sattelitka
26.06.12,12:24
Ahojte, ja si chcem len overiť informácie či sa náhodou nič nemenilo v účtovaní a zdaňovaní dotácie z ÚP. Začiatkom roka 2012 podnikateľ dostal príspevok /dotáciu na podnikanie z úradu práce. Môj názor je že ho treba zaúčtovať do príjmov neovplyvňujúcich ZD, a až keď sa bude čerpať z neho na nákup tých vecí ktoré v podnik.zámere schválil ÚP, tak ten nákup zaúčtovať normálne do VOZD ale zároveň aj zaúčtovať tú istú sumu do zdanit.príjmov. Viem to dobre, takto to zostalo aj v r.2012?
veronikasad
26.06.12,10:31
Ano, je to tak, pokial je účtovnou jednotkou - vedie JU.
vanessa2
26.06.12,10:49
prijem neovlyv.zaklad dane a počas čerpania dotacie prijem ovlyvn.zaklad dane a zaučtuješ aj vydaj podla toho na čo si tu dotaciu použila
sattelitka
26.06.12,11:22
ďakujem za odpovede : )
Martina51423
01.07.12,09:51
Dobrý ja sa chcem spýtať, keďže som si odložila podanie DP ako mám zaúčtovať dotáciu z UP keď som do apríla 2011 brala podporu, príspevok som dostala v oktobri na účet ale s podnikaním som do konca roka nezačala.
Som povinná viesť JÚ ale si môžem uplatniť paušalne výdavky a k tomu nejakú evidenciu?
V tomto roku by som si chcela viesť skutočné výdavky ale za minulý rok som nič nemala iba tú dotáciu vo výške 2575 Eur.

Bola by som Vám povďačná za radu lebo mám v tom vážne chaoos:-)

Ďakujem
veronikasad
01.07.12,09:53
Dobrý ja sa chcem spýtať, keďže som si odložila podanie DP ako mám zaúčtovať dotáciu z UP keď som do apríla 2011 brala podporu, príspevok som dostala v oktobri na účet ale s podnikaním som do konca roka nezačala.
Som povinná viesť JÚ ale si môžem uplatniť paušalne výdavky a k tomu nejakú evidenciu?
V tomto roku by som si chcela viesť skutočné výdavky ale za minulý rok som nič nemala iba tú dotáciu vo výške 2575 Eur.

Bola by som Vám povďačná za radu lebo mám v tom vážne chaoos:-)

Ďakujem
Odkedy máš oficialny začiatok živnosti ?

Do apríla si mala nejaký zdanitelný príjem (zo zamestnania, z predch.živnosti) ?
Martina51423
01.07.12,10:07
začiatok živnosti mám od 20.9. 2011, a do apríla som mala iba príjem z úradu práce a ten sa nezdaňuje, pokiaľ viem.
veronikasad
01.07.12,10:15
začiatok živnosti mám od 20.9. 2011, a do apríla som mala iba príjem z úradu práce a ten sa nezdaňuje, pokiaľ viem.
Urob si riadne účtovníctvo aj za rok 2011 (vzhľadom na výkaz, ktorý podávaš polročne na UP, inak by si DP podávať nemusela, ak to listom oznámiš na DU). Ak si uplatníš paušálne výdavky, zdaníš celú dotáciu. Daň síce platiť nebudeš, ale vyjde ti vysoký preddavok na zdr.poistenie.

Čerpanie dotácie na zdr.poistenie si nemala ?
Martina51423
01.07.12,11:02
ja o žiadnom výkaze na úrad práce neviem, a nič také nie je ani v dohode o poskytnutí príspevku a to ju čítam už piaty krát. Nie čerpanie dotácie na zdravotné poistenie som nemala.
to naozaj musím podávať nejaký výkaz na UP?
a teraz si to to dám do DP ako? viem že je to príjem,ktorý neovplyvňuje základ dane, takže dúfam, že aj tak nebudem platiť daň, keďže si uplatním nezdaniteľnú časť. Na aký riadok v DP mám tu sumu 2575 Eur dať? mám to tu rozložené po byte aj so zákonmi . Čím viacej študujem tým menej tuším viem.
veronikasad
01.07.12,11:05
ja o žiadnom výkaze na úrad práce neviem, a nič také nie je ani v dohode o poskytnutí príspevku a to ju čítam už piaty krát. Nie čerpanie dotácie na zdravotné poistenie som nemala.
to naozaj musím podávať nejaký výkaz na UP?
a teraz si to to dám do DP ako? viem že je to príjem,ktorý neovplyvňuje základ dane, takže dúfam, že aj tak nebudem platiť daň, keďže si uplatním nezdaniteľnú časť. Na aký riadok v DP mám tu sumu 2575 Eur dať? mám to tu rozložené po byte aj so zákonmi . Čím viacej študujem tým menej tuším viem.
ak budeš viasť účtovníctvo - na žiadny. Objaví sa ti len vo výkaze o majetku a záväzkoch.

Z ktorého UP máš dotáciu ? (lebo ani na UP v PD o žiadnom výkaze nevedia - asi nečítajú ani odkazy na stránke MPSVaR).
Martina51423
01.07.12,11:52
z Bratislavy ani mi nič nepísali a nerada by som niečo prešvihla
-tak teraz si urobím peňažný denník, kde zaúčtujem príjem peňazí na účet
-v knihe záväzkov to zaevidujem ako záväzok tam to bude pokiaľ nevyčerpám celú dotáciu
- urobím výkaz o príjmoch a výdavkoch na základe peňažného denník
- výkaz o majetku a záväzkoch na základe knihy o záväzkoch

a čo dám do DP nič?:-)í
veronikasad
01.07.12,11:59
z Bratislavy ani mi nič nepísali a nerada by som niečo prešvihla
-tak teraz si urobím peňažný denník, kde zaúčtujem príjem peňazí na účet
-v knihe záväzkov to zaevidujem ako záväzok tam to bude pokiaľ nevyčerpám celú dotáciu
- urobím výkaz o príjmoch a výdavkoch na základe peňažného denník
- výkaz o majetku a záväzkoch na základe knihy o záväzkoch

a čo dám do DP nič?:-)í
Do peňažného denníka zaúčtuješ operácie súvisiace s podnikaním. Určite si mala výdavky na kolky a minimálne si platila preddavky na zdr.poistenie. Ak neboli žiadne príjmy, vykážeš v DP stratu.

Dotáciu z UP neeviduješ v záväzkoch, ale pohľadávkach. Cez interný doklad budeš učtovať v nasl roku príjem ovpl.základ dane, vo výške vyčerpanej dotácie.

Tlačivo pre UP nájdeš na stránke MPSVar - medzi tlačivami na pravej strane stránky

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/49-prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost.html?page_id=13191

Aj keď je vysoký termín, nechceš zveriť spracovanie DP niekomu, kto účtovaniu dotácie aspoň trochu rozumie ?
Martina51423
01.07.12,14:16
Podľa mňa si urobím evidenciu pre potreby úradu práce čo sa týka príspevku a daňové priznanie si urobím nulové čo je aj pravda, lebo som nič nerobila, nemala žiadne príjmy ani výdavky keďže som čakala na rozhodnutie o vyradení z Úradu práce.
Podľa toho čo tu čítam príspevok sa rozpúšťa postupne, vždy keď ho použijem na nákup určený v podnikateľskom zámere, automaticky ho zdaním. Podľa mňa takto je to správne.
Za rok 2011 si budem príspevok uvádzať iba vo svojej evidencii ale na daňovom priznaní nemá čo robiť.
Čo si o tom myslíš Ty?
veronikasad
01.07.12,15:05
Podľa mňa si urobím evidenciu pre potreby úradu práce čo sa týka príspevku a daňové priznanie si urobím nulové čo je aj pravda, lebo som nič nerobila, nemala žiadne príjmy ani výdavky keďže som čakala na rozhodnutie o vyradení z Úradu práce.
Podľa toho čo tu čítam príspevok sa rozpúšťa postupne, vždy keď ho použijem na nákup určený v podnikateľskom zámere, automaticky ho zdaním. Podľa mňa takto je to správne.
Za rok 2011 si budem príspevok uvádzať iba vo svojej evidencii ale na daňovom priznaní nemá čo robiť.
Čo si o tom myslíš Ty?
Že by som postupovala tak, ako som uviedla v predch.príspevku. Naozaj si nezaplatila ani odvody do zdr.poisťovne ? (za 09-11/11-spl.do 31.12.2011)?
Výpis z DP dostane ZP ako podklad pre RZZP.

