Iva001
15.02.06,16:34
Dobrý deň,
manželovi SZČO som začala robiť účtovníctvo a neviem si poradiť s niektorými záležitosťami. Živnosť má od 8.5.2005
1. Manžel popri svojej hlavnej podnikateľskej činnosti robil aj sprostredkovateľa II. piliera dôch. poistenia. Z poisťovne mu poslali potvrdenie o vyplatených províziách. Ako ich dám do účtovníctva? Mám to potvrdenie nahrať ako faktúru? a čo s províziami, ktoré mu boli vyplatené pred 8.5.2005?Provízie dostával na nepodnikateľský účet v banke. Ako mám tieto provízie zaúčtovať?
2. Má manžel nárok na stravné, keď ide na rokovanie mimo mesta a je tam dlhšie ako 5 hodín? Myslím stravné, ako majú zamestnanci vyslaní na služobnú cestu zamestnávateľom.
Veľmi pekne ďakujem za zodpovedanie týchto otázok - fakt si s tým neviem poradiť.
Beata
15.02.06,17:09
Manželove príjmy zo sprostredkovania poistenia sú zdaniteľnými príjmami podľa §6 ods.2 písm.d) zákona o DzP (do 31.12.2004 podľa §6 ods.1 písm. c)).
Takže všetky prijaté provízie musíš zaúčtovať do príjmu, bez ohľadu na to, či mal manžel živnosť, alebo nie.

Taktiež si manžel môže uplatniť výdavky na cestovné a stravné, podľa §19 ods. 2 písm. e).