejme kolegyna z mojho oddelenia, cize brat nebudu nikoho noveho. chcela by som byt tak minimalne 9mes. s dietatom ale ked mam prist o miesto, tak radsej len 6mes.materska.
dik

Kde to máš napísané? V pracovnej zmluve?

Ty nemáš vzdelanie "správa registratúry", ale ekonomické VŠ, to znamená, že si kvalifikovaná nielen na miesto vedúcej registratúry, ale napr. by si po MD mohla robiť aj vedúcu fakturačného oddelenia.
snehulka
23.07.08,13:38
Kde to máš napísané? V pracovnej zmluve?

Ty nemáš vzdelanie "správa registratúry", ale ekonomické VŠ, to znamená, že si kvalifikovaná nielen na miesto vedúcej registratúry, ale napr. by si po MD mohla robiť aj vedúcu fakturačného oddelenia.
mam vysoka skola - archivnictvo a pomocne vedy historicke,co zahrnuje spravu registratury. niekedy nazyvane archiv.
nic ine z tejto oblasti sa v nasej institucii nenachadza.
sprava registratury je v kazdom utvare, kde ju robia sekretarky, veducu oddelenia spravy registratury robim len ja.
kvalifikaciu nemam na nic ine co sa robi u nas v institucii len na spravu registratury...
som z toho jelen
snehulka
23.07.08,13:42
v pracovnej zmluve mam napisane veduca oddelenia spravy registratury
Chobot
23.07.08,13:44
mam vysoka skola - archivnictvo a pomocne vedy historicke,co zahrnuje spravu registratury. niekedy nazyvane archiv.
nic ine z tejto oblasti sa v nasej institucii nenachadza.
sprava registratury je v kazdom utvare, kde ju robia sekretarky, veducu oddelenia spravy registratury robim len ja.
kvalifikaciu nemam na nic ine co sa robi u nas v institucii len na spravu registratury...
som z toho jelen

Tak si potom vo výhode, že na tvoje miesto tak ľahko náhradu nezoženú a budú ti držať miesto.;)

Ale inak poznám aj absolventov pedagogickej VŠ, čo robia poisťovacích poradcov, a mal som kolegu, čo vyštudoval na MatFyze jadrovú fyziku a robil bankového úradníka.:D

A ty by si mohla chodiť na poradu častejšie aj ako aktívny radca, otázok týkajúcich sa registratúry je tu ako maku...;)
snehulka
23.07.08,13:50
Tak si potom vo výhode, že na tvoje miesto tak ľahko náhradu nezoženú a budú ti držať miesto.;)

Ale inak poznám aj absolventov pedagogickej VŠ, čo robia poisťovacích poradcov, a mal som kolegu, čo vyštudoval na MatFyze jadrovú fyziku a robil bankového úradníka.:D

A ty by si mohla chodiť na poradu častejšie aj ako aktívny radca, otázok týkajúcich sa registratúry je tu ako maku...;)
no hej to by som mohla.
musim to prehodnotit.
len sa tu moc neviem orientovat. su zakladne temy a neviem ako sa do niektorych dostat...

takze si myslis ze by ma mali aj po 9mes doma zobrat na moju povodnu poziciu...? hlavne s tym co mam v zmluve...
mam v oddeleni kolegynu co ma rovnaku skolu,cize ta by ma teoreticky mohla vysackovat navzdy, ale nepredpokladam to.dik.
Chobot
23.07.08,14:01
no hej to by som mohla.
musim to prehodnotit.
len sa tu moc neviem orientovat. su zakladne temy a neviem ako sa do niektorych dostat...

takze si myslis ze by ma mali aj po 9mes doma zobrat na moju povodnu poziciu...? hlavne s tym co mam v zmluve...
mam v oddeleni kolegynu co ma rovnaku skolu,cize ta by ma teoreticky mohla vysackovat navzdy, ale nepredpokladam to.dik.

Povinní sú zobrať ťa na pôvodné miesto (je jedno, ako si kvalifikovaná) len počas a po materskej. Počas RD ti môžu ponúknuť iné miesto. To, že máš vyštudované archivníctvo neznamená, že ti nemôžu ponúknuť aj napr. vedúcu účtarne. Ak by nemali pre teba vhodné miesto a mali by za teba náhradu, tak by ti aj výpoveď mohli dať (po nástupe).
snehulka
23.07.08,14:06
chobot diky, tak to radsej asi po 6mes dojdem do prace naspat bez riskovania.papa :-)