Príspevok má čo robiť v pohladávkach, ktoré sa uvádzajú vo výkaze o majetku a záväzkoch.
Zita5
01.07.12,15:16
Podľa mňa si urobím evidenciu pre potreby úradu práce čo sa týka príspevku a daňové priznanie si urobím nulové čo je aj pravda, lebo som nič nerobila, nemala žiadne príjmy ani výdavky keďže som čakala na rozhodnutie o vyradení z Úradu práce.
Podľa toho čo tu čítam príspevok sa rozpúšťa postupne, vždy keď ho použijem na nákup určený v podnikateľskom zámere, automaticky ho zdaním. Podľa mňa takto je to správne.
Za rok 2011 si budem príspevok uvádzať iba vo svojej evidencii ale na daňovom priznaní nemá čo robiť.
Čo si o tom myslíš Ty?

Tak automaticky ho nezdaníte- to nie je správny termín , cez uzávierkové operácie zaúčtujete do príjmu ovplyvňujúceho základ dane výšku dotácie, ktorá bola v v príslušnom roku vyčerpaná.Jedná sa o JU.
Martina51423
01.07.12,15:27
Neplatila lebo ma na úrade práce i pomýlili, nakoľko som si myslela, že pokiaľ nemám rozhodnutie o vyradení, platí zdravotné odvody za mňa úrad práce. a oni mi nevedeli povedať čo mám urobiť.
Čítam tu o tom veľa, ale nakoľko som nič z príspevku neminula ani nič nerobila do konca roka, prečo by som si nemohla viesť iba evidenciu JÚ pre seba pre svoje potreby a potreby Úradu práce.
V daňovom priznaní za rok 2011 nemá čo dotácia robiť ak som ju nečerpala .
Daňové priznanie je jedna vec a čerpanie príspevku iná. A ja som vážne nič nerobila lebo som čakala na rozhodnutie a myslela som že pokiaľ ho nemám v rukách, nemôžem začať prevádzkovať živnosť. Je to moja chyba ale čo už s tým.
veronikasad
01.07.12,15:29
Neplatila lebo ma na úrade práce i pomýlili, nakoľko som si myslela, že pokiaľ nemám rozhodnutie o vyradení, platí zdravotné odvody za mňa úrad práce. a oni mi nevedeli povedať čo mám urobiť.
Čítam tu o tom veľa, ale nakoľko som nič z príspevku neminula ani nič nerobila do konca roka, prečo by som si nemohla viesť iba evidenciu JÚ pre seba pre svoje potreby a potreby Úradu práce.
V daňovom priznaní za rok 2011 nemá čo dotácia robiť ak som ju nečerpala .
Daňové priznanie je jedna vec a čerpanie príspevku iná. A ja som vážne nič nerobila lebo som čakala na rozhodnutie a myslela som že pokiaľ ho nemám v rukách, nemôžem začať prevádzkovať živnosť. Je to moja chyba ale čo už s tým.
Nerozumiem ti, veď si písala, že živnosť máš aktívnu od 20.9. - to UP trvalo 3 mesiace poslať ti rozhodnutie o vyradení z evidencie ?
Martina51423
01.07.12,15:39
áno, koncom decembra 2011 mi doručili rozhodnutie..
veronikasad
01.07.12,15:41
áno, koncom decembra 2011 mi doručili rozhodnutie..
Nedoplatok v ZP si si už vyrovnala ?
Zita5
01.07.12,15:42
Podľa mňa si urobím evidenciu pre potreby úradu práce čo sa týka príspevku a daňové priznanie si urobím nulové čo je aj pravda, lebo som nič nerobila, nemala žiadne príjmy ani výdavky keďže som čakala na rozhodnutie o vyradení z Úradu práce.
Podľa toho čo tu čítam príspevok sa rozpúšťa postupne, vždy keď ho použijem na nákup určený v podnikateľskom zámere, automaticky ho zdaním. Podľa mňa takto je to správne.
Za rok 2011 si budem príspevok uvádzať iba vo svojej evidencii ale na daňovom priznaní nemá čo robiť.
Čo si o tom myslíš Ty?

"Podľa Vás " ....ale podľa zákona o účtovníctve a Postupov JU čo budete robiť, keď Vy robíte podľa Vás len evidenciu pre UPSVAR ....ak chcete viesť JU tak ste povinná postupovať presne podľa zákonov.


P.S.Veronika máš obrovskú trpezlivosť .....
Martina51423
01.07.12,15:50
ďakujem Vám Veronika za trpezlivosť.. ja to nemyslím zle iba sa pýtam, lebo to chcem pochopiť.. veď keby mi to bolo jasné by som sa nepýtala.. ale o.k. už Vás nebudem obťažovať.. možno sme sa nepochopili ďakujem:-)
veronikasad
01.07.12,15:54
ďakujem Vám Veronika za trpezlivosť.. ja to nemyslím zle iba sa pýtam, lebo to chcem pochopiť.. veď keby mi to bolo jasné by som sa nepýtala.. ale o.k. už Vás nebudem obťažovať.. možno sme sa nepochopili ďakujem:-)
Martinka, účtovanie dotácii v JU má svoje pravidlá, ktoré si nemôžeš vysvetľovať po svojom - ak nechceš platiť neskôr pokuty. To sme sa ti snažili so Zitkou vysvetliť.
Martina51423
01.07.12,15:59
Martinka, účtovanie dotácii v JU má svoje pravidlá, ktoré si nemôžeš vysvetľovať po svojom - ak nechceš platiť neskôr pokuty. To sme sa ti snažili so Zitkou vysvetliť.

o.k. ja som chcela vedieť ako to čo najlepšie vyriešiť a zaujímalo ma to, keďže je to taká diskutovaná téma.. prajem Tebe aj Zitke pekný deň
peterknazeje
01.07.12,17:48
Dotáciu z UP neeviduješ v záväzkoch, ale pohľadávkach
myslel som, ze sa postupuje podla §18 Postupov uctovania JU:
"(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.
(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky."
adr-advisor
21.08.12,21:57
zdravím, mal by som jednu otázku a nechcem kvôli nej zakladat novu temu, uvediem to na príklade: mám v súčasnosti živnosť a chcel by som ju zrušiť, byť 3 mesiace evidovany na upsvar a poziadat o prispevok...je to možné? v sučasnej živosti su aj predmety podnikania, ktore by som chcel vykonávať aj po pridelení príspevku, teda ak by mi ho pridelia...dakujem
ioanes
09.10.12,09:22
SZČO platiteľ DPH dostal dotáciu od ÚP. Výdavky, ktoré si môže uplatniť z dotácie si uplatní bez DPH a DPH si uplatní v daňovovm priznaní k DPH? Trošku neprehhľadne som to napísala, ale z bločkov za nákup z dotácie si môže DPH uplatniť v daňovom priznaní k DPH? Som presvedčená, že áno, ale prosím o názor.
Ďakujem.
ioanes
09.10.12,11:18
Re: Dotácia / príspevok na začiatok podnikania z ÚP
SZČO platiteľ DPH dostal dotáciu od ÚP. Výdavky, ktoré si môže uplatniť z dotácie si uplatní bez DPH a DPH si uplatní v daňovovm priznaní k DPH? Trošku neprehhľadne som to napísala, ale z bločkov za nákup z dotácie si môže DPH uplatniť v daňovom priznaní k DPH? Som presvedčená, že áno, ale prosím o názor.
Ďakujem.


Prosím o Váš názor - s vďakou ioanes
gabriska
09.10.12,19:15
Dobry vecer,
chcela by som sa trosku zorientovat v teme dotacia z UPSVR, JU a DP... Preluskala som sa cez viacere temy, no mam stale otvorene niektore otazky, ktr. celkom nerozumiem...
Konkretne:
Buduci rok, najneskor do juna 2013 by som sa chcela zaregistrovat na UPSVaR (jun preto, lebo vtedy ubehnu 2 roky od mojej posl. registracie na UPSVR, ked som vycerpala DvN len 1 mesiac a chcela by som DvN dostat v rovnakej vyske na zvysnych 5 mesiacov). Do okt.2012 planujem cerpat DvN a zaroven poziadat o dotaciu na zac. podnikania.Zac. zivnosti predpokladam 01/11/2012.
Kedze UPSVaR je povinny dotaciu poskytnut do 30 dni (je tak?), moze sa stat, ze peniaze nabahnu na ucet az v decembri.
No a teraz v tom nemam celkom jasno, co sa tyka JU a zauctovania tohto prispevku.
Z pohladu dane z prijmu (ak patri tato dotacia medzi prijem, z ktoreho musim zaplatit dan?) by bolo pre mna asi najvyhodnejsie hned v priebehu decembra, minut co najviac z tejto dotacie na urcene vydaje podla zameru, aby som zaplatila co najmensiu dan???
Uvazujem spravne?
Co sa tyka DP, za r. 2013 asi nema zmysel uplatnit si pausalne vydavky, kedze naklady by urcite presahovali 40% zo zisku...ako to väcsinou na zac. podnikania byva...
Mohli by ste mi pomoct sa v tych cislach nejako zorientovat, na nejakom nazornom priklade?
Za predpokladu, ze zisk za mesiac okt+dec.2013 bude minimalny, resp. ziadny, okrem dotacie.
Do vydajov zahrnieme aj povinne min. odvody do ZP+SP - min. suma?
Dalsie vydaje, napr. 500€ - tlaciaren, 500€-notebook, 100€-mobil

Chcem sa len uistit, ci premyslam spravne a ci je toto najlepsi postup, ako zbytocne neplatit vysoku dan za r. 2013 a aby to neovplyvnilo vysku preddavkov do ZP na r.2014.
Podotykam,ze do maja 2013 budem zamestnana - budem musiet povinne sama podat DP za cely rok, aj za zam-tela?

Dakujem velmi pekne vopred.
ewita888
09.10.12,19:26
Dobry vecer,
chcela by som sa trosku zorientovat v teme dotacia z UPSVR, JU a DP... Preluskala som sa cez viacere temy, no mam stale otvorene niektore otazky, ktr. celkom nerozumiem...
Konkretne:
Buduci rok, najneskor do juna 2013 by som sa chcela zaregistrovat na UPSVaR (jun preto, lebo vtedy ubehnu 2 roky od mojej posl. registracie na UPSVR, ked som vycerpala DvN len 1 mesiac a chcela by som DvN dostat v rovnakej vyske na zvysnych 5 mesiacov). Do okt.2012 planujem cerpat DvN a zaroven poziadat o dotaciu na zac. podnikania.Zac. zivnosti predpokladam 01/11/2012.
Kedze UPSVaR je povinny dotaciu poskytnut do 30 dni (je tak?), moze sa stat, ze peniaze nabahnu na ucet az v decembri.
No a teraz v tom nemam celkom jasno, co sa tyka JU a zauctovania tohto prispevku.
Z pohladu dane z prijmu (ak patri tato dotacia medzi prijem, z ktoreho musim zaplatit dan?) by bolo pre mna asi najvyhodnejsie hned v priebehu decembra, minut co najviac z tejto dotacie na urcene vydaje podla zameru, aby som zaplatila co najmensiu dan???
Uvazujem spravne?
Co sa tyka DP, za r. 2013 asi nema zmysel uplatnit si pausalne vydavky, kedze naklady by urcite presahovali 40% zo zisku...ako to väcsinou na zac. podnikania byva...
Mohli by ste mi pomoct sa v tych cislach nejako zorientovat, na nejakom nazornom priklade?
Za predpokladu, ze zisk za mesiac okt+dec.2013 bude minimalny, resp. ziadny, okrem dotacie.
Do vydajov zahrnieme aj povinne min. odvody do ZP+SP - min. suma?
Dalsie vydaje, napr. 500€ - tlaciaren, 500€-notebook, 100€-mobil

Chcem sa len uistit, ci premyslam spravne a ci je toto najlepsi postup, ako zbytocne neplatit vysoku dan za r. 2013 a aby to neovplyvnilo vysku preddavkov do ZP na r.2014.
Podotykam,ze do maja 2013 budem zamestnana - budem musiet povinne sama podat DP za cely rok, aj za zam-tela?

Dakujem velmi pekne vopred.
V prvom rade: máš síce pekné plány, ale najskôr musíš byť evidovaná tri mesiace, potom požiadaš o dotáciu, niekedy - možno aj o 3 a viac mesiacov ťa pozvú na školenie, obhajobu a potom niekedy a pár týždnov na podpis zmluvy.. a živnosť môžeš založiť až pri podpise zmluvy.. takže budeš mať veľké šťastie, ak ju vôbec založíš v roku 2013..
Mila123
09.10.12,19:31
a ja pokračujem, pozri si do daň. zákona č. 595/2003 Z.z. ako sa zdaňujú, resp. rozpúštajú príspevky na podnikanie.....
a zabudni na 40% paušálne výdavky, tie budú zmenené k 01 01 2013 ......
gabriska
09.10.12,19:42
a ja pokračujem, pozri si do daň. zákona č. 595/2003 Z.z. ako sa zdaňujú, resp. rozpúštajú príspevky na podnikanie.....
a zabudni na 40% paušálne výdavky, tie budú zmenené k 01 01 2013 ......
Snazim sa preluskat podobne temy tu na porade, no stracam sa v tom trochu...doteraz som bola cely zivot len zamestnancom, cize toto vsetko robil za mna zam-tel, je to pre mna nove...
A zmena zakonu o 40% pausali je uz ista? Aka zmena presne?
Dakujem
Mila123
09.10.12,19:45
Snazim sa preluskat podobne temy tu na porade, no stracam sa v tom trochu...doteraz som bola cely zivot len zamestnancom, cize toto vsetko robil za mna zam-tel, je to pre mna nove...
A zmena zakonu o 40% pausali je uz ista? Aka zmena presne?
Dakujem
od 01 01 2013 zmenou , resp. novelizáciou zákona č. 595/2003 Z.z.
si budú môcť szčo uplatňoval mesačne 420€paušál......presné znenie bude ale až po odsúhlasení parlamentom......
a som si na 100% istá, že zmena bude....Robik nemá v kasičke peniaze, potrebuje od ľudí vytiahnúť.....
gabriska
09.10.12,19:45
V prvom rade: máš síce pekné plány, ale najskôr musíš byť evidovaná tri mesiace, potom požiadaš o dotáciu, niekedy - možno aj o 3 a viac mesiacov ťa pozvú na školenie, obhajobu a potom niekedy a pár týždnov na podpis zmluvy.. a živnosť môžeš založiť až pri podpise zmluvy.. takže budeš mať veľké šťastie, ak ju vôbec založíš v roku 2013..
Samozrejme, su to len plany...no musim rata aj s touto variantou, dakujem za upozornenie...
Co teda v tom pripade, ze prejde 5 mesiacov cerpania DvN a mne este stale nepride na ucet dotacia? Mozem byt nadalej evidovana na UPSVR ako uchadzac o zam., ale bez akehokolvek prijmu + este si musim sama zaplatit aj odvody, kym mi nepride na ucet dotacia?
ewita888
09.10.12,19:49
Na úrade práce môžeš byť evidovaná dovtedy, kým si nenájdeš alebo ti nenájdu prácu.. a vtedy platí odvody do ZP za teba štát.. a zároveň môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi /ak splňaš podmienky na nárok/
Mila123
09.10.12,19:50
Samozrejme, su to len plany...no musim rata aj s touto variantou, dakujem za upozornenie...
Co teda v tom pripade, ze prejde 5 mesiacov cerpania DvN a mne este stale nepride na ucet dotacia? Mozem byt nadalej evidovana na UPSVR ako uchadzac o zam., ale bez akehokolvek prijmu + este si musim sama zaplatit aj odvody, kym mi nepride na ucet dotacia?

aké odvody máš na mysli?
ZP platí za Teba štát......
a evidovaná na UP môžeš byť i keď vyčerpeš nárok na dávku v nezamestnanosti......
gabriska
09.10.12,19:51
......presné znenie bude ale až po odsúhlasení parlamentom......
a som si na 100% istá, že zmena bude....Robik nemá v kasičke peniaze, potrebuje od ľudí vytiahnúť.....
Kedy ma parlament schvalovat?
Ja predpokladam mesacny zisk 1000€ a skutocne vydavky cca. 20-25%, cize mna by to az tak velmi nezasiahlo...Ale aj tak ma to zneprijemnuje, taketo zmeny... :(
Hadam nebudes mat pravdu ;)
gabriska
09.10.12,19:55
aké odvody máš na mysli?
ZP platí za Teba štát......
a evidovaná na UP môžeš byť i keď vyčerpeš nárok na dávku v nezamestnanosti......

ach tak je to teda, cize v najhorsom ostanem len bez prijmu...a kazdym dnom len cakat na dotaciu...
No a ako je to s tym JU a danou za predpokladu, ze moj plan vyjde a dotacia bude uz v dec. na ucte?
Ked ju nepouzijem vobec, resp. len na odvody do SP+ZP, tak sa mi tato suma bude ratat ako prijem, ktr. musim zdanit a zaroven aj ako vydavok, ktr. mozem odratat? teda 0, pokial nebude iny prijem?
CIze sa nemusim nahanat a rychlo minut co najviac?
Mila123
09.10.12,19:57
Kedy ma parlament schvalovat?
Ja predpokladam mesacny zisk 1000€ a skutocne vydavky cca. 20-25%, cize mna by to az tak velmi nezasiahlo...Ale aj tak ma to zneprijemnuje, taketo zmeny... :(
Hadam nebudes mat pravdu ;)

bola som osobne na školení Dr. J. Mihála, exministra práce a sociálnych vecí....
a ak nepostačuje prikladám...

http://www.pp.sk/1543/Prehlad-zmien-v-navrhu-novely-zakona-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2013_44419.aspx


http://spravy.pravda.sk/ficov-konsolidacny-balicek-alebo-ako-usetrit-1-5-miliardy-eur-pqh-/sk_ekonomika.asp?c=A120619_134702_sk_ekonomika_p01


http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/08/29/novela-zakona-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2013/


stačí??????
gabriska
09.10.12,20:01
A este co sa tyka JU, je potrebny na vedenie JU nejaky spec. SW ako ALFA a pod.?
Predmetom podnikania by bolo malovanie a predaj obrazov (viem, ze sa jedna vlastne o slobodne povolanie, ale kvoli dotacii to musim specifikovat takto), kde by bolo velmi malo poloziek prijmovych ako aj vydavkovych...
gabriska
09.10.12,20:07
ewita888
09.10.12,20:08
Ak nemáš skúsenosti s účto, je lepšie obrátiť sa na účtovníčku.. ale ak by, soft nemusíš mať, JÚ sa dá pri pár položkách spraviť aj ručne..
gabriska
09.10.12,20:09
ach tak je to teda, cize v najhorsom ostanem len bez prijmu...a kazdym dnom len cakat na dotaciu...
No a ako je to s tym JU a danou za predpokladu, ze moj plan vyjde a dotacia bude uz v dec. na ucte?
Ked ju nepouzijem vobec, resp. len na odvody do SP+ZP, tak sa mi tato suma bude ratat ako prijem, ktr. musim zdanit a zaroven aj ako vydavok, ktr. mozem odratat? teda 0, pokial nebude iny prijem?
CIze sa nemusim nahanat a rychlo minut co najviac?

Prosim, prosim, este toto mi objasnite, s tym zuctovanim dotacie...vdaka
gabriska
09.10.12,20:11
Ak nemáš skúsenosti s účto, je lepšie obrátiť sa na účtovníčku.. ale ak by, soft nemusíš mať, JÚ sa dá pri pár položkách spraviť aj ručne..
dakujem, skusenosti nemam s uctovanim takmer ziadne, no myslim, ze to nie je pri par polozkach nic, co by som nezvadla...samozrejme s radou uctovnicky...bez nej sa na zaciatok asi nezaobidem...;)
ewita888
09.10.12,20:14
Prosim, prosim, este toto mi objasnite, s tym zuctovanim dotacie...vdaka
Áno, pokiaľ nepoužiješ paušálne výdavky.. vtedy by si musela celú dotáciu zdaniť v tom roku, kedy ich použiješ..
Mila123
09.10.12,20:17
odporúčam naštudovať si § 17 zákona č. 595/2003 Z.z. konkr. ods. 3 pís. f,h (1a2) a to všetko v platnom znení.....
gabriska
09.10.12,20:23
Áno, pokiaľ nepoužiješ paušálne výdavky.. vtedy by si musela celú dotáciu zdaniť v tom roku, kedy ich použiješ..
Pausal 40% by sa mi v mojom pripade za ten 1 mesiac (dec) asi nevyplatil...lepsie je to tymto sposobom akoby "vynulovat", ako som popisovala vyssie...ci?
A kedy sa vlastne mozem rohodnut pre pausal, alebo skutocne vydavky...pri DP?
gabriska
09.10.12,20:24
odporúčam naštudovať si § 17 zákona č. 595/2003 Z.z. konkr. ods. 3 pís. f,h (1a2) a to všetko v platnom znení.....
bola by si taka dobra a hodila tu link ? budem po veceroch poctivo studovat, dakujem este raz krasne za rady a zelam pekny vecer :)
gabriska
09.10.12,20:28
bola by si taka dobra a hodila tu link ? budem po veceroch poctivo studovat, dakujem este raz krasne za rady a zelam pekny vecer :)
aaaaa, uz to mam...
f) dotácia poskytnutá na obstaranie odpisovaného hmotného majetku v zdaňovacom období, v ktorom bolo o nej účtované vo výnosoch podľa osobitného predpisu;1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138090) táto dotácia sa zahrnie do základu dane počas doby odpisovania tohto majetku podľa § 26 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6137023) a vo výške odpisu podľa § 27 alebo § 28 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6137044) alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie na obstaranie tohto majetku,
h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135899) v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté
Lenka2409
12.10.12,13:48
Ahojte, môže mi niekto poradiť ako sa účtuje dotácia z ÚP podľa paragrafu 50a, ak ju podnikateľ dostáva v pravidelných splátkach na bankový účet? Ide o zdaniteľný príjem alebo o PNDZ?? Ďakujem.. :)
gabriska
15.10.12,17:52
Zdravicko,
prosim vas, ako je to s dotaciou a slobodnym povolanim?
Mozem poziadat UPSVR o dotaciu aj v pripade, ze si nechcem zalozit zivnost,ale budem podnikat vo forme slobodneho povolania? Ak ano, si tam nejake (ne) vyhody, resp. rozdiely?
Dakujem
franco24
02.11.12,10:54
Zdravim vsetkych nema niekto blizsie informacie ohladne zmien u dotacii od noveho roku? Nieco som som zachytil na Ta3 no bol to koniec. Neviem ci sa to tyka chranenych dielni alebo vsetkych dotacii. Dakujem za informacie. Franco
účtovníčka_prešov
05.11.12,21:56
účtovníčka_prešov
05.11.12,22:00
dobrava
07.11.12,08:49
Dobrý deň, SZČO obdržal dotáciu na začatie podnikania. Do 30 dní odoslal na MF SR formulár o poskytnutí štátnej pomoci. V dohode je však uvedené, že je ešte povinný predkladať každý polrok písomnú správu o vykonávaní SZČ. Ak začal podnikať od 1.5.2012, dokedy má uvedenú správu zaslať, a kde - na ÚPSVaR v mieste bydliska alebo na MF SR - nikde v uvedenej dohode sa nič také nepíše. A ešte: čo sa má v uvedenej správe uvádzať? Je niekde na stránke MF uvedený formulár? V uvedenej dohode sa odvolávajú na nejakú prílohu, ktorú však zabudli pripnúť k dohode. Ďakujem za radu.
ewita888
07.11.12,11:01
Dobrý deň, SZČO obdržal dotáciu na začatie podnikania. Do 30 dní odoslal na MF SR formulár o poskytnutí štátnej pomoci. V dohode je však uvedené, že je ešte povinný predkladať každý polrok písomnú správu o vykonávaní SZČ. Ak začal podnikať od 1.5.2012, dokedy má uvedenú správu zaslať, a kde - na ÚPSVaR v mieste bydliska alebo na MF SR - nikde v uvedenej dohode sa nič také nepíše. A ešte: čo sa má v uvedenej správe uvádzať? Je niekde na stránke MF uvedený formulár? V uvedenej dohode sa odvolávajú na nejakú prílohu, ktorú však zabudli pripnúť k dohode. Ďakujem za radu.
Tu je vzor -príspevok dolu:
http://www.porada.sk/t188293-p5-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html#post1995446
Určite mu to tlačivo dali, ak nie, treba ho ísť pýtať.. Prehľad sa odovzdáva do 31.7. a 31.1. v roku na miestny Upsvar..
dobrava
07.11.12,11:35
Ďakujem za tlačivo, tvrdí, že nedostal nič ... okrem dohody. A ešte: ak k tomu 31.7.2012 nenakúpil nič, keďže začal podnikať až v máji 2012, začal nakupovať až v septembri, keď mu "nabehla" prvá zákazka, môže zaslať prázdnu tabuľku ?
ewita888
07.11.12,11:43
Ďakujem za tlačivo, tvrdí, že nedostal nič ... okrem dohody. A ešte: ak k tomu 31.7.2012 nenakúpil nič, keďže začal podnikať až v máji 2012, začal nakupovať až v septembri, keď mu "nabehla" prvá zákazka, môže zaslať prázdnu tabuľku ?
Nie k 31.7., ale k 30.6.... len tlačivo sa odovzdáva do 31.7...Nevadí, že nenakúpil nič, sú tam aj iné vyplňovačky, prečítaj.. Ak ho neodovzdal, môže sa to považovať za porušenie zmluvy..
Emka Roman
07.11.12,14:28
Dobrý deň, SZČO obdržal dotáciu na začatie podnikania. Do 30 dní odoslal na MF SR formulár o poskytnutí štátnej pomoci. V dohode je však uvedené, že je ešte povinný predkladať každý polrok písomnú správu o vykonávaní SZČ. Ak začal podnikať od 1.5.2012, dokedy má uvedenú správu zaslať, a kde - na ÚPSVaR v mieste bydliska alebo na MF SR - nikde v uvedenej dohode sa nič také nepíše. A ešte: čo sa má v uvedenej správe uvádzať? Je niekde na stránke MF uvedený formulár? V uvedenej dohode sa odvolávajú na nejakú prílohu, ktorú však zabudli pripnúť k dohode. Ďakujem za radu.

Ja som dostal z nášho ÚP dodatok k poskytnutie príspevku aj tlačivo na správu.
nika.sum
20.12.12,15:27
Ahoj, kamaratka dostala v aprili 2012 dotaciu na podnikanie (zivnost ma tiez aktivnu od aprila 2012). Ked jej vysvetlovali na urade prace o povinnosti nosit vykazy polrocne, ju aj nejakych jej "spolukurzovnikov" doplietli, vraj ked zacala v aprili tak jej polrok sa zacal od aprila, cize dokladovat 4-9 mesiac. Este som jej hovorila, ze sa mi to nezda, nech si to overi. Samozrejme ked prisla na DU zaniest vykaz, tak bolo neskoro. To budu teraz riesit.
Ale co ma dost prekvapilo, ona od aprila do cca 11/2012 nemala prijmy, mala objednany HIM, kt. museli vyrobit, kasu nekupovala nakolko prijmy v hotovosti zatial nemala. Z vydavkov mala len odvody do ZP. Na UP jej vsak povedali, ze majetok mal byt zakupeny do 1/2 roka. Ja som si uz trikrat citala zmluvu ale tam nic take nie je. Je tam povinnost rozpustit dotaciu do 2 rokov podla podnikatelskeho zameru, iny termin na pouzitie dotacie tam nie je. Informovala sa, ze by chcela pozmenit podnikatelsky zamer, nakolko zakupeny majetok bol v nizsiej sume ako povodne planovala a preto by si chcela este zakupit z dotacie napr. tlaciaren, pc. Tiez jej pani povedala, ze zmenu mala ziadat do 6 mesiacov. Ale ani o tomto som nic v zmluve nenasla. Nemate skusenosti?
nika.sum
21.12.12,12:52
posuvam
ewita888
21.12.12,13:06
Ahoj, kamaratka dostala v aprili 2012 dotaciu na podnikanie (zivnost ma tiez aktivnu od aprila 2012). Ked jej vysvetlovali na urade prace o povinnosti nosit vykazy polrocne, ju aj nejakych jej "spolukurzovnikov" doplietli, vraj ked zacala v aprili tak jej polrok sa zacal od aprila, cize dokladovat 4-9 mesiac. Este som jej hovorila, ze sa mi to nezda, nech si to overi. Samozrejme ked prisla na DU zaniest vykaz, tak bolo neskoro. To budu teraz riesit.
Ale co ma dost prekvapilo, ona od aprila do cca 11/2012 nemala prijmy, mala objednany HIM, kt. museli vyrobit, kasu nekupovala nakolko prijmy v hotovosti zatial nemala. Z vydavkov mala len odvody do ZP. Na UP jej vsak povedali, ze majetok mal byt zakupeny do 1/2 roka. Ja som si uz trikrat citala zmluvu ale tam nic take nie je. Je tam povinnost rozpustit dotaciu do 2 rokov podla podnikatelskeho zameru, iny termin na pouzitie dotacie tam nie je. Informovala sa, ze by chcela pozmenit podnikatelsky zamer, nakolko zakupeny majetok bol v nizsiej sume ako povodne planovala a preto by si chcela este zakupit z dotacie napr. tlaciaren, pc. Tiez jej pani povedala, ze zmenu mala ziadat do 6 mesiacov. Ale ani o tomto som nic v zmluve nenasla. Nemate skusenosti?
Pokiaľ to nie je v zmluve, tak je to blbosť.. Každý upsvar má svoje podmienky, takže ak by chceli takéto obmedzenia, museli by to dať do zmluvy..
alenga
24.01.13,16:09
Prosím o radu, čo sa týka príspevku z ÚP. Ak živnostník dostal príspevok 2647,73 Eur v 10/2012 a nič z neho nekupoval, iba zaplatil odvody do ZP a poplatok 50 Eur za založenie živnosti, je možné aby si uplatnil paušálne výdavky ? Musí si viesť evidenciu príjmov a pohľadávok pre seba a úrad práce, to viem, ale prečo mu musím dať do základu dane celý príspevok, aj keď v minulom roku z neho zaplatil len tie odvody?
Mal ešte príjmy zo živnosti, rátam mu do príjmu len tie už uhradené alebo všetko čo mal vyfaktúrované ? Vopred veľmi pekne ďakujem. Alana
Mila123
24.01.13,16:32
Prosím o radu, čo sa týka príspevku z ÚP. Ak živnostník dostal príspevok 2647,73 Eur v 10/2012 a nič z neho nekupoval, iba zaplatil odvody do ZP a poplatok 50 Eur za založenie živnosti, je možné aby si uplatnil paušálne výdavky ? Musí si viesť evidenciu príjmov a pohľadávok pre seba a úrad práce, to viem, ale prečo mu musím dať do základu dane celý príspevok, aj keď v minulom roku z neho zaplatil len tie odvody?
Mal ešte príjmy zo živnosti, rátam mu do príjmu len tie už uhradené alebo všetko čo mal vyfaktúrované ? Vopred veľmi pekne ďakujem. Alana
môže i paušálne výdavky viesť......ale musí celú dotáciu zdaniť za rok 2012
Anik
24.01.13,17:54
alenga buď mu budeš viesť to účtovníctvo, evidenciu, alebo paušálne výdavky tak ako píše Mila ak paušálne musíš to dať celé do príjmu-je treba zvážiť či ti to neoplyvní platenie odvodov na SP ak píšeš, že mal aj príjem zo živnosti. Čo sa týka príjmov dávaš mu do príjmu všetko čo mu fyzicky zaplatili v roku 2012 ostatné sú jeho pohľadávky
Tiež treba pozrieť zmluvu či v nej nemá priamo určené, že nemôže využiť paušálne výdavky.
ewita888
24.01.13,18:49
Paušálne výdavky môže využiť, aj keby to mal v zmluve, pretože počas roka 2012 sám UPSVAR uznal, že robí chybu a nemôže to daňovníkovi zakázať.. ale pre UPSVAR si musí viesť peňažný denník
veronikasad
24.01.13,18:53
Prosím o radu, čo sa týka príspevku z ÚP. Ak živnostník dostal príspevok 2647,73 Eur v 10/2012 a nič z neho nekupoval, iba zaplatil odvody do ZP a poplatok 50 Eur za založenie živnosti, je možné aby si uplatnil paušálne výdavky ? Musí si viesť evidenciu príjmov a pohľadávok pre seba a úrad práce, to viem, ale prečo mu musím dať do základu dane celý príspevok, aj keď v minulom roku z neho zaplatil len tie odvody?
Mal ešte príjmy zo živnosti, rátam mu do príjmu len tie už uhradené alebo všetko čo mal vyfaktúrované ? Vopred veľmi pekne ďakujem. Alana
aké príjmy (=tržby, alebo uhradené faktúry) mal zo živnosti ?
alenga
24.01.13,19:18
Dakujem krasne za rady, co sa tyka prijmov, su to faktury za graficke sluzby. A v dohode zUP o prispevku je uz uvedene,ze moze si uplatnit pausal, ale musi evidovat vydavky.
veronikasad
24.01.13,19:27
Dakujem krasne za rady, co sa tyka prijmov, su to faktury za graficke sluzby. A v dohode zUP o prispevku je uz uvedene,ze moze si uplatnit pausal, ale musi evidovat vydavky.
Uveď tú výšku príjmov z podnikania, aby si pri paušálnych výdavkoch nezostal nemilo prekvapený povinnou registráciou v SP a vysokými preddavkami do zdr.poisťovne
alenga
25.01.13,10:12
Príjmy /len to čo ma už zaplatené/ sú 651 Eur+príspevok 2.647,73 = 3.298,73 Eur. Na odvody do SP musí mať príjem nad 4.716 E, že ?
veronikasad
25.01.13,10:23
Príjmy /len to čo ma už zaplatené/ sú 651 Eur+príspevok 2.647,73 = 3.298,73 Eur. Na odvody do SP musí mať príjem nad 4.716 E, že ?
Povinná registrácia v SP mu ani pri uplatnení paušálnych výdavkov nevznikne. Ešte treba prepočítať výšku preddavkov do ZP. Kedy má začiatok podnikania a v akej sume zaplatil preddavky v roku 2012 ?
balunka
25.01.13,15:25
môže príjemca príspevku z UP pracovať v Čechách,nikde som v tej zmluve nenašla obmedzenie,že by sa práca mala vykonávať na Slovensku?
balunka
25.01.13,16:09
nikto nevie ??
balunka
25.01.13,16:43
nebol niekto na školení k poskytnutiu dotácie,nehovorili to tam,že sa musí vytvoriť prac.miesto na Slovensku?
veronikasad
25.01.13,16:51
nebol niekto na školení k poskytnutiu dotácie,nehovorili to tam,že sa musí vytvoriť prac.miesto na Slovensku?
o aké pracovné miesto ide ? V ČR bude ako zamestnanec ?
mondes
25.01.13,16:54
môže príjemca príspevku z UP pracovať v Čechách,nikde som v tej zmluve nenašla obmedzenie,že by sa práca mala vykonávať na Slovensku?

Myslíš na živnosť v Čechách? Môže, na slovenskú živnosť môže pracovať aj v Čechách.
mondes
25.01.13,16:55
nebol niekto na školení k poskytnutiu dotácie,nehovorili to tam,že sa musí vytvoriť prac.miesto na Slovensku?

Veď to pracovné miesto vytvoríš tak, že si otvoríš živnosť a tým pádom o jedného nezamestnaného menej. :)
balunka
25.01.13,17:07
dostal dotáciu,pracuje V Čechách na slov.živnosť,takže to asi nie je problém kde pracuje,hlavne že má živnosť .
alenga
29.01.13,11:43
Veronika, ospravedlňujem sa, že reagujem až teraz, mala som nejaké rodinné problémy ale aj tak Ti strašne moc ďakujem za ochotu. Môj paušálnik ma začiatok podnikania 15.08.2012 a v roku 2012 zaplatil do ZP poistné v sume 168,83 Eur.
mondes
31.01.13,10:02
Paušálne výdavky môže využiť, aj keby to mal v zmluve, pretože počas roka 2012 sám UPSVAR uznal, že robí chybu a nemôže to daňovníkovi zakázať.. ale pre UPSVAR si musí viesť peňažný denník

Ewita888, prosím Ťa, máš to nejako aj podložené? Totížto mám klienta, ktorý v r. 2011 si otvoril živnosť a dostal dotáciu z ÚP vo výške 4023,52 Eur. V r. 2011 vyčerpal z dotácie cca. 2000 Eur a v r. 2012 cca. 1500 Eur. Ale má aj iné príjmy zo SZČO a nemá výdavky, tak by preňho bolo lepšie, ak by si uplatnil paušálne výdavky, nakoľko nemá nárok ani na NČZD, lebo je výsluhový dôchodca.
Takže ak by som mu uplatnila paušálne výdavky za rok 2012, tak do príjmu by som mu zahrnula zvyšok dotácie, ktorú nevyčerpal v r. 2011, t.j. 2023,52 Eur. Však? Ale keďže som v r. 2011 mu uplatňovala skutočné výdavky a dotáciu som zaúčtovala do VNZD, tak v r. 2012 sumu 2023,52 preúčtujem do POZD? Ďakujem za odpoveď.
Katy a R
31.01.13,10:11
Ewita888, prosím Ťa, máš to nejako aj podložené? Totížto mám klienta, ktorý v r. 2011 si otvoril živnosť a dostal dotáciu z ÚP vo výške 4023,52 Eur. V r. 2011 vyčerpal z dotácie cca. 2000 Eur a v r. 2012 cca. 1500 Eur. Ale má aj iné príjmy zo SZČO a nemá výdavky, tak by preňho bolo lepšie, ak by si uplatnil paušálne výdavky, nakoľko nemá nárok ani na NČZD, lebo je výsluhový dôchodca.
Takže ak by som mu uplatnila paušálne výdavky za rok 2012, tak do príjmu by som mu zahrnula zvyšok dotácie, ktorú nevyčerpal v r. 2011, t.j. 2023,52 Eur. Však? Ale keďže som v r. 2011 mu uplatňovala skutočné výdavky a dotáciu som zaúčtovala do VNZD, tak v r. 2012 sumu 2023,52 preúčtujem do POZD? Ďakujem za odpoveď.
- lenže on tú dotáciu neprijal v roku 2012 !!!! (v roku 2011 mohol použiť paušálne výdavky)
mondes
31.01.13,10:15
A? Nemôže si na zvyšnú časť uplatniť 40% výdavky? Viem, že niekedy to bolo možné, ale potom sa výdavky rušili, tak preto sa pýtam. Vďaka.
Katy a R
31.01.13,10:22
A? Nemôže si na zvyšnú časť uplatniť 40% výdavky? Viem, že niekedy to bolo možné, ale potom sa výdavky rušili, tak preto sa pýtam. Vďaka.
no neviem, kedy to bolo možné pri dotácii :confused::confused: (zvyšok v nasl roku)
cit. z drsr "Dotácia u daňovníka, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, sa zahŕňa celá do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom bola prijatá,..."
veronikasad
31.01.13,10:23
A? Nemôže si na zvyšnú časť uplatniť 40% výdavky? Viem, že niekedy to bolo možné, ale potom sa výdavky rušili, tak preto sa pýtam. Vďaka.
Zvyšok dotácie v roku 2012 minul ? Aké má príjmy zo živnosti ?
mondes
31.01.13,10:45
Zvyšok dotácie v roku 2012 minul ? Aké má príjmy zo živnosti ?

V r. 2012 minul z dotácie cca. 1500 Eur a okrem toho má príjmy zo živnosti cca. 6000 Eur. Na seba si NČZD nemôže uplatniť, ale na manželku, ktorá bola celý rok na RD môže. Takže ak v r. 2011 z dotácie minul 2000 Eur, tak v r. 2012 ak by si uplatňoval paušálne výdavky, tak by som mu do príjmu zahrnula už zvyšok dotácie, t.j. 2023,52 Eur + príjmy zo živnosti, t.j. 6000 Eur.

Hmm, ako tak teraz počítam, aj tak mu vychádza platiť daň a ešte viac, akokeby si uplatňoval skutočné výdavky. Ale aj tak ma zaujíma, že či to má ewita888 nejako podložené to, že ak SZČO dostane dotáciu z ÚP, tak ÚP povoľuje uplatniť paušálne výdavky. Vďaka.
mondes
31.01.13,10:49
no neviem, kedy to bolo možné pri dotácii :confused::confused: (zvyšok v nasl roku)
cit. z drsr "Dotácia u daňovníka, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, sa zahŕňa celá do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom bola prijatá,..."
To čo máš zvýraznené, to je jasné. Ak si v 1.roku, keď si dostala dotáciu, uplatnila paušálne výdavky, tak išli celé do N v tom 1. roku. Ale ak si si v 1. roku uplatňovala skutočné výdavky a vyčerpala si z dotácie napr. cca. 2000 Eur,(pri poskytnutej dotácii vo výške 4023,52 Eur), ale v ďalšom roku sa ti viac oplatilo uplatniť paušálne výdavky, tak si zvyšok nevyčerpanej dotácie zahrnula do príjmu, v našom prípade 2023,52 Eur + ostatné príjmy zo živnosti. Viem, že to bolo možné.
ewita888
31.01.13,12:47
riešilo sa to aj tu, aj na kompetentných miestach :) príspevok 126:

http://www.porada.sk/t188293-p13-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html
veronikasad
31.01.13,13:47
To čo máš zvýraznené, to je jasné. Ak si v 1.roku, keď si dostala dotáciu, uplatnila paušálne výdavky, tak išli celé do N v tom 1. roku. Ale ak si si v 1. roku uplatňovala skutočné výdavky a vyčerpala si z dotácie napr. cca. 2000 Eur,(pri poskytnutej dotácii vo výške 4023,52 Eur), ale v ďalšom roku sa ti viac oplatilo uplatniť paušálne výdavky, tak si zvyšok nevyčerpanej dotácie zahrnula do príjmu, v našom prípade 2023,52 Eur + ostatné príjmy zo živnosti. Viem, že to bolo možné.
Napíš dotaz na FR SR - podľa môjho názoru nie je možné meniť v prípade prijatej dotácie spôsob zdaňovania v priebehu čerpania dotácie. Ak si v prvom roku podnikania uplatnil skutočné výdavky, treba v tom pokračovať aj v ďalšom roku podnikania, kedy čerpal zbytok dotácie.

Za rok 2011 by ešte bolo možné podať dodatočné DP za rok 2011 a zdaniť paušálnymi výdavkami celú dotáciu. Od roku 2012 ZoDz neumožňuje z tohto dôvodu podať dodatočné DP.
ewita888
31.01.13,14:12
tu je v prvom príspevku link na usmernenie drsr pri dotáciach.. je síce starý, ale podľa mňa to platí aj dnes..
http://moje.hnonline.sk/node/7823

ale v prípade prechodu z účtovníctva na paušál to treba poriadne prepočítať, či sa ďalej neoplatí viesť účtovníctvo, aby ohľadom dotácie išla aj do výdavkov celá čiastka
ewita888
31.01.13,14:23
v tom usmernení úplne posledný odsek..
alohamercy
11.02.13,13:58
SZČO v roku 2012 prijal dotáciu, nakúpil materiál na Fa, ktorá doteraz nebola uhradená. Platil aj zdravotné poistné. Aký zostatok dotácie mám vykázať - zníži sa dotácia iba o poistné, alebo aj FA. Neuhradené Fa následné vykážem ako jeho záväzok?
ata111
11.02.13,14:20
SZČO v roku 2012 prijal dotáciu, nakúpil materiál na Fa, ktorá doteraz nebola uhradená. Platil aj zdravotné poistné. Aký zostatok dotácie mám vykázať - zníži sa dotácia iba o poistné, alebo aj FA. Neuhradené Fa následné vykážem ako jeho záväzok?

SZČO dostal dotaciu vo forme fin.prostriedkov, to znamená, že ju mal použiť - uhradiť fa. Zníženie dotácie až po úhrade fa.
jojo88
12.02.13,15:35
Dobrý deň, príspevok na začiatok podnikania z ÚP som dostal približne pred rokom, začal som živnosťou, ale chcel by som ju zrušiť a príspevok preniesť na s.r.o., samozrejme by dohoda pokračovala, myslíte že je takéto niečo možné ? ďakujem
veronikasad
12.02.13,15:38
Dobrý deň, príspevok na začiatok podnikania z ÚP som dostal približne pred rokom, začal som živnosťou, ale chcel by som ju zrušiť a príspevok preniesť na s.r.o., samozrejme by dohoda pokračovala, myslíte že je takéto niečo možné ? ďakujem
Príspevok si dostal na samostatnú zárobkovú činnosť, myslím si že previesť ho na s.r.o. nie je možné. Osobnú skúsenosť nemám.
beatam
12.02.13,15:48
Dobrý deň, príspevok na začiatok podnikania z ÚP som dostal približne pred rokom, začal som živnosťou, ale chcel by som ju zrušiť a príspevok preniesť na s.r.o., samozrejme by dohoda pokračovala, myslíte že je takéto niečo možné ? ďakujem

Ak si prečítaš dohodu s UP, je tam podmienka prevádzkovania živnosti 2 roky. Keď zrušíš živnosť, príslušnú časť príspevku musíš vrátiť.
jojo88
12.02.13,16:02
rozumiem Vám, všetky podmienky poznám, ako napr. mať 2 roky živnosť atď... Myslel som to tak, že by o tom ÚP vedel a povolil mi to, či nemáte takúto skúsenosť... ďakujem
Maria63
12.02.13,16:17
Môže príjemca dotácie uzatvoriť pracovný pomer na Slovensku? Čiže bude mať súbeh živnosti a pracovného pomeru?
mondes
12.02.13,16:25
Môže príjemca dotácie uzatvoriť pracovný pomer na Slovensku? Čiže bude mať súbeh živnosti a pracovného pomeru?

áno
Maria63
12.02.13,16:27
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
tinča
19.02.13,14:38
Viem, že tu je popísané o dotácii z úradu práce veľa, ale prosím aj tak o radu, lebo mám z toho menší "hokej". SZčo - živnosť založená v decembri 2012, v decembri aj dostala dotáciu z úradu práce 2647 €. Z dotácie nebolo v roku 2012 čerpané vôbec, príjem bol ešte zo živnosti cca 450 €. Výdavky minimálne.
Môžem za rok 2012 zdaniť celú výšku dotácie + príjem zo živnosti? Alebo (neviem či som to správne pochopila) je dotácia za rok 2012 príjem neovplyvňujúci základ dane a zdaní sa až pri čerpaní dotácie - v roku 2013? Môže si SZČO uplatniť aj daňový bonus za rok 2012? PROSÍIM o odpoveď. Vopred ďakujem
Katy a R
19.02.13,14:55
Viem, že tu je popísané o dotácii z úradu práce veľa, ale prosím aj tak o radu, lebo mám z toho menší "hokej". SZčo - živnosť založená v decembri 2012, v decembri aj dostala dotáciu z úradu práce 2647 €. Z dotácie nebolo v roku 2012 čerpané vôbec, príjem bol ešte zo živnosti cca 450 €. Výdavky minimálne.
Môžem za rok 2012 zdaniť celú výšku dotácie + príjem zo živnosti? Alebo (neviem či som to správne pochopila) je dotácia za rok 2012 príjem neovplyvňujúci základ dane a zdaní sa až pri čerpaní dotácie - v roku 2013? Môže si SZČO uplatniť aj daňový bonus za rok 2012? PROSÍIM o odpoveď. Vopred ďakujem
Môže sa rozhodnúť, že celú dotáciu dá do roku 2012 a uplatní paušálne výdavky, alebo sa rozhodne pre skutočné výdavky - v tom prípade ide do príjmu len vyčerpaná časť dotácie (0).
To si musí zvážiť sám, čo je preňho lepšie - popozeraj si ostatné témy ..
DB - to závisí od príjmu ?? ak by iný príjem nemal, tak pri uplatnení skutočných výdavkov DB nebude!
Zdenuša
26.02.13,09:14
Ahojte, ja by som sa chcela opýtať (určite to tu niekde je, ale neviem to nájsť, prepáčte), ak SZČO dostal dotáciu, uvedie ju do svojho zdaniteľného príjmu adekvátne vo výške výdavkov, tým pádom sa mu navýši zdaniteľný príjem, ktorý zriaďuje v mojom prípade povinnosť prihlásiť sa na SP ako povinný platiteľ poistného? Nie je to trošku od veci, ak ma štát na jednej strane podporuje poskytnutím dotácie v podnikaní a na druhej strane mi z tohto titulu vzniká povinnosť platiť poistné, ktorá by mi inak nevznikla, nakoľko môj príjem je len 3000€ ročne? Vďaka
veronikasad
26.02.13,09:30
Ahojte, ja by som sa chcela opýtať (určite to tu niekde je, ale neviem to nájsť, prepáčte), ak SZČO dostal dotáciu, uvedie ju do svojho zdaniteľného príjmu adekvátne vo výške výdavkov, tým pádom sa mu navýši zdaniteľný príjem, ktorý zriaďuje v mojom prípade povinnosť prihlásiť sa na SP ako povinný platiteľ poistného? Nie je to trošku od veci, ak ma štát na jednej strane podporuje poskytnutím dotácie v podnikaní a na druhej strane mi z tohto titulu vzniká povinnosť platiť poistné, ktorá by mi inak nevznikla, nakoľko môj príjem je len 3000€ ročne? Vďaka
Vedieš účtovníctvo, alebo uplatňuješ paušálne výdavky ? Kolko bolo v roku 2012 vyčerpané z dotácie na základe podn.plánu ?
Zdenuša
26.02.13,09:38
vediem JU. V r. 2012 som z dotácie čerpala cca 2900€ a moje príjmy boli 2100€ zo živnosti.
veronikasad
26.02.13,09:41
vediem JU. V r. 2012 som z dotácie čerpala cca 2900€ a moje príjmy boli 2100€ zo živnosti.
Bohužial, vyčerpaná dotácia je zdanitelný príjem a započítava sa aj do príjmu pre posúdenie povinnej registrácie v SP (aj keď na základ dane nemá žiadny dopad).
Tvoj príjem prekročil 12-násobok min.VZ a od 1.7.2013 sa stávaš povinným platitelom odvodov do SP.
Zdenuša
26.02.13,09:47
Ďakujem za potvrdenie mojich informácií. Nepotešili, ale čo už....
Pekný deň
moni
22.03.13,16:58
Vie mi niekto pomôcť, kde nájdem hlásenie na úrad práce, ktoré treba každy polrok podávať tým, ktorí dostali príspevok na podnikanie? Uz to hladam 3 HODINY!!!! Za pomoc vopred dakujem :o
ewita888
22.03.13,18:29
moni
23.03.13,07:41
Ďakujem :---
zuzik20
27.03.13,12:08
Dobrý deň, SZČO dostala dotáciu 4137,08e vyčerpala 1784,13 e a zostalo ešte 2352,95 prosím vás ako to zapíšem do výkazu majetku a záväzkov? Do r.17 uvediem nevyčerpanú dotáciu + nezaplatené poistné za decmber správne? ale čitala som tu že ju mám uviesť aj v pohľadávkach r.8 ale v akej výške?
veronikasad
27.03.13,13:23
Dobrý deň, SZČO dostala dotáciu 4137,08e vyčerpala 1784,13 e a zostalo ešte 2352,95 prosím vás ako to zapíšem do výkazu majetku a záväzkov? Do r.17 uvediem nevyčerpanú dotáciu + nezaplatené poistné za decmber správne? ale čitala som tu že ju mám uviesť aj v pohľadávkach r.8 ale v akej výške?
Študentom dáva UP dotáciu na začiatok podnikania ?
zuzik20
27.03.13,13:37
Nie študentom ale SZČO
veronikasad
27.03.13,13:40
Nie študentom ale SZČO
Máš spracované účtovníctvo za rok 2012 ? Naštudoval si si teda ako študent, účtovanie dotácie ?
ewita888
27.03.13,13:52
nevyčerpanú dotáciu a nezaplatené odvody uvádzaš v záväzkoch, nie v pohľadávkach
zuzik20
27.03.13,13:58
Takže do pohľadávok žiadna dotácia nejde áno? ani mne sa to nezdalo ale tu na porade som sa dočitala že ma isť aj do pohľadávok tak som si to chcela overiť. Ewita ďakujem :)
JanaSys
01.05.13,11:05
Ja som to zatiaľ spravila takto (v Alfe Plus):
1.4. začatie živnosti, schválený príspevok

1. v Pohľadávkach ako Iná Pohľadávka (čakám predsa na peniaze) nahodená Pohľadávka voči Úradu práce cca 2700€

2. Príjem na Bankový účet - úhrada pohľadávky, Príjem neovplyvňujúci základ dane

3. v Záväzkoch ako Iný Záväzok - nahodený záväzok voči UP (musím tie peniaze zúčtovať, mám voči nim povinnosti)

*** schválených 200€ na multif. zariadenie, ďalej len tlačiareň, tolerujú odchýlku +/- 10perc. ***
4. nákup tlačiarne na dobierku - cez výdavkový PD - 209€ Zásoby, 5€ Služby (váham nad Ostatné)

5. Interný doklad - mínus 209 Príjem neovplyvňujúci ZD, plus 209 Príjem ovplyvňujúci ZD (zatiaľ som neriešila podrobnejšie členenie) // celková suma dokladu je 0€

6. chcem ponížiť záväzok a tu narážam na problém - v knihe záväzkov som cez Vyrovnanie nahodila sumu 209€, ale stále to píše, že Vyrovnané spolu 0€, niekde robím asi robím chybu, s Alfou začínam. Chcela som tento rozpis využiť pri vypĺňaní priebežnej správy k 30.6.

Môžem poprosiť o kontrolu a radu, ako ten záväzok uhradiť? (cez peňažný denník to ide len cez výdaj, nie?, musí to ísť nejako ručne)
​Ďakujem
sattelitka
07.08.13,16:17
a koľko mesiacov teraz platí, že musí byť niekto nezamestnaný aby takúto dotáciu dostal?
dodo1001
07.08.13,17:55
Na stránke Krosu je uverejnený postup zaúčtovania dotácie v programe Alfa:

http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000073074/Prijat%E1%20dot%E1cia%20z%20%FAradu%20pr%E1ce.pdf
maxac
10.08.13,17:53
Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako správne postupovať pri zaúčtovaní príspevku a výdavkov v JÚ.

Dohodu s USPSVAR som podpísala v apríli, začiatok živnosti mám od 1.6.2013. V dohode s UPSVAR je, že po podpise dohody už môžem urobiť nákup (toho čo mám v podnikateľskom zámere) zo svojich, a potom keď mi príde príspevok tak potom si ten nákup preúčtujem ako čerpanie príspevku... Môj prípad je, že nákup bol 5.6., príspevok prišiel 15.6. a ja som si peniaze vybrala z banky (za to čo som nakúpila) 24.6.

A teraz neviem...zaúčtovať to tak, že: 1. som vložila vlastné peniaze, 2.nakúpila (tu priložím bločky o nákupe, tak aby to dátumovo sedelo), 3. prišiel príspevok, 4. urobila osobný výber (za to čo som nakúpila)

Alebo rovno: 1. prišiel príspevok, 2. urobila nákup (toto bude zaúčtované 24.6., kedy som peniaze vybrala z banky a bločky o nákupe budú z 5.6.)

Ešte jednu otázku: preúčtovať tú časť príspevku, ktorú som použila do príjmov ovplyv. ZD sa môže urobiť aj hneď po nákupe alebo je to vyslovene uzávierková operácia, ktorá sa robí na konci roka?

Ďakujem