ferdinand.klacko
26.06.12,00:09
Dobrý deň,
mám záujem o kúpu ornej pôdy a záhrad od vlastníka, ktorý medzičasom zomrel. Vôbec neprebehlo dedičské konanie a nebyť môjho záujmu o kúpu od potomkov, ani by neprebehlo. Zomrelý (poručiteľ) má 11 potomkov (8 vlastných a 3 nevlastných) a je ťažké a takmer nemožné sa k nim dopátrať (Rómovia žijúci v osadách). Jeho manželka zomrela dávno.

Mám zistené od starostu obce, že zomrelý vlastník dlhodobo neplatil obci žiadne miestne dane (daň z pozemkov, zo stavby a pod.).

Je možnosť získať týchto cca. 600 m2 ornej pôdy a záhrad tým spôsobom, že by som súdu alebo notárovi alebo exekútorovi preukázal, že zomrelý danej obci dane neplatil, a že som ochotný dane zaplatiť aj s prípadnými úrokmi a následne by som túto ornú pôdu od exekútora odkúpil ?

Zdá sa mi takmer nemožné realizovať dedičské konania pátraním po pozostalých po rómskej osadách.

Ďakujem za radu.
Ferdinand Klacko
danushka
25.06.12,23:50
Bol nebohý výlučným vlastníkom ornej pôdy?
Na jeho LV je exekučná plomba?

Pochopila som správne, že dedičské konanie prebehlo?

Ak máš záujem o pozemok nebožtíka a na LV je exekučná plomba, skús sa spojiť s exekútorom a zistiť o akú istinu s príslušenstvom sa jedná.
Ďaľšia vec je, že ak už prebehlo dedičské konanie, ako vieš, či sa pozostalí nevzdali dedičstva, ak bol významný rozdiel medzi aktívami a pasívami poručiteľa?

Je tu daľšia vec na ktorú netreba zabúdať. Ak bol nebožtík podielovým spoluvlastníkom pozemkov, predkupné právo majú ostatní podieloví spoluvlastníci a verím tomu, že sám exekútor ich už dávno oslovil.

Toto sú len moje dohady, Ty vieš, čo všetko si z LV vyčítal a treba tu dať kompletné informácie, aby sa Ti dalo radiť.
ferdinand.klacko
26.06.12,06:25
Dobrý deň, skúsim dať viac informácií:

- áno, nebohý bol výlučným vlastníkom, t.j. na LV je uvedený spoluvlastnícky podiel 1/1,
- nie, na LV nie je žiadna exekučná plomba, ani nikdy exekučné konanie nikdy neprebehlo
- nie, dedičské konanie nikdy neprebehlo ani pred smrťou ani po smrti poručiteľa.

Ďakujem za rady a názory.
Ferdinand Klacko
danushka
26.06.12,08:32
Nemôžeš kúpiť pozemok od nebožtíka, takže bez dedičského konania sa nepohneš.
ferdinand.klacko
27.06.12,08:36
Takže nie je možné spätne doplatiť daň z pozemkov aj s prípadnými úrokmi za všetky roky (za vtedy ešte žijúceho vlastníka tých pozemkov), čím by mi vznikol nejaký nárok na odkúpenie ?