ichromekova
26.06.12,08:10
Prajem pekný deň. Chcela by som poprosiť o radu ohľadne nákupu a predaja úžitkového vozidla do Nemecka. Jedná sa o nasledovný prípad:

1. Vozidlo by kúpila slovenská spoločnosť od predajcu v SR.

2. Následne by vozidlo prihlásili v SR.

3. Potom by ho predali kupujúcemu do Nemecka a odlhásili ho v SR.

Chcem sa poradiť ako je možné túto kúpu a následný predaj riešiť z daňového hľadiska, čo sa týka:

1. DPH - či si môže spoločnosť pri nákupe odpočítať DPH z faktúry za nákup auta a následne sa bude predávať do Nemecka bez DPH (ako samozdanenie v Nemecku)

2. daň z príjmu - či tu nie je nejaké obmedzenie
3. daň z motorových vozidiel - treba podať daňové priznanie a platiť nejakú časť dane, keď sa auto predá do cca do 1 týždňa

4. resp. či je to vôbec možné takto poriešiť (nákup a ihneď následný predaj)

Ďakujem.
IvoM
26.06.12,06:55
Nie je mi síce celkom jasný dôvod takejto konštrukcie obchodu ale je to OK.
1. Áno, DPH na vstupe odpočet, predaj do Nemecka bez DPH §43.2
2. Upresni čo myslíš, daňovým výdavkom v tomto prípade bude zostatková cena podľa §19.3b) čo bude vlastne OC.
3. Áno, §89 a §90 zákona 582/2004
4. Áno.
ichromekova
27.06.12,16:23
Ďakujem veľmi pekne.
lynn
13.07.12,07:58
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom nákupu os.auta v ČR a jeho účtovania.
1. V súvislosti s nákupom MV vznikajú aj náklady ako - poplatok za odhlásenie MV v Čechách /MV v predajni už malo značky/, poplatok do recyklačného fondu, poplatky súvisiace s prihlásením MV v SR-test originality. Sú tieto poplatky súčasťou obstarávacej ceny MV a ak nie, účtujú sa na účet 518 alebo 538?
2. V prípade TZ MV v neskoršom mesiaci ako bolo vozidlo kúpené a stáva sa toto TZ súčasťou obst.ceny - ako sa výpočíta alikvotná časť ročného odpisu /MV kúpené v 6/2012, TZ-7/2012/?
Ďakujem pekne za každú radu.
ini
16.10.12,08:49
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Firma kúpila MV, ktoré bezprostredne predala. Dátum na fa je 25.9.2012, prihlásené bolo 28.9.2012. V tento istý deň bolo auto aj predané inej firme a odhlásené tiež 28.9.2012. Môžete mi poradiť ako je to v tomto prípade s DzMV, keďže ho firma v podstate na svoju podnikateľskú činnosť nevyužívala?
Je účtovanie 541/042 v poriadku, keďže nebolo auto zaradené do užívania? Ďakujem za odpoveď.