kendy
26.06.12,15:40
Prosím, poraďte.
Môj manžel so svojou prvou manželkou uzavrel stavebné sporenie na dve deti. Pri obidvoch deťoch bol určený ako zákonný zástupca on.
V rozdelení BSM sa stav.sporenie nespomína, je v ňom ale veta, že ďalší spoločný majetok bude patriť tomu, kto ho má v čase podpísania BSM.
Po jeho podpísaní exmanželka prišla do stavebnej sporiteľne a sporenie na dcéru prepísala na seba. Je ČSOB oprávnená urobiť takýto krok?? Ona určila seba za jediného zákonného zástupcu. A pri synovi je jediný zák.zástupca manžel a "vraj" už exmanželka do toho zasahovať nemôže.
Nemám z toho dobrý pocit, pani v banke mi bez problémov do tlf. nadiktovala zostatky z účtov, vklady, všetko. Keďže na synove sporenie stále posielame peniaze, obávam sa, že banka môže zase na požiadanie exmanželky previesť všetky peniaze na ňu....
kendy
27.06.12,08:59
Neviete nikto poradiť, prosím?
zuzik278
27.06.12,15:44
podla mna to banka nemoze
kendy
27.06.12,18:09
Presne to si myslím aj ja... ale môžeme sa nejako brániť?
kendy
03.07.12,07:21
Nikto nevie poradit?
mattto
03.07.12,08:18
majiteľom stavebné sporenia je dieťa, nie jeden z manželov, preto sa do BSM nezahrnulo. Pri rozvode a rozhodovaní o úprave rodičovských práv a povinností sa dieťa zverilo jednému z manželov a súd rozhodol, kto bude dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok.
kendy
03.07.12,11:28
No ja myslím, že pri zakladaní stav.sporenia bol určený zákonný zástupca a ten je "majiteľom"...
mattto
03.07.12,12:00
No ja myslím, že pri zakladaní stav.sporenia bol určený zákonný zástupca a ten je "majiteľom"...

to si myslíš zle, už z názvu zákonný ZÁSTUPCA, je jasné, že niekoho zastupuje, zastupuje vlastníka (dieťa), ktoré nemá úplnú spôsobilosť na právne úkony, preto ho zastupuje a preto súd pri rozhodovaní o ÚRPaP rozhoduje kto z rodičov bude dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok
kendy
03.07.12,12:47
No dobre, ale ak bol za zákonného zástupcu pri podpise určený otec... tým, že má matka deti v opatere otec neprestáva byť zákonným zástupcom predsa...
mattto
03.07.12,12:52
No dobre, ale ak bol za zákonného zástupcu pri podpise určený otec... tým, že má matka deti v opatere otec neprestáva byť zákonným zástupcom predsa...

najskôr bola matka rozhodnutím súdu určená za osobu, ktorá spravuje majetok maloletého
Katy a R
03.07.12,12:52
No ja myslím, že pri zakladaní stav.sporenia bol určený zákonný zástupca a ten je "majiteľom"...
aj keď bol uvedený v zmluve len jeden zákonný zástupca - aj tak má dieťa obidvoch rodičov zákonných zástupcov . A môžu so zmluvou disponovať.
(ak samozrejme nie sú tam nejaké obmedzenia ).
kendy
03.07.12,13:24
V banke mi povedali, že teraz je určený za zák.zástupcu manžel, tak ona s tým manipulovať nemôže... Ale to druhé sporenie prepísala na seba... Takže sme jej "prilepšili" k alimentom???? :confused:
hena22
03.07.12,13:58
Neviem o akú sumu ide ale ak je to nejaká vyššia čiastka, myslím, že matka dieťa nemôže zastúpiť a vziať mu tie peniaze. Mohlo by ísť o konflikt záujmov. Skúste sa obrátiť na súd, či neboli poškodené záujmy maloletého.