Mona Lisa
26.06.12,13:35
Poprosim ako by ste riesili nasledovne:
za 1.Q.2011 firma zaplatila o 1530,22 € viac na DPH, v druhom Q.2011 zaplatili o 266,10€ zase menej.
Celkovo maju u DU prelatok 1.264,12€ ako je to mozne dostat spät, aj vzhladom uplynulemu casu, neviem ako to robili, ja som prevzala doklady a pri zostavovani DP za 2011 a uzavierke som na tento problem narazila.
Da sa to zapocitat alebo poziadat o vratenie?
IvoM
27.06.12,06:13
Najlepšie v tomto prípade urobíš keď pôjdeš na DÚ a zistíš ako majú evidované platby DPH a dohodneš sa s nimi ako to vyriešiť. Určite to nemôžeš len tak započítať, požiadať o vrátenie preplatku za 1.Q.2011 môžeš.
Mona Lisa
27.06.12,18:44
Najlepšie v tomto prípade urobíš keď pôjdeš na DÚ a zistíš ako majú evidované platby DPH a dohodneš sa s nimi ako to vyriešiť. Určite to nemôžeš len tak započítať, požiadať o vrátenie preplatku za 1.Q.2011 môžeš.

A nie je to obmedzené časovo?
tictac7
27.06.12,19:08
A nie je to obmedzené časovo?

...ako časovo obmedzené? Ak je rozdiel medzi podaným DP a odvedenou platbou - žiadne časové obmedzenie neplatí ...iba ak máš na mysli, že si prišla na to, že firma mala možnosť za 1.štvrťrok 2011 si uplatniť vyššiu daň na vstupe a túto si neuplatnila, tak už nemáš možnosť podať DDP.
a_je_to
27.06.12,19:58
...ako časovo obmedzené? Ak je rozdiel medzi podaným DP a odvedenou platbou - žiadne časové obmedzenie neplatí ...iba ak máš na mysli, že si prišla na to, že firma mala možnosť za 1.štvrťrok 2011 si uplatniť vyššiu daň na vstupe a túto si neuplatnila, tak už nemáš možnosť podať DDP.

... a to už prečo ? Cituj, prosím ....
Mona Lisa
28.06.12,18:02
...ako časovo obmedzené? Ak je rozdiel medzi podaným DP a odvedenou platbou - žiadne časové obmedzenie neplatí ...iba ak máš na mysli, že si prišla na to, že firma mala možnosť za 1.štvrťrok 2011 si uplatniť vyššiu daň na vstupe a túto si neuplatnila, tak už nemáš možnosť podať DDP.

Ved ak sa pozriem na DP a do banky tak je tam jasne ze rozdiel, ze zaplatili viac ako mali. Takze kludne mozu povedat ze sa pomylili pri platbe? alebo v com je potom rozdiel , ved ked je ina suma pri platbe a ina na DP, tak je zrejme ze nastala niekde chyba. Nasla som ze faktury - OFA, pani co vystavuje sa pomylila v polozke tovaru, tak ju opravila, ale uctovnicke ako si pozabudla dat toto info , no a ona uctovala to aku mala fakturu /teda pôvodnu/ a teraz dosli nato, ze im nesedia sumy, ked chceli "akoze" pisat upomienky preco platili ciastocne faktury.
Ivenka
28.06.12,19:16
Ale toto je o dodatočnom priznnaní čo píšeš, že sa ináč učtovalo a ináč platilo. V prvom rade treba dať do poriadku učtovné doklady a potom to popárovať.
a_je_to
28.06.12,22:16
Ved ak sa pozriem na DP a do banky tak je tam jasne ze rozdiel, ze zaplatili viac ako mali. Takze kludne mozu povedat ze sa pomylili pri platbe? alebo v com je potom rozdiel , ved ked je ina suma pri platbe a ina na DP, tak je zrejme ze nastala niekde chyba. Nasla som ze faktury - OFA, pani co vystavuje sa pomylila v polozke tovaru, tak ju opravila, ale uctovnicke ako si pozabudla dat toto info , no a ona uctovala to aku mala fakturu /teda pôvodnu/ a teraz dosli nato, ze im nesedia sumy, ked chceli "akoze" pisat upomienky preco platili ciastocne faktury.

Trochu dopletené ... Bola daň uhradená podľa podaného priznania, alebo nie ? Zdá sa, že áno, ale v priznaní je zahrnutá chybne vysoká faktúra. Ak bola opravená faktúra a účtovníčka o tom nevedela, tak nie je v poriadku ani fakturácia ani účtovanie a teda ani priznanie. Ak bola zle vypísaná faktúra a odberateľ ju nevrátil, tak sa musí vyhotoviť a zaúčtovať dobropis. Potom sa z účtovníctva urobí dodatočné priznanie. Keď ho daňový úrad dostane, mal by preplatok vrátiť, ak ho firma neodpočíta v ďalšom priznaní od svojej nasledujúcej daňovej povinnosti. Aspoň mi to tak podľa popisu pripadá.
Evulinta
22.08.12,07:23
Zdravim Vas vsetkych , potrebovala by som poradit: prvykrat mam preplatok na DPH za 1.Q roku 2012, dokedy to ma povinnost vratit danovy urad prosim Vas? do 31.8.2012? a tiez mi neni jasne, ze akym sposobom to posiela lebo nepamatam sa, ze by som niekde uvadzala cislo uctu alebo podobne, uz sa asi nemusi podavat ziadost o vratenie preplatku po novom nie? poradte mi prosim Vas:( dakujem pekne
Tweety
22.08.12,07:34
Preplatok alebo NO? To sú dva rozdielne pojmy.
Evulinta
22.08.12,07:36
NO dakujem
Tweety
22.08.12,07:38
NO dakujem
Kuk § znenie Zákona:
§ 79
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaruvyrubenej colným úradom (s účinnosťou od 1. januára 2013).
2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)

(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

A k tomu číslu účtu, ten majú, veď ste z neho platili daň.
srska
22.08.12,07:38
Zdravim Vas vsetkych , potrebovala by som poradit: prvykrat mam preplatok na DPH za 1.Q roku 2012, dokedy to ma povinnost vratit danovy urad prosim Vas? do 31.8.2012? a tiez mi neni jasne, ze akym sposobom to posiela lebo nepamatam sa, ze by som niekde uvadzala cislo uctu alebo podobne, uz sa asi nemusi podavat ziadost o vratenie preplatku po novom nie? poradte mi prosim Vas:( dakujem peknea čo si mala druhykrat v 2.Q ?;)
Evulinta
22.08.12,07:42
dakujem, takze tak ako som pisala, no asi to bude na poslednu chvilu poslane he, no a ten ucet, to ma teda nenapadlo, ze ho vlastne maju:), dakujem za mudre slova
mio001
28.09.12,06:36
Nechcem otvarat novy topic, je to vhodne do tejto temy.

Za II. Q 2012 mi mali vracat za DPH sice malicko ale zatial nevratili (dnes je 28.9.2012), ako je to prosim mozne?

II. Q sa skončil 06/2012 a podla vyssie popisaneho mali vracat do konca 07/2012

... ked sa mylim, prosím opravte ma.

Dakujem.
kn-alka
28.09.12,06:57
áno, mýliš sa. Ak si mal za 2Q nadmerný odpočet, musíš počkať do podania DPH za 3Q. Ak ti v 3Q vznikne znova odpočet, DÚ ti vráti odpočet za 2Q do 25.11.2012. Ak budeš mať v 3Q daňovú povinnosť, tak si ju ty sám v daňovom priznaní ukrátiš o sumu odpočtu za 2Q.
Neviem to zrozumiteľnejšie vysvetliť. Jedno je jasné, musíš počkať na výsledok DPH za 3Q/2012.
Paula
28.09.12,07:01
Pokiaľ neoznačil splenie podmienok podľa §79 ods.2 zákona ....čo asi málokto označí, aj keď si je vedomý, že nikomu nič nieje dllžný.
KEJKA
28.09.12,13:28
splnenie podmienok môže označiť len mesačný platieľ DPH. A takému sa to ani neoplatí, ak nemá NO pravidelne.
A vlastne ani ked ho má pravidelne, tak sa neoplatí - je to len o 30 dní dlhšie čakať.
Paula
28.09.12,13:48
Dík za vysvetlivku k označeniu :)
popoka34
23.10.12,07:53
Prosím Vás, vie mi niekto tlmočiť § 79 ods. 2 zákona o DPH? Za 9. mesiac mi totiž vzniká nadmerný odpočet, čo vyznačím do riadku 32, no neviem, či mám aj potvrdiť krížikom splnenie podmienok podľa spomínaného paragrafu. Už som pozerala zákon, no nejak sa z toho neviem vysomárikovať:-) Ďakujem
Tweety
23.10.12,08:24
Prosím Vás, vie mi niekto tlmočiť § 79 ods. 2 zákona o DPH? Za 9. mesiac mi totiž vzniká nadmerný odpočet, čo vyznačím do riadku 32, no neviem, či mám aj potvrdiť krížikom splnenie podmienok podľa spomínaného paragrafu. Už som pozerala zákon, no nejak sa z toho neviem vysomárikovať:-) Ďakujem
Jednoduché, ak firma splnila všetky body, označíš splnenie krížikom, čo na tom je nezrozumiteľné?

(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)

(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.
MarcelkaT
23.10.12,08:31
áno, mýliš sa. Ak si mal za 2Q nadmerný odpočet, musíš počkať do podania DPH za 3Q. Ak ti v 3Q vznikne znova odpočet, DÚ ti vráti odpočet za 2Q do 25.11.2012. Ak budeš mať v 3Q daňovú povinnosť, tak si ju ty sám v daňovom priznaní ukrátiš o sumu odpočtu za 2Q.
Neviem to zrozumiteľnejšie vysvetliť. Jedno je jasné, musíš počkať na výsledok DPH za 3Q/2012.

V II.Q bol nadmerný odpočet a v III.Q je daňová povinnosť a zabudla som odpočítať preplatok a DP k DPH je už podané.Môžem si to upraviť vo IV.Q alebo ako ďalej postupovať?
kn-alka
23.10.12,08:39
Aj si zaplatila DPH? Ak ešte nie, podaj opravné za 3Q.
MarcelkaT
23.10.12,08:46
Aj si zaplatila DPH? Ak ešte nie, podaj opravné za 3Q.

Našťastie nie je zaplatené a stihla som to na pošte stopnúť, takže opravim a zajtra osobne odnesiem.. Ďakujem za radu.