VRUBE02
26.06.12,18:25
Dobrý večer,
sro od 1.4. 2012 zamestnáva ľudí a dnes prišli dievky na to, že firma nie je redistrovaná pre daň zo závislej činnosti.
Prosím vás, je za neskorú registráciu pokuta?
Ďakujem
kn-alka
26.06.12,16:33
Tiež som mala pár zabudnutých registrácii, ešte som pokutu nedostala. Ale ak ste nepodali Prehľad za apríl 2012, ktorý mal byť podaný do 31.05.2012, hoc aj nulový, dostanete za neho pokutu.

Registráciu stačí len oznámiť listom.
veronikasad
26.06.12,16:35
Dobrý večer,
sro od 1.4. 2012 zamestnáva ľudí a dnes prišli dievky na to, že firma nie je redistrovaná pre daň zo závislej činnosti.
Prosím vás, je za neskorú registráciu pokuta?
Ďakujem
A čo mesačné Prehľady k dani zo závislej činnosti ? Tie ste ako posielali bez registrácie ?
VRUBE02
26.06.12,16:53
No si predstav, úplne v pohode majú odovzdané mesačné prehľady a aj úhrady robili.
veronikasad
26.06.12,17:04
No si predstav, úplne v pohode majú odovzdané mesačné prehľady a aj úhrady robili.
Posielali ste ich elektronicky alebo v papierovej forme ?
Zita5
27.06.12,06:30
49a Zákon o dani z príjmu
Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)
(3) Fyzická osoba a právnická osoba, ktorá nie je registrovaná podľa odseku 1 alebo 2, je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí mesiaca, v ktorom vznikla povinnosť zrážať daň alebo preddavky na daň, alebo daň vyberať, požiadať správcu dane o registráciu ako platiteľ dane. Ak táto osoba je už registrovaná podľa odseku 1 alebo 2, je povinná, na účel vykonania zmien v registrácii, oznámiť miestne príslušnému správcovi dane skutočnosť, že sa stala platiteľom dane.

Keďže stretla som sa tento mesiac na DU s tým, že už zaregistrovaný daňovník začal zamestnávať a podal na DU Oznámenie formou listu , DU tento list odmietol prijať s tým, že je daňovník(PO) povinný vyplniť riadne tlačivo na registráciu a vyznačiť v ňom len daň, ktorú registruje .Z uvedeného mám za to , že potom môže byť sankcia podľa Daňového poriadku

V žiadosti o registráciu podľa § 67 sa uviedlo len zvýraznené



b) právnická osoba, povinný uviesť
1. obchodné meno,
2. sídlo,
3. identifikačné číslo organizácie,
4. svoje organizačné zložky na území Slovenskej republiky,
5. hlavný predmet činnosti,
6. dane, ku ktorým žiada registráciu,
7. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
8. štatutárny orgán alebo osoby, ktoré sú okrem štatutárneho orgánu oprávnené za ňu v daňových veciach konať,
9. splnomocnenca na doručovanie, ak ide o právnickú osobu podľa § 9 ods. 11,
10. ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitných predpisov.1)

1) A keďže by sa malo jednať o riadnu registráciu dane a nestalo sa tak podľa ZoDzP §49a , tak sankcia by k tomu mala podľa Daňového poriadku mala byť
§ 154
Správne delikty
j) nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, 1) pričom nejde o správny delikt podľa písmen a) až i).

Sankcie

§ 155
Pokuty
e) od 60 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. d) a j); ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac však do 1 500 eur,

2) Ak by správca dane ale zistil, že daň nie je registrovaná, tak daňový subjekt vyzve a po nesplnení si povinností ani na základe výzvy , môže byť sankcia nasledovná :

§ 154
Správne delikty

b) nesplní registračnú povinnosť v ustanovenej lehote,
c) nesplní oznamovaciu povinnosť v ustanovenej lehote

§ 155
Pokuty


(1) Správca dane uloží pokutu

c) od 60 eur do 20 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. b),
d) od 30 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. c);
Zita5
27.06.12,06:59
Snažila so sa to zhrnúť ako to ja chápem a že zo sankciou môžete počítať.