matko2112
26.06.12,15:08
mam internetovy obchod, predal som zakaznicke 5ks legin, ona mi ich do 7 dni vratila 3ks poskodene a 1 ks len tak bez udania dovodu.samozrejme ziada vratenie penazi za 4 ks legin
ako mam postupovat kedze zakaznicka mi tento vrateny tovar vratila poskodeny a bez povodneho obalu.
samozrejme ze tie leginy mozem akurat vyhodit.
v takom pripade som povinny je vratit plnu sumu za tovar ktory si u mna zakupila a poskodila?
alebo ako mam postupovat?
prosim vas o radu
D.Halas
26.06.12,13:56
(1) Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy v lehote podľa § 7 ods. 1 písm. d).
Odstúpením spotrebiteľa od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje.
(2) Spotrebiteľ v lehote siedmich pracovných dní odo dňa odstúpenia od zmluvy vráti tovar predávajúcemu bez
ohľadu na to, či tovar bol použitý alebo má vady, ktoré spotrebiteľ nespôsobil; primeraná starostlivosť o tovar musí byť
zachovaná.
(3) Predávajúci je povinný prevziať tovar späť a vrátiť spotrebiteľovi cenu zaplatenú za tovar alebo za službu alebo
vrátiť spotrebiteľovi preddavok najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy.

V tomto pripade je rozhodujuca cast o zachovani primeranej starostlivosti. V tomto pripade by podla mojho nazoru bolo z pravnej stranky spravne prijat vratenie jedneho neposkodeneho kusu a pri dalsich odmietnut z dovodu poskodenia.

Na druhu stranu je otazne, ci by v tomto pripade ustretovejsie konanie nemohlo viest o opakovanemu nakupu zakaznicky, aj ked podla Vaseho popisu situacie by som o tom pochyboval.
camozzi
26.06.12,14:35
(1) Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy v lehote podľa § 7 ods. 1 písm. d).
Odstúpením spotrebiteľa od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje.
(2) Spotrebiteľ v lehote siedmich pracovných dní odo dňa odstúpenia od zmluvy vráti tovar predávajúcemu bez
ohľadu na to, či tovar bol použitý alebo má vady, ktoré spotrebiteľ nespôsobil; primeraná starostlivosť o tovar musí byť
zachovaná.
(3) Predávajúci je povinný prevziať tovar späť a vrátiť spotrebiteľovi cenu zaplatenú za tovar alebo za službu alebo
vrátiť spotrebiteľovi preddavok najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy.

V tomto pripade je rozhodujuca cast o zachovani primeranej starostlivosti. V tomto pripade by podla mojho nazoru bolo z pravnej stranky spravne prijat vratenie jedneho neposkodeneho kusu a pri dalsich odmietnut z dovodu poskodenia.

Na druhu stranu je otazne, ci by v tomto pripade ustretovejsie konanie nemohlo viest o opakovanemu nakupu zakaznicky, aj ked podla Vaseho popisu situacie by som o tom pochyboval.

Tento dovetok sa týka len podomového predaja, nie zásielkového predaja. Na SOI by s takýmto argumentom neobstál, nakoľko zadávateľ otázky uvádza, že má internetový obchod.
matko2112
26.06.12,18:13
Tento dovetok sa týka len podomového predaja, nie zásielkového predaja. Na SOI by s takýmto argumentom neobstál, nakoľko zadávateľ otázky uvádza, že má internetový obchod.

takze ako mam dalej postupovat?
kedze zakaznicka mi ten tovar doslovne roztrhala a pofarbila.
samozrejme aby som sa nedostal do problemov zo zakonom alebo aby ma niekto nenahanal
da sa tomu aj nejak predist ,trebars s nejakym dodatkom v obchodnych podmienkach?
D.Halas
26.06.12,18:21
Pravda, ospravedlnujem sa za nepresnu informaciu.
bubkoch
26.06.12,18:23
takze ako mam dalej postupovat?
kedze zakaznicka mi ten tovar doslovne roztrhala a pofarbila.
samozrejme aby som sa nedostal do problemov zo zakonom alebo aby ma niekto nenahanal
da sa tomu aj nejak predist ,trebars s nejakym dodatkom v obchodnych podmienkach?
no vsak vrat jej peniaze za 1ks ak je v poriadku, a tie 3 poskodene jej posli naspat ... a vec je vybavena
D.Halas
26.06.12,18:30
(5) Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú inak, spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy, ktorej predmetom sú:
a) poskytovanie služby, ak sa služba začala plniť so súhlasom spotrebiteľa pred uplynutím lehoty na odstúpenie od
zmluvy podľa odsekov 1 až 3,
b) predaj tovaru alebo poskytnutie služby, ktorých cena závisí od pohybu cien na finančnom trhu, ktoré predávajúci
nemôže ovplyvniť,
c) predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek spotrebiteľa alebo tovaru určeného osobitne pre jedného
spotrebiteľa, alebo tovaru, ktorý vzhľadom na jeho vlastnosti nemožno vrátiť, alebo tovaru, ktorý rýchlo podlieha
skaze,
d) predaj audiovizuálneho diela, zvukového záznamu alebo zvukovo-obrazového záznamu umeleckého výkonu alebo
multimediálneho diela,
ktoré spotrebiteľ rozbalil,
e) predaj novín, časopisov a periodickej tlače,
f) lotérie a iné podobné hry.

Toto sa uz tyka internetoveho obchodu. Otazkou je, ci je mozne aplikovat bod c, kedze v rukach zakaznicky tovar podlahol skaze.
chrobak1
28.06.12,20:36
niesom sice expert ale nakupujem cez net roky rokuce a uz som aj nejaky tovar vratil...a myslim ze tuto temu niektory trosku zbytocne komplikuju :) bez urazky...jednoducha vec...pises ze tovar ti vratily bez povodneho obalu a to uplne staci :) Pokial tovar nema povodny obal zakaznik ho nemoze vratit...toto nieje reklamacia...to ze je tovar poskodeny je len bonus pre teba :) a kebyze ani tie jedne leginy (co su v poriadku) nemali povodny obal...neuznal by som ani to